Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tunca’ya iki koldan temizlik - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tunca’ya iki koldan temizlik 11.3.2019 - 11:24:02
EDOSK ve Plastiğe Hayır Platformu, Trakya Üniversitesi İngilizce Bölümü öğrencilerinin de destek verdiği Tunca Nehri temizliği etkinliğinde hem karadan, hem de kano ile nehirden temizlik gerçekleştirdiler. Platform gönüllüleri ve öğrencilerin nehir kıyısında, EDOSK üyelerinin ise kano ile nehirde gerçekleştirdiği temizlikte Tunca Nehri’nin 2 kilometrelik bölümü plastik ve cam atıklar ile çöplerden arındırıldı.Tunca’ya iki koldan temizlik

Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği (EDOSK) ve Plastiğe Hayır Platformu, Tunca Nehri’nde kano ile temizlik gerçekleştirdiler. EDOSK kano branşının nehirden, Plastiğe Hayır Platformu ve Trakya Üniversitesi öğrencilerinin ise karadan gerçekleştirdiği temizlikte, 2 kilometrelik alanda bulunan çöp ve atıklar temizlendi.

                Tunca Nehri’ne atılan balıkçı straforlarının yanı sıra cam ve plastik atıklar toplandığı temizlik etkinliğiyle ilgili açıklamalarda bulunan EDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Akman, EDOSK’un 2012 yılından itibaren Edirne’nin nehirlerinde kano etkinlikleri düzenlediğini belirterek; “Yaklaşık 7 yıldır da hem Tunca’da, hem Meriç’te kano etkinlikleri düzenliyoruz. Bugünkü etkinliğin özelliği ise ilk defa kanolarla Tunca Nehri’ni temizleyeceğiz. EDOSK, Plastiğe Hayır Platformu ve Trakya Üniversitesi İngilizce Bölümü öğrencileri olarak bugün Tunca Nehri’ni hem karadan, hem de nehirden plastikten arındırmaya çalışacağız. Daha önce Plastiğe Hayır Platformu, karada birçok etkinlik yaptı ama şu anda geldiğimizde sonuç maalesef aynı görünüyor. Bunun sadece eğitimle alakalı olduğunu düşünmüyorum. Çünkü hem üniversite mezunları, hem eğitimli insanlar da buraya geliyor ama maalesef çöpünü bırakıp gidiyorlar. Temiz bırakmak biraz kenti sevmek, kent bilinci ve o bilince sahip çıkmakla da alakalıdır. Bahar geldi, havalar güzelleşiyor ve nehir kenarları da çok güzel mesire alanlarıdır. Bundan sonraki süreçte insanlar buraya sık sık gelecek ve yine çöplerini bırakacaklar. Onlar bırakmaktan bıkmıyor, biz de temizlemekten bıkmayacağız. En azından burada belirli noktalara çöp konteynerleri konulabilir. Biz ne kadar farkındalık yaratmaya çalışsak da yetkililer de tabela ya da broşürlerle halkı bilinçlendirmeye yönelik çalışmalar yapabilir. Buradaki çöpler, geri dönüşümü olmayan çöplerdir. Bir tane depozitolu şişe bulamazsınız. Çünkü depozitolu şişe para ediyor ve gelenler o şişeyi bırakmıyor. Tüm çöpler belli bir ücret karşılığında geri dönüşüme kazandırılırsa en azından kirlilik en aza indirilir” ifadelerine yer verdi.

                EDOSK Kano Antrenörü Mustafa Çelik ise EDOSK’un Tunca ve Meriç Nehirlerinin yanı sıra Trakya’nın çeşitli göl ve akarsularında kano etkinlikleri düzenlediğini söyleyerek; “Bugünkü etkinliğimiz de Tunca Nehri’nin temizliğiyle ilgilidir. Plastiğe Hayır Platformu, belirli aralıklarla Tunca Nehri’nin etrafını temizliyor. Bu temizliği de ortak düzenlemeye karar verdik. Etraftaki çöpleri toplayarak bir farkındalık yaratmak istedik. Halkımızdan da rica ediyoruz; nehirler sadece kenarına gelerek bir şeyler içilebilecek ve kirletilebilecek yerler değil; aynı zamanda su sporlarının yapılarak şehirlerin tanıtılabildiği alanlardır. Biz de bunu ön plana çıkarmak adına bu tür etkinlikler yapıyoruz” dedi.

“Doğaya çok büyük zarar veriyoruz”

                Çelik’in açıklamalarının ardından 3 yıldır Plastiğe Hayır Platformu ile Tunca Nehri’nde temizlik etkinlikleri düzenleyen Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümü öğretim görevlisi, İspanyol çevreci Begona Rodriguez de bir konuşma yaptı. Rodriguez, konuşmasında Tunca Nehri’nin içerisinde özellikle kış mevsiminde biriken strafor kutulara dikkat çekerek; “Strafor kutulara karadan müdahale edemiyorduk. Suların alçalmış olmasıyla birlikte strafor kutular da azalmış. Birçok insan bizim yaptığımız bu etkinliği sadece temizlik işi olarak görüyor ama aslında amacımız doğayı korumaktır. Buradaki plastik atıklar doğaya çok büyük zarar veriyorlar. Aslında çok büyük farkındalık kaybı yaşıyoruz. Çünkü etrafta çok fazla plastik atık var ve bu plastiklerin doğada kaybolması yüzlerce yıl sürüyor. Bu nedenle alternatif bir yol bulmalıyız ki bu kirlilikten kurtulalım. Doğaya çok büyük zarar veriyoruz” sözlerine yer verdi. Açıklamaların ardından EDOSK kano branşı nehirden, Plastiğe Hayır Platformu ve Trakya Üniversitesi öğrencileri ise karadan temizlik gerçekleştirdiler. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 243 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Zehir, Ergene’ye ulaşabilir Zehir, Ergene’ye ulaşabilir 24.5.2019
Tapu işlemlerinde artış Tapu işlemlerinde artış 24.5.2019
Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli 24.5.2019
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar 24.5.2019
İpek Yolu hayata geçecek İpek Yolu hayata geçecek 24.5.2019
Yeni yönetime yeni renk Yeni yönetime yeni renk 24.5.2019
Korkutmak için ateş ettim Korkutmak için ateş ettim 24.5.2019
Moldovalı Olga fakülte birincisi Moldovalı Olga fakülte birincisi 24.5.2019
Türkiye’yi temsil edecekler Türkiye’yi temsil edecekler 23.5.2019
Filibe ile Edirne arası tren seferi Filibe ile Edirne arası tren seferi 23.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 94
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 238 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.