Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
SP ittifaka kapalı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
SP ittifaka kapalı 11.2.2019 - 11:23:53
SP Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 31 Mart Yerel Seçimlerinde Edirne merkez, ilçe ve beldelerinden Belediye Başkan Adaylarının tanıtılacağı toplantıda yerel seçim ittifakı ile ilgili açıklamalarda bulundu. SP’nin tüm Türkiye’de ittifaksız seçime katılacağını açıklayan Karamollaoğlu, yerel seçimlere iktidar partisinin dahi ittifaksız katılamadığını söyledi. Toplantının sonunda SP’nin Edirne merkez başta olmak üzere ilçe ve belde Belediye Başkan Adayları tanıtıldı.SP ittifaka kapalı

Saadet Partisi (SP) Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçim programı kapsamında Edirne’de düzenlenen Belediye Başkanlığı Aday Tanıtım Toplantısı’na katıldı. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda SP Edirne İl Başkanlığı tarafından düzenlenen toplantıya katılan Karamollaoğlu, SP Edirne İl Gençlik Kolları Başkanlığı’nın meşale şovu ile büyük bir coşku içinde karşılandı. Karamollaoğlu, alkışlar ve konfetiler eşliğinde giriş yaptığı toplantı salonunda partililere seslendi.

İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan toplantının açılış konuşmasını SP Edirne İl Başkanı Ali Demirkıran yaptı. Demirkıran, konuşmasında SP Belediye Başkan Adaylarının, yaşanabilir şehirler kurmak amacıyla yola çıktığını söyleyerek; “Şehrimizin, mahallemizin ve sokağımızın ihtiyaçları tespit edildi. Şimdi çalışma zamanıdır. Sosyal medyada da tanıtım faaliyetlerimiz en güzel şekilde yapılıyor. Belediyelerimizde yaşanan problemler; plansızlık, programsızlık, liyakatsizlik, israf, yolsuzluk, haksız rant ve kuralsızlıktır. SP, tüm bu dertlere ilaçtır” ifadelerine yer verdi.Demirkıran’ın konuşmasının ardından bir konuşma da SP Edirne Belediye Başkan Adayı Mansur İriş yaptı. İriş, konuşmasında SP’nin cepsiz ceketler çıkışıyla Türkiye’nin gündemine damga vurduğunu belirterek; “31 Mart yerel seçimlerinde, şehrimizin geleceğini etkileyecek önemli bir karar vereceğiz. SP olarak bu seçimlerde yeni bir yönetim anlayışı teklif ediyoruz. Biz, şehrin bütün potansiyelini harekete geçiren, ötekileştirmeyen, rant ekonomisinin yerine yerel yönetim kaynaklarını harekete geçirecek, şeffaf ve hesap verebilir, mahalle kültürünün yeniden hayatın merkezinde olduğu bir anlayış teklif ediyoruz. Edirne’mizi, 167 bin 500 ferdi olan bir aile olarak kabul ediyoruz. Yaşanabilir bir Edirne kuracağız” dedi.

“AK Parti’nin bir beka problemi var”

İriş’in konuşmasının ardından sahneye alkışlar eşliğinde çıkan Karamollaoğlu, 31 Mart’ta gerçekleştirilecek seçimlerin yerel seçimler olmasına rağmen, hükümetin seçimleri genel seçim havasına soktuğunu söyleyerek; “Hükümet, bu seçimleri, genel seçim havasına sokarak, ‘Aman dikkat, beka problemimiz var. Eğer bizi desteklemezseniz, Türkiye’nin bekası tehlikede’ gibi bir havaya ülkeyi sokma gayretinin içine girdi. Biz de kendilerine söyledik; Türkiye’nin bir beka problemi yok. Türkiye, kurulduğu tarihten beri dünyanın en stratejik bölgesinde olduğu için, bu ülkede topraklarımız üzerinde birilerinin hep gözü olmuş. Ama bu, bizim beka sorunumuz haline gelmemeli. Eğer bu 16 sene içinde dün olmayan beka problemi bugün çıkmışsa, bu tamamen bugünkü iktidarın beceriksizliğidir. Şunu da söyleyeyim; bir beka problemi var. AK Parti’nin bir beka problemi var. Çünkü 16 yıldır yürüttüğü politikalarla ülkemizin problemlerini çözemedi” sözlerine yer verdi.

“Kendi yaptıkları hatayı göremiyorlar”

AK Parti’nin bazı konularda birtakım adımlar attığını belirten Karamollaoğlu; “Başörtüsü problemini çözdüler, imam hatip okullarını açtılar. Yollar, köprüler inşa ettiler. Ama bunlar, bir ülkenin probleminin tamamı değildir. Esas tahrip ettikleri noktalara bakmak mecburiyetindeyiz. Bunları neden çözemediklerini de anlamak mecburiyetindeyiz. Bugünkü iktidarın en büyük problemi, kendi yaptığı hatayı bir türlü görmemesidir. Bugünkü iktidar, ne yazık ki ülkenin problemlerini çözemiyor. Neden çözemediğini de bilmiyor. Onun için saldırıyor” dedi.

“Duvara tosladılar”

Karamollaoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’nın açıkladığı ‘halk sebze’ tanzim satış noktalarına da değinerek; “Bir zaman soğan lobisi diye saldırdı ama olmadı. Şimdi de marketler, pazarlar diyor. Süper marketler açacağını, spekülasyonu önleyeceğini söylüyor. Düne kadar devlet olarak hiçbir işin içine girmeyeceğini söyleyen siz değil miydiniz? Niye bugüne kadar 95 yıllık birikimimizin tamamını sattınız? Bunların gözleri, betondan ve demirden başka bir şey görmedi. Bunun için de ülkeyi, betona ve demire mahkûm ettiler. AK Partili belediyelerin bulunduğu ilçeye veya ile bir gidin; yollar bile 2 senede bir yenilenmek mecburiyetinde kalıyor. Kaldırımları bile aynı şekilde birkaç senede bir yeniliyorlar. Yol, kaldırım yapmayı bile beceremiyorlar. İşte böyle yönetiyorlar. Duvara tosladılar, deniz bitti” ifadelerine yer verdi.

“Görme özürlüler, görmüyorlar”

Türkiye’nin işsizlik sorununa dikkat çeken Karamollaoğlu; “İşsizlik aldı başını gidiyor. Bu memlekette 4 milyona yakın işsiz var. 400 TL yardım yaptıkları için iş aramayan en az 2 milyon insan daha var. 16 senede memleketi bu hale getirdiniz, niye bundan ders almıyorsun? Sayın Cumhurbaşkanı, dün, benim vilayetim olan Sivas’a gitmiş. Sivas’ta diyor ki; ‘Cumhuriyet Üniversitesi’ni kim kurdu?’ Cumhuriyet Üniversitesi 1974’te kuruldu. Öyle bir havaya girdiler ki her şeyi onların yaptığını söylüyorlar. Bu mantıkla memleketi göremezsiniz. Bu arkadaşlar maalesef görme özürlüler, görmüyorlar” dedi.

“Gülen ekibini bağırlarına bastılar”

AK Parti hükümetinin, eğitimi akıllı tahta ve tabletten ibaret zannettiğini söyleyen Karamollaoğlu; “İmtihanlarda bir sürü yapıldı ve önleyemediler. Daha doğrusu önlemediler. Bugün başımıza musallat olan, 15 Temmuz kalkışmasına sebep olan Fettullah Gülen ekibini 10 sene bağırlarında bunlar beslediler. Şimdi ise kendileriyle aynı görüşte olmayanlara ilk yakıştırdıkları FET֒cülük oluyor. Allah’tan korkun. Her şeyden önce bir ülkede adaletin tesis edilmesi gerekir. Niye biz cepsiz ceket diye bir şey çıkardık? Herkes merak ediyor. Bizim gençlerimiz bu akılları üretiyorlar. Sülün Osman’ı nereden aldığımızı soruyorlar. Sülün Osman’dan ne gıcık kapıyorsun? Bunu bile düşünmekten aciz. Biz, belediyeleri yönetirken adaleti bir numaralı meselemiz yapacağız” sözlerine yer verdi.

“Günaydın; hangi ülkede yaşıyorsun?”

Hükümetin, imar planlarını rant vesilesi yaptığını söyleyen Karamollaoğlu; “İstanbul neredeyse 16 milyonluk bir nüfusa sahip ve bir beton yığınına döndü. Cumhurbaşkanı, 16 yıldır sonra, ‘Denizin içini doldurmuşlar, 35-40 katlı binalar yapmışlar’ diyor. Günaydın; hangi ülkede yaşıyorsun? Bu ülkeyi 16 yıldır kim idare etti? Gözleri hep kapalı mıydı, uyandılar mı? 1994 ruhuna geri döneceklermiş. Günaydın derim. 1994 ruhuna geri dönmek demek, bugüne kadar 1994 ruhunu terk ettiklerini söylemek demektir. 1994 ruhunu niye terk ettiniz? Sizde bazı alışkanlıklar huy haline geldi, geri dönemezsiniz. 1994 ruhunu biz, 50 senedir taşıyoruz” dedi.

“IMF politikalarını uyguluyorsun”

Karamollaoğlu, AK Parti hükümetinin politikalarını bir kelime üzerine inşa ettiğini söyleyerek; “IMF’ye gitmeyeceğini söylüyorlar. Gitsen ne olacak, gitmesen ne olacak? Gitsen, bugünkünden daha beter noktada olmazdın, aynı noktada olurdun. Bugün IMF’ye gitmedin ama IMF’nin 17 sene önce Türkiye’ye dikte ettirdiği hangi politikalar varsa onları uyguluyorsun. IMF’nin alternatifi faizleri yüzde 25’e çıkarmak,fabrikaları satmak, Türkiye’yi 500 milyar Dolar’a mahkûm etmek mi? Sen bunları yaptın. IMF gelse aynısını yapacaktı” ifadelerine yer verdi.

“İsrail’in en büyük iktisadi dostu”

Erdoğan’ın Davos Zirvesi’ndeki ‘One Minute’ çıkışını hatırlatan Karamollaoğlu; “Bir ‘One Minute’ dediler, bizim dış politikamızın yükseldiğini söylediler. Sonra ne oldu? Bugünkü hükümet, İsrail ile münasebetleri yeniden geliştirdi. Tohumların büyük kısmını oradan alıyor. İsrail, iktisadi sahada bu hükümetin en büyük dostudur. ‘İsrail bir terör devletidir’ dediğine bakmayın. Bir tane yaptırım yok. 20 milyon Dolar karşılığında niye Mavi Marmara şehitlerini sattınız?”  dedi.

Suriye politikasını eleştirdi

AK Parti hükümetinin Suriye politikasını eleştiren Karamollaoğlu; “Tam seçime giderken Kuzey Suriye’de, bizim güneyimizde, Amerikalıların oluşturmak istedikleri bir koridor var. Bununla ilgili de, ‘Biz, buna rağmen gireceğiz’ diyorlar. Sen de, herkes de biliyor; Amerika ve Rusya,bu konuda anlaşamadan orada sana da, başkalarına da müsaade etmezler. Çünkü senin bu tavrın, onlara bu kanaati oluşturuyor. Amerika, Kıbrıs’ta bize ambargo koydu, biz de bütün üslerini kapattık. Bu adımları atma cesaretin varsa bizi nasıl ikna edebilecekleri derdine düşerler. Bundan eser yok” sözlerine yer verdi.

“Hep çiftçiyi tehdit ediyor”

Karamollaoğlu, Türkiye’de tarımın bittiğini söyleyecek; “Trakya, özellikle tarım yönünden Türkiye’mizin önemli bir bölgesidir. Hep çiftçiyi tehdit ediyor. Çiftçi karnını doyuramıyor. Doyuramadığı için bazı arazileri ekmiyor. Tarım Bakanı, 2 milyon hektar araziyi tarıma kazandıracağını söylüyor. Nasıl kazandıracaksın? Önce çiftçinin bu kadar araziyi niye beklettiğini öğren. Çiftçiyi, pazarcıyı, marketçiyi tehdit ederek bir yere gidemezsin. İflas ettiler” dedi.

“Ülkenin yarısına hain, yarısına vatansever diyorlar”

SP’nin, Türkiye’nin tamamında seçime gireceğini açıklayan Karamollaoğlu;“Sen iktidarsın ama tek başına seçimlere giremiyorsun. Onun için bize, ‘Bunlar şer ittifakı’ diyorlar. Bizim hakkında söyledikleri çirkin sözler var. O sözler, kendileri tariflerinden ileri gitmez. Biz, sizin seviyenize inip aynı kelimelerle konuşmayız. Bu memleketin yarısına size oy vermedikleri için hain, yarısına oy verdikleri için vatansever derseniz; bu memlekete huzur gelmez” dedi.

“Baskıları geri tepti”

Karamollaoğlu, SP’nin ‘Dürüst başkan, dürüst yönetim’ seçim sloganının simgesinin cepsiz ceket olduğunu söyleyerek; “Arkasından da vatandaşlarımıza ulaşmak için sosyal medya en ciddi çalıştığımız ortam oldu. Genç bir ekibimiz var. Bu fikirleri nereden aldığımızı soruyorlar. Ne Amerika’dan, ne Avrupa’dan alıyoruz. Bu fikirleri üreten bizim gençlerimizdir. Bizim gençlerimizin ürettiği fikirler, vatandaşlar tarafından ilgiyle karşılanınca yasakladılar. Videolarımız ilk olarak 900 bin, en son 12 milyon izlendi. Baskı altına almaya kalkınca geri tepti. Her yerde Saadet Partisi konuşuluyor. 31 Mart’a kadar tüm gücümüzle çalışacağız. Mahalli seçimlerde ittifaka girmiyoruz. Bütün illerde, ilçelerde ve beldelerde seçimlere gireceğiz” ifadelerine yer verdi.

Adaylar tanıtıldı

Karamollaoğlu’nun konuşmasının ardından toplantıda SP’nin Edirne belediye başkan adaylarının tanıtımı gerçekleştirildi. SP Beğendik Belediye Başkan Adayı Zafer Yetim, SP Yenimuhacir Belediye Başkan Adayı İhsan Bulut, SP Subaşı Belediye Başkan Adayı Adem Kaner, SP Keşan Belediye Başkan Adayı Ahmet Köseler, SP Uzunköprü Belediye Başkan Adayı Enver Yazan, SP Havsa Belediye Başkan Adayı Kemal Durkaya, SP Lalapaşa Belediye Başkan Adayı Adem Lalalı, SP Süloğlu Belediye Başkan Adayı Nadir Konak ve SP Edirne Belediye Başkan Adayı Mansur İriş, Karamollaoğlu ile birlikte katılımcıları selamladılar. Toplantıya Karamollaoğlu’nın yanı sıra SP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa İriş, SP Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fethi Pehlivan, SP Kırklareli Belediye Başkan Adayı Mithat Özdemir, SP Lüleburgaz Belediye Başkan Adayı Kenan Apaydın, SP Hayrabolu Belediye Başkan Adayı Gökhan Yıldırım, SP Pınarhisar Belediye Başkan Adayı Güner Aydın, SP Kofçaz Belediye Başkan Adayı Zahide Tank, SP Vize Belediye Başkan Adayı Kenan Köstekçi, SP Alpullu Belediye Başkan Adayı Hüsamettin Paytar, SP Pehlivanköy Belediye Başkan Adayı Enes Duman, SP Evrensekiz Belediye Başkan Adayı Pelin Aydın, SP Büyükkarıştıran Belediye Başkan Adayı Duran Öztürk, SP Ahmetbey Belediye Başkan Adayı İbrahim İnci, SP Demirköy Belediye Başkan Adayı Özay Dilber, İl Kadın ve Gençlik Kolları Başkanlıkları ile parti üyeleri katıldılar. Aday tanıtımının ardından toplantı sona erdi. 

 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 233 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Birlikte Kapıkule’yi incelediler Birlikte Kapıkule’yi incelediler 23.7.2019
Pascal’dan alıntıyla başladı Pascal’dan alıntıyla başladı 23.7.2019
4 can toprağa verildi 4 can toprağa verildi 23.7.2019
Rumeli’nin Aile Akademisi Rumeli’nin Aile Akademisi 23.7.2019
Saraçlar’da Gagavuz halayı Saraçlar’da Gagavuz halayı 23.7.2019
Diyanet’ten kurbanlık merkezi Diyanet’ten kurbanlık merkezi 23.7.2019
Karaağaç’a çöl manzarası Karaağaç’a çöl manzarası 23.7.2019
Tarımın imkânsız tablosu Tarımın imkânsız tablosu 22.7.2019
Edirne'de kaza: 4 ölü, 2 yaralı Edirne'de kaza: 4 ölü, 2 yaralı 22.7.2019
Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi Çakırlar’dan Sadık Ahmet teklifi 22.7.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 53
Web Siteleri 80
Facebook 98
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 246 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dingo’nun ahırı mı orası?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.