Edirne 11°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sigara öldürmez, süründürür - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sigara öldürmez, süründürür 7.3.2019 - 09:08:38
Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, Genç Yeşilay Topluluğu’nun düzenlediği ‘Sağlıklı Bir Nesil, Sağlıklı Bir Gelecek’ söyleşisinde gerçekleştirdiği sunumda, 8 saniyede 1 kişinin sigara bağlı hastalıklardan hayatını kaybettiğini açıkladı. Tabakoğlu, sunumunda 20 yıl sigara içen bir kişinin bir akciğerini kaybettiğini açıklayarak; “Sigara öldürse iyi, sürünmeye hazır mısın? Çünkü oksijen yok. Merdiven çıkamıyorsun, gezemiyorsun, dolaşamıyorsun, devamlı hastalıklarla uğraşıyorsun” dedi.Sigara öldürmez, süründürür

Trakya Üniversitesi Genç Yeşilay Topluluğu, 1-7 Mart tarihleri arasında kutlanan Yeşilay Haftası kapsamında Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı ‘Sağlıklı Bir Nesil, Sağlıklı Bir Gelecek’ söyleşisi düzenledi. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Prof. Dr. Fehmi Yıldız Salonu’nda düzenlenen söyleşiye Prof. Dr. Tabakoğlu’nun yanı sıra Yeşilay Edirne Şubesi Başkanı Sebahattin Bilgiç, akademisyenler ve öğrenciler katıldılar.

                Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısına bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan söyleşinin açılış konuşmasını Genç Yeşilay Topluluğu Başkanı İmran Mızrak yaptı. Mızrak, konuşmasında Yeşilay Cemiyeti’nin 5 Mart 1920 tarihinde İstanbul’da Hilal-i Ahmer adıyla kurulduğunu belirterek; “Yeşilay Cemiyeti, kurulduğu tarihten bu yana insan sağlığı için çalışmaktadır. Üniversitelerimizdeki 102 adet Genç Yeşilay Topluluğu, bağımlılıklara karşı dur diyor. Bu oluşumlardan bir tanesi de Trakya Üniversitesi Genç Yeşilay Topluluğu’dur. Topluluğumuz, 2015 yılında kurulmuştur ve kurulduğu tarihten itibaren bağımlılıklara karşı mücadeleci ruhunu sürdürüyor” ifadelerine yer verdi.

                Mızrak’ın konuşmasının ardından söyleşide, Genç Yeşilay Topluluğu’nun gerçekleştirdiği etkinliklerin video gösterimi sunuldu. Video gösteriminin ardından Prof. Dr. Erhan Tabakoğlu, ‘Sağlıklı Bir Nesil, Sağlıklı Bir Gelecek’ konulu sunum yaptı. Tabakoğlu, sunumunda 35 yıldır sağlık çalışanı olarak hizmet verdiğini söyleyerek; “35 yılımın önemli bir kısmı sigara ve bağımlılığa bağlı hastalıklarla mücadele ederek geçti. Pek çok bağımlılık yapan madde var. Tütün, alkol, uyuşturucu maddeler ve internet bağımlılığı var. Ama en çok karşılaştığımız ve en kolay ulaşılabilir olan tütün bağımlılığıdır” dedi.

“8 saniyede 1 kişiyi öldürüyor”

                Tütünün zararlarına dikkat çeken Tabakoğlu; “Önlenebilir hastalıkların en önemli sebebi sigaradır. 8 saniyede 1 kişi sigaradan ölüyor. Sigara içenlerin yarısını, sigara sebebiyle kaybediyoruz. Sigaradan her yıl 4 milyon kişi ölüyor. 2020’de de hayatını kaybeden 3 kişiden 1’inin sigaraya bağlı hastalıklar olacağı tahmin ediliyor. Çok korkunç bir bilgi var ve bu sorunun yeteri kadar farkında değiliz. Sigarada 4 binden fazla zararlı madde var. Nikotin, yüksek bağımlılık yapan bir maddedir. Bağımlılık yapan bu maddeyi almak için insanlar, 4 bin çeşit zehiri de bünyelerine alıyorlar. Sigara hemen içtiğinde öldürseydi kimse içmezdi. Ama 20 yıl sonra öldürüyor. Bizim bunu idrakımız zor oluyor” sözlerine yer verdi.

“Vücutta 5 kilo katran birikir”

                20 yıl düzenli olarak sigara içen bir insanın vücudunda yaklaşık 5 kilogram katranın biriktiğini söyleyen Tabakoğlu; “70 kilo bir insanın 5 kilosu katran. Biz zehiri vücudumuza alıyoruz ve birçoğu atılabilir özellikte değil. Bunlar birikiyor ve her türlü hastalığın sebebi olabiliyorlar. Sigaranın en önemli sonucu da kanserdir. Genetik bozukluklara ve alerji hastalıklarına da yol açıyor. Çok yüksek derecede de bağımlılık yapıyor. Sigara içenlerde aynı zamanda alkol tüketimini de çok sık görüyoruz. Esrar, kokain tüketimini de bir şekilde alıştırıcı özelliği var” dedi.

“20 yılda bir akciğer kaybedilir”

                Sigaranın ağız, gırtlak, yutak, akciğerlerden geçerek vücuda karıştığını ve vücudun tüm hücrelerinde kanser yaptığını belirten Tabakoğlu; “Rakamlar çok yüksek. Özellikle en çok etkilenen organ akciğerdir. Akciğer, bu dumana yoğun bir şekilde maruz kalıyor. En çok görülen ve öldüren kanser, akciğer kanseridir. Sadece kanser mi yapıyor? 20 yıl, günde 1 paket sigara içen bir kişi; 20 yılın sonunda neredeyse akciğerinin bir tanesini kaybeder. Sigara içmeye devam ederse de var olan diğer akciğerinden de gitmeye devam ediyor. Sigara öldürse iyi, sürünmeye hazır mısın? Çünkü oksijen yok. Merdiven çıkamıyorsun, gezemiyorsun, dolaşamıyorsun, devamlı hastalıklarla uğraşıyorsun. Gençken düşünmezsiniz ama tam emekli olduğunda, rahat edeceğini düşündüğünde yakana yapışır” ifadelerine yer verdi. Tabakoğlu, sunumunun ardından öğrencilerin sorularını yanıtladı. 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 606 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 1 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi Ciğercilerden 1 Haziran mesaisi 30.5.2020
20 yıllık hasret bitti 20 yıllık hasret bitti 30.5.2020
Kitaplar dezenfekte edilip verilecek Kitaplar dezenfekte edilip verilecek 30.5.2020
Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette Mobil İzolasyon Sedyesi hizmette 30.5.2020
Korona tedbirli Cuma namazı Korona tedbirli Cuma namazı 29.5.2020
Kırkpınar kararı 5 Haziran'da Kırkpınar kararı 5 Haziran'da 29.5.2020
Selimiye’de şükür kurbanı kesildi Selimiye’de şükür kurbanı kesildi 29.5.2020
Ciğerciler açılışa hazırlanıyor Ciğerciler açılışa hazırlanıyor 29.5.2020
Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor Kreşler 1 Haziran'a hazırlanıyor 29.5.2020
Cuma’ya seccadenle gel Cuma’ya seccadenle gel 29.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yarın seçim olsa…
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye bisikletle işe gidene para veriyor
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.