Edirne 29°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gürkan suyu çeşmeden içti - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gürkan suyu çeşmeden içti 5.3.2019 - 08:55:31
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 22 Şubat Cuma günü Kocasinan Mahallesi Dr. Sadık Ahmet Caddesi’nde başlatılan altyapı çalışmalarının ardından içme suyu şebekesinin ilk bağlandığı Leylak Apartmanı’nın 5 numaralı dairesinde oturan Sevgi-İsmet Akdağ çiftini ziyaret etti. Gürkan, ziyarette ev sahibi İsmet Akdağ ile birlikte çeşmeden ilk suyu içti.Gürkan suyu çeşmeden içti

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 22 Şubat Cuma günü Kocasinan Mahallesi Dr. Sadık Ahmet Caddesi’nde başlatılan altyapı çalışmalarının ardından içme suyu şebekesinin ilk bağlandığı Leylak Apartmanı’nı ziyaret etti. Apartmanın 5 numaralı dairesinde oturan Sevgi-İsmet Akdağ çiftine konuk olan Gürkan, ev sahipleri ile birlikte çeşmeden su içti.

Gürkan, ziyarette basın mensuplarına yaptığı açıklamada, Edirnelilerin uzun süredir beklediği altyapı çalışmalarına 22 Şubat Cuma günü başladıklarını belirterek; “Edirneli hemşehrilerimize, yıllardır altyapı nedeniyle büyük sıkıntılar yaşattık. Özellikle içme suyu konusu en büyük sıkıntılardan biriydi. Çünkü su yaşam demek; hayat demek.Su olmadan hiçbir şeyin olması mümkün değil. İçme suyu şebekemizin çok eski olması nedeniyle özellikle Kocasinan Mahallesi’nde; mahallenin şehirdeki kotunun en düşük olduğu kot olması nedeniyle kentin neresinde patlak olursa olsun burasını etkiliyordu. Bazen Pazar günleri tam herkesin suya ihtiyaç olduğu zaman sular kesiliyordu. Bazen o patlaklar nedeniyle sular kirli aktı. Bütün bunları biliyoruz. Ama emin olun hem ben, hem arkadaşlarım 10 Ocak 2016’dan beri referandum yaptığımız tarihten beri bu sorunu halletmek için gece gündüz çalıştık, çalışmaya da devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

Gürkan, altyapı çalışmalarının erken bir tarihte başlayabileceğine dikkat çekerek; “Bu altyapı, eğer bizi bir siyasi rakip, bir düşman gibi görmeselerdi çok önce başlayacaktı. Olsun, yine kendi imkânlarımızla başladık. Altyapı bir şekilde yapılır, sular bir şekilde getirilir, yollar bir şekilde yapılır ama bizim için bunlardan daha önemli olan kavramlar var. O kavramlar da Atatürk’ün ilke ve devrimleri ile Cumhuriyet’in kazanımlarıdır. Bunlar bizim için daha önemli kavramlardır. Onlar elimizden giderse, geri getirme şansımız yok. Asıl mücadele, bunun mücadelesidir.  22 Şubat’ta Kocasinan Mahallesi’nden başladığımız içme suyu şebeke yenileme altyapı işinde, bugün ilk abone bağlantısını yaptık. İlk içme suyunu akıtıyoruz. Yeni Kayalıköy İçme Suyu İsale Hattı’ndan gelip; yeni arıtma tesisi ile arıtılan ve yeni şebeke ile de çeşmemizden akan ilk su bu gördüğünüz su budur. Bütün temizliği şeffaflığı ile buradadır” dedi.

“Hijyene tamamen uyumludur”

Edirne’deki içme suyunda sorun olmadığını söyleyen Gürkan; “Bizim çeşmeden akan sular öteden beri; bunu belgeli ve iddialı bir şekilde söyleyeceğim; gerçekten kaliteli, sağlıklıdır. Hijyene tamamen uyumludur. Biz her saat başı tahlillerini yapıyoruz. Bugüne kadar suyumuzda hiçbir sorun olmadı. Hıfzıssıhha, kentin değişik yerlerinden 15 günde bir bizden habersiz numuneler alarak tahlillerini yapıyor. Bugüne kadar suyumuzda hiçbir sorun olmadı. Bizim suyumuzda, vatandaşa itici gelen tek birşey var. Çok büyük depolarda bu suları biriktirdiğimiz için mecburen suda klor kullanıyoruz. Satın alınan sularda o klor olmadığı için bu koku da yok. Çok hafifte olsa bir klor kokusu olur. Yoksa suyumuzun kalitesi o pet şişelerde satılan sulardan daha kalitelidir. Bunu da iddia ediyorum” sözlerine yer verdi. Gürkan, açıklamalarının ardından ilk suyu, evsahibi İsmet Akdağ ile birlikte içti. Ziyaret sırasında mahalle sakinlerinden Kadir Duman da Gürkan’a teşekkür ederek; “Yıllardır buradayız, tek sözüm var; Recep Gürkan söz verdiyse yapar” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 506 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Cem Evi’nde aşure etkinliği Cem Evi’nde aşure etkinliği 16.9.2019
Tܒde nöbet değişimi Tܒde nöbet değişimi 16.9.2019
Türkiye Yunanistan’a fark attı Türkiye Yunanistan’a fark attı 16.9.2019
Fransa’dan Edirne’ye kaynak Fransa’dan Edirne’ye kaynak 16.9.2019
Gırnatalı bağ bozumu Gırnatalı bağ bozumu 16.9.2019
Artist değil amele Artist değil amele 16.9.2019
Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi Kadınlardan cinsiyetçi uygulama tepkisi 13.9.2019
Payitahtların çizeri Payitahtların çizeri 13.9.2019
O tabelalar kaldırıldı mı? O tabelalar kaldırıldı mı? 13.9.2019
Köprü altında define aramışlar Köprü altında define aramışlar 13.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 82
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 256 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu sorular cevaplarını arıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.