Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kitap okuyana her şey bedava - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kitap okuyana her şey bedava 2.3.2019 - 13:06:09
Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği’nin projesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle gençlere kitap okuma alışkanlığı ve sosyalleşme imkânının kazandırılması amacıyla hazırlanan ‘Şehit Ressam Hasan Rıza Kitap Kahve’, Mithatpaşa Mahallesi’nde açıldı. Masa tenisinden satranca, ‘playstation’dan dart ve langırta kadar pek çok oyunun bulunduğu kahvede, kütüphane bölümünde kitap okuyanlara tüm oyunlar ile çay ve kahve gibi ikramlar ücretsiz sunulacak.Kitap okuyana her şey bedava

Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği’nin projesi, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle hazırlanan ‘Şehit Ressam Hasan Rıza Kitap Kahve’nin açılışı gerçekleştirildi. Masa tenisinden satranca, ‘playstation’dan dart ve langırta kadar pek çok oyunun bulunduğu kahvede, kütüphane bölümünde kitap okuyanlara tüm oyun ve ikramlar ücretsiz olacak.

Gençlere kitap okuma alışkanlığı ve sosyalleşme imkânının kazandırılması amacıyla Mithatpaşa Mahallesi’nde açılan ‘Şehit Ressam Hasan Rıza Kitap Kahve’nin törenine Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) Edirne Milletvekili Fatma Aksal, İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, AK Parti İl Başkanı İlyas Akmeşe, Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Proje Koordinatörü Muhammed Halit Durmuş, Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hakan Çalışkan ve AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Koray Uymaz katıldı.

‘Şehit Ressam Hasan Rıza Kitap Kahve’nin konferans salonunda düzenlenen programda açılış konuşmasını gerçekleştiren Çalışkan, 2018 yılının Mayıs ayında Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gençlik projeleri kapsamında proje sunduklarını açıklayarak; “Projemizin isim babası da Cengiz Bulut’tur. Hem Edirne’de mâl olmuş, hem de Balkanlar’da çalışmış bir isim olsun istedik. Bu nedenle ismini Şehit Ressam Hasan Rıza koyduk. 1 yıl boyunca bu projemiz devam edecek. Böyle güzel bir mekânı sıfırdan yarattık. Buraya bir sahne ve çok amaçlı salon oluşturduk. Burada okuryazar buluşmaları, şiir geceleri ve ülke tanıtımları olacak. Genç kardeşlerimiz için sosyal alanlar yaptık. İçerisinde Playstation, masa tenisi, dart ve satrançtan oluşan farklı etkinlikler var. İç kısımda da yine kitap bölümü mevcut. Genç kardeşlerimiz burada gelip kitap okuyabilecek, kahve eşliğinde ders çalışabilecek. Sınav zamanlarında burada gençlerimiz için çorba ikramında bulunacağız. Kitap okuyanlara da çay ve kahve ikramımız olacak. Buradaki herşeyin ücreti kitap okumak. Kitap okuyana her şey ücretsiz. Okuma alışkanlığını arttırmak amacıyla da böyle bir çalışma gerçekleştirdik. Edirne için güzel bir kazanım. Burası herkese açık bir mekân olacak ve güzel bir şekilde de fayda sağlayacağına inanıyoruz” ifadelerine yer verdi.

“3 bin 286 uluslararası öğrencimiz var”

Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği’nin 2013 yılında Edirne’de kurulduğunu söyleyen Çalışkan; “Bu zamana kadar elimizden geldiğince Edirne’de öğrenim gören uluslararası öğrencilerimize yardımcı olmaya çalışıyoruz. Edirne’de 58 farklı ülkeden 3 bin 286 adet uluslararası öğrencimiz var. Bunların yüzde 80’i Balkanlardan gelen öğrencilerimizdir. Bunlara elimizden geldiğince rehberlik hizmetleri, eğitim faaliyetlerinde 50’ye yakın öğrencimize burs veriyoruz. Edirne’den, Türkiye’den iyi bir şekilde ülkelerine göndermek için çalışmalar yapıyoruz. İstanbul’da Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu’muz (UDEF) var. UDEF’e bağlı olarak çalışmalarımızı yapıyoruz. Türkiye çapında UDEF’e bağlı olan 64 tane derneğimiz var. Bunlar da tamamen gönüllü olarak uluslararası öğrenciler için çalışmalar yapmaktadır” dedi.

“45 bin öğrenci ile temas halindeyiz”

Çalışkan’ın konuşmasının ardından törende bir konuşma da Uluslararası Öğrenci Dernekleri Federasyonu Proje Koordinatörü Muhammed Halit Durmuş yaptı. Durmuş, UDEF’in çalışma alanlarını açıklayarak; “UDEF, Türkiye’ye okumak amacıyla gelen 203 farklı ülkeden, yaklaşık 150 bin öğrenciyle ilgilenmek üzere kurulmuş bir federasyondur. Bu federasyon da uluslararası öğrenci dernekleri tarafından kurulmuş ve şu anda 64 tane uluslararası öğrenci derneğimiz bulunmaktadır. Gerek burs, gerekse konaklama, eğitim, kültür, proje çalışmalarımız olsun yaklaşık 45 bin öğrenci ile de bire bir temas halindeyiz. Gün geçtikçe daha fazla öğrenciye ulaşmaya çalışıyoruz. Bu öğrencilere ulaşmaya çalışırken, devletimizin destekleri de çok büyük imkan sağlıyor. Şu anda Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği’nin yürütmüş olduğu Şehit Ressam Hasan Rıza Kitap Kahve’ projesinin açılışındayız. Bunun gibi derneklerimizin yönetmiş olduğu birden fazla projeler var” sözlerine yer verdi.

“Onlar bizim gözbebeğimizdir”

Durmuş’un konuşmasının ardından törende bir konuşma da AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal yaptı. Aksal, konuşmasında uluslararası öğrencilerin çok kıymetli olduğunu söyleyerek; “Onlar bizim gözbebeğimizdir. Edirne, uluslararası öğrencilere ev sahipliği yapan şehirlerin başında geliyor. Çünkü biz, sadece sıradan bir şehir değiliz. Edirne, Balkanlar’ın başkenti, Osmanlı’ya uzun yıllar başkentlik yapmış. Şimdi de Balkanlar’daki gönül köprüsüdür. Kıymetli öğrencilerimiz Edirne’ye eğitim için geliyorlar. Onlar, ülkelerine döndüklerinde bizim gönüllü elçilerimiz oluyorlar. Bu nedenle buraya gelmeleri bizim için çok önemli. Uluslararası Öğrenci Derneklerimiz bu anlamda çok büyük bir görev üstleniyorlar. Devletimizin ve hükümetimizin de katkılarıyla onlara ev sahipliği yapmaya, elimizden gelen tüm imkânları sağlamaya gayret ediyoruz. İnşallah bu imkânlar artarak devam eder” dedi.

“Kitap okuma alışkanlığımızı yitirdik”

Aksal, Şehit Ressam Hasan Rıza Kitap Kahve’nin, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle açıldığını söyleyerek; “Sadece uluslararası öğrencilerimize değil, tüm gençlerimize hitap ediyor. Gençlerimizi dışarıdan bu tür mekânlara çekebilirsek ne mutlu. Artık hepimiz o kadar teknolojiye bağımlı olduk ki kafamızı telefonlardan, bilgisayarlardan kaldıramıyoruz. Kitap okuma alışkanlığımızı yitirdik. Ama yeni dönemde yapılan bu tür mekânlarla tekrar hepimiz biraz daha okumaya geri döneceğiz”ifadelerine yer verdi. Aksal’ın konuşmasının ardından törende Trakya Uluslararası Öğrenci Derneği Başkanı Hakan Çalışkan, Aksal’a ‘Bi Dünya Teşekkür’ belgesi takdim etti. Törenin sonunda protokol, kırmızı kurdele keserek 'Şehit Ressam Hasan Rıza Kitap Kahve'nin açılışını gerçekleştirdi. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 304 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
 Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı 21.8.2019
Köroğlu esti gürledi Köroğlu esti gürledi 21.8.2019
Eroini tamirci koymuş olabilir Eroini tamirci koymuş olabilir 21.8.2019
200 bin TL sokağa atıldı iddiası 200 bin TL sokağa atıldı iddiası 21.8.2019
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.