Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Doktor – Bisikletçi Elele - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Doktor – Bisikletçi Elele 11.3.2019 - 11:31:21
Edirne Tabip Odası ve Edirne'deki bisiklet kulüpleri 14 Mart Tıp Bayramı ve 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü birlikte kutladı. Edirne Tabip Odası Sosyal Tesislerinde yapılan ortak açıklamada sağlık çalışanlarının sorunlarına dikkat çekilirken bisikletçiler ise tıbba ve kadınlara saygı turu yaptı.Doktor – Bisikletçi Elele

Edirne Tabip Odası, 14 Mart Tıp Bayramı dolayısıyla Edirne'deki bisiklet kulüplerinin de katıldığı bir etkinlikle hem tıp bayramını hem de 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlandı.

Edirne Tabip Odası’na ait sosyal tesislerdeki basın açıklamasına Edirne’deki bisiklet kulüplerinden üyeler de katıldı. Edirne Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Akbal, 15 yıldır uygulanan sağlıkta dönüşüm programı nedeniyle sağlık çalışanlarının olumsuzluklar yaşadığını kaydetti. Akbal “15 yılı aşkın süredir uygulanmakta olan sağlıkta dönüşüm programı ile sağlık çalışanları giderek artan bir şekilde, iş ve işyeri ile bağlantılı olarak çok sayıda olumsuzluk yaşamaktadırlar. Sağlık çalışanları yönünden iş yerinde yaşanan her türlü şiddet başta olmak üzere, aşırı iş yüklenmesi, çalışma süresinin fazlalığı, aşırı fiziksel ve ruhsal yoğunluk ile stres, ekibe uyumsuzluk, eğitim ve araştırma olanaklarında kısıtlılık, yabancılaşma psiko-sosyal sorunlara neden olmaktadır. Kendi sağlığı bozulan bir çalışanın hastaya mesleki yükümlülükler ve standartlara uygun bir sağlık hizmeti sunması beklenemez. Bu anlamıyla sağlık çalışanlarının sağlığı doğrudan hastaların sağlık hakkı ile ilgilidir. Ülkemizde sağlık bakanlığının pasif tutumu ve yapılan aşı karşıtı çalışmalar ile ‘aşı reddi’ sayısı artmaktadır. Böylece başta kızamık olmak üzere aşı ile önlenebilir hastalıklardan ölümler olmaktadır. Aile hekimi arkadaşlarımız aile sağlığı merkezleri olarak ilçe ve il merkezlerine toplanmış. İş yükleri artırılarak verimli koruyucu sağlık hizmeti veremez hale getirilmişlerdir. Aile sağlığı merkezlerinin merkezde olmalar ve sevk zincirinin olmaması gibi nedenler ile 2011 de toplam poliklinik sayısının % 40’ını oluşturan birinci basamağa başvuru yüzde 30’lara düşmüştür” dedi.

“Hizmette nitelik düştü”

Hastanelerde gelirin artırılması için tüm sağlık çalışanlarının çaba harcaması gerektiğini belirten Dr. Akbal sözlerini şöyle sürdürdü: “Bunun sonucunda hekimlerin muayene için ayırdıkları süre kısalırken tetkik sayısı arttı, hastanede yatış süreleri kısaldı. Tetkik ve tedavi süreçlerinde tıbbı gerekliliklerden çok performans ölçütlerinin karşılanması öne çıktı. Bunların sonucu olarak sağlık hizmetinde nitelik giderek düştü. Uygulanan sağlık ve eğitim politikaları tıp eğitiminin niteliğini düşürdü. Tıp fakültesi sayısının niteliğe bakılmaksızın artırılması, tıp fakültelerinde çalışma koşullarının zorlaşması ve özel sağlık kurumlarını cazibesi çok sayıda nitelikli öğretim üyesinin eğitim kurumlarından ayrılmasına neden oldu. Tıp fakülteleri tercih sıralamasında aşağılara indi. Mezun olanlar hasta ile birebir ilişkisi olmayan dallarda uzmanlaşmaya başladı.”

14 Mart 1919 ruhu

Dr. Akbal açıklamasını şu sözlerle bitirdi: “Sağlığı nitelikli ve verimli hale getirmek için sağlık çalışanlarını özlük haklarının güvenceye alındığı, gelecek kaygısının olmadığı, hasta hekim arasındaki ilişkinin karşılıklı güvene dayandığı kamucu bir sağlık sistemi oluşturulmalıdır. 14 Mart’ın 100. yılında Türk Tabipleri Birliği ve Edirne Tabip Odası olarak karanlığa karşı aydınlığı, dogmaya karşı bilimi, savaşlara karşı barışı, zorbalıklara karşı demokrasiyi, eşitsizliklere karşı adaleti 14 Mart 1919 bilinciyle savunuyoruz. Bu gün başlayan Tıp Haftası etkinlikleri 17 Mart Pazar günü 1919 Tıbbiyelileriyle birlikte olmak için İstanbul’da yapılacak (1919’dan 2019’a 14 Mart Büyük Hekim Yürüyüşü) ile sona erecektir.”

Tıbba ve kadınlara saygı turu

Edirne’deki 8 bisiklet topluluğu ve Edirne Tabip Odası, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü ile 14 Mart Tıp Haftası kapsamında örnek bir dayanışmaya imza attılar. Atatürk Anıtı’nda bir araya gelen Edirne Bisiklet Gençlik Spor Kulübü Derneği (EBİS), Edirne Bisiklet ve Doğa Sporları Topluluğu (EBİDOST), Edirne Doğa Sporları Kulübü Bisiklet Branşı (EDOSK), Modavizyon Bisiklet Grubu (MODABİS), Trakya Üniversitesi Bisiklet Topluluğu (TÜBİT), Edirne Giyim Sanayi ve Birlik Bisiklet Kulübü, Süslü Kadınlar Bisiklet Topluluğu, Saros Doğa Sporları Topluluğu (SARDOS) ve bağımsız bisikletçilerden oluşan topluluk, dayanışma adına pedal bastılar.

Bisiklet turu öncesi açıklamalarda bulunan Edirne Belediye Başkan Yardımcısı ve Edirne Tabip Odası Onur Kurulu Üyesi Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün tarihine dikkat çekerek; “1857 yılında New York’ta 40 bin tekstil işçisi bir greve gidiyor ve polis tarafından bir fabrikaya saldırıya uğruyorlar. O saldırı sırasında 129 kadın emekçi hayatını kaybediyor. 1917’de de Almanya Sosyal Demokrat Partisi’nin lideri Clara Zetkin, 8 Mart’ı kadınlara adamayı öneriyor. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü de böyle ortaya çıkıyor. Bugün, kadınların toplumdaki ve hayatımızdaki yeri ile beraber kadınların özgürlüğü, eşitliği, hayatın içinde olmasıyla ilgili bir gündür. Bugünü yaratan kadınlarımızın bize verdikleri için ortaklaşarak bir araya geliyor olmamız çok kıymetlidir” ifadelerine yer verdi.

Bisiklet turuna katılan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencisi Büşra Can ise 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün, kadınların hayattaki önemi ve yerinin anlaşılması için önemli bir gün olduğunu söyleyerek “Kadınlar, herkesin hayatında çok değerli ve etkilidir. Bugün tüm emekçi kadınlar adına buradayız ve bir bisiklet turu düzenledik. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nü birlikte kutladığımız için de heyecanlı ve mutluyuz” dedi. Açıklamaların ardından tüm katılımcılar Atatürk Anıtı’ndan pedal basarak sırasıyla Saraçlar Caddesi, Tunca ve Meriç Nehri köprüleri ve Lozan Caddesi’nden geçerek bisiklet turunu Karaağaç Mahallesi’nde tamamladılar.Kaynak: Murat Savaş 234 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Zehir, Ergene’ye ulaşabilir Zehir, Ergene’ye ulaşabilir 24.5.2019
Tapu işlemlerinde artış Tapu işlemlerinde artış 24.5.2019
Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli 24.5.2019
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar 24.5.2019
İpek Yolu hayata geçecek İpek Yolu hayata geçecek 24.5.2019
Yeni yönetime yeni renk Yeni yönetime yeni renk 24.5.2019
Korkutmak için ateş ettim Korkutmak için ateş ettim 24.5.2019
Moldovalı Olga fakülte birincisi Moldovalı Olga fakülte birincisi 24.5.2019
Türkiye’yi temsil edecekler Türkiye’yi temsil edecekler 23.5.2019
Filibe ile Edirne arası tren seferi Filibe ile Edirne arası tren seferi 23.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 94
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 238 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.