Edirne 27°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kitap okuyana her şey bedava - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kitap okuyana her şey bedava 2.3.2019 - 13:06:09
Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği’nin projesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle gençlere kitap okuma alışkanlığı ve sosyalleşme imkânının kazandırılması amacıyla hazırlanan ‘Şehit Ressam Hasan Rıza Kitap Kahve’, Mithatpaşa Mahallesi’nde açıldı. Masa tenisinden satranca, ‘playstation’dan dart ve langırta kadar pek çok oyunun bulunduğu kahvede, kütüphane bölümünde kitap okuyanlara tüm oyunlar ile çay ve kahve gibi ikramlar ücretsiz sunulacak.Kitap okuyana her şey bedava

Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği’nin projesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle hazırlanan ‘Şehit Ressam Hasan Rıza Kitap Kahve’nin açılışı gerçekleştirildi. Masa tenisinden satranca, ‘playstation’dan dart ve langırta kadar pek çok oyunun bulunduğu kahvede, kütüphane bölümünde kitap okuyanlara tüm oyun ve ikramlar ücretsiz olacak.

Gençlere kitap okuma alışkanlığı ve sosyalleşme imkânının kazandırılması amacıyla Mithatpaşa Mahallesi’nde açılan ‘Şehit Ressam Hasan Rıza Kitap Kahve’nin törenine Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne Milletvekili Fatma Aksal, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Proje Koordinatörü Muhammed Halit Durmuş, Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hakan Çalışkan ve AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Koray Uymaz katıldı.

‘Şehit Ressam Hasan Rıza Kitap Kahve’nin konferans salonunda düzenlenen programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Çalışkan, 2018 yılının Mayıs ayında Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gençlik projeleri kapsamında proje sunduklarını açıklayarak; “Projemizin isim babası da Cengiz Bulut’tur. Hem Edirne’de mâl olmuş, hem de Balkanlar’da çalışmış bir isim olsun istedik. Bu nedenle ismini Şehit Ressam Hasan Rıza koyduk. 1 yıl boyunca bu projemiz devam edecek. Böyle güzel bir mekânı sıfırdan yarattık. Buraya bir sahne ve çok amaçlı salon oluşturduk. Burada okuryazar buluşmaları, şiir geceleri ve ülke tanıtımları olacak. Genç kardeşlerimiz için sosyal alanlar yaptık. İçerisinde Playstation, masa tenisi, dart ve satrançtan oluşan farklı etkinlikler var. İç kısımda da yine kitap bölümü mevcut. Genç kardeşlerimiz burada gelip kitap okuyabilecek, kahve eşliğinde ders çalışabilecek. Sınav zamanlarında burada gençlerimiz için çorba ikramında bulunacağız. Kitap okuyanlara da çay ve kahve ikramımız olacak. Buradaki herşeyin ücreti kitap okumak. Kitap okuyana her şey ücretsiz. Okuma alışkanlığını arttırmak amacıyla da böyle bir çalışma gerçekleştirdik. Edirne için güzel bir kazanım. Burası herkese açık bir mekân olacak ve güzel bir şekilde de fayda sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“3 bin 286 uluslararası öğrencimiz var”

Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği’nin 2013 yılında Edirne’de kurulduğunu söyleyen Çalışkan; “Bu zamana kadar elimizden geldiğince Edirne’de öğrenim gören uluslararası öğrencilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Edirne’de 58 farklı ülkeden 3 bin 286 adet uluslararası öğrencimiz var. Bunların yüzde 80’i Balkanlardan gelen öğrencilerimizdir. Bunlara elimizden geldiğince rehberlik hizmetleri, eğitim faaliyetlerinde 50’ye yakın öğrencimize burs veriyoruz. Edirne’den, Türkiye’den iyi bir şekilde ülkelerine göndermek için çalışmalar yapıyoruz. İstanbul’da Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’muz (UDEF) var. UDEF’e bağlı olarak çalışmalarımızı yapıyoruz. Türkiye çapında UDEF’e bağlı olan 64 tane derneğimiz var. Bunlar da tamamen gönüllü olarak uluslararası öğrenciler için çalışmalar yapmaktadır” dedi.

“45 bin öğrenci ile temas halindeyiz”

Çalışkan’ın konuşmasının ardından törende bir konuşma da Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Proje Koordinatörü Muhammed Halit Durmuş yaptı. Durmuş, UDEF’in çalışma alanlarını açıklayarak; “UDEF, Türkiye’ye okumak amacıyla gelen 203 farklı ülkeden, yaklaşık 150 bin öğrenciyle ilgilenmek üzere kurulmuş bir federasyondur. Bu federasyon da uluslararası öğrenci dernekleri tarafından kurulmuş ve şu anda 64 tane uluslararası öğrenci derneğimiz bulunmaktadır. Gerek burs, gerekse konaklama, eğitim, kültür, proje çalışmalarımız olsun yaklaşık 45 bin öğrenci ile de bire bir temas halindeyiz. Gün geçtikçe daha fazla öğrenciye ulaşmaya çalışıyoruz. Bu öğrencilere ulaşmaya çalışırken, devletimizin destekleri de çok büyük imkan sağlıyor. Şu anda Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği’nin yürütmüş olduğu Şehit Ressam Hasan Rıza Kitap Kahve’ projesinin açılışındayız. Bunun gibi derneklerimizin yönetmiş olduğu birden fazla projeler var” sözlerine yer verdi.

“Onlar bizim gözbebeğimizdir”

Durmuş’un konuşmasının ardından törende bir konuşma da AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal yaptı. Aksal, konuşmasında uluslararası öğrencilerin çok kıymetli olduğunu söyleyerek; “Onlar bizim gözbebeğimizdir. Edirne, uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan şehirlerin başında geliyor. Çünkü biz, sadece sıradan bir şehir değiliz. Edirne, Balkanlar’ın başkenti, Osmanlı’ya uzun yıllar başkentlik yapmış. Şimdi de Balkanlar’daki gönül köprüsüdür. Kıymetli öğrencilerimiz Edirne’ye eğitim için geliyorlar. Onlar, ülkelerine döndüklerinde bizim gönüllü elçilerimiz oluyorlar. Bu nedenle buraya gelmeleri bizim için çok önemli. Uluslararası Öğrenci Derneklerimiz bu anlamda çok büyük bir görev üstleniyorlar. Devletimizin ve hükümetimizin de katkılarıyla onlara ev sahipliği yapmaya, elimizden gelen tüm imkânları sağlamaya gayret ediyoruz. İnşallah bu imkânlar artarak devam eder” dedi.

“Kitap okuma alışkanlığımızı yitirdik”

Aksal, Şehit Ressam Hasan Rıza Kitap Kahve’nin, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle açıldığını söyleyerek; “Sadece uluslararası öğrencilerimize değil, tüm gençlerimize hitap ediyor. Gençlerimizi dışarıdan bu tür mekânlara çekebilirsek ne mutlu. Artık hepimiz o kadar teknolojiye bağımlı olduk ki kafamızı telefonlardan, bilgisayarlardan kaldıramıyoruz. Kitap okuma alışkanlığımızı yitirdik. Ama yeni dönemde yapılan bu tür mekânlarla tekrar hepimiz biraz daha okumaya geri döneceğiz”ifadelerine yer verdi. Aksal’ın konuşmasının ardından törende Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hakan Çalışkan, Aksal’a ‘Bi Dünya Teşekkür’ belgesi takdim etti. Törenin sonunda protokol, kırmızı kurdele keserek 'Şehit Ressam Hasan Rıza Kitap Kahve'nin açılışını gerçekleştirdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 505 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda DEVA’nın il başkanı Kerem Arda 9.7.2020
AFAD Pardus'a geçti AFAD Pardus'a geçti 8.7.2020
Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor 8.7.2020
Online doçentlik sınavı Online doçentlik sınavı 8.7.2020
65 yaş üstü mağdur edildi 65 yaş üstü mağdur edildi 8.7.2020
POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI 8.7.2020
Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın 7.7.2020
Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı 7.7.2020
Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi 7.7.2020
Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı 7.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
Edirne’de bir dönem AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı gör..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.