Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Rumeli’yi buluşturan defile - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Rumeli’yi buluşturan defile 11.3.2019 - 11:33:58
Edirne Valiliği, ‘Bir Dünya Kur’ sosyal destek programı kapsamında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması düzenledi. Mimar Sinan Spor Salonu’nda düzenlenen programa Edirneli kadınların yanı sıra Yunanistan ve Bulgaristan’dan da soydaşlar ve misafirler katıldılar. Programda Rumeli Işığı defilesi beğeni toplarken; Batı Trakya Türklerine ait kaftanlar, gelinlikler, Osmanlı saray ve harem kıyafetleri, Edirne yerel kıyafetleri sergilendi.Rumeli’yi buluşturan defile

Edirne Valiliği tarafından yürütülen ‘Bir Dünya Kur’ sosyal destek programı kapsamında 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlaması düzenlendi. Mimar Sinan Spor Salonu’nda düzenlenen kutlamaya Edirne Valisi Ekrem Canalp ve eşi Ayten Canalp, Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ve eşi Esra Gürkan, Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, Baro Başkanı Av. Alper Pınar, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldılar.

Programın açılış konuşmasını Ayten Canalp yaptı. Canalp, konuşmasında kadının, toplumun aynası olduğunu belirterek; “Kadın, yok etmekten değil, var etmekten yana olan, her zaman emek sarf eden, sevgi dolu ve şefkatli yüreğiyle toplumun görünen, görünmeyen kahramanları, temel yapıtaşıdır. Sadece bizde değil, bütün toplumlarda kadın, yaşamdan yanadır. Çünkü doğurandır. Hayat, onda bedene büründüğü içindir ki yaşama dair tüm güzellikler, onda toplanmıştır. Kadın, önemli roller üstlenmiştir. İnsan yetiştirerek, üreterek dünyayı yaşanabilir ve anlamlı kılar. ‘Eğer bir kadın eğitirseniz, toplumu eğitmiş olursunuz’ sözü, herkesin birleştiği bir olgudur” ifadelerine yer verdi.

Canalp, Türkiye’nin ve geleceğinin kadınlara ihtiyacı olduğunu söyleyerek; “Çünkü bizler ne kadar üretken ve eğitimli olursak, bu ülke ve millet de geleceğe o kadar güvenle bakar. O yüzden bizler, geleceğimiz, ülkemiz için hep birlikte kendimize inanmalıyız, güvenmeliyiz, birlik ve güçlü olmalıyız. Kadınlar Günü’nüzü en içten dileklerimle kutluyorum. İyi ki varsınız ve hep birlikteyiz. Sevgiyle kalın” dedi.

Nefise Güllüler’e çiçek takdim etti

Canalp, konuşmasının ardından Edirne Valisi Ekrem Canalp ile birlikte 8 Mart Kadınlar Günü kutlama çiçeğini, 75 yaşındaki Nefise Güllüler’e takdim etti. Çiçek takdiminin ardından konuşma yapan Vali Canalp, Edirneli kadınların söz konusu olduğu zaman bir günün, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nün kutlanmasına yetmeyeceğini söyleyerek; “Düne sığdırılamayan günü, bugün de kutlamaya devam ediyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın eşleri saygıdeğer Emine Erdoğan tarafından önayak olunan bir ‘Gönül Elçileri’ projesi var. Pek çok ilde bu proje çerçevesinde gerçekleştirilen bazı etkinlikler var. Biz de Edirne Valiliği olarak bu projeden ilham almak suretiyle ‘Bir Dünya Kur’ projesini gerçekleştirdik” sözlerine yer verdi.

Yunanistan ve Bulgaristan’dan da katıldılar

Canalp, proje çerçevesinde çocuklara, gençlere, kadınlara, yaşlılara, şehit ve gazi yakınlarına ve gazilere yönelik pek çok etkinliğin gerçekleştirilme imkânı olduğunu söyleyerek; “Bugün, burada gerçekleştirilen etkinlik de aynı şekilde bu projenin alt etkinliklerinden bir tanesidir. Yapacağımız bütün etkinlikler ve projelerde sivil toplum kuruluşları ve Edirne halkı ile beraber hareket edeceğiz. Bu etkinlik de çocuğuyla, genciyle, yetişkiniyle ve yaşlısıyla kadınlar tarafından organize edilen ve izleyenlerin de büyük çoğunluğu kadınlar olan bir etkinliktir. Bu etkinlik, sadece Edirneli kadınların dayanışması vesilesine teşkil etmiyor; aynı zamanda Bulgaristan’dan ve Yunanistan’dan gelen soydaşlarımızla beraber dayanışmamıza da vesile teşkil ediyor. Bu etkinlik, bundan çok daha geniş olarak aynı zamanda Yunanistan ve Bulgaristan’dan gelen çok saygıdeğer Yunan ve Bulgar kardeşlerimizle de dayanışmamıza vesile teşkil ediyor. Edirne’nin kadınları yaptığı zaman öyle yaparlar ki her şey estetik, güzellik doludur ve her şey Edirne’ye de, Türkiye’ye de değer katar” dedi.

Güllüler ve Üstün de podyuma çıktı

Canalp’in konuşmasının ardından programda kadın halk oyunları ekibi gösteri sundu. Gösterinin ardından Rumeli Işığı defilesi gerçekleştirildi. Defilede Batı Trakya Türklerine ait kaftanlar, gelinlikler, Osmanlı saray ve harem kıyafetleri, Edirne yerel kıyafetleri sergilendi. 75 yaşındaki Nefise Güllüler’in ve milli yüzücü Özge Üstün’ün de tekerlekli sandalye ile podyuma çıktığı defilede, erkek ve kız çocukları da katılımcılar tarafından beğeni topladı. Defilenin ardından programda modern halk dansları topluluğu da gösterilerini sundu. Program, ustalar topluluğunun konseri ile sona erdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 759 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi 30.5.2020
20 yıllık hasret bitti 20 yıllık hasret bitti 30.5.2020
Kitaplar dezenfekte edilip verilecek Kitaplar dezenfekte edilip verilecek 30.5.2020
Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette 30.5.2020
Korona tedbirli Cuma namazı Korona tedbirli Cuma namazı 29.5.2020
Kırkpınar kararı 5 Haziran'da Kırkpınar kararı 5 Haziran'da 29.5.2020
Selimiye’de şükür kurbanı kesildi Selimiye’de şükür kurbanı kesildi 29.5.2020
Ciğerciler açılışa hazırlanıyor Ciğerciler açılışa hazırlanıyor 29.5.2020
Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor 29.5.2020
Cuma’ya seccadenle gel Cuma’ya seccadenle gel 29.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yarın seçim olsa…
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye bisikletle işe gidene para veriyor
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.