Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Güvenlik ebeveynle başlıyor - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Güvenlik ebeveynle başlıyor 5.2.2019 - 11:44:05
Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Nebahat Çavuş, çocukların internet kullanımına farkındalık yaratmak amacıyla Türkiye’de 2010 yılından bu yana kutlanan 5 Şubat Güvenli İnternet Günü kapsamında açıklama yaptı. Çavuş, açıklamasında Öğretim Üyesi Nur Erçin’in çocukların güvenli internet kullanımı ile ilgili çalışmasına dikkat çekerek; “İnternet okuryazarlığı ebeveynlerle başlıyor” dedi.Güvenlik ebeveynle başlıyor

Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Av. Nebahat Çavuş, 5 Şubat Güvenli İnternet Günü kapsamında çocukların internet kullanımı ile ilgili basın açıklaması yaptı. Av. Çavuş, basın açıklamasında Dernek Üyesi ve Trakya Üniversitesi Teknik Bilimler Yüksekokulu Radyo ve Televizyon Programcılığı Programı Öğretim Üyesi Nur Erçin’in çocukların güvenli internet kullanımı ile ilgili çalışmasına dikkat çekti.

Av. Çavuş, çocukların, ebeveynlerden daha fazla internet kullandığını belirterek; internetin faydaları kadar tehlikeleri ile de karşı karşıya olduklarını söyledi. Öğretim Üyesi Nur Erçin’in ebeveynlerin dikkatini çocukların güvenli internet kullanımına çektiğini ifade eden Av. Çavuş, Erçin’in konu ile ilgili araştırmalarını açıkladı. Erçin,  araştırmasında televizyonun çocuklar ve gençler üzerindeki olumlu ve olumsuz etkilerinin akademik çevreler tarafından tartışıldığına dikkat çekerek; “Bir süre daha da tartışılacak gibi görünüyor. İzleyenin bir süre sonra efendisi haline gelen, salonumuzun odak noktasını oluşturan televizyon yıllar boyu sadece çocukları ve gençleri değil; yetişkinleri de umulandan fazla büyüledi. Günümüzde gençler, geleneksel buldukları televizyondan çok yeni medyaları kullanıyor. İnternet üzerinden tüm sosyal ağlara erişebiliyor, kendi ‘youtube’ kanallarından yeteneklerini sergiliyorlar. Engin bir deneyim alanı aynı zamanda. Üstelik televizyondan bıkmış, yaka silkmiş olanlar, gençlerin yeni medyaya yönelmesinden hoşnut olabilir. Ancak, televizyonun olumsuz etkilerinden muaf olduklarını düşündüğümüz noktada yanılgıya düşüyoruz. Zira gençlerin kimi zaman, televizyonu şekil itibariyle reddedip, içeriğini telefon, bilgisayar veya tablet aracıyla takip ettiklerine tanık oluyoruz” ifadelerine yer verdi.

“İnternet çoğunluğun yeni dünyası”

İnternetin devasa bir bilgi ve zengin bir eğlence alanı olduğunu söyleyen Erçin; “En azından şimdilik öyle görünüyor. Baş döndürücü bir hızla gelişen teknoloji, sadece bir cep telefonunda tüm olanakları önümüze seriyor. İnternet dünyası, çoğunluğun yeni dünyası, yeni oyuncağı. Olduğun gibi görünmenin gerekmediği, hatta makbul olmadığı bir dünya. Yeni medya dünyası,hepimizi başka başka mecralara ışık hızında sürüklüyor ve böyle bir dünyadan, yorulmadan yararlanmak için sağlam bir altyapı gerekiyor. Yani, çocukluktan itibaren doğru, yeterince ve güvenli bir internet erişimi” dedi.

“Farkındalık yaratılmaya çalışılıyor”

Erçin, INSAFE (European Safer Internet Network) ağının, Avrupa Birliği Komisyonu bünyesinde 2004 yılında kurulduğunu açıklayarak;“Amaç; özellikle çocukları ve gençleri zararlı içeriklerden korumak ve onların interneti bilinçli bir şekilde kullanmalarını desteklemek. Yaklaşık 130 ülkenin katılımıyla her yıl Şubat ayında etkinlikler gerçekleştiriliyor. 2010 yılından beri ülkemizde de Güvenli İnternet Günü kutlanıyor. Özellikle okullarda, öğrencilere yönelik bilinçlendirme çalışmaları ve kamu spotlarıyla farkındalık yaratılmaya çalışılıyor. ‘Nedir bu Güvenli İnternet Kullanımı?’ dediğimizde karşımıza çıkan şeyin internet medyası okuryazarlığı olduğunu görüyoruz. Televizyonun bilinçli kullanımı için önerilen medya okuryazarlığı bugün internet için de geçerli” sözlerine yer verdi.

Ebeveynleri uyardı

Uzmanların ebeveynlere televizyon ve internetin güvenli kullanımı ile ilgili uyarılarını paylaşan Erçin; “Uzmanlar ebeveynlere diyor ki; evde, bilgisayarın çocuğunuzun odasında değil, ortak kullanım alanınızda olmasına (ör. salon, çalışma odası, vb.) özen gösterin. Küçük çocukların interneti kullanma süresi bir saati geçmemeli. Gençlerin günde en fazla 2-3 saat internete girmesi yeterlidir. Küçük çocuğunuzla birlikte internete girin. Güvenlik şifresi, filtreleri kullanın. Oyun oynamak isterse bilgisayarda beraber oynayın. Hangi sitelere girdiğini bilin. Çocuğunuza 13 yaşına gelmeden kişisel hesap açmayın. Gerekirse ortak hesap açın ve takip edin. Şimdiki çocuklar meraklı, teknolojiyi yetişkinlerden daha iyi takip ediyor. Onlar kadar olmasa da bilgisayardan anlayın. Kişisel bilgilerinizi paylaşmaması gerektiğini anlatın. Fotoğraflarını herkese açık konumda paylaşmamasını söyleyin. Tanımadığı kişilerle sanal ortamda arkadaşlık etmemesi gerektiğini anlatın. Gerçek hayattaki iyi kötü insanların sanal ortamda da olabileceğini anlatın. Hoşuna gitmeyen kötü paylaşımları size söylemesini tembihleyin. Öncelikle ve daha çok size güvenmesi gerektiğini anlamasını sağlayın. İnternetten girip baktığınızda bu tavsiyelerin pek çok sitede paylaşıldığını göreceksiniz” dedi.

“Ebeveynlerin doğru davranması önemli”

Erçin’in çocukların internet kullanımı ile ilgili tavsiyelerinin önemli olduğunu belirten Av. Çavuş; “Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak, ‘Çocuk, haklarıyla çocuktur’ sözünün altını bir kez daha çiziyor ve yukarıda sıralanan tavsiyelerin önemli olduğunu düşünüyoruz. Geleceğimiz olan çocukların zararlı içeriklerden korunması, gençlerin bilinçlenmesi için yetişkinlerin farkındalığının ve duyarlılığının gelişmesi gerekiyor. Asıl önemlisi çocuklara bazı şeyleri anlatmanın ötesinde ebeveynler olarak doğru davranmak. İnternet okuryazarlığı da ebeveynlerle başlıyor. Ebeveynler iyi ve doğru kullanımı gündelik hayatlarında gerçekleştirirse, çocuklarına anlatmalarına gerek kalmayacak. Daha çok kitap okumaya, daha çok sohbet etmeye, gerçek arkadaşlara ve gerçek oyuna yöneltilen çocuk kendisini internete mecbur hissetmeyecektir. Bir uygulama şansı verelim kendimize. Uyguladık, olmadı mı? Hiç olmazsa denedik deriz” ifadelerine yer verdi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 159 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
İlkokulda müzikli yoga İlkokulda müzikli yoga 24.4.2019
Gürkan’dan 23 Nisan sitemi Gürkan’dan 23 Nisan sitemi 24.4.2019
Eğitim çınarı 162 yaşında Eğitim çınarı 162 yaşında 24.4.2019
Balkan kardeşliğinin bayramı Balkan kardeşliğinin bayramı 24.4.2019
Geleceğin çevreci başkanı Geleceğin çevreci başkanı 24.4.2019
Savcı görüşünü açıkladı Savcı görüşünü açıkladı 24.4.2019
23 Nisan Suriye’de de kutlansın 23 Nisan Suriye’de de kutlansın 24.4.2019
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.