Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Nefize Ramadan
Nefize Ramadan Nefize Ramadan
nefizebehatin@gmail.com
Oğlumdan beklentisiz olmayı öğrendim 11.2.2019 - 11:55:16
Çocuk sahibi olmadan önce her kadının beklentileri olur. Bebeğinin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek mi, sütü gelecek mi, her zaman bebeğinin yanında olabilecek mi, kısacası mükemmel anne olabilecek mi?Fakat bu beklentiler ve gerçekler uyuşmadığında anne kendini yenilmiş, başaramamış ve kendini iyi bir anne olmadığına dair suçlarken bulabilir.

Benim beklentilerim daha hamile kalmadan önce başlamıştı. Her zaman kızım olacağını düşünmüş, bunun hayalini kurmuştum, fakat oğlum oldu. Hamile kaldıktan sonra beklentiler farklı boyuta geçti. Mesela hamileliğimin her dönemimde normal doğumu hayal etmeme rağmen, sona geldiğimizde sezaryen oldum ve şunu anladım aslında önemli olan anne ve bebeğin sağlıklı bir şekilde bu süreci atlatabilmeleri. 

Bir sonraki beklentim emzirmeyle ilgiliydi. Şöyle istersiniz hemen sütünüzün gelsin ve bebeğinizi hayal ettiğiniz gibi emzirin. Benim durumumda sütüm çok geç geldi. Bu süreçte önemli olan vazgeçmemek ve pes etmemek. Elimden gelen her şeyi yaptım, bana en büyük destekçi kardeşim ve arkadaşım oldu. Tek başınıza olmadığınızı bilmek çok güzel bir duygu, aynı anda sizi ayakta tutuyor ve güçlü kılıyor.

Uykusuz geceler. Çok şükür orda bir beklentim yoktu. Yakın çevrem beni sürekli uyarırdı: Şimdi uyu, çünkü sonra çok uykusuz kalacaksın. Ama gelin görün ki, yaşamadan bunun farkına varamazsınız. Uykusuz geceler, sürekli ağlayan bir bebek. Evet, çok yorucu ve yıpratıcı. Bazı günler gece gelecek diye korkardım, çünkü sabaha kadar kaç kere yataktan kalkacağımı bilemezdim. Öyle bir dönem geldi ki bu durumu kabullendim. Sonra geceler daha kolay geçmeye başladı. Sabah bana bakan o gözlerin verdiği mutluluk, gece kaç kez uyandığıma dair düşünceleri kafamdan siliyordu. Aslında anne olmak demek buydu. Uykusuz geceler, alışma süreci. Yeni hayatımıza, yeni görevlerimize, ailemizin yeni üyesi de alışma sürecindeydi. Dünyaya yeni gelmiş, savunmasız, size muhtaç bir bebek.

Kakasını ne zaman yapacak beklentisi. Doktor kontrolünüz vardır. Gitmeden önce kakasını yapsın diye içten içe dua edersin. Fakat bir türlü kasasını yapmaz. Olay daha sonra şöyle gelişir tüm hazırlıkları yaparsınız tam çıkmadan önce bebeğiniz kakasını yapar. Bizim durumumuzda her zaman böyle olurdu, o yüzden beklenti içinde olmamak en güzeli. Her zaman her şeye hazırlıklı olmalıyız.

Ek gıda serüveninde farklı beklentilerim vardı. Hazırladığım her şeyi yemesini bekliyordum. Bazen beğenmediği zaman bana yapılan bir hakaret gibi algılıyor, oğlum sana özel yaptım, neden yemiyorsun diye kendi kendime konuşurdum. Eşimde benle dalga geçer, yemek masasında düşen yiyeceklerle bir tavuk besleyebileceğimizi söylerdi. Ben bu süreci yemek savaşlarına dönmesini istemedim. Tekrar beklentisiz oldum. Ne kadar canı isterse, o kadar yedi, zorlama olmadan. Sonuçta herkes özgür istediği kadar yemek için, bir bebek olsa bile.

Derken emekleme ve yürüme zamanı geldi. Yine yeni bir beklenti. Tam yürüyecek derken, sanki bizim onu yürütme çabalarımızı hissetti ve tekrar emeklemeye başladı. Bu son beklentimdi. Bu kadar beklenti ve gerçek arasındaki farklardan sonra ve yaşanan üzüntülerden sonra beklentisiz olmayı öğrendim. Sonuçta hazır olduğunda oğlum yürüyecekti ve ben beklentisiz oldukça daha mutlu oldum. Ben mutlu oldukça, oğlum daha mutlu oldu.  Sonrasında doğal şekilde oğlumun gelişim sürecine seyirci olmaya başladık. Gerektiği zaman müdahale, ona güvendiğimizi hissettirmek, bunlar en önemli aşamalar bence.

Bir bebek size bu hayatta en önemli duygularda birini öğretebilir. Oğluma, bana beklentisiz olmayı öğrettiği için her zaman müteşekkir olacağım. Ne zaman ki hayata dair, insanlara dair, başımıza geleceklere dair beklentisiz olursak, o zaman gerçek anlamda mutlu oluruz ve hayatı olduğu gibi yaşarız.

 Kaynak: Nefize Ramadan 520 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Güzellik Nedir? 11.7.2019
Kendimizi zengin hissetmemiz için neye ihtiyacımız var? 3.7.2019
Sorumluluk nedir? Ne kadar sorumluluk sahibiyiz? 24.6.2019
Hırs 12.6.2019
Değişim 20.5.2019
Doğanın yalanlara tahammülü yoktur 13.5.2019
Artık yorulmuyorum 29.4.2019
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama 22.4.2019
Baba olmak 15.4.2019
Sınav stresi için yoga 8.4.2019
Sakin kalabilme sanatı 25.3.2019
Hangisi doğru? Hangisi yanlış? 18.3.2019
Mutluluk 11.3.2019
Çocuklar ve doğa 25.2.2019
Toprak, çocuk, doğa… Çöp 19.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Politika da ısınıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.