Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Meclis’i şaşırtan Vali - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Meclis’i şaşırtan Vali 5.2.2019 - 11:24:58
Edirne İl Genel Meclisi’nin Şubat ayı ilk toplantısının gündemini Edirne Valisi Ekrem Canalp’in Edirne ve ilçelerine bağlı köylerde gerçekleştirdiği ziyaretler oluşturdu. Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş, Canalp’in 254 köyden 206’sını 3 ay içinde ziyaret ettiğini belirtirken, Meclis Üyesi Nedret Akbulut; “Bugüne kadar geçmiş valilerde bu konulara tanık olmadım ama son valimiz, 7 gün 24 saat çalışıyor. Hizmet noktasında anlaşılır gibi değil, şaşırıyorum” dedi.Meclis’i şaşırtan Vali

Edirne İl Genel Meclisi, Şubat ayının ilk toplantısını Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş’in yönetiminde gerçekleştirdi. Yoklama ve bir önceki toplantıya ait tutanakların okunmasıyla başlayan toplantıda, Edirne Valisi Ekrem Canalp’in Edirne merkez ve ilçelerine bağlı köylerde gerçekleştirdiği ziyaretler gündemi oluşturdu.

Toplantıda konuşma yapan Meclis Başkanı Geçmiş, Vali Canalp’in göreve başladığı tarihten bu yana 3 ay bile geçmemesine rağmen Edirne’nin 254 köyünden 206’sını ziyaret ettiğini açıklayarak; “Köylerde vatandaşlarımızın taleplerini dinledi. Bölgedeki İl Genel Meclisi Üyelerimiz de kendilerine refakat ettiler, birlikte araştırma ve incelemeler yaptılar. Mevcut köylerimizdeki muhtarlarımızın, vatandaşlarımızın sorunlarını da tüm bürokrat arkadaşları yanlarında götürerek, sorunun ivedilikle ve kesin çözümü için talimatlarını verdiler. Meclis Başkanı olarak Meclis Üyeleri adına kendisine teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

Geçmiş’in konuşmasının ardından Vali Canalp ile birlikte köy gezilerine katılan İl Genel Meclisi Üyeleri söz alarak, izlenimlerini aktardılar.  Toplantıda ilk sözü İl Genel Meclisi Enez Üyesi Şenol Kılıç aldı. Kılıç, konuşmasında Vali Canalp’in Enez ve köylerindeki ziyaretleriyle ilgili bilgi vererek; “Geçtiğimiz Cuma günü, Sayın Valimiz başkanlığında, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri, İl Özel İdaresi Yol Şube Müdürümüz, Jandarma Komutanımız, Emniyet Müdürümüz, DSİ Bölge Müdürümüz ve diğer bütün daire müdürlerimiz, Enez’i ziyaret ettiler. Enez’in 19 köyü var ve 19 köyüne de bizzat gidildi. Program saat 10.00’da başladı ve 21.00’da son buldu. Bütün köylerimizde sorunlar yerinde tespit edilip, çözüm odaklı bir çalışma yapıldı. Biz, bu tip bir çalışmayı Fahri Yücel Valimiz zamanında görmüştük. Şimdi ilimizde yine o günleri hatırlatan Sayın Valimiz ile karşı karşıyayız. Kendisine, bölgem adına şükranlarımı sunuyorum. İyi ki Edirne böyle bir valiye kavuştu” dedi.

“Takdire şayan bir Vali”

Kılıç’ın konuşmasının ardından toplantıda İl Genel Meclisi Uzunköprü Üyesi Nedret Akbulut söz aldı. Akbulut, konuşmasında Vali Canalp’in göreve gelmesinin ardından Edirne’de müthiş bir hava esmeye başladığını söyleyerek; “Bugüne kadar geçmiş valilerde bu konulara tanık olmadım ama son valimiz, 7 gün 24 saat çalışıyor. Hizmet noktasında anlaşılır gibi değil, şaşırıyorum. Uzunköprü’ye geldiler ve o gün 25 tane köy gezisi yaptık. Sabah 07.00’dan akşam 24.00’a kadar ziyaret yaptık. 23.30’da son köy ziyareti olan Karapınar Köyü’nü ziyaret ettik ve Vali Bey herhalde evine gece 01.30’da gitti. Takdire şayan bir Vali ile karşı karşıyayız. Önümüzdeki süreçte Sayın Valimiz ile çalışacak arkadaşlar çok şanslılar. Örneğin; köye gittiğinizde ahaliyle selamlaştıktan sonra köy muhtarına ve köylülere ne ihtiyaçları olduğunu soruyor. Ne kadar ihtiyaç varsa not ettiriyor ve ertesi gün konuşulan konular yerine geliyor. Sabah baktığınızda parke taşları harekete geçmiş, banka hesaplarına taahhüt edilen miktar aktarılmış. Bugüne kadar böyle bir şey görmedik” sözlerine yer verdi.

“Köylerimiz Uzunköprü’den güzel”

Uzunköprü ilçesine bağlı köylere İl Özel İdaresinden 16 kişilik ekibin görevlendirilerek, köylerdeki sorunlarla ilgili çalışmalara başladığını açıklayan Akbulut; “Muhtarları yanlarına alarak mahalle mahalle gezmişler. Köy içi yolların mesafeleri, ne ihtiyaçları olduğunun tespitleri tek tek yapılmış. İnşallah önümüzdeki süreçte, Sayın Valimizin de gelişiyle birlikte bütün köylerimiz, şehirlerimizi geçecek. Ben zaman zaman Belediye Başkanına laf atıyorum. Köylerimizin içinin, Uzunköprü’nden daha güzel olduğunu, Uzunköprü’nün içerisinde araba kullanmanın mümkün olmadığını ve her tarafın çukur olduğunu, köylerde böyle bir şeye rastlanamayacağını söyleyerek; ‘Hodri meydan, isterseniz köyleri gezelim’ diyorum. Hâlâ da bu iddiamızı sürdürüyoruz. Özel İdare olarak şehirlerdeki yaşamın köylerde de olacağı noktasında iddialarımızı sürdürüyoruz ve bu aşamayı da kat ettik. Sayın Valimiz, bölgemiz için bir şanstır. İnşallah ilimizde uzun süre kalır ve çok büyük ve önemli çalışmaları hep birlikte hayata geçiririz” dedi.

Dene Yap Projesi’ne dikkat çekti

Akbulut’un konuşmasının ardından toplantıda İl Genel Meclisi Merkez Üyesi Mustafa Suiçmez söz aldı. Suiçmez, konuşmasında Vali Canalp’in çalışkan bir kişiliği olduğunu söyleyerek; “İlk geldiği gün de beraber yönetişimden bahsetmişti. Gerçekten de öyle yapıyor. Türkiye’de 12 ilde başlatılan, çocuklar için teknolojilerle ilgili ‘Dene Yap’ projesinin Edirne’de açılacak olması nedeniyle Valimize teşekkür ediyorum. Bu tür projelerle ilgili Sayın Valimizin bire bir ilgilenmesi ve şehrimize kazandırıyor olması, Edirne ilimize önümüzdeki dönemlerde farklı katkılar sağlayacağını düşünüyorum ve seviniyorum. Geçtiğimiz günlerde de kendilerini ziyaret ettik. Sivil toplum örgütlerinin ve diğer kurum ve kuruluşların özellikle proje anlamında bir araya getiren ve Edirne Valiliği tarafından oluşturulan proje birimi dağınık vaziyetteydi. Proje birimini ve Ar-Ge’yi oluşturdu ve çok kaliteli kardeşlerimiz var. Kendilerini ziyaret ettiğimizde bir projemiz olduğunu söyledik ve destekledi. 1-2 gün içerisinde de projeyi Meclis’e sunacağız. Proje yapmamızı tavsiye etti. Köylerimiz çok önemlidir ama bu tür farklı projelerle Edirne, Türkiye’deki gündemini koruyacaktır. Sayın Valimiz, Edirne’ye gelişiyle, çalışmalarıyla, bakış açısıyla değişik bir şey kazandırdı. Ben de bir sivil toplum örgütü temsilcisi olarak Sayın Valimize teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

“Meraları karaçalı sardı”

Suiçmez’in konuşmasının ardından toplantıda İl Genel Meclisi Uzunköprü Üyesi Enver Erkan söz aldı. Erkan, konuşmasında Vali Canalp’in köy gezilerine katıldığını ve Hamitli Köyü’ndeki tespitlerini açıklayarak; “Yıllardan beri köylerde insan ve hayvan sayısının azaldığı tespit edildi. Sayın Valimize, köydeki meraların karaçalı olmasını nasıl değerlendirdiğini sordum ve valimiz de benim düşüncelerimi sordu. Ben de 1980 yılından beri yanlış uygulanan politikalarla birlikte ülkemizde büyük ağızlı hayvan yapısına geçtiğimizi söyledim. Valimiz de hata yaptığımızı söyledi. Bunu, Valimizin gerçekten bilgili ve donanımlı olduğunu belirtmek için anlatıyorum. Kuzey Avrupa’da çok büyük otlar ve meralar olduğunu, hayvanların buralarda daha iyi beslendiğini, fakat Türkiye’nin bunları ıslah ettiğinde buralardaki meralarda otlayamadığını ve otlayamayınca da meraların boş kaldığını, karaçalı sardığını söyledi. Yapılması gerekenin küçükbaş ve yerli hayvanların ırkının geliştirilmesi olduğunu tespit etti. Sayın Valimiz, üretimin yanlış politikalarını ifade etmiş oldu. Bu yanlış üretim ile et ve sütte yanlış politikalarla bunun acısını çekiyoruz” dedi.

“Köylülerde endişe gördük”

Uzunköprü ilçesine bağlı Eskiköy’deki vatandaşlardan meraların değişik tahsisi ile ilgili imza toplandığını açıklayan Erkan; “Meralar, köylerimizde hayvanların bakımının var olması için ayırdığımız yerlerdir. Her ne kadar devletin de olsa muhtarlıklar koruma altında tutuyor. Buradaki köylülerde endişe gördük. Sayın Valimiz de meraların kullanılması gerektiğini söyledi. Eskiköy’deki tahsis olayında devletin vatandaşa, vatandaşın devlete güvenmediğini gördüm. Vatandaş, büyükbaş ya da küçükbaş hayvan yapmadığı takdirde meralara değişik tahsislerde bulunulması durumunda satışa çıkıp çıkarılamayacağını düşünüyor. Köylümüz bu sıkıntıları yaşıyor. Devletin vatandaşa, vatandaşın devlete güveni olursa daha iyi üretim yapabileceğimize inanıyorum. Valimiz de bu konuda sanırım üretimden yana. Çalışması da budur” sözlerine yer verdi.

“Milli Emlak’a şartlı verelim”

Erkan’ın konuşmasının ardından Eskiköy ile ilgili açıklamalarda bulunan Meclis Başkanı Geçmiş, köyde toplulaştırma olduğunu belirterek; “O toplulaştırmada meralar Milli Emlak’a verilecek. Verilirken de köylü vatandaşlarımızın ve Sayın Valimizin bilgisi dâhilinde şartlı meraya verelim deniyor. Şartlı verilmezse; köyde mevcut hayvan sayısı azsa yasa gereği bir başkasına satabiliyor ya da kiralayabiliyorlar. Ama şartlı verilirse, köyde yaşayan küçükbaş ve büyükbaş hayvanlara tahsis edilmek üzere şerh koyarak Milli Emlak’a verildiği zaman, Milli Emlak’ın bunu satma şansı yok. O köydeki hayvancılığa açmak zorundadır” dedi.

“Hem atanmış, hem de seçilmişlerde şanslıyız”

Toplantıda son konuşmayı İl Genel Meclisi Merkez Üyesi Erdal Akgün yaptı. Akgün, konuşmasında Akbulut’un konuşmasında Edirne köylerinin güzelliklerinden bahsettiğine dikkat çekerek; “Burada da ortaya çıkan; demek ki Edirne’nin hem seçilmişleri iyi, çalışkan ve güzel, hem de Edirne’nin bu konuda şanslı olduğunu düşünüyorum, Sayın rahmetli Valimiz ile başlamış olduğum bu görevde bütün valilerimizin bir şeyler yaptığı kanaatindeyim. Ama şu anki Valimiz daha değişik, daha çok kırsal bölgeye önem veren, daha çok kırsal bölge insanıyla iç içe olan ve çalışmalarını da bu şekilde devam ettiren bir valimizdir. Edirne’ye hizmetlerinin başladığını görüyoruz. Bunların Edirne’mizin sadece köyleri değil, en ufak beldesinden en büyük beldesine kadar daha da artarak devam edeceğine inanıyorum. Edirne’miz ve Trakya’mız pırıl pırıl bir yaşam merkezidir. Her gelen bir şeyler yapıyoruz. Edirne’mizin en büyük sorunlarından bir tanesinin altyapı olduğunu biliyoruz. Ama buna rağmen bütün Belediye Başkanlarımızın çalıştığı gibi, Edirne Belediye Başkanımız Recep Gürkan’ın da yaptıkları da açıkça ortadadır. Geleceğe ve doğaya hizmet eden bir belediye başkanımız var. Bu yönüyle hem Edirne’mize gelen, hem de Edirne’mizin seçilmiş insanlar dolayısıyla hepimizi şanslı olarak kabul ediyorum. Edirne’nin köyleri ne kadar güzelse şehir merkezleri de öyledir. Bu eksiklikleri bitirmek mümkün değil, illa bir eksiklik oluyor. Sonuçta her kesimin hizmetleri artarak devam ediyor” ifadelerine yer verdi.

Konuşmaların ardından Meclis Başkanı Geçmiş, Şubat ayı ilk oturumunu kapattı. Toplantılar, hafta boyunca devam edecek. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 610 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Süreci avukatı anlattı Süreci avukatı anlattı 19.8.2019
Enez’de denizanası paniği Enez’de denizanası paniği 19.8.2019
Kadından kahvehaneci de oldu Kadından kahvehaneci de oldu 19.8.2019
Eziyeti eğlenceye çevirdiler Eziyeti eğlenceye çevirdiler 19.8.2019
Rastgele! Rastgele! 19.8.2019
Ünlü tablolar için icra takibi Ünlü tablolar için icra takibi 19.8.2019
twitter üzerinden vurdu twitter üzerinden vurdu 19.8.2019
Siper değil, yağmur önlemi Siper değil, yağmur önlemi 19.8.2019
Tuvalette kumar oynatmışlar Tuvalette kumar oynatmışlar 16.8.2019
Birbirlerini suçladılar Birbirlerini suçladılar 16.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Politika da ısınıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.