Edirne -4°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sigaraya karşı yeşil çadır - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sigaraya karşı yeşil çadır 11.2.2019 - 11:33:48
Yeşilay Edirne Şubesi, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında Saraçlar Caddesi’nde açtığı çadırda vatandaşlara sigaranın toplum sağlığına ve ülke ekonomisine zararlarını anlatarak, sigarayı bırakmak için 9 Şubat tarihinin dönüm noktası olmasını istedi. Etkinlikte konuşma yapan Yeşilay Edirne Şubesi Başkanı Sebahattin Bilgiç, Türkiye’de her yıl 100 binden fazla kişinin sigaran dolayı hayatını kaybettiğini açıkladı.



Sigaraya karşı yeşil çadır

Yeşilay Edirne Şubesi, 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü kapsamında Saraçlar Caddesi’nde çadır kurarak vatandaşlar için farkındalık broşürü ve bileklik dağıtımı gerçekleştirdi. Yeşilay Edirne Şube Başkanı Sebahattin Bilgiç ve gönüllülerin katıldığı etkinlikte, vatandaşlara sigaranın zararları hatırlatılarak; sigarayı bırakmak için 9 Şubat tarihinin bir dönüm noktası olması temenni edildi. Etkinlikte basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Bilgiç, Edirne Yeşilay Şubesi olarak 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü’nde halka yönelik bilinç oluşturmak, sigarayı azaltmak, sigaranın zararlarına dikkat çekmek amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlediğini belirterek; “Şu anda Saraçlar Caddesi’nde bir stant açtık. Ayrıca Erasta’da da dünya karikatür yarışmasında dereceye girmiş olan sigaranın zararları ile ilgili karikatürleri sergiliyoruz” ifadelerine yer verdi.

Bilgiç, Dünya Sağlık Örgütü’nün, dünyadaki en büyük sağlık sorununun sigara olduğunu açıkladığını belirterek; “Sigara kullanımı, başta kalp ve damar hastalıkları olmak üzere; bronşların daralması sonucu akciğer rahatsızlıklarına, KOAH hastalığı gibi birçok hastalığa da neden olmaktadır. Sigara, fiziksel, sosyal ve ekonomik bakımdan yıkıcı sonuçlara yol açan ciddi bir bağımlılıktır. Ülkemizde her yıl 100 binden fazla insanımızı sigardan dolayı kaybediyoruz. Bunun yanında pasif etkilenimden doğan hastalıklar ve zararlar da ayrı bir acı tablo. Önemli bir halk sağlığı sorunu olan sigara kullanımı aynı zamanda birey ve ülke ekonomisini olumsuz yönde etkileyen bir bağımlılık” dedi.

“Sigaradan kurtulmak mümkün”

Sigaradan kurtulmanın mümkün olduğunu dile getiren Bilgiç; “Sigara size ve sevdiklerinize zarar veriyor. 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü, bu anlamda bırakmak isteyenler için bir fırsat. Bu konuda tüm vatandaşlarımızdan hassasiyet rica ediyoruz. Kullananların bırakmasını, kullanmayanların da daha bilinçli olarak kendileri ve sevdikleri için model olmasını, çevreye karşı da uyarıcı olmasını istiyoruz” sözlerine yer verdi.

“Yeşil dedektör 251 bin kişiye ulaştı”

Sigara ihlallerini kolay bir şekilde bildirmek amacıyla Yeşilay ve Sağlık Bakanlığı’nın hayata geçirdiği Yeşil Dedektör mobil uygulamasının 251 bin kullanıcıya ulaştığını açıklayan Bilgiç; “Yeşil Dedektör, kapalı mekânlarda tütün mamulleri kullanımını ihlal eden işletme ve müşterilerin ihlallerini azaltmayı amaçlıyor. Uygulama, 2008 yılında yürürlüğe giren kapalı mekânlarda tütün mamulleri kullanım yasağına uyulmasını sağlamak, ihlallere karşı toplumda farkındalık oluşturarak tütün mamulleri kullanmayan vatandaşlarımızın haklarını korumak ve yasal hakları konusunda bilinçlendirmek amacıyla geliştirildi” dedi.

“İhlallerin asgariye indirilmesi hedefleniyor”

Yeşil Dedektör uygulamasında kullanıcının bildirimini tek tıkla konum belirleyerek ve mekân adı seçerek bildirebildiğini söyleyen Bilgiç; “İhlal bildirimi sonrasında bildirim, Sağlık Bakanlığı’nın Yeşil Dedektör için ayırmış olduğu sisteme düşüyor ve oradan de saha ekiplerine ulaşıyor. Saha denetim ekipleri ihlal bildiriminin yapıldığı mekâna ulaşarak ihlal olup olmadığını denetleyip ve gerekli işlemi yapıyor. Bu kapsamda tütün mamulleri kullanmayan müşterilerin hakkının korunması, yasağa uyumun sağlanması yoluyla ihlallerin asgariye indirilmesi sağlanıyor. Alanında tek uygulama olan bu çalışmayla tütün ürünleri kullanmayanların hakkının korunması, yasağa uyumun sağlanması, ihlallerin asgariye indirilmesi hedefleniyor. Uygulama Appstore ve Google Play platformlarından ücretsiz olarak indirilebiliyor” ifadelerine yer verdi.

Broşür ve bileklik dağıtıldı

Bilgiç, Yeşilay’ın, Sağlık Bakanlığı ile birlikte sigarayı bırakmaya yönelik, ‘Sigarayı Bırak, Hayatı Bırakma’ kampanyasını hayata geçirdiğini belirterek; “Bilimsel alt yapılı, uzman kadrolarla hazırlanan bu kampanyada bilhassa dijital medya kanalları ve kamu spotları kullanılarak sigara bağımlılığına yönelik bilinçlendirme çalışmaları yapılıyor. Sigarayı bırakmak isteyenlere özel programların hazırlandığı ‘bırakabilirsin.org’ sitesi yanı sıra kamu spotları da sigara bağımlısı ve sigarasız yaşam üzerinden mesajlarını veriyor” dedi. Bilgiç, konuşmasının ardından Yeşilay çadırında vatandaşlara bilgilendirici broşür ve Yeşilay bilekliği dağıttı. 



Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 84 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Çevreye de hayvanlara da zarar Çevreye de hayvanlara da zarar 22.2.2019
İşçi adaydan ücretsiz ulaşım sözü İşçi adaydan ücretsiz ulaşım sözü 22.2.2019
Uymaz, Meclis’i topladı Uymaz, Meclis’i topladı 22.2.2019
Kozan’dan gururlu veda Kozan’dan gururlu veda 22.2.2019
İttifak dışı adayları açıkladı İttifak dışı adayları açıkladı 22.2.2019
Adli Tıp, muayene tarihi verdi Adli Tıp, muayene tarihi verdi 22.2.2019
Çözüm; aile işletmeleri Çözüm; aile işletmeleri 22.2.2019
İkinci kez zarar verildi İkinci kez zarar verildi 21.2.2019
Fahiş fiyat beze de yansıdı Fahiş fiyat beze de yansıdı 21.2.2019
Cinsiyetçi kavrama yer yok Cinsiyetçi kavrama yer yok 21.2.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 46
Web Siteleri 64
Facebook 84
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 6


Ankete 206 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pazar tezgâhı
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Toprak, çocuk, doğa… Çöp
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor




Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.