Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Baroda 11 Şubat söyleşisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Baroda 11 Şubat söyleşisi 12.2.2019 - 13:12:38
Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu, “11 Şubat Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü” nedeniyle Trakya Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesi Kurucu Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zeynep Katnas’ın katılımıyla bir söyleşi düzenledi. Söyleşiye aralarındakız öğrencilerin çoğunlukta olduğu lise öğrencileri de katıldı.Baroda 11 Şubat söyleşisi

Edirne Barosu Konferans Salonu’nda gerçekleşen söyleşiye, Edirne Cumhuriyet Savcısı Feridun Mirzabey, Edirne Barosu Başkanı Av. Alper Pınar, Trakya Üniversitesi Gıda Mühendisliği öğretim üyesi ve öğrencileri, Edirne Barosu Türkiye Barolar Birliği Delegesi Av. Tülin Kutlu, Edirne Lisesi, Edirne Sosyal Bilimler Lisesi ve Emel - Özgür Subaşıay Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri ile avukatlar katıldı.

Kadın ve genç kızları teşvik etmek amacıyla kutlanıyor

Edirne Barosu Aile ve Kadın Hakları Komisyonu Genel Sekreteri Av. Gülfem Simay Kesmen, söyleşinin açılış konuşmasında, “Uluslararası Bilimde Kadın ve Kız Çocukları Günü”nün 11 Şubat 2015 tarihinde ilan edilerek; kadınların ve genç kızların, bilim, teknoloji, mühendislik ve matematik eğitimi ve araştırma faaliyetlerine her seviyedeki katılımlarını teşvik etmek amacıyla kutlanmaya başlandığını ifade etti. Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar da konuşmasında, özellikle cinsiyet eşitsizliğinin ortadan kaldırılması ve kadın ve kız çocuklarının bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarında daha donanımlı ve daha güçlü bir hale gelmeleri için çalışmalar olduğuna dikkat çekerek, “Bu anlamda Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü de kadına gösterdiği önem, kadınlara vermiş olduğu seçme ve seçilme hakkı nedeniyle tekrar huzurlarınızda şükran ve minnetle anıyorum. Tabi ki bu sürecin, önümüzdeki süreçte daha donanımlı bir şekilde, gelişen çağımıza uygun şekilde devam edeceğini ve bu eşitsizlikleri daha çok ortadan kaldıracağına inanıyorum” dedi.
Özgecan’ı unutmadı

Başkan Pınar 11 Şubat’ın aynı zamanda Özgecan Aslan’ın ölüm yıldönümü olduğunu hatırlatarak, “Kendisine de tekrar Allah’tan rahmet diliyorum. Bu olayı hiçbir zaman unutmayacağız. Ve inşallah tekrarlarının yaşanmaması için gerek devletimiz gerekse halkımız üstüne düşen görevi yerine getirecektir” dedi.

Konuşmaların ardından Aile ve Kadın Hakları Komisyonu Başkanı Av. Bedia Mutlu Mirzabey’in moderatörlüğünde söyleşiye geçildi. Katılımcılarla iş ve eğitim hayatındaki deneyimlerini paylaşan Prof Dr. Zeynep Katnas, Av. Mirzabey ve katılımcıların sorularını yanıtladı.
“İmkansız diye bir şey yoktur”

ODTÜ Kimya Mühendisliği Bölümünden mezun olduktan sonra, çok yüksek olmayan bir not ortalamasıyla Fullbright Bursu kazanarak University of Massachusetts’te doktora yaptığını ifade eden Katnas, “Bu herkesin imkansız olarak düşündüğü bir şeydi. İmkansız diye bir şey hayatta hiçbir zaman yoktur. Bunu hiçbir zaman unutmayın gençler” dedi.
“İnterneti doğru kullanmayı öğrenin”

İmkansızı imkanlı yapmanın programlı olmakla ilgili bir şey olduğunu ifade eden Katnas, gençlere şu şekilde öğüt verdi: “Zamanı iyi kullanmak, kendinizi çok yönlü yetiştirme, internette lüzumsuz zaman kaybetmemek, internette mesajlaşmak değil oradan fikir almak. Çünkü internet çağımızın hem en yararlı hem en zararlı şeyidir. Orada boş yere size hiçbir şey vermeyecek yerlerde dolanıyorsanız sıfır 12’inci yılın sonunda okuldan çıkarsınız. Ama gençliğinizde interneti doğru kullanmayı öğrenirseniz o size muazzam bir ufuk açar. Bizim zamanımızda internet yoktu, o yüzden biz kendi ufkumuzu deneme yanılma yoluyla bulmak durumunda kaldık. Halbuki siz interneti doğru kullanmayı öğrenirseniz kendinizi geliştirme fırsatı internetle de elde edebilirsiniz.”
“Kendinizi yetiştirmek zorundasınız”

Prof. Dr. Katnas, kadın için eğitimli olmanın avantajlarının neler olduğunu sorusuna ise şu şekilde yanıt verdi: “Kadın ya doğal olarak ailesinden gördüğü işi yapmaya devam ettiği sürece toplumda bir yeri olur ya da çok eğitimli olduğu sürece. Yarım eğitimli bir kadının toplumda hiç bir fonksiyonu yoktur, ezilmeye mahkumdur. Yeteneklerini kaybetmiştir. Ben onu, 60 yıllık yaşantımda gördüm. Dolayısıyla kendiniz olabilmek, toplumda yer edinmek, olmayan ayrımcılığa uğramamak istiyorsanız kendinizi yetiştirmek zorundasınız. Kız çocukları, genç kızlarımız için söylüyorum.”  Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 447 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kırklarelispor’un rakibi Fenerbahçe Kırklarelispor’un rakibi Fenerbahçe 25.1.2020
‘Baba Parası’ oyuncuları Edirne'de ‘Baba Parası’ oyuncuları Edirne'de 25.1.2020
Selimiye’de yağmur duası Selimiye’de yağmur duası 25.1.2020
Edirne’de virüs yok Edirne’de virüs yok 25.1.2020
Hastalık ellerden başlar Hastalık ellerden başlar 25.1.2020
Mumcu anısına heykel Mumcu anısına heykel 25.1.2020
Oltayla balık turizmi Oltayla balık turizmi 25.1.2020
Balkan’daki köpekleri topladılar Balkan’daki köpekleri topladılar 25.1.2020
İnsanları uzun vadeli çekmeliyiz İnsanları uzun vadeli çekmeliyiz 24.1.2020
Ergene nehrinde bulundu Ergene nehrinde bulundu 24.1.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 59
Web Siteleri 93
Facebook 112
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 281 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Demedi deme!
Murat Savaş

Recep Duymaz
Gece Gözlü Kız
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Toplu taşımada ilaçlama yapılıyor mu?
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.