Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Restorasyon var, karayolları yok - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Restorasyon var, karayolları yok 13.3.2019 - 09:44:31
Edirne kent merkezini, Karaağaç Mahallesi’ne bağlayan en önemli tarihi mimarilerinden olan Tunca ve Meriç Köprülerinin restorasyon çalışmalarının 18 Mart Pazartesi günü başlatılacağı açıklandı. Karara, bölgede bulunan işletme sahipleri tepki gösterirken; restorasyon çalışmalarının turizm sezonunun başında başlamaması gerektiğini belirterek, restorasyonun Temmuz ve Ağustos ayına alınmasını önerdiler. Toplantıya restorasyondan sorumlu Karayolları Bölge Müdürlüğü yetkililerinin katılmaması ise tepki çekti.Restorasyon var, karayolları yok

Edirne İl Emniyet Müdürlüğü, kent merkezinin, Karaağaç Mahallesi ile bağlantısını sağlayan en önemli yollar olan Tunca ve Meriç Köprüleri’nde restorasyon çalışması ve çalışma kapsamında köprülerin trafiğe kapatılması ile ilgili toplantı düzenledi. Lalezar Restoran’da düzenlenen toplantıya Edirne İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Selçuk Çakır, restorasyonu gerçekleştirecek firmanın yetkilisi Rıfat Demir, Karaağaç Mahallesi Muhtarı Agâh Korkan ve Karaağaç Mahallesi işletme sahipleri katıldılar. Toplantıya tarihi köprülerin restorasyon çalışmasını gerçekleştirecek Karayolları Bölge Müdürlüğü’nden hiçbir temsilcinin katılmaması ise tepki çekti.

                Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, tarihi köprülerin restorasyonu ile ilgili işlemlerin tamamlandığını açıklayarak; “Tarihi köprüleri kapatmak istemeyiz ama tarihimizin yok olmasına da izin veremeyiz. Burada sorumluluk Karayolları Genel Müdürlüğü’ndedir. Projeler hazırlanmış, Anıtlar Kurulu’nun çalışmaları tamamlanmış ve firmaya verilmiş. Şu anda süreç başladı. Bunu mümkün olduğu kadar Edirne halkının ve turistlerin mağdur olmaması için ne kadar sürede yapılmasını kararlaştırmak adına buradayız. Bunu mecburen yapacağız” ifadelerine yer verdi.

                Kurt’un konuşmasının ardından restorasyon çalışması ile ilgili bilgi veren firma yetkilisi Rıfat Demir, restorasyon çalışmalarının en geç Pazartesi günü Tunca Köprüsü ile başlayacağını açıklayarak; “Tunca Köprüsü’nü bitirdikten sonra Meriç Köprüsü’ne geçeceğiz. Bozukluğu tespit edilen taşlarımız var. Bunları tamamen sökeceğiz. Tüm taşlar değiştirilmeyecek. Bazen yaya, motosiklet ve bisiklete izin vereceğiz. Kışın Horasan harcı tutmadığı için yazın yapmak zorunda kalıyoruz. Her iki köprünün toplam restorasyon süreci en az 2 ay sürer” dedi.

“Maddi olarak sorun yaşayacağız”

                Demir’in konuşmasının ardından toplantıya katılan işletme sahipleri, restorasyon sürecine tepki gösterdiler. Restorasyon çalışmasının, Karaağaç Mahallesi’nin en az turist aldığı Temmuz ve Ağustos ayında yapılmasını öneren işletme sahipleri, sezonun Mart ayında açıldığını ve köprülerin kapatılması halinde birçok işletmecinin maddi anlamda ciddi sorunlar yaşayacağını söylediler.

“Bizi çağırırken karar alınacağı söylendi”

                İşletme sahiplerinin tepkileri üzerine İl Emniyet Müdürü Kurt, restorasyon sürecinin en kısa sürede tamamlanacağını belirtirken; firma yetkilisi Rıfat Demir ise Karayolları’ndan aldıkları bilgide Karaağaç’taki turist yoğunluğunun en fazla olduğu dönemlerin Haziran ve Ekim ayları arasında olduğu söylendiğini ifade etti. Demir’in açıklamalarına ise işletme sahipleri yoğun tepki gösterdiler. İşletme sahipleri, restorasyon çalışmalarının turist yoğunluğunun en az olduğu Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirilmesi gerektiğini yinelediler. İşletme sahipleri, toplantıda ayrıca kendilerinden çalışma tarihleri ile ilgili bilgi alınmadan restorasyon sürecinin başlatılmasına ve Karayolları Bölge Müdürlüğü’nden hiçbir temsilcinin katılmamasına tepki göstererek; “Bizi çağırırken karar alınacağı söylendi. Yoksa bizim buraya gelmemizin bir anlamı yok” dediler.

“Ramazan’da kapalı olur ne yapacağız?”

                Toplantıda söz alan Lalezar Restoran İşletme Sahibi Kemal Kılıç ise restorasyon kapsamında 2 köprünün birlikte kapatılmasını önererek; “Fakat 4 değil, 30 personel ile çalışın. Karşılığını alıyorsanız bunu 60 günde değil, 25 günde bitirin. Biz de elinizi sıkalım ve teşekkür ederim. Ama 70 gün süreniz olduğunu söylerseniz hepimiz zor durumda kalırız. Edirne’nin olmazsa olmazı Nisan ve Mayıs ayıdır. Temmuz ve Ağustos’ta deniz sezonu açılır, Edirneliler Edirne’yi terk eder, gelen turistler de buraya gelmez. Ramazan ayı geliyor. Ramazan ayı, bu bölgenin en önemli aylarındandır. Biz çok geniş bir şekilde misafir ağırlıyoruz. Mayıs ayında bu işi yaptığınız zaman, bizim en iyi iş yaptığımız Ramazan ayında burası kapalı olursa ne yapacağız?” sözlerine yer verdi.

Oy çokluğuyla erteleme

                Kılıç’ın konuşmasının ardından söz alan İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, restorasyon çalışmalarının tarihinin Temmuz ve Ağustos ayına alınması için Edirne Valiliği ve Karayolları Bölge Müdürlüğü ile görüşeceğini söyledi. Toplantıya katılan işletme sahiplerinden biri hariç tamamı, restorasyon çalışmasının Temmuz ve Ağustos aylarında yapılmasını istediler. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 391 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Zehir, Ergene’ye ulaşabilir Zehir, Ergene’ye ulaşabilir 24.5.2019
Tapu işlemlerinde artış Tapu işlemlerinde artış 24.5.2019
Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli 24.5.2019
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar 24.5.2019
İpek Yolu hayata geçecek İpek Yolu hayata geçecek 24.5.2019
Yeni yönetime yeni renk Yeni yönetime yeni renk 24.5.2019
Korkutmak için ateş ettim Korkutmak için ateş ettim 24.5.2019
Moldovalı Olga fakülte birincisi Moldovalı Olga fakülte birincisi 24.5.2019
Türkiye’yi temsil edecekler Türkiye’yi temsil edecekler 23.5.2019
Filibe ile Edirne arası tren seferi Filibe ile Edirne arası tren seferi 23.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 94
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 238 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.