Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Son meclisten ETUS’a yeni hatlar - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Son meclisten ETUS’a yeni hatlar 8.3.2019 - 09:02:36
Edirne Belediye Meclisi, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi son toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda veda konuşmaları dikkat çekerken, gündem dışı maddelerde ise ETUS’a 2 yeni hat eklenmesi kararı oybirliğiyle kabul edildi. Karara göre; Eski TOKİ'den Otogar’a 7-E ve Bostanpazarı'ndan Otogar’a 3-E hatları 11 Mart Pazartesi gününden itibaren başlayacak.Son meclisten ETUS’a yeni hatlar

 Edirne Belediye Meclisi, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi son toplantısını dün gerçekleştirdi. Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın başkanlığında düzenlenen Mart ayı toplantısı ile belediye meclis üyeleri, görevlerine veda etti. Toplantıda 8 gündem içi, 4 gündem dışı toplam 12 madde görüşüldü.

                Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren Gürkan, olağanüstü meclis toplantıları dışında 5 yıllık süre boyunca 60’ıncı toplantıyı gerçekleştirdiklerini belirterek; “5 yıldır beraber görev yaptık. 5 yılda hep beraber Edirne halkının temsil yetkisi verdiği insanlar olarak daha güzel bir Edirne için mücadele ettik. Bu anlamda hepinize teşekkür ediyorum. Seçimle gelinen bütün görevlerde olduğu gibi devam edenler, devam edemeyenler de olur. Yeni dönemde tüm partilerden devam edeceklere başarılar, devam etmeyeceklere sağlıklı ve mutlu ömürler diliyorum” ifadelerine yer verdi.

                Toplantıda gündem için ve gündem dışı tüm maddeler oybirliğiyle kabul edilirken; gündem dışı görüşülen şehiriçi ulaşıma 2 yeni hat eklenmesi ile ilgili madde dikkat çekti. Hakan Giyik, Hakan Dağdeviren ve Aytaç Dilci’nin oy kullanamadığı için toplantı salonu dışında beklediği gündem maddesinde konuşma yapan Gürkan, Edirne’de 11 adet ulaşım hattı bulunduğunu belirterek; “Bu hatların tamamı Batı-Doğu ya da Doğu-Batı ekseninde çalışan hatlardır. Ama son dönemlerde özellikle Esentepe, İstasyon, Bostanpazarı’nın biraz daha gelişmesiyle beraber Kuzey-Güney ekseninde de insanların talepleri gelişmeye başladı. 11 hattın içerisindeki en uzun hattımız, 7-B hattıdır. Bu hat, şehri bir baştan bir başa otogara kadar gidiyor. Ama o kadar çok giriş çıkışlar yapıyor ki yolculuk süresi 55 dakikayı bulduğu oluyor. Hem 7-B, hem de 5-C ve 3-A hatlarındaki 4 ay önce bir çalışma başlattık” dedi.

7-E ve 3-E hatları yolda

                Gürkan, mevcut bütün ulaşım hatlarını yenilemek istediklerini söyleyerek; “Türkiye’deki en yetkin firmalardan birisine verdik. Edirne’de 7 bin kişi ile anketler yapıldı. Geçtiğimiz hafta rapor çıktı ve çıkan sonuçları değerlendirdik. O kapsamda bu yenileme ile ilgili daha önce 5-D kararını almıştık. O hat sürekli olarak çalışmaya başladı. Bu kapsamda eski TOKİ’de vatandaşlar çok mağdur. Bugün meclisimiz de uygun görürse Pazartesi'den itibaren Eski TOKİ'den hareket ederek, bir ön deneme yapmak için Bel-Koop, Hilly Hotel, Mevlana Camii, Abdi İpekçi Caddesi, Yeni TOKİ, Devlet Hastanesi, Sağlık Yolu’nu kullanarak, Tıp Fakültesi ve Otogar hattında 7-E ismiyle yeni bir hat oluşturmaya çalıştık. Yine Bostanpazarı'ndan kalkışlı, Bostanpazarı ve şehrin Güney kısmındaki vatandaşlarımızın da 3-C ve 3-A ile uğraşmadan biran önce Devlet Hastanesi'ne, Tıp Fakültesi'ne ve Otogar'a ulaşmasını sağlamak amacıyla da 3-E hatlarını bir deneme mahiyetiyle sizlerin huzuruna getirdik” sözlerine yer verdi.

ETUS hatlarına dahil edilecek

                Gürkan’ın konuşmasının ardından toplantıda söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Mehmet Özülkü ise 7-E ve 3-E hatlarına taşıma yetkinliğine sahip tüm minibüslerin başvurularının alınıp alınamayacağını sorarak; “Burada hatların ihaleye çıkaralacağı ya da ne yöntemle tahsis edileceğine dair açıklama yok. Doğrudan ETUS sistemine mi kanalize edilecek?” dedi. Özülkü’nün sorusunu CHP Belediye Meclis Üyesi Selçuk Çakır yanıtladı. Çakır, Belediye Meclisi tarafından kabul edilen ETUS sözleşmesinde yeni açılacak hatların ETUS sisteminde devam edeceğini açıkladı. Çakır’ın konuşmasının ardından madde, oybirliğiyle kabul edildi.

Meclis üyeleri de veda etti

                Gündem maddelerinin ardından toplantıda Belediye Meclis Üyeleri Melek Uzgör, Mehmet Özülkü, Ezgi Yetkiner, Selçuk Çakır ve Belediye Meclisi eski Üyesi Çiğdem Gegeoğlu kürsüde konuşma yaparak Meclis’e veda ettiler. Meclis Üyelerinin veda konuşmalarının ardından toplantıdaki son konuşmayı yapan Gürkan, CHP’nin çıkarlarını hiçbir zaman Edirne’nin çıkarları önünde tutmadığını belirterek; “Hep Edirne’nin çıkarları ön planda oldu. Bu anlayışımıza AK Parti, MHP ve İYİ Parti’nin temsilcilerinin de aynı oranda uyduğunu görmek beni ziyadesiyle memnun etti. Neredeyse bu meclis tam bir uyum içerisinde Edirne'nin çıkarlarını, kendi siyasi angajmanlarını arkada bırakarak karar verdi. İnsan doğasıyla çok uyumlu değil, hele hele Türkiye'deki siyaset tarzıyla da hiç uyumlu değil. Zaman zaman muhalefetteki arkadaşlarımız çok sert eleştirilerle karşı karşıya kaldı, zaman zaman biz çok sert tepkilere maruz kaldık. Ama şunu çok iyi biliyorduk ki biz, Edirne adına görev yapıyoruz ve Edirne'nin beklentileri, menfaatleri, Edirne için yapılacak şeyler bunların hepsinin üzerindedir. İktidarıyla muhalefetiyle bu anlayışla görev yaptı. Bu anlayışınızın Edirne'ye yerleşmiş olmasından dolayı sizlere teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Plaket takdim etti

                Gürkan, yeni meclisin de aynı anlayışla görev yapmaya devam edeceğini temenni ederek; “Çünkü bunun Edirne'ye neler kattığını Edirneliler de gördü, siyasetçiler de gördü. Elbette seçimlere kadar tatlı sert atışmalarımız olacaktır, hizmetlerle ilgili sözlerimiz olacaktır ama hiçbir zaman bu kişisel meseleler olmayacaktır. Tüm meclis üyelerime bir kez daha Edirne Belediye Başkanı sıfatıyla çok teşekkürlerimi ve minnetlerimi ifade etmek istiyorum. Recep Gürkan olarak hepinize kucak dolusu selamlarımı sunuyorum. Hangi pozisyonda olursanız olun Belediyenin kapısı hepimize açık olacaktır” dedi. Gürkan, konuşmasının ardından belediye meclis üyelerine plaket takdim ederek, meclis toplantısına son verdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 537 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Zehir, Ergene’ye ulaşabilir Zehir, Ergene’ye ulaşabilir 24.5.2019
Tapu işlemlerinde artış Tapu işlemlerinde artış 24.5.2019
Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli 24.5.2019
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar 24.5.2019
İpek Yolu hayata geçecek İpek Yolu hayata geçecek 24.5.2019
Yeni yönetime yeni renk Yeni yönetime yeni renk 24.5.2019
Korkutmak için ateş ettim Korkutmak için ateş ettim 24.5.2019
Moldovalı Olga fakülte birincisi Moldovalı Olga fakülte birincisi 24.5.2019
Türkiye’yi temsil edecekler Türkiye’yi temsil edecekler 23.5.2019
Filibe ile Edirne arası tren seferi Filibe ile Edirne arası tren seferi 23.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 94
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 238 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.