Edirne 29°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tanzim değil, halk satışı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tanzim değil, halk satışı 20.2.2019 - 10:37:32
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Belediyesi tarafından Eski TOKİ mevkiinde oluşturulan pazar yerinin açılışını gerçekleştirdi. Yaklaşık 3 bin nüfuslu TOKİ’de vatandaşların ihtiyacını karşıladıklarını belirten Gürkan, basın mensuplarının tanzim satış yerlerini hatırlatması üzerine cevap vererek; “Biz, tanzim satış açmıyoruz, halk satış açıyoruz. Tanzim satıştaki fiyatlarla, buradaki fiyatları kıyaslayın” dedi. Pazar yerini ziyaret eden vatandaşlar ise açılıştan dolayı çok mutlu olduklarını belirtirken; yerli ürünlerin çıkmasıyla fiyatların düşmesini beklediklerini söylediler.Tanzim değil, halk satışı

Edirne Belediyesi, Eski TOKİ mevkiinde oluşturulan pazar yerinin açılışını gerçekleştirdi. Pazar yerinin açılış törenine; Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Pazarcılar Manavlar ve Seyyar Satıcılar Esnaf ve Sanatkârları Odası Başkanı Şeref Hasır ve yönetim kurulu üyeleri, pazar esnafları ve vatandaşlar katıldılar. Dualar eşliğinde gerçekleştirilen açılış töreninde Gürkan, açılış nedeniyle kesimi gerçekleştirilecek kurbanlığın kesilmemesini rica ederken; kurbanlık koçun Edirne Huzurevi’ne bağışlanmasını istedi. Gürkan’ın isteği üzerine koçun Kur’an Kursu’na bağışlanacağını belirten Hasır ise Edirne Huzurevi’ne de bir adet koç bağışlama sözü verdi. Pazar yerinin dualarla açılmasının ardından Gürkan, vatandaşlara Edirne Belediyesi tarafından hazırlanan çevre dostu bez torba dağıtımı gerçekleştirdi.

Gürkan, Eski TOKİ Pazar Yeri’nin açılış töreninin ardından basın mensuplarına yaptığı açıklamada, pazar yerinin açılması için uzun süredir hazırlık yaptıklarını belirterek; “Daha önceki yıllarda TOKİ’ye yakın olan Bel-Koop bölgesinde küçük bir pazar yeri kurulmuştu. Fakat hem vatandaşın rağbet göstermemesi, hem pazarcı esnafının talep etmemesi nedeniyle yıllar içerisinde tamamen atıl duruma geldi ve kapandı. Burada uzun süren etütler ve fizibilite çalışmaları yaptık, halkın taleplerini aldık, odamızla beraber çalıştık, esnafın görüşlerini aldık ve sonuçta Fırınlar Sırtı TOKİ’de pazar yerimizi açtık. Aslında bu pazar yerini geçen hafta açacaktık ama hava yağışı nedeniyle erteledik. Şimdilik bir deneme amacıyla pazar yerini açtık. Ağırlıklı olarak sebze ve meyve var” ifadelerine yer verdi.

TOKİ’de oturan yaklaşık 3 bin nüfusun uzun süredir pazar yeri talebinde bulunduğunu açıklayan Gürkan; “Özellikle son aylarda ekonomik krizle beraber neredeyse uçuşa geçmiş olan sebze ve meyve fiyatlarının yüksekliği karşısında vatandaşlarımız hem doğrudan almak, hem de daha ekonomik şartlarda almak anlamında pazarlarımıza daha çok rağbet eder hale geldiler. Marketlerde fiyatlar gerçekten ateş pahası. Burada, üreticinin ürünleri, pazarcı esnafımız vasıtasıyla bir anlamda doğrudan satılıyor. Bugün başladık. Hem TOKİ halkına, hem de pazarcı esnafımıza hayırlı olsun. Umutluyum, inançlıyım; pazarcı esnafımızın çok güzel bir talebi var. 101 esnafımız burada yer aldı. Ufak tefek aksaklıklar olacak ama zaman içerisinde oturacaktır. Buraya yakın köylerin de rağbet edeceğini düşünüyorum. Halkımızın ilgisi devam ederse pazarcı esnafımız zaten para kazandıktan sonra buraya gelir. Bu ilgi devam ettiği sürece burasını kapalı ve modern bir pazar yeri haline getireceğiz. Bu bir deneme, nabzı ölçmedir. Planı ve projesi hazır gibi ve daha güzel bir yer haline getireceğiz. Önümüzdeki süreçte izleyeceğiz, takip edeceğiz ve pazarımız daha güzel bir yer haline gelecek” dedi.

“Tanzim satış açmıyoruz, halk satış açıyoruz”

Basın mensuplarının tanzim satış yerlerinin seçim yatırımı olduğuyla ilgili eleştirileri sorması üzerine cevap veren Gürkan; “Tanzim satış yerleri, ‘Ben seçim yatırımıyım’ diye bağırıyor resmen. 15 milyon nüfuslu İstanbul’da en son okuduğumda 50 tane tanzim satış noktası açılmıştı. Yine de 80-100 diyelim. 15 milyonluk nüfusa 50 tane tanzim satış noktası açıp, 2. Dünya Savaşı’ndan 70 yıl sonra vatandaşa kota uygulayarak domates, biber, patlıcan satmak başarıysa ve marketlerde fiyatların düştüğünü söylüyorsanız bu şaka olsa gerek. Ben şaka olarak kabul ediyorum. Biz, tanzim satış açmıyoruz, halk satış açıyoruz. Halk arkamızda. Halk doğrudan gelerek üreticiden alıyor. Tanzim satıştaki fiyatlarla, buradaki fiyatları kıyaslayın. Tanzim satışlarında belediyenin domatesi 4 TL’den alarak 3 TL’ye sattığı belirtiliyor. Sayıştayın, müfettişlerin bakması lazım. Belediyenin ettiği zarar nereden karşılanıyor? Bir de süreli, 2 buçuk ay sürecek. Seçimden sonra yok. Vatandaşımız bunları bilir. Mesele tanzim satışı açmak değil; üretimi artırıp doğru pazarlama yöntemleriyle sebze ve meyveyi tüketiciyle en uygun fiyatlara buluşturmaktır. Edirne’de önümüzdeki dönemde bunu yapacağız. Üretim kooperatifleri kuracağız, bin tonluk buzhane yapacağız. Üretim kooperatifleri vasıtasıyla üreticilerimizi güçlendirerek, tüketicinin hem sağlıklı gıda tüketmesini, hem de en ekonomik şekilde almasını sağlayacağız” sözlerine yer verdi.

“Çok memnun olduk”

TOKİ Pazar Yeri’ne alışveriş için gelen mahalle sakinlerinden Embiye Doğan ise Gürkan’a teşekkür ederek; “Çok memnun olduk. Herkes gelirse daha iyi olur. Daha önce Cuma ve Pazartesi pazarlarına gidiyordum. Çarşıya gitmektense buraya gelerek ihtiyacım olanları satın alabilirim. Mahallemize pazaraçılması çok iyi oldu” dedi. Mahalle sakinlerinden Gülten Kılıç da TOKİ’nin pazar yeri ihtiyacı olduğunu söyleyerek; “Hepimize hayırlı olsun” ifadelerine yer verdi.

“Fiyatlar düşerse memnun olacağız”

TOKİ sakinlerinden Çiğdem Kurtoğlu ise pazar yerindeki fiyatlara dikkat çekerek; “Mahallemize pazar açılması güzel oldu. Biz de mahalle sakinleri olarak ziyarete geldik. Fiyatlar biraz daha düşük olursa daha çok memnun olacağız. Karaağaç yerli ürünleri çıktıktan sonra fiyatların düşmesini bekliyoruz. Pazar yeri bizim için büyük bir ihtiyaçtı. Bu tür alışveriş yerlerinden mustarip olanlar TOKİ’ye gelmektense şehir içini tercih ediyorlardı. Pazar yeri, TOKİ sakinleri için büyük bir avantaj oldu” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 499 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Bilimin Edirne laboratuvarı Bilimin Edirne laboratuvarı 25.6.2019
Kırkpınar programı belli oldu Kırkpınar programı belli oldu 25.6.2019
Gürkan’ın erken seçim dileği Gürkan’ın erken seçim dileği 25.6.2019
Savcı, 4 sanığa ceza istedi Savcı, 4 sanığa ceza istedi 25.6.2019
Gürkan’dan soruşturma cevabı Gürkan’dan soruşturma cevabı 25.6.2019
Tܒden şoför şiddetine kınama Tܒden şoför şiddetine kınama 25.6.2019
Kıskançlık cinayetinde karar Kıskançlık cinayetinde karar 25.6.2019
Fidanlara çocuk ismi Fidanlara çocuk ismi 24.6.2019
Cem’in kadınları kahvaltıda buluştu Cem’in kadınları kahvaltıda buluştu 24.6.2019
Ayçiçeğinde kara tablo Ayçiçeğinde kara tablo 24.6.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 95
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 239 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Basın bu olayı neden yazmadı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Sorumluluk nedir? Ne kadar sorumluluk sahibiy..
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.