Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Hayatı film olan güreşçi Edirne’de - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Hayatı film olan güreşçi Edirne’de 26.2.2019 - 09:08:55
Hayatı Bollywood'un önemli yapımlarından "Dangal" filmine konu olan Hint güreşçi Geeta Phogat, şampiyonalara Edirne'de hazırlanıyor. Hint milli güreşçi Phogat, “Dangal filminden sonra Hindistan'ın birçok yerinde kadın güreşçiler için spor salonları açıldı ve artık aileler kızlarını, bu spor dalında yapılan yarışmalara katılması için teşvik etmeye başladı” dedi.Hayatı film olan güreşçi Edirne’de

Hayatı Bollywood'un önemli yapımlarından "Dangal" filmine konu olan Hint milli güreşçi Geeta Phogat, Edirne'de kamp yapıyor. Ödüllü oyuncu ve yönetmen Hint Aamir Khan tarafından beyaz perdeye taşınan gerçek yaşam öyküsünün anlatıldığı "Dangal" filminde hayatı canlandırılan Geeta Phogat (30), Edirne'de girdiği kampta, ailesini gururlandıracağı başarılara imza atmak için hazırlıklarını sürdürüyor. Atadan güreşçi bir babanın güreşte neslini devam ettirecek erkek çocuğu olmaması sonrası kızlarını güreşçi olarak yetiştirmesini konu alan Dangal filminde hayatı canlandırılan Phogat, on güne yakındır Türkiye'nin sayılı olimpiyat güreş eğitim merkezlerinden Edirne Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezi'nde, Türk Milli Güreş Takımı'yla çalışıyor.

Yaşamı filme konu oldu

                Phogat, yaptığı açıklamada, atadan güreşçi olduklarını, babasının erkek çocuğu olmaması nedeniyle kız kardeşleriyle güreşe onun teşvikiyle başladığını söyledi. Olimpiyatlarda Hint bir kadının halterde madalya almasından babasının çok etkilendiğini, bu motivasyonla kendilerini güreşe başlattığını ifade eden  Phogat, "Babam ve dedem güreşçi olmalarına rağmen güreşe ilk başladığım zamanlarda güreşe hiç ilgim yoktu. 2000 Olimpiyatları'nda halterci bir Hint kadın madalya aldığında babam bu halterci bayanı çok övdü. Babam dedi ki 'Benim 4 kızım var. Bir gün benim de kızlarımdan biri olimpiyatlarda madalya alabilir. Neden kızlarımı spora yönlendirmiyorum.' Böylece beni ve diğer kız kardeşimi güreş sporuna teşvik etti. İlk güreş eğitimimize ve antrenmanlarımıza evdeki minderler üzerinde başladık." diye konuştu.

                Phogat, güreşe babasının hayalini ve isteğini gerçekleştirmek için başladığını, tek hedefinin olimpiyatlarda madalya kazanmak olduğunu belirtti. Hint milli güreşçi, 2020 Tokyo Olimpiyatları'nda madalya alabilmek için kız kardeşiyle çok çalıştıklarını ve asla pes etmeyeceklerini vurguladı.

"Dangal" filmi

                Aamir Khan'ın çektiği ve Türkçe "güreş müsabakası" anlamına gelen Dangal filmine konu olmasının kendisini ve ailesini onurlandırdığını aktaran Phogat, film ile ülkesinde kadınların güreşe bakış açısının değiştiğini belirtti. Dangal filminin kendisini inanılmaz bir şekilde motive ettiğini dile getiren Phogat, şöyle devam etti: "Çünkü filmde güreşçi olmak isteyen kadınlara destek ve ilham kaynağı olacak birçok şey konu ediliyor. Aynı zamanda güreşçi olmak isteyen kızlarına izin vermeyen ailelerin baskıcı mantalitesi üzerinde de olumlu bir etki bıraktı. Aileleri, güreşe ilgi duyan kızlarına engel olmayıp onları desteklemeye yönlendirdi. Dangal filminden sonra Hindistan'ın birçok yerinde kadın güreşçiler için spor salonları açıldı ve artık aileler kızlarını bu spor dalında yapılan yarışmalara katılması için teşvik etmeye başladı. Film, Hindistan gibi ülkelerde kadınların güreşe bakış açısını değiştirdi."

"Türkiye'deki güçlü bayanlarla çalışmak harika" 

                Geeta Phogat, Avrupa ve dünya şampiyonaları öncesinde Türk güreşçilerle hazırlanmanın kendisi için büyük avantaj olduğunu belirtti. Edirne'deki hazırlık merkezinde güreşçilere çok iyi imkanlar sunulduğunu anlatan Phogat, "Buradaki Yasemin Adar, Evin Demirhan, Buse Tosun gibi şampiyonlar ve diğer bayan güreşçi arkadaşlarım çok başarılı ve azimliler. Hepsi gerçekten çok güçlü kadınlar. Türkiye'deki güçlü bayanlarla çalışmak harika." değerlendirmesinde bulundu. 

 

 Kaynak: (aa) 346 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
 Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı 21.8.2019
Köroğlu esti gürledi Köroğlu esti gürledi 21.8.2019
Eroini tamirci koymuş olabilir Eroini tamirci koymuş olabilir 21.8.2019
200 bin TL sokağa atıldı iddiası 200 bin TL sokağa atıldı iddiası 21.8.2019
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.