Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Geç kalmaktan kork! - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Geç kalmaktan kork! 5.2.2019 - 11:49:01
AK Parti Kadın Kolları ve Kanser Erken Teşhir Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) 4 Şubat Kanser Günü dolayısıyla Devecihan Kültür Merkezi’nde bir toplantı gerçekleştirdi. Toplantıda kanserdeki erken teşhisin önemine değinildi.Geç kalmaktan kork!

AK Parti Edirne Kadın Kolları ve Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM) 4 Şubat Kanser Günü dolayısıyla Devecihan Kültür Merkezi’nde birlikte bir toplantı gerçekleştirdi. “Kanserden korkma geç kalkmaktan kork” sloganıyla gerçekleştirilen toplantıda, kanserde erken teşhisin önemine dikkat çekildi. Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, AK Parti Milletvekili Fatma Aksal, AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Koray Uymaz, AK Parti Kadın Kolları yöneticileri ve vatandaşların katıldığı toplantı öncesi İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Roman Halk Dansları Topluluğu mini bir konser gösteri gerçekleştirdi.

Toplantının amacının, ilimizde KETEM’in yürüttüğü çalışmalara bir nebze olsun ışık tutmak olduğunu söyleyen İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan “4 Şubat Kanser Günü münasebetiyle bugün (dün) burada önemli bir toplantıya iştirak etmiş durumdayım. Bu toplantımızın amacı ilimizde ketem in yürüttüğü çalışmalara bir nebze ışık tutmak bunun toplumumuza bilinçlenme olarak yansımasını sağlamak için sivil toplum kuruluşlarımızca, siyasalparti organizasyonlarınca bugün burada beklide bir ilke tanıklık ediliyor. Toplumumuzun tamamına, kanser hakkında erken teşhiste ne kadar başarılı olduğunun mesajlarını vermek, kanserden korkulmaması gerektiğini hatırlatmak, önemli olanın eskiden beri literatürümüze yerleşmiş olan (kanserden korkma geç kalmaktan kork)düsturunu yeniden hatırlatmak. Sağlık Bakanlığımızın tüm ülkemizde uzun yıllardır yürütmekte olduğu en başarılı çalışmalardan birisi de KETEM çalışmalarıdır. Bu çalışmalarla servisk kanserinden, meme kanserinden, kolorektal kanserlerden tarama düzeylerimiz yüzde 80-84 seviyelerine kadar ulaşmış bir durumdadır. Bu erken teşhisin ne kadar hayat kurtarıcı olduğunu halkımıza taşıyabilmek, bilinçlenmeyi arttırabilmek amacıyla bu toplantıyı bugün burada tertip etmiş durumdayız. Kanserden ölüm vakaları sebebi, bilinen ölümler arasında kardiyovasküler hastalıklardan sonra ikinci sırada gelmektedir. Bu şekilde giderse önümüzdeki yıllarda da bu konuyla ilgili bilinçlendirme çalışmalarını arttırmak zorunluluğumuz var” dedi.

Özellikle kadınları bilinçlendirmek için böyle bir toplantı organize ettiklerini söyleyen AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal iseşunları söyledi: “Her zaman söylüyoruz, kanserden korkma, geç kalmaktan kork diyoruz. Özellikle kadınlarımızı bilinçlendirmek için böyle bir program düzenlendi. Kanser sadece kadınlar için değil ama meme kanseri konusunda kadınları bilinçlendirmek istiyoruz. Burada, erkenteşhis çok önemli. Kadınlara da çağrımız ihmal etmemeleri. Kanser hepimizin ailesine dokundu, dokunuyor ama eskisi gibi ölüm fermanı değil. Yeterki bilinçli olalım zamanında kontrollerimizi yaptıralım.” Kaynak: Şener ŞENTÜRK 493 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
ETSO’dan Valilik ve Belediyeye teşekkür ETSO’dan Valilik ve Belediyeye teşekkür 1.6.2020
Akgün: Yasa teklifi kabul edilsin Akgün: Yasa teklifi kabul edilsin 1.6.2020
Esnafa HAYIRLI İŞLER ziyareti Esnafa HAYIRLI İŞLER ziyareti 1.6.2020
Kent Müzesi de açıldı Kent Müzesi de açıldı 1.6.2020
Otogarda normalleşme denetimi Otogarda normalleşme denetimi 1.6.2020
Esnafa 1 Haziran ziyareti Esnafa 1 Haziran ziyareti 1.6.2020
CİĞERLİ ŞÜKÜR LOKMASI CİĞERLİ ŞÜKÜR LOKMASI 1.6.2020
Dolu kısmen hasar verdi Dolu kısmen hasar verdi 1.6.2020
SarosumaDokunma isyanı SarosumaDokunma isyanı 31.5.2020
İstanbul için e-Fetih Şöleni İstanbul için e-Fetih Şöleni 31.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yarın seçim olsa…
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Belediye bisikletle işe gidene para veriyor
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.