Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Gürkan’ın hedefi 70,5 - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Gürkan’ın hedefi 70,5 7.2.2019 - 11:09:24
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 31 Mart Yerel Seçimlerine 2 aydan az süre kala, 5 yılda hayata geçirdiği projelerin anlatıldığı kitapçığı tanıttı. Gürkan, seçim kampanyasını 14 Şubat Sevgililer Günü’nde başlatacağını belirtirken, yerel seçimlerde hedefini yüzde 70,5 olarak açıkladı. AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Koray Uymaz’ın belediye binasını müzeye dönüştürerek, yeni belediye binasını hayata geçirme projesiyle ilgili de açıklama yapan Gürkan; “Yeni saraylarda yaşamaya ihtiyacımız yok. Biz saray istemiyoruz” dedi.Gürkan’ın hedefi 70,5

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, 31 Mart 2019 Pazar günü gerçekleştirilecek yerel seçimlere 2 aydan az bir süre kala, 5 yıl boyunca hayata geçirdiği projelerin yer aldığı kitapçığı basın mensuplarına tanıttı. Gürkan, hayata geçirdiği projelerin ardından toplantıda; Edirne Belediyesi alt yapı çalışmaları, tarihi köprülerin restorasyonu, Selimiye Meydanı projeleri, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi gerçekleştirilen anketlerin sonuçları, AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Koray Uymaz’ın belediye binası ile ilgili açıklamaları ve seçim kampanyasının başlangıç tarihi ile ilgili açıklamalarda bulundu. Gürkan, toplantıda Edirne Belediyesi tarafından 5 yılda gerçekleştirilen proje ve eğitimleri tanıtan kitapçığın içeriğinde;Güney ve Kuzey Çevre Yolu, İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi, Temiz İçme Suyu Projesi, İçme Suyu Arıtma Tesisi, Katı Atık Düzenli Depolama ve Bertaraf Tesisleri, Yağmur Suyu Toplama Projesi, İçme Suyu Şebekesi Projesi, Kanalizasyon Projesi, Asker Hastanesi Şehitliği, Edirne Belediyesi Kültür Merkezi ve Nikâh Salonu, Edirne Kent Müzesi, Bulgaristan ile proje işbirliği, Trakya Kalkınma Ajansı ile proje işbirliği, 4 yeni bina ve 3 tesis, Edirne Belediyesi Şehir Ormanı, çocuk parkları, Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi, kadın merkezleri, toplumsal cinsiyete dayalı bütçeleme çalışması, toplu taşımada Özgecan önlemi, İlk Yarım Eğitim Merkezi, Edirne Belediyesi madde bağımlılığı ile mücadele eğitimleri, Amatör spor kulüplerine yardım, Dost Eller Dayanışma Evi, 160 yeni ev, Kırkpınar Dokümantasyon Merkezi, Bebek Bakım ve Emzirme Kabini, Öğrenci Sosyal Yaşam ve Etüt Merkezi, Edirne Akademi, kültür ve sanat etkinlikleri, Engelsiz Yaşam Merkezi, Sokak Sağlıklaştırma Projesi, Kakava Şenlikleri, dünyanın en büyük ciğer tavası, Edirne Kitap Fuarı, Ramazan ayı eğlenceleri, mahalle ve kültür gezileri, Panoramik Şehir Turu, araç filosuna 38 yeni araç, halka hesap verme toplantıları, Katı Atık Depolama ve Çöp Gazıdan Elektrik Üretim Tesisi, engelsiz şehir, İtfaiye Müdürlüğü yeni binası, sokak hayvanları çalışmaları, sağlık çalışmaları, yürüyüş yolları, bisiklet yolları, toplu taşıma sistemi uygulamaları, ‘Hoş Geldin Bebek’ projesi, Edirne’yi Keşfet turizm projesi, tarih, turizm, ekonomi ve tarım zirveleri, Geleceğin Rehberleri projesi, Yerel Hayvan Koruma Görevlisi eğitimlerinin yer aldığını açıklayarak, 5 yılda çeşitli kurumlardan 32 ödül kazanıldığını açıkladı. Gürkan, kitapçıkta alt yapı çalışmalarının başladığının yer aldığına dikkat çekerek; “10 gün içerisinde alt yapı çalışmalarına başlayacağımız için tekrar baskı değişikliği olmaması için kitapçık bu şekilde hazırlandı. Kocasinan Mahallesi’nde Hacılar Ezanı Camii’nin arkasındaki bölgede içme suyu şebeke çalışmasına başlıyoruz. Abdi İpekçi Caddesi’nde de yağmur suyu toplama kanalları ile alt yapımıza 10 gün içerisinde başlayacağız” dedi.

“Tarihi köprülerde yetki olsa yaparım”

Gürkan, Edirne’deki tarihi köprülerle ilgili de açıklamalarda bulunarak; “Ben, ‘Kavganın kazananı olmaz’ anlayışındayım. 9 tane tarihi köprümüz var ve her birinin başına, ‘Tarihi köprüler Edirne Belediyesi’nin değil; Karayolları Genel Müdürlüğü’nün mülkiyetindedir. Bakım, onarım sorumluluğu da Karayolları Genel Müdürlüğü’ne aittir’ tabelası dikmeyi düşündüm. Çünkü vatandaşlar doğal olarak her şeyde olduğu gibi köprülerin de bakım ve onarımında belediyeye fatura ediyor. Mülkiyeti bizde olmadığı için bir çalışma yapma yetkimiz yok. Çeşitli defalar uyardık; özellikle Tunca ve Meriç köprülerinin taş kaplamalarının kırılması nedeniyle araçla geçmek çok zor oluyor. Sayın Valimiz de yerinde denetlemiş ve en kısa zamanda onarılacağını söylemiş. Keşke yetki bizde olsa, bugün bıraksalar ben yaparım. Meriç kenarında DSİ’nin yaptığı betonlama çalışmasından dolayı arka taraflarını yürüme yolu yapmak istedik. DSİ’ye bize tahsis etmeleri için yazdık. DSİ, bizden proje istedi. Ben de bunun üzerine DSİ elemanlarının hazırladığı projeyi yapmak istediğimi kendilerine sundum. DSİ’den gelen cevapta, ‘Bu sadece bir görseldir, bizim bu konuda bir projemiz yoktur’ diye cevap geldi. Biz, o görseli projeye dönüştürüp, tekrar DSİ’den talep edeceğiz. Umarım verirler” sözlerine yer verdi.

“Bilgilendirici tabelalar asacağım”

Selimiye Meydanı Projesi ile ilgili de açıklamalarda bulunan Gürkan; “Selimiye’nin etrafında aslında Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu ile eşgüdümlü olarak görüştüğümüz 2 tane proje var. Bir tanesi; Selimiye’nin etrafını 360 derece kapsayan rekreasyon projesidir. Bu proje, 1 buçuk yıl önce bitti ve Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından onaylandı. Kurul sadece orada kullanacağımız taş, granit gibi malzemelerin örneklerini görmek istedi. Ondan sonra da uygulamasına başlayacaktık. İkinci proje de Yemişkapanı Hanı kurtarma kazısıydı. Onu da bitirdik. Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu, Yemişkapanı Hanı ile ilgili koruma ve konservasyon kararı aldı. Hiçbir sorun kalmadı.  Tam uygulamaya başlayacağımız zaman da Vakıflar Genel Müdürlüğü, Ankara’daki yüksek kurul nezdinde bu karara itiraz etti. Yüksek kurul, gerekçesiz bir şekilde ve ucunu açık bırakarak Edirne Koruma Kurulu’nun Yemişkapanı Hanı ile ilgili koruma ve konservasyon kararını iptal etti. Biz de buna karşı dava açtık. Dava açınca Koruma Kurulu diğer projeyi de durdurdu. O yüzden Selimiye’nin etrafındaki bu hoş olmayan görüntü, 1 buçuk yıldır bu şekilde bekliyor. Önümüzdeki günlerde vatandaş niye beklediğini öğrensin alanın 3 tarafına açıklayıcı tabelalar asacağım” dedi.

“Hedefimiz yüzde 70,5”

Gürkan, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi Belediye Başkan Adaylığı açıklanmadan önce anket yaptığını açıklayarak; “Adaylığım açıklanmadan önce yüzde 46,3 oy oranı çıkmıştı. 2 gün önce bir başka firmanın yaptığı bir anket Genel Merkez tarafından ulaştırıldı. Onda da yüzde 52,7 çıkıyor. Bizim hedefimiz bu değil. Genel merkezimizin, İYİ Parti ile güç birliği ittifakı var. Edirne merkezde İYİ Parti aday çıkarmayarak bize destek olacaklar. Hedefimiz, referandumdaki oy oranı olan 70,5’tir” ifadelerine yer verdi.

“2 proje kitapçıkta yok”

2014 seçim beyannamesinde yer almasına rağmen 5 yıllık süreçte gerçekleştirdiği projelerin tanıtıldığı kitapçıkta yer almayan 2 projenin olduğunu belirten Gürkan; “Biri otopark, diğeri de turizm otogarıdır. Turizm otogarında üzgün değilim. Çünkü geçtiğimiz 5 yıllık süreçte, zamanının henüz gelmediğini gördüm. 2014’e göre biraz erken bir projeymiş. Sahip olduğumuz tarihi değerleri, geleceğe, aldığımızdan daha iyi teslim etme sorumluluğundayız. Kısa vadede bu fark edilmiyor ama Selimiye, Eski Cami gibi yüzyıllara meydan okuyarak bugünlere gelmiş tarihi yapıların yakın çevrelerinde ağır tonajlı araçların olmaması gerekiyor. Hatta hiç araç olmaması gerekiyor. Turizm otogarını düşünürken hem bunu, hem de ticari düşünmüştüm. Turizm otogarını önümüzdeki dönem için tekrar gündeme alacağız. Seçim beyannamesini açıkladığımda yer aldığını göreceksiniz. Edirne’de kent meydanımız sit alanıdır. Ama hepimiz de orada otopark istiyoruz. Aslında birçok da otopark var. Göreve başladıktan bir müddet sonra Kervansaray’ın arkasında bir alan vardı. 3 buçuk yıl önce mal sahiplerini orada bir yer altı otoparkı yapmak için ikna ettim. 6-7 parselden oluşuyor ve sit alanı olduğu için bu parsellerin birleştirilmesi gerekiyor. Bu kararı kurula gönderdik. Kurul da orada 31 metrekare Milli Emlak arsası olduğunu, mal sahiplerinin burasını da alarak birleştirilebileceğini ve projelerin yapılmasının ardından izin verebileceklerini söyledi. 31 metrekare yerin satışını, Milli Emlak Müdürlüğü tam 2 buçuk yılda yaptı. 2018 başında tapusu alındı, kurula gönderdik. Bu sefer de kurul incelediğini söyledi ve 1 yıldır da öyle bekliyoruz. Yoksa şimdiye kadar 2 katlı yeraltı otoparkı ve üzerine de küçük bir şehir oteli bitmiş olacaktı. Milli Emlak Müdürlüğü, 31 metrekarelik yerin metrekaresini 12 bin TL’den sattı. Edirne’de böyle bir arsa var mı bilmiyorum” dedi.

“Biz saray istemiyoruz”

Toplantıda bir basın mensubunu AK Parti Edirne Belediye Başkanı Adayı Koray Uymaz’ın belediye binasının taşınması ile ilgili projesini hatırlatması üzerine cevap veren Gürkan; “Türkiye’de belediyecilik 1854’te başlıyor. Edirne’de 1867’de kuruluyor. Bugün itibariyle 152 yıllık bir belediye var. 21 yıl boyunca bu bölgede geçici binalarda çalışılıyor. 1898’de dönemin belediye başkanı Dilaver Bey, bu binanın projesini çizdiriyor. Kendi cebinden para ekliyor ve yetmiyor halktan da para topluyor. Böylece bu bina 2 yılda tamamlanıyor. 1900’de de bu bina hizmete gidiyor. Türkiye’de belediye binası olarak projelendirilip halkın desteğiyle yapılan, 118 yıldır kesintisiz belediye olarak kullanılan ilk ve tek bina burasıdır. İkincisi; belediyemizde ulu önder Atatürk’ün 4 gece yattığı oda ile 4 gün boyunca çalışma ve kabul salonu olarak kullandığı bir salon var. Bir binaya sahipsiniz ve binaya her girdiğinizde bir taraftan Türkiye’deki ilk ve tek binaya adım atarak giriyor ve hissediyorsunuz; diğer taraftan burada Atatürk ile beraber yaşıyorsunuz. Makam odasında her oturduğunuzda hemen arkanızda Atatürk’ün yattığını düşünüyorsunuz. Bu duyguyu, dünyanın en yeni binasına değişmem, değişmeyeceğim de. Onlar, büyüklerinden saraylarda yaşamayı gördükleri için; biz, halkın saraylarında yaşamaya devam edeceğiz. Yeni saraylarda yaşamaya ihtiyacımız yok. Biz saray istemiyoruz. Halkın benimsediği, alışkın olduğu, rahatça girip çıkabildiği, mütevazı, kimlikli, ruhu ve geçmişi olan binalarda yaşamayı tercih ediyoruz ve öyle yaşayacağız” sözlerine yer verdi.

Sevgililer Günü’nde başlayacak

AK Parti’nin, ‘Hizmet istiyorsanız, iktidarın adayına oy verin’ söylemlerinde bulunduğunu belirten Gürkan; “Amerika’yı keşfetmeye gerek yok. Edirne’de 3 tane iktidar belediyesi var. Lütfen Meriç’e, İpsala’ya, Enez’e gidin. Enez Belediyesi Şubat ayı Meclisi’nde, İller Bankası’ndan maaşları ödemek için 800 bin TL kredi çekme kararı aldı. Demek ki iktidar belediyesi olmakla bir şey olmuyor. Bugün bizim 60 milyon TL, İpsala Belediyesi’nin ise 40 milyon TL borcu var. İpsala’nın nüfusu 8 bin 500’dür. Meriç’i bilmiyorum. Öyle bir hukuk da yok. Bana İller Bankası’ndan ayda 100 bin TL geliyorsa, iktidar belediyesi olunca 500 bin TL gelmeyecek. Bunlar sadece vatandaşı saf yerine koyup aldatma çabalarıdır. Ne Edirne’nin, ne de bir başka şehrin vatandaşı bunlara kanmıyor. Bugün kim olursa olsun herhangi bir aday arkadaşı Edirneliler seçtiğinde, o arkadaşın ne kadar görev yapıp yapmayacağı da belli değil. Cumhurbaşkanının kafası kızarsa, belediye başkanının yorulduğunu söylerse; belediye başkanı gidecek, Edirnelilerin oy vermediği biri belediye başkanı olacak. Bunu da kimse unutmasın. Gerçekler ortadadır” dedi.Gürkan, konuşmasının sonunda 31 Mart Yerel Seçimleri için kampanyasına 14 Şubat Sevgililer Günü’nde başlayacağını açıklayarak; “Manidar bir gün. Yıllardır 14 Şubat’ta astığımız bilbordlarda, ‘Bir şehir, bir aşk, bir başkan’ yazar. 14 Şubat’ta başlıyoruz” ifadelerine yer verdi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 480 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Süreci avukatı anlattı Süreci avukatı anlattı 19.8.2019
Enez’de denizanası paniği Enez’de denizanası paniği 19.8.2019
Kadından kahvehaneci de oldu Kadından kahvehaneci de oldu 19.8.2019
Eziyeti eğlenceye çevirdiler Eziyeti eğlenceye çevirdiler 19.8.2019
Rastgele! Rastgele! 19.8.2019
Ünlü tablolar için icra takibi Ünlü tablolar için icra takibi 19.8.2019
twitter üzerinden vurdu twitter üzerinden vurdu 19.8.2019
Siper değil, yağmur önlemi Siper değil, yağmur önlemi 19.8.2019
Tuvalette kumar oynatmışlar Tuvalette kumar oynatmışlar 16.8.2019
Birbirlerini suçladılar Birbirlerini suçladılar 16.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Politika da ısınıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.