Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sedefçi’den ağır suçlama - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sedefçi’den ağır suçlama 27.2.2019 - 08:43:47
BTP Edirne Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi ve Belediye meclis üyeliği adayı Sami Çakırlar, 31 Mart Yerel Seçimleri ile ilgili basın toplantısı düzenlediler. Toplantıda Sedefçi, CHP Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan’ın, 2004 seçimlerinde AK Parti’ye danışmanlık yaptığını söyleyerek; “AK Parti’ye destek vermiş, danışmanlık yapmış, oy atmış, oy attırmış” dedi. Sedefçi, toplantıda Edirne Belediyesi tarafından başlatılan altyapı çalışmalarına da dikkat çekerek; “Edirne Belediyesi tüm bütçesini verse, hiç kimseye maaş ödemese, hizmet yapmasa burasını 3-4 yılda bitirebiliyor. Normal şartlar altında 20-25 sene sürer” sözlerine yer verdi.Sedefçi’den ağır suçlama

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Edirne Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi ve BTP Edirne Belediye Meclis Üyeliği Adayı Sami Çakırlar, basın toplantısı düzenleyerek 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimlerle ilgili açıklamalarda bulundular. ‘David People’ işletmesinde düzenlenen basın toplantısının açılış konuşmasını Sami Çakırlar yaptı.

Çakırlar, konuşmasında 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi Sedefçi ile yola çıktığını belirterek; “Bunun ilk nedeni, Hamdi Sedefçi’nin, Edirne’ye 4 dönem hizmet etmesi ve ortak paydamızın Edirne olmasıdır. Bugün, Edirne’ye dayatılan bir seçim atmosferi var. 2 başkan adayı ile seçimde, insanlar bu yöne zorlanıyor. Edirne’nin bu iki başkana da teveccüh etmediğini gördük ve bir oluşuma giderek Edirne İttifakı olarak yola çıktı. Şu anda karşımızda Millet İttifakı ve Cumhur İttifakı var. Biz de ‘Edirne İttifakı var’ dedik. Birisinin arkasında genel yönetim, diğerinin arkasında yerel yönetim, bizim arkamızda da Edirne halkı var. Edirne’nin kötü yönetilmesine gönlümüz el vermediği için Hamdi Sedefçi ile beraber iyi bir ekip oluşturarak yola çıktık” ifadelerine yer verdi.

25 yıldan bugüne siyasetin içinde olduğunu söyleyen Çakırlar;“2 dönem DSP’den Edirne Belediye Başkan Adayı oldum. Bu dönem de kurultay delegesiyken genel başkanımızın değişmesi yönünde yaptığımız çalışmalarla DSP’den ihraç oldum. Bu dönem, İYİ Parti’nin milletvekili ve il başkanı ile görüşerek, ittifak olmayacağı söylenip İYİ Parti’nin Edirne Belediye Başkan Aday Adayı oldum. Fakat daha sonra gelinen noktada İYİ Parti’nin CHP ile ittifak yapmasından dolayı Edirne’ye hizmet edemeyeceğimi anladım ve Hamdi Sedefçi ile beraber bir yola çıktım. Burada İYİ Parti İl Başkanının, yöneticilerinin aday çıkarmak için çok çalıştıklarını da biliyorum. Sonuçta genel merkez böyle bir karar verdi. Ama burada genel merkezin bu kararı verirken nelere dayandırdığını anlamış değilim. Çünkü yapılan ankette Edirne’de İYİ Parti’nin bir aday çıkarması durumunda seçimi yüzde 50 ile alacağı konuşuluyordu. Ama maalesef nasıl bir karar verildi de böyle bir ittifaka gidildi?” dedi.

“Sözlerinden hangisi tuttu?”

Çakırlar, 2014 yerel seçimlerinde Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’ın seçim vaatlerine dikkat çekerek; “Recep Gürkan, seçimlerden önce Edirne’ye; ‘Sözümün eri, imzamın sahibiyim’ demişti. Verdiği sözler vardı. Ama bu verdiği sözlerden hangisini tuttu? 38 tane söz vermişti. ‘Kapımız herkese açık olacak’ demişti. Bugün Belediye’de kapı herkese açık mı? ‘Toplumun tüm renkleriyle barışık olacağız. Tüm meslek odalarıyla işbirliği içinde olacağız’ demişti. Hamdi Sedefçi’nin Edirneliler Derneği’ne vermiş olduğu yeri, belli bir aşamaya geldikten sonra yıktırdı. Şu anda bildiğim kadarıyla Edirneliler Derneği Başkanı, Recep Gürkan’a dava açtı ve kazandı. ‘Her 6 ayda bir hesaplarımızı denetime açacağız’ dedi ama böyle bir şey duydunuz mu? ‘Belediyede çalışan en son işçi maaşını almadan Recep Gürkan maaş almayacak’ demişti. İşçilerin yaptığı eylemi biliyoruz. ‘İşsizlik sorunu kökünden çözülecek’ demişti. Gençlerimizin çoğu işsiz ve Edirne’mizin gençleri üniversite bitirip şehre döndüklerinde hiçbir şekilde iş bulamıyorlar. Edirne, göç veren bir şehir” sözlerine yer verdi.

“AK Parti’nin kazanması imkânsız”

Gürkan’ın 2014 yerel seçimleri vaatlerinde altyapı ve otopark sorununu çözeceğine söz verdiğini belirten Çakırlar; “Edirne otopark sorunu bitti mi? Hayır bitmedi ve artarak devam ediyor. Şu anda Edirne’de tam bir keşmekeş yaşıyoruz. BBP Edirne Belediye Başkan Adayı Arif Köroğlu da kendisi aday olduğu halde bugün Belediye Başkanımız Hamdi Sedefçi’ye destek veriyor. En çok eleştirilerden biri de oyları böleceğimiz ve AK Parti’nin kazanacağı ile ilgidir. AK Parti’nin burada kazanması imkânsızdır. AK Parti’nin buradaki oy en fazla yüzde 30’a çıkmıştır. Şu anda da yüzde 25’lerde geziyor. Geriye yüzde 75 kalıyor ve bunu alacak da Hamdi Sedefçi ve Recep Gürkan var. İkiye bölseniz yüzde 37 buçuk oy yapar. İnsanlar neyin kafasında? Oy vermemek çözüm değil. Oyumuzu kullanacağız. Bu en doğal kanuni hakkımızdır. Bağımsız Türkiye Partisi şu anda oy pusulasında 2’nci sıradadır. Edirne için güç birliği yaptık” dedi.

“Bakanlar Kurulu gibi kadro oldu”

Çakırlar’ın konuşmasının ardından toplantıda konuşma yapan Hamdi Sedefçi ise 20 yıl Edirne Belediye Başkanlığı yaptığını hatırlatarak; “Bu dönem Belediye Meclisi Üyeliği’nde çok daha farklı bir seyir oldu. İnsanlar fedakârlık yaparak olaya yaklaştılar. Ümit Mıhlayanlar, 2004 yılı DYP Edirne Belediye Başkan Adayıydı. Sami Çakırlar, 1999 yılı DSP Edirne Belediye Başkan Adayı ve 2019 yılı İYİ Parti Edirne Belediye Başkan Aday Adayıydı. Bülent Kahyacı, 2004 yılı Genç Parti Edirne Belediye Başkan Adayıydı. Süleyman Sucu, 10 yıl CHP’de ilçe başkanlığı yaptı. Av. Mustafa Yüksel, SHP ve CHP’de 10 seneye yakın ilçe başkanlığı yaptı. Sinan Gazioğlu, DSP il başkanlığı yaptı. Çok değerli iş kadını ve eğitmen kadın adaylarımız da var. Çok zengin bir kadro oluştu. Bu kadro resmen Bakanlar Kurulu gibi kadro oldu. Bu fedakârlık, Edirne halkına yapıldı. Ortak paydamız Mustafa Kemal Atatürk ve Cumhuriyet’tir” ifadelerine yer verdi.

“AK Parti’ye danışmanlık yaptı”

CHP Edirne Belediye Başkan Adayı Recep Gürkan’ın, 2004 seçimlerinde AK Parti’ye danışmanlık yaptığını söyleyen Sedefçi;“Sayın Mustafa Hatiplere danışmanlık yaptı. Onunla beraber kahve kahve gezdi. Recep Gürkan, 2004’te resmen AK Parti’ye destek vermiş, danışmanlık yapmış, oy atmış, oy attırmış bir arkadaşımızdır. Bu arkadaşımız daha sonra partimize geldi. Partimizde beni kullandı, CHP’yi kullandı ve Edirne’den faydalandı. 2014 seçimlerinde de CHP adayı olduğu için yüzde 36,5 oyla aldı. O günden bugüne Edirne’yi resmen perişan etti. Recep Gürkan’ın görevi, halkı mutlu etmek, hizmet etmek, hizmetkârlık yapmaktır; patronluk yapmak değildir. Recep Gürkan, 5 yıldan beri Kaf Dağı’ndaki sarayında. İnsanlar ulaşamıyor, kimseye hesap vermiyor, ne yaptığı hiç belli olmuyor. Recep Gürkan şu anda sokağa çıkamıyor, esnaf ve kahve gezisi yapamıyor. Maalesef bu aday, CHP gibi Türkiye Cumhuriyeti’ni kuran bir dev çınarın, onur duyduğum partimin adayı. Ben, tüm CHP’lilere, HDP’lilere, İYİ Partililere, MHP’lilere ve AK Partililere güveniyorum. Hiçbir CHP’li, ‘Benim hırsızım iyidir’ diyemez. Benim CHP’li kardeşlerim her zaman Mustafa Kemal’den, Cumhuriyet’ten, dürüstten, doğrudan yanadır. CHP, kimsenin tekelinde olan bir parti değildir. Bunlar CHP’yi tekeline aldılar” dedi.

“Yüzde 50 oyla kazanacağız”

Sedefçi, konuşmasında son döneminde olduğunu açıklayarak; “Benim yaşım 69 ve bu son dönemimdir. Son görev inancı ve aşkıyla ortaya çıktım. Edirne’nin kötü gittiğini gördüm. Edirne’nin şu anda bir babaya ihtiyacı var. Birkaç parti ile görüşmem oldu. İYİ Parti’nin Edirne’yi alması garanti olduğu halde seçime katılmamasının etkenlerini biliyorum ama söyleyemiyorum. İYİ Parti’nin il başkanı ve ilçe başkanı, aday çıkarmak için genel merkeze baskı yapmışsa niye aday çıkarmadılar? Takdirini kamuoyuna bırakıyorum. Hangi karanlık güçler devreye girdiler? Bu seçim atmosferinde anketler yapılıyor. Anketlerde türlü sonuçlar ortaya çıkıyor. Kimisinde bir parti önde, diğeri geride gösteriliyor ve manipüle ediliyor. Şu anda Edirne’de Metropol firması anket yapıyor. Metropol’ün CHP adına anket yaptığını biliyorum. Bu ankette Edirne’de bizim birinci olduğumuzu söylediler. AK Parti’nin alacağı oy maksimum yüzde 25’i geçmez. Diğer partilerle birlikte yüzde 30 olur. Geriye yüzde 70’lik pay kalıyor. Bunu Recep Bey ile bölüşeceğiz. 2 seneden beri halkla geziyorum. Bu seçimi biz yüzde 50 oy ile kazanacağız. Edirne şu anda buna hazırlık yapıyor. 1 Nisan’da Recep Gürkan ve Koray Uymaz’a bir şaka yapacağız. Onları sandığa gömeceğiz. Halk şu anda kendisi örgütleniyor. Edirne halkının desteğiyle bu seçimi yüzde 50 oy ile alacağız” sözlerine yer verdi.

İller Bankası kuralını açıkladı

Edirne’ye son 5 yılda babalık görevimi yapacağını söyleyen Sedefçi; “Tüm tecrübemi halkıma sunacağım. Edirne halkının hizmetkârı olacağız. 20 sene hizmet ettim, hizmetkârlık yapmadım ama bu dönem hizmetkârlık yapacağım. Ben de insanım, hatalarım olmuş olabilir. Ama kimseye asla bilerek zarar vermedim. Hatalarım varsa özür dilerim. 5 yıl bana iyi geldi ve hatalarımdan arındım. Edirne’nin benden faydalanmasını talep ediyorum. Edirne’mizde şu anda bir altyapı komedisi var. Recep Gürkan, 5 sene yattı, sonuçta geçen hafta altyapı açılış töreni yaptı. İller Bankası, belediyelere içme suyu, kanalizasyon gibi hizmetleri yapar. Belediyeler ile paralel çalışır, devletten gelen paylarını İller Bankası öder. Nüfusuna göre bir rakam vardır. O pay, belediyelere her sene banka tarafından gönderilir. Bu gönderilen paranın yüzde 40’ı altyapı borçlarına kesilir. Altyapıda kural budur. Belediye herhangi bir bölgesinde altyapı sıkıntısının tespitini yaparsa, Belediye Meclisi’nde kararını alır ve İller Bankası’na başvurur. Proje yapma yetkisini İller Bankası’na, Belediye Meclisi, Belediye Başkanı imzasıyla verir. İkinci yöntemde ise İller Bankası projeyi yapar, Belediye Meclisi’ne gönderir, Belediye Meclisi projeye bakar, proje uygunsa projeyi kabul eder ve ihale yapma yetkisini İller Bankası’na verir. Bu kuraldır” dedi.

“Belediye bütçesiyle 25 yıl sürer”

İller Bankası’nın hiçbir zaman Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan’a para vermeyeceğini söyleyen Sedefçi; “Kimseye para verilmemiştir. Kimse para alma hakkına sahip değildir. Recep Gürkan, 5 sene ne yaptı? Benim projemde, ana boruların değiştirilmesi vardı. 1. Murat ve Kocasinan Mahallerindeki yağmur suyu kanallarının yetersizliği nedeniyle ilaveler olması gerekiyordu. Yeni imara açılan yerlerde altyapı, içme suyu ve kanalizasyon olması gerekiyordu. 150 trilyonluk bir projem vardı. Banka projeyi yapmış, projeyi teslim almışız ve ihale aşamasına gelmişti. Recep Gürkan’ın yapacağı tek şey; yetkiyi bankaya vermesi gerekirken bunu yapmadı. Tam 5 yıl banka ile kavga etti. Bankadan parayı alarak ihaleyi yapmak istedi. Banka ihale yapman için sana para vermez. Böyle bir kural da yok. Sonuçta insanlara günah oldu. 3-4 ay önce bir yağmur yağdı. Kocasinan ve 1. Murat Mahallesi’nin insanları perişan oldu. Recep Gürkan zamanında benim projemin İller Bankası’na yetki verilerek ihalesi yaptırılsaydı şu anda proje bitmişti ve oradaki bin kişinin mağduriyeti olmayacaktı. Böyle bir belediye başkanlığı yok. Kural bellidir. Ama Recep Gürkan tam tersini yaptı. Bir de bu konuda anket yaptı ama 5 senede hiçbir şey yapmadı. O zaman halka niye soruyorsun? Halkla alay ediyorsun. 285 trilyona bir ihale yaptı. İhalenin yarısı altyapı, yarısı da park ve bahçeler işiydi. Yaptığı ihalede resmen parası yok. Firma işe başlayamadı. Recep de kepçenin üzerine kendisi çıktı ve halka resmen, ‘Altyapıyı başlatıyorum’ diyerek yalan söylüyor. Belediye Başkanlarının gücüyle altyapı yapılırsa 25 sene sürer. Şu anda altyapının değeri 500 trilyon. Edirne Belediyesi tüm bütçesini verse, hiç kimseye maaş ödemese, hizmet yapmasa burasını 3-4 yılda bitirebiliyor. Normal şartlar altında 20-25 sene sürer. Şu anda bu adam, hayatı boyunca yalan söylediği insanlara bir kez daha yalan söylemek zorunda kaldı. Bu adam yalancı, riyakâr, herkesi kullanan bir adam. Lütfen buna izin vermeyiniz. Edirne, 5 yılda çok büyük zararlar yaşadı. Bu zararları yaşamamak sizin elinizdedir” ifadelerine yer verdi.

“Edirnespor’u 1. Lig’e çıkaracağız”

Sedefçi, sosyal medyadan Edirnespor ve amatör spor kulüplerine destek konusunda sorular aldığını belirterek; “Edirnespor dâhil olmak üzere amatör sporların tamamına destek vereceğiz. Edirnesporu mutlaka 1. Lig’e çıkaracağız. 5 yıldan beri yeni stadyum olmadı. Yeni bir stadyum yaptıracağız. Edirnesporumuzu yeni stadyumda 1. Lig’e çıkarmak için de tüm gücümüzü sarf edeceğiz. Tüm sporseverler bize güvensinler. Başkan seçilirsem 2 tane yardımcım olacak. Bir yardımcım Sami Çakırlar, diğeri de Ferda Erdoğan olacak” dedi. Açıklamaların ardından toplantı sona erdi. 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1073 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 5 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Zehir, Ergene’ye ulaşabilir Zehir, Ergene’ye ulaşabilir 24.5.2019
Tapu işlemlerinde artış Tapu işlemlerinde artış 24.5.2019
Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli Osmanlı hassasiyeti taşlarda gizli 24.5.2019
Oyun oynayarak ders yaptılar Oyun oynayarak ders yaptılar 24.5.2019
İpek Yolu hayata geçecek İpek Yolu hayata geçecek 24.5.2019
Yeni yönetime yeni renk Yeni yönetime yeni renk 24.5.2019
Korkutmak için ateş ettim Korkutmak için ateş ettim 24.5.2019
Moldovalı Olga fakülte birincisi Moldovalı Olga fakülte birincisi 24.5.2019
Türkiye’yi temsil edecekler Türkiye’yi temsil edecekler 23.5.2019
Filibe ile Edirne arası tren seferi Filibe ile Edirne arası tren seferi 23.5.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 94
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 238 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Tekel bitiyor galiba
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Değişim
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.