Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İki Tunca tarihi proje oldu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İki Tunca tarihi proje oldu 8.3.2019 - 08:59:48
Edirne Belediyesi ve Yambol Belediyesi, Yambol ve Edirne- Tunca’nın İki Şehri’ projesi kapsamında restore edilen Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü eski hizmet binasının açılışında bir araya geldi. Türk Konut Mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan II. Grup Tescilli Sivil Mimarlık örneği tarihi binanın açılışı, Tunca Nehri’nin tarihi dostluğunu buluşturdu.İki Tunca tarihi proje oldu

 T.C. Avrupa Birliği Bakanlığı’nın ulusal otorite görevini yürüttüğü Interreg-IPA Bulgaristan – Türkiye Sınır Ötesi İşbirliği Programının birinci teklif çağrısı kapsamında yürütülmekte olan CB005.1.21.099 sayılı ‘Yambol ve Edirne- Tunca’nın İki Şehri’ projesi kapsamında restore edilen Edirne Belediyesi Ulaşım Hizmetleri Müdürlüğü eski hizmet binasının açılışı gerçekleştirildi.

                Türk Konut Mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan II. Grup Tescilli Sivil Mimarlık örneği tarihi binanın açılışına Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi ve Yambol Belediyesi Proje ekipleri ile vatandaşlar katıldılar. Törende açılış konuşmasını gerçekleştiren Gürkan, Edirne’nin tarih ve kültür şehri olduğunu, birçok medeniyete ev sahipliği yaptığını ve coğrafi konumu nedeniyle tarihi boyunca göz önünde bulunduğunu belirterek; “Geriye dönüp baktığımızda bu şehirde birçok farklı imparatorluğun, birçok kültürün, birçok inancın izlerine bugün halen rastlıyoruz. Bir tarafında biz Müslümanların ibadethanesi muhteşem Selimiye Camii, hemen arkasında Bulgar Ortodoksların Kilisesi Sveti Georgi, biraz aşağıda Yahudilerin Avrupa’daki en büyük üç sinagogundan biri olan Edirne Büyük Sinagogu var. Edirne’nin sadece inanç anlamında değil; inançla birlikte o inanca mensup milletleri de, kültürleri de barındıran, yaşatan bir kent olduğunu görüyoruz” ifadelerine yer verdi.

                Yerel yönetimlerin kentine yapacağı en büyük hizmetin kültürel, yerel mirasını gelecek nesillere, yüzyıllara taşıyabilmesi olduğunu söyleyen Gürkan, “Eğer bunu yapabiliyorsanız, geleceğe dair en büyük yatırımı da yapmış olursunuz. Bu bağlamda Edirne’de gerek belediye, gerek sivil toplum örgütleri, gerekse de diğer resmi kurumlar olarak gerçekten herkes üzerine düşeni yapmaya çalışıyor. Yeterli mi? Hiçbir zaman yeterli değil. Ne zaman ki Edirne’de mevcut 1400 tescilli eserimizin tümünü aynı bu binada olduğu gibi restore ederiz, gelecek kuşakların kullanımına sunarız, o zaman bu görevimiz yerine gelmiş olur. Edirne’nin tüm tarihi dokusunu, tüm tarihsel kimliğini ortaya çıkarana kadar buna devam edeceğiz, bunda kararlıyız” dedi.

“14 sokakta çalışmalar devam edecek”

                Hizmetlerin imkânlarla oluşabildiğini söyleyen Gürkan; “Ne kadar imkân varsa o kadar hizmet üretebilirsiniz. İmkânlarımızın kısıtlı olması bizi bu hizmet etme aşkından ve yolundan çevirmedi, bundan sonra da çevirmeyecek. 5 yıldır yürüttüğümüz koruma amaçlı imar planları,restorasyonlar, röleveler ve çok önem verdiğimiz ama çeşitli nedenlerden dolayı başlangıcını yapamadığımız 14 tarihi dokusunu korumuş sokağımızdaki Sokak Sağlıklaştırma Projeleri önümüzdeki dönem mutlaka başlayacak ve bitirilecek. Bu bizim Edirne’ye vefa borcumuzdur. Edirne’ye bugün itibariyle yıllık gelen 5,5 milyon olan turist sayısını önümüzdeki 5 yılda 10 milyona çıkartma hedefimiz var. Bu hedefimizi gerçekleştirmenin en önemli araçlarından birisi de tarihi kimliğimizin, tarihi sokaklarımızın öne çıkarılması. Bunu hep birlikte başaracağız” sözlerine yer verdi.

Kiosktan mesaj attı

                Gürkan, konuşmasının ardından Edirne Belediyesi ve Yambol Belediyesi Proje ekipleri ile restore edilen binanın açılış kurdelesini kesti. Binayı proje ekipleri ve katılımcılarla birlikte gezen Gürkan, proje kapsamında alınan kiosku da açılış törenine katılan bir gazeteci adına kendisine mesaj göndererek ilk kez denedi. Gürkan, dileyenlerin kiosku kullanarak kendisine mesaj gönderebileceğini söyledi. Gürkan, daha sonra proje kapsamında hazırlanan tanıtım videosunun gösterimine katıldı. Gösterim, Yambol Proje Koordinatörü Niyazi Aşikov, Yambol’un tarihi, kültürü ve turistik değerleri ile ilgili bilgiler vermesi ve Edirneleri Yambol’a daveti ile sona erdi.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 220 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Zehir, Ergene’ye ulaşabilir Zehir, Ergene’ye ulaşabilir 24.5.2019
Tapu işlemlerinde artış Tapu işlemlerinde artış 24.5.2019
Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli 24.5.2019
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar 24.5.2019
İpek Yolu hayata geçecek İpek Yolu hayata geçecek 24.5.2019
Yeni yönetime yeni renk Yeni yönetime yeni renk 24.5.2019
Korkutmak için ateş ettim Korkutmak için ateş ettim 24.5.2019
Moldovalı Olga fakülte birincisi Moldovalı Olga fakülte birincisi 24.5.2019
Türkiye’yi temsil edecekler Türkiye’yi temsil edecekler 23.5.2019
Filibe ile Edirne arası tren seferi Filibe ile Edirne arası tren seferi 23.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 94
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 238 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.