Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gürkan eleştirisine BTP’li cevap - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gürkan eleştirisine BTP’li cevap 12.3.2019 - 09:58:14
DP Edirne İl Başkanı İbrahim Özyılmaz, DP Edirne İl Başkanlığı binasının, Belediye Başkanı ve Millet İttifakı Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan tarafından açılması ile ilgili eleştirilere cevap verdi. Özyılmaz, CHP ve Gürkan ile hiçbir sorunu olmadığını söyledi. ‘Belediye başkanından para almış?’ iddialarına ise sert dille cevap veren Özyılmaz; “Bizi satın almaya kimsenin de gücü yetmez” dedi. Özyılmaz, BTP’ye de ‘Bitmiş Tükenmişler Partisi’ diye hitap ederek; “Bizimle çok fazla uğraşmasınlar” sözlerine yer verdi.Gürkan eleştirisine BTP’li cevap

Demokrat Parti (DP) Edirne İl Genel Meclisi üyeliği adayı Hamza Yasa’nın, 31 Mart Yerel Seçimleri kapsamında adaylık süreci ve çalışmaları ile ilgili düzenlediği basın toplantısında DP Edirne İl Başkanı İbrahim Özyılmaz, basın mensuplarını sorularını yanıtladı. Toplantıda ayrıca DP Edirne Belediye Başkan Adayı Sibel Barshan da bir konuşma yaparak projelerini açıkladı.

Toplantıda bir basın mensubunun Edirne Belediye Başkanı ve Millet İttifakı (CHP-İYİ Parti) Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan’ın, DP Edirne İl Başkanlığı binasının açılışını yapmasının Edirne gündeminde tartışıldığını hatırlatması üzerine cevap veren Özyılmaz; “14 yaşından bu yana siyasetin içinde olan bir siyasetçi olarak sokaklarda kavga mı edelim? Yoksa demokrasinin gereği tüm siyasi partilerle güzel bir dostluk içerisinde mi olalım? Benim CHP’yle, Belediye Başkanı ile hiçbir sorunum yok. Bir açılış yapılırken kiminle açılır? Belediye Başkanı, bizim açılışımızı yaptığı gün, bizim dışımızda 2 yerde daha açılış yaptı. Bana da bir hafta önce CHP ve aday tanıtımı olarak partimizi ziyarette bulunmak istediklerini söylediler. Ben de 2-3 gün içerisinde yeni parti binamıza geçiş yapacağımızı, yeni binamızda görüşmeyi yapmayı teklif ettik. Ziyaret kapsamında açılışı da yapmaya karar verdik. Kötü mü oldu? Bizim adayımızla birlikte kurdele kestiler ve açılış yaptılar. ‘Belediye başkanından para mı almış?’ diyorlar. İbrahim Özyılmaz’ı herkes iyi incelesin. Ben, 218 üyeli Trakya Madenciler Derneği’nin kurucu başkanı ve başkanlığını yapmış, 865 ortaklı bir şirkette 5 yıl yönetim kurulu üyeliği ve başkan yardımcılığı görevlerinde bulunmuş, Uzunköprüspor’un 2 ve 3’üncü ligte asbaşkanlığı yapmış ve tarafımdan Uzunköprüspor’a büyük meblağlar yardımda bulunmuş bir kişi olarak; 500 bin TL, 1 milyon TL gibi paralar bizi asla kesmez. Bizi satın almaya kimsenin de gücü yetmez. Biz, öyle bir partinin misyonundan geliyoruz ki siyaset yaparken hiçbir zaman para getirisini getirmeden yaptık” ifadelerine yer verdi.

3 Aralık 2018 tarihinde Ankara’da DP İstişare Toplantısı’na katıldığını belirten Özyılmaz; “Toplantıdaki 5-6 konuşmacıdan biri de bendim. O konuşmada, İYİ Parti ile beraber seçime girmememiz gerektiğini söylüyorum. AK Parti ile zaten bizim hiçbir zaman misyonumuz uyuşmaz. Ancak bazı yerlerde ve bazı hallede CHP ile dirsek teması yapabiliriz. Genel merkezin haberi olmadan asla ve asla hareket etmiş bir il başkanı değilim. Genel Başkanımla bazen günde 3 defa görüşürüm. Her şeyi genel merkeze ve genel başkanıma sorarak yaparım. Biz, özgüveni olan kişileriz. Asla ve asla karamız yoktur. Karamız olmadığı için de korkumuz da yoktur. 2 buçuk senedir il başkanlığı yapıyorum. Belediye Başkanı ile belediyede ya bir defa ya da iki defa görüşmem olmuştur. O da 2017 yılı Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde genel başkanımız gelmek istedi. Belediye Başkanını ziyaret ederek genel başkanımıza davetiye gönderip göndermediklerini sordum. Ankara’ya gideceğimi ve davetiyeyi götürebileceğimi söyledim. Genel başkanımızı da bir parti genel başkanının ağırlanması gibi ağırladı. Kendisine teşekkür ediyoruz. Bunun dışında Belediyeden ya da Belediye Başkanından ne bir yaklaşımım, ne bir alışverişim, ne bir görüşmem, ne de bir talebim olmamıştır. Bugün de, yarın da olsa CHP’lilerle bir araya gelirim. Bizim, onlarla bir sorunumuz yok. Bu nedenle herkes işine bakacak” dedi.

BTP’ye, ‘Bitmiş Tükenmişler Partisi’ dedi

Edirne’de bazı isimleri DP kapısından çevirdiklerini söyleyen Özyılmaz; “Bu, bazı arkadaşlara çok zor geldi. Hak etti de çevirdik. Onlar da kendilerine bir parti buldular. Halk arasında duyduğuma göre ‘Bitmiş Tükenmişler Partisi’, yani BTP diye bir parti varmış. Bitmiş, tükenmiş kişileri de yanına toplamış ve birlikte BTP’de yerlerini almışlar. Onlara hayırlı olsun. Bizimle de çok fazla uğraşmasınlar. Uğraşırlarsa çok inat bir insanımdır, çok daha fazla uğraşırım” sözlerine yer verdi.

“Bunlardan bahsetmek ağır geliyor”

Özyılmaz’ın konuşmasının ardından toplantıda söz alan Belediye Başkan Adayı Sibel Barshan da projelerini açıkladı. Barshan, konuşmasında altyapı, su, aydınlatma, temizlik ve peyzaj gibi temel belediyecilik hizmetlerini Belediye Başkanlığı görevine geldiği gibi başlatacağını söyleyen Barshan; “Anket yapmaksızın, zaman kaybetmeksizin hemen başlatacağız. Projelerden bahsederken, temel belediyecilik hizmetlerinden proje olarak bahsetmek bana ağır geliyor. Çünkü Edirne’mizin şu anda bulunduğu şartlardan dolayı temel belediyecilik hizmetlerini de projeler kapsamına almak zorundaydım. Ağır gelse de temel belediyecilik hizmetleri projelerimiz arasındadır. Çünkü o konudaki eksiklerimizi biliyoruz. Belediye zaten temel belediyecilik hizmetlerini yapar, bunlar olmazsa Belediyemiz olmaz. Bunları hemen başlatıyor ve bitiriyoruz” dedi.

“Projemiz kopyalandı”

Barshan, temel belediyecilik hizmetlerinin dışında birinci projesinin ise 24 mahallede minik eller adı altında kreş, kadın eli adı altında ise kadın evlerinin açılması olduğunu açıklayarak; “Bu projemiz çok beğenildi. Bu projemizi açıkladıktan sonra kopyalandı. Bu proje, bizim projemizdir. Kadınlarımız bu çatılar altında üretecek, ürettikçe mutlu olacak ve para kazanacak. Türkiye Cumhuriyeti’mizin üreten kadınlara her zaman ihtiyacı olmuştur ve olmaya da devam edecek” ifadelerine yer verdi.

“İkametgahını alan öğrencilere ETUS 1 TL”

ETUS’un Edirne’nin kanayan yarası olduğunu söyleyen Barshan; “ETUS kartımız daha önceki basın açıklamamda göstermiştim. Ben toplu taşıma kullanan bir başkan adayıyım. Minibüsün içindeki halkımızın duygularını, neler istediklerini ve sistemin eksiklerini biliyorum. Minibüs koltuğunda oturan şoförün de neler hissettiğini, uzun çalışma saatleri yaşadığını ve paralarını alamadığını da biliyorum. Bunlara kesin çözüm ile geliyoruz. Halkımızı en hızlı, ekonomik ve güvenli şekilde taşıyacağımızın garantisini veriyoruz. Üniversite öğrencilerimizi, ikametlerini Edirne’ye almaları kaydı ile 1 TL’ye taşıma sözü veriyoruz. İkametlerini Edirne’ye almalarından dolayı Edirne’ye kazandırılan katma değeri de tekrar halkımız için kullanmaya söz veriyoruz” dedi.

“Orestes Efsanesi’ni dünyaya tanıtacağız”

Barshan, açıklamalarında Tunca ve Meriç Nehirlerine de dikkat çekerek; “Turizm, Edirne’yi sonsuza dek kalkındıracak bir projedir. Bizim, dünya turizmi ile ilgili olarak yürekli projelerimiz var. Tunca ve Meriç Nehirlerini turizme açacağız. Porsuk Nehri’ndeki gibi nehirlerimizde sandallarımız gezecek. Nehir kenarlarında peyzaj çalışmaları yapacağız. 3 nehrin birleştiği yer Edirne’dedir. Burası, Orestes Efsanesi’nin gerçekleştiği noktadır. Orestes Efsanesi’ne göre; burada yapılan tüm dilekler kabul olur. Buralara dilek havuzları yapacağız ve tüm dünyaya tanıtacağız. Orestes Efsanesi’nin gerçekleştiği yer, Edirne’mizin Bülbül Adası’ndadır. Burasını dünya turizmine açacağız ve dünyanın tanımasını sağlayacağız. Nehrin iki yakasında da rekreasyon sahaları yapacağız. Burada da istihdam sahalarını açacağız” sözlerine yer verdi.

“Antrenörlere belediye kadrosu”

Amatör spor kulüpleri ile ilgili de projelerini açıklayan Barshan; “Spor kulüplerine antrenör desteği yapacağız. Antrenörler, mesleklerini gönülden yapan, altyapı yetiştirme bilgileri ile donanımlı olacaklar. Bu antrenörler de belediye kadrosunda yerlerini alacaklar. Edirnespor’u profesyonel lige çıkartacağız. Yağlı Güreş Federasyonu’nun kurulması için belediye olarak elimizden gelen tüm desteği vereceğiz. Yağlı Güreşleri dünya turizmine açmak için tüm desteği vereceğiz. Başpehlivan çıkartmak için görevlerinin ehli olan antrenörleri, Edirne’mizde ikamet ettirip, kendi bünyemize alacağız” dedi.

“Çimlere basmayın yazıları olmayacak”

Barshan, Edirne’de yeşil alanların artması amacıyla çalışmalar gerçekleştireceklerini söyleyerek; “Yüksek gerilim hatları altına yeşil alan kurmayacağız. Bu alanlarda, halkımızı, ‘Ne içersiniz’ ve ‘Ne yersiniz?’ gibi sorularla karşılaştırmayacağız. Buralarda ‘çimenlere basmayın’ yazıları olmayacak. Aksine ‘çimenlere basın’, ‘doya doya oksijeninizi alın’, ‘topraklamanızı yapın’ yazıları olacak. 182’yi pahalı olduğu için arayamayanlar var. Belediye olarak onlar için randevuları alacağız ve takibini yapacağız” ifadelerine yer verdi.

“Edirne’nin güllerini kazandıracağız”

Edirne’nin el emeği ürünleri olduğunu belirten Barshan; “Bunların ihracatı için her türlü girişimi fazlasıyla yapacağız. Isparta’nın güllerinin meşhur olduğunu biliyoruz. Oysa Edirne’nin gülleri meşhurdur. Edirne’nin güllerini tekrar Edirne’ye kazandıracağız. Gül bahçeleri donatacağız ve bunların ihracatını yapacağız. Şehrimize bir gelir kapısı daha açacağız. Sokaklarımızı gül kokularıyla donatacağız. Karaağaç başta olmak üzere yakın köylerde seracılığı destekleyeceğiz. Edirne’yi meyve, sebze anlamında kimseye muhtaç etmeyeceğiz. Kendimiz üreteceğiz, kendimiz satacağız, kendimiz tüketeceğiz. En önemli ihtiyaçlarımızdan bir tanesi de şeffaf olmaktır. Her ayın 15’inde, bir önceki ayın muhasebesini kalem kalem halkımıza bildireceğiz. Çünkü başkan, Edirne halkı; para, Edirne’nin parasıdır. Belediye bütçesini en rantabl şekilde kullanacağız. Biz, projelerimizi hayata geçirmek için hazır olan bir ekibiz. Alkışı reklamlarla değil, sahada icraatlarımız ile alacağız. Edirneli, Edirne’yi bizimle yeniden keşfedecek, yeniden yaşayacak” dedi. Barshan’ın konuşmasının ardından toplantı sona erdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 737 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi 30.5.2020
20 yıllık hasret bitti 20 yıllık hasret bitti 30.5.2020
Kitaplar dezenfekte edilip verilecek Kitaplar dezenfekte edilip verilecek 30.5.2020
Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette 30.5.2020
Korona tedbirli Cuma namazı Korona tedbirli Cuma namazı 29.5.2020
Kırkpınar kararı 5 Haziran'da Kırkpınar kararı 5 Haziran'da 29.5.2020
Selimiye’de şükür kurbanı kesildi Selimiye’de şükür kurbanı kesildi 29.5.2020
Ciğerciler açılışa hazırlanıyor Ciğerciler açılışa hazırlanıyor 29.5.2020
Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor 29.5.2020
Cuma’ya seccadenle gel Cuma’ya seccadenle gel 29.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yarın seçim olsa…
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye bisikletle işe gidene para veriyor
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.