Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Dostluğun portresi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Dostluğun portresi 4.2.2019 - 10:52:58
Osman İnci Müzesi, ilk kez fotoğraf sergisine ev sahipliği yaptı. Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretim Görevlileri Devrim Baran ve Başar Hatırnaz’ın 2002 yılında başlayan dostluklarını, çeşitli festivallerde ve yaşamın içinden çektikleri portre fotoğraflarla devam ettirdikleri sergiye, fotoğraf meraklıları yoğun ilgi gösterdiler. Dostluklarını sergiye dönüştüren Baran ve Hatırnaz’ın portre fotoğraf sergileri, 16 Şubat Cumartesi gününe kadar gezilebilecek.Dostluğun portresi

Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İletişim Sanatları Bölümü Dr. Öğretim Görevlisi Devrim Baran ve Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İletişim Tasarımı Bölümü Dr. Öğretim Görevlisi Başar Hatırnaz, 2002 yılında fotoğraf macerasına olan ilgileri ve akademik eğitimlerinin dostluklarıyla buluşması sonucu ortaya çıkan portre fotoğraf karelerini, ortak sergide buluşturdular.

                Osman İnci Müzesi’nde düzenlenen ilk fotoğraf sergisi olma özelliğindeki portre sergisinde; Baran’ın İstanbul Caz Festivali, Akbank Caz Festivali, Efes Pilsen Blues Festivali gibi festivallerde çektiği karelerle birlikte Hatırnaz’ın hayatın içinden insanların birçok farklı hallerini fotoğraf karesi haline getirdiği portreler yer aldı. Serginin açılış konuşmasını gerçekleştiren Osman İnci Müze Müdürü Bilal Sarıgül, sergi sanatçılarına ve katılımcılarına teşekkür ederken; flüt sanatçısı Aylin Sain de mini bir konser verdi.

                Çok sayıda fotoğraf meraklısının bir araya geldiği sergide konuşma yapan Devrim Baran, 6 ay önce Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladığını belirterek;“Öncesinde ağırlıklı olarak İstanbul’da hem sanat, hem de iş hayatımız vardı. Öğretim üyeliğimin yanı sıra basında da uzun yıllar çalıştım. Bu sergideki fotoğraflarım basında çalıştığım dönemde İstanbul Caz Festivali, Akbank Caz Festivali, Efes Pilsen Blues Festivali gibi festivallerden aldığım karelerdir. Bu fotoğraflar, festivallere haber yapmaya gittiğimde, haber için çektiğim fotoğrafların haricinde caz portreleridir” ifadelerine yer verdi.

Müzedeki ilk fotoğraf sergisi

                Baran, İstanbul’daki festivallerde fotoğraf çekimi gerçekleştirdiği dönemlerde de fotoğraf sergisi açmayı hayal ettiğini açıklayarak; “Bu seride yakın plan, insanların enstrümanları kullanırken ses olarak verdiklerini görüntü olarak da verdikleri anı yakalayıp, bu kareleri oluşturmaya çalıştım. Ortaya da böyle bir sergi çıktı. Bu sergiyi ve ortamı bize hazırlayan, Edirne’de çok yeni olmamıza rağmen bize güvenen Osman İnci’ye de çok teşekkür ediyoruz. Müze Müdürü Bilal Sarıgül çok emek sarf ettiler. Burada ilk defa bir fotoğraf sergisinin açılıyor olması ve ilk serginin bizim fotoğraflarımızdan oluşması da bizim için ekstra bir gurur kaynağıdır” dedi.

“2002 yılından beri arkadaşız”

                Baran’ın konuşmasının ardından katılımcılara seslenen Başar Hatırnaz ise sergide yer alan fotoğrafların belirli bir konu üzerine olmasa da Baran’ın portre fotoğrafları gibi birçok farklı portreden bir araya geldiğini söyleyerek; “Sonuç olarak bir portre sergisidir. İletişim kökenliyim, uzun süre medya sektöründe çalıştım. Fotoğraf tutkum çocukluğumdan bu güne devam ediyor. Üniversite döneminde daha ciddi bir şekilde ilgilenmeye başladım. Devrim Baran ile 2002 yılından beri arkadaşız. İstanbul’daki bir vakıf üniversitesinde birlikte çalışmaya başlamıştık. O gün bugündür hep birlikteyiz. Bu dostluğu, böyle bir sergiye dönüştürmek istedik” sözlerine yer verdi.

16 Şubat’a kadar gezilebilecek

                Hatırnaz, yıllardır çektiği fotoğraflar arasından daha önce hiçbir yerde sergilenmemiş eserleri seçerek sergiyi oluşturduğunu belirterek; “Elimden geldiğince hayatın içinden insanların birçok farklı hallerini, yaşamlarını, duygularını yansıtabilmeyi çok istedim. Sonuçta portre fotoğrafçılığı karşılıklı iletişimden oluşuyor. Dolayısıyla o iletişimi kurup, güzel şeyler çektik. Umarım herkes için keyifli bir sergi olur” dedi. Trakya Üniversitesi öğrencilerinin, fotoğraf meraklılarının ve sanatçıların yoğun ilgi gösterdiği sergi, 16 Şubat Cumartesi gününe kadar Osman İnci Müzesi’nde gezilebilecek. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 424 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
 Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı 21.8.2019
Köroğlu esti gürledi Köroğlu esti gürledi 21.8.2019
Eroini tamirci koymuş olabilir Eroini tamirci koymuş olabilir 21.8.2019
200 bin TL sokağa atıldı iddiası 200 bin TL sokağa atıldı iddiası 21.8.2019
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.