Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İriş’e 35 yıllık destek - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İriş’e 35 yıllık destek 11.3.2019 - 11:29:16
SP Edirne Belediye Başkan Adayı Mansur İriş, 31 Mart Yerel Seçimleri kapsamında proje tanıtım toplantısını gerçekleştirdi. İriş’in projelerinde Belediye Meclisi’nin canlı yayınlanmasından içme suyunun 10 tona kadar yüzde 50 indirimli olmasına, hafif raylı sistemden betonsuz çocuk parkları ve otoparklara, hobi bahçelerinden olimpik trap poligonuna kadar pek çok proje dikkat çekti. İriş’e toplantıda milli görüş hareketi ve SP’de son 35 yılda çeşitli görevlerde bulunan isimler de destek verdi.İriş’e 35 yıllık destek

Saadet Partisi (SP) Edirne Belediye Başkan Adayı Mansur İriş, 31 Mart Yerel Seçimleri kapsamında proje tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. Serdar Et ve Mangal Restoran’da düzenlenen toplantıya SP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, SP Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran, 1984 ve 1989 yılı SP Edirne Belediye Başkan Adayı Şener Yüzer, 2014 yılı SP Edirne Belediye Başkan Adayı Sinan Tekin, SP Edirne Belediye Başkan Adayı Mansur İriş, Belediye Meclis Üyeliği Adayları, İl Genel Meclisi Üyeliği Adayları ve parti üyeleri katıldılar.

Toplantı, milli görüş hareketi ve SP’de son 35 yılda çeşitli görevlerde bulunan isimler ile SP Edirne Belediye Başkan Adayı Mansur İriş, Belediye Meclis Üyeliği Adayları ve İl Genel Meclisi üyeliği adaylarını birliktelik fotoğrafı ile başladı. Birliktelik fotoğrafının ardından toplantıda Belediye Başkan Adayı İriş için hazırlanan seçim müziği ve klibi ilk kez tanıtıldı. Seçim müziği ve klibinin gösteriminin ardından İriş, 31 Mart Yerel Seçimleri kapsamında hazırlanan projelerini tanıttı.

İriş, SP’nin Edirne’de güzel bir seçim dönemi geçirdiğini söyleyerek; “Edirne’de nereye gitsek, halkımız güler yüz, teveccüh, coşkuyla karşılıyorlar. Bundan dolayı Edirne halkımıza teşekkür ediyorum. Bugün projelerimizi açıklamak amacıyla toplandık. Belediye yönetimine geldiğimizde yapacağımız her işi, ehli olan insanlarla yapacağız. Çünkü bir işin başarıya ulaşabilmesi, o işi bilen insanlarla yapılması gerekir. Bize emanet edilene, yetim malına sahip çıkar gibi sahip çıkacağız. Hiçbir hizmetimizde partizanlık, ayrımcılık yapmayacağız. Her konuda adaletli davranacağız. İsraf etmeyeceğiz ve ettirmeyeceğiz. Edirne’nin derdi ne olursa olsun, ‘Bu bizim işimiz değil’ demeyeceğiz. Çözüm yolu bulmak için var gücümüzle çalışacağız” ifadelerine yer verdi.

Belediye Meclisleri canlı yayında

Yönetimle alakalı 3 temel anlayışın olduğunu söyleyen İriş; “Öncelikle bir yönetimde, yönetilen ekibin ve hizmetlerin ölçülebilir olması gerekir. Ölçülebilir olan hizmetlerin denetlenebilir olması gerekir. Denetlenebilir olan hizmetlerin de yönetilebilir olması gerekir. Bu mantıkla toplam kalite yönetimi adı altında belediyemizin yönetimini baştan aşağı yenileyerek, yeni bir yönetim anlayışı getireceğiz. Ölçülebilmek için öncelikle hizmet içi eğitimlerle personelimizin yetki ve görevlerini net olarak belirleyeceğiz. Her hizmetle alakalı mutlaka süreler belirleyeceğiz. Her ay halkımızın karşısına çıkacağız. Belediyenin girişine bir beyaz masa kuracağız. Vatandaşımız beyaz masa tarafından karşılanacak. Edirne İletişim Merkezi’ni kuracağız ve vatandaşlarımızın taleplerini internet üzerinden alacağız. İnteraktif iletişim adı altında yeni bir iletişim mantığı getireceğiz. Belediye Meclis toplantılarımızı canlı olarak halkımızla paylaşacağız. Kasamızı, tüm halkımıza açık şekilde yayınlayacağız” dedi.

“Altyapıda yapbozu kaldıracağız”

Edirne’de işsizliğin büyük bir problem olduğunu belirten İriş; “Bunu çözebilmek adına Ticaret Koordinasyon Merkezi’mizi kuruyoruz. Burada iş adamlarımızı, sivil toplum örgütlerimizi, siyasi partilerimizi, devlet kurumlarımızı bir araya getirerek Edirne’mizin ekonomisine istihdam oluşturabilmek için projeler üreteceğiz. Edirne’de en büyük problem olarak altyapı olarak dile getiriliyor. En hızlı şekilde bunu çözeceğiz. Altyapımız herkesin dilinde gezen bir problem. Ama çözerken pansuman tedbirlerle değil; bir sokağa girdiğimizde altyapı ile alakalı ne ise tamamını çözeceğiz ve yapbozu ortadan kaldıracağız. Kanalizasyon ve yağmur suyu projelerimizi hayata geçireceğiz” sözlerine yer verdi.

“10 tona kadar suya yüzde 50 indirim”

İçme suyunun temiz ve ucuz olması gerektiğini söyleyen İriş; “En kısa sürede su tesisatımızı yenileyeceğiz. Kanserojen borulardan en kısa sürede kurtulacağız. Su altyapımız tamamen göçmüş durumda. Kaynağından çıkan suyun ancak yarısı çeşmelerimizden akıyor. Gerisi bize ulaşmadan kaybolup gidiyor. Bu su ucuz olmadı ve 10 tona kadar olan su kullanımlarını yüzde 50 indirimli yapacağız. Üzerini ise normal tarifeden devam edeceğiz. Ulaşımla ilgili 3 temel esasımız var. Ulaşım; öncelikle insan onuruna yakışır, hızlı ve ucuz olmalıdır. Hafif raylı sistemi Edirne’mize getireceğiz. Gazimihal’den başlamak suretiyle otogara kadar devam eden hat üzerinde hafif raylı sistem kuracağız. Şu anda uygulanan sistem, son derece pahalı bir sistemdir. Bu pahalı sistemi ucuz hale getirirsek, ana hatların dışında ara hatlar belirlersek, ara hatları da minibüslerle yaparsak hem vatandaşımız için daha ucuz bir ulaşım, hem de işletmeciler için daha masrafsız bir ulaşım sistemi kuracağız” dedi.

“5 bin araçlık otopark sistemi kuracağız”

En doğal ulaşım aracının yürümek olduğunu söyleyen İriş; “Bunun için de bir altyapı gerekir. Tüm şehrimizde kesintisiz yürüyüş ve bisiklet yolları kuracağız. Bisikleti artık bir hobi olmaktan çıkaracağız, bir ulaşım aracı haline getireceğiz. Edirne’miz yapısı itibariyle de bisiklet kullanımına çok uygundur. Edirne’mizde çok ciddi bir otopark problemimiz var. Bunun çözebilmek için de insanların aklına hemen katlı beton otoparklar geliyor. Betona karşıyız. Mümkün olduğunca betonlaştırmayacağız. Pratik ve sökülüp takılabilir sistemler kuracağız. Döner katlı otopark sistemleri kuracağız. Bunları hem şehir merkezimizde, hem de mahallelerimizde yapacağız. Edirne’mize 5 bin araçlık otopark sistemi kuracağız” ifadelerine yer verdi.

“Misafirlere ücretsiz tesis açacağız”

Edirne’nin, Türkiye’nin turizm merkezi olması gereken şehir olduğuna dikkat çekerek; “Mevcut durumda maalesef böyle değiliz. Edirne Belediye Başkanı, aslında 2 şehrin belediye başkanıdır. Birincisi, 170 bin nüfusluk Edirnelilerin, ikincisi her gün Edirne’ye gelen ve hizmet bekleyen misafirlerimizin belediye başkanıdır. Turizmi baştan aşağı yeniden dizayn ediyoruz. Edirne’ye gelen insanlarımızı, Hasan Sezai Dergâhının yanına kuracağımız büyük bir tesisle, otobüs depolama alanlarıyla karşılayacağız. Buraya gelen misafirlerimize ücretsiz parklar, tuvaletler vs. yapmak suretiyle büyük bir tesis kuracağız. Bu tesislerimize misafirler geldiğinde belediye yetkililerimiz karşılayacak. Misafirlerimize, Edirne’yi ne kadar zamanda, nasıl gezebileceklerini gösteren haritalar sunacaklar. Misafirimiz, yarım günlük geldiyse, yarım günlük bir güzergâha göre dolaşacak. Yeni bir tabela sistemi kuracağız. Edirne’ye ilk defa gelen biri bile tabelaları takip ederek Edirne’mizi gezecek. Edirne’mizde maalesef yeterli rehberimiz yok. Bölgesel Rehberlik Sistemi’ni getireceğiz ve Edirne’mizde yeteri kadar rehber yetiştireceğiz. Yerel üretimler yapacağız ve yöresel ürünlerin satış alanları sağlayacağız” dedi.

“Engelsiz bir şehir kuracağız”

Engellilerle ilgili projelerini açıklayan İriş; “Kaldırımlarda, yollarda ve ulaşım araçlarındaki engelleri bir an önce düzelteceğiz. Yeni yerleşim alanlarında şehrimizi, engelli vatandaşlarımızın ihtiyaçlarına göre tanzim edeceğiz. Engelsiz bir şehir kuracağız. Kadınlarımıza da el emeği, göz nuru ürünleri üretebilecekleri bir atölye kuracağız. Bu atölyede kadınlarımız, yerel, yöresel ürünlerimizi üretecekler ve onlara bu ürünleri satabilecekleri imkânlar sağlayacağız. Madde bağımlılığı yaşı, artık maalesef ilkokul seviyelerine kadar düştü. Bu problemin çözümü için de Madde Bağımlılığı ile Mücadele Merkezi kuracağız. Bu merkezde toplumsal bir bilinç oluşturacağız. Yüreği yanan anne ve babaların kurtulması için gayret edeceğiz” sözlerine yer verdi.

“2 mahallede bir metrekare yeşil alan yok”

Namık Kemal Üniversitesi’nin, Edirne’nin 10 mahallesinde gerçekleştirdiği çalışmaya dikkat çeken İriş; “Planlı gözüken, olması gereken yeşil alanların yarısı bile mahallelerimizde yok. Olan yerler de yeşil alan olarak değil; otopark olarak kullanılıyor ya da atıl alan olarak duruyor. Medrese Ali Bey ve Sarıca Paşa mahallelerinde ise şu anda yeşil alan olarak bir metrekare alan bile yok. Her tarafı beton yapmışız. Yeşil alanlarımızda öncelikle Sarayiçi ve Söğütlük Ormanlarımızdan başlamak suretiyle yeniden tanzim edeceğiz. Alanlarımız atıl şekilde duruyor. Güvenli değil ve bakımsız. 1-2 ay gibi kısa bir süre içinde bu alanlarımızı düzenleyeceğiz ve yaşam alanları oluşturacağız. Toplumumuz çok stresli bir halde. Çocuklarımızın parklara ihtiyacı olduğu kadar yetişkinlerin de ihtiyacı var. Çocuk parklarımızı, yeşil çocuk parkı olarak tanzim edeceğiz. Çocuk parkı yapıyorlar ama altı beton yapıyorlar. Biz, parklarımızı gerçek yeşil yapacağız. Çocuklarımız çimene, ağaca dokunacak” dedi.

“Hobi bahçelerimizi kuracağız”

Edirne’de 3 güzel nehir bulunduğunu belirten İriş; “Fakat çevrelerine baktığımızda kullanılabilecek bir alan yok. Estetikten uzak yapılar yapılıyor. Nehirlerimizin etrafını, Edirne mimarisine uygun şekilde yürüyüş yolları, çocuk parkları, çay bahçeleri ve spor alanları yapacağız. Hem turizmin artmasına, hem de Edirne’de yaşayan insanlarımızın yaşam alanlarını oluşturmak istiyoruz. Bugünlerde gündemde tanzim satışları var. Biz de tanzim satışları kuracağız. Ama bizim kuracağımız tanzim satışları, pahalıya alıp zararına satıp, bu zararı da vatandaşın cebinden tahsis etme şeklinde olmayacak. Hobi bahçelerimizi kuracağız. Bu sayede vatandaşlarımız kendi domateslerini, biberlerini, patlıcanlarını yetiştirecekler ve tanzime girmelerine gerek kalmayacak. Organik sebze yetiştirecekler ve toprakla buluşacaklar” ifadelerine yer verdi.

“Olimpik Trap Poligonu kuracağız”

Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin dünyada benzerinin bulunmadığını söyleyen İriş; “Ama ne yazık ki Edirne’mizde altın kemer almış, başpehlivan olmuş bir pehlivanımız yok. Bu nasıl kabul edilebilir? Yüzlerce yıllık bir organizasyona ev sahipliği yapacağız ama bu şehirde pehlivan yetiştirmek için bir organizasyonumuz olmayacak. Biz, neden bir Kel Aliço, Adalı Halil, Koca Yusuf yetiştirmeyelim? Sadece ortaya bir irade koymak gerekiyor. Bu iradeyi Yağlı Güreş Okulu ile koymuş olacağız. Edirne’mizde altın kemer alacak pehlivanlar yetiştireceğiz. Trap atıcılığı, şehrimizde çok ilgi gören ve Türkiye çapında, dünya çapında sporcularımızın olduğu bir spor dalıdır ama altyapımız yok. Olimpik Trap Poligonu kuracağız ve poligon sayesinde Türkiye ve dünya çapında yarışmaları Edirne’de düzenleyeceğiz. Bu yarışmalar sayesinde Edirne’ye birçok sporcu ve turist getireceğiz” dedi.

“İnterneti ücretsiz vereceğiz”

İnternet ve teknolojinin, insanlığın bir parçası olduğunu söyleyen İriş; “Telefonlarımız artık bizim ayrılmaz bir parçamız. Bu kadar ayrılmaz bir parçamızın ihtiyacı olan interneti, Edirne’ye gelen misafirlerimizin ve Edirnelilerin toplu olarak bulundukları alanlarda ücretsiz vereceğiz. Ücretsiz internet kullanım alanları kuracağız” sözlerine yer verdi. İriş, konuşmasının sonunda tüm katılımcılara teşekkür ederken, proje tanıtım toplantısı sona erdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 249 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Zehir, Ergene’ye ulaşabilir Zehir, Ergene’ye ulaşabilir 24.5.2019
Tapu işlemlerinde artış Tapu işlemlerinde artış 24.5.2019
Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli 24.5.2019
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar 24.5.2019
İpek Yolu hayata geçecek İpek Yolu hayata geçecek 24.5.2019
Yeni yönetime yeni renk Yeni yönetime yeni renk 24.5.2019
Korkutmak için ateş ettim Korkutmak için ateş ettim 24.5.2019
Moldovalı Olga fakülte birincisi Moldovalı Olga fakülte birincisi 24.5.2019
Türkiye’yi temsil edecekler Türkiye’yi temsil edecekler 23.5.2019
Filibe ile Edirne arası tren seferi Filibe ile Edirne arası tren seferi 23.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 94
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 238 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.