Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Aşiyan projeli muhtar adayı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Aşiyan projeli muhtar adayı 4.2.2019 - 10:43:52
Edirne’de, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi Medrese Ali Bey Mahallesi’nden muhtar adaylığını açıklayan Ümit Yalınkılıç, mahallenin yüksekliğiyle bilinen Aşiyan Bayırı ile ilgili dev bir projesi olduğunu açıkladı. Yalınkılıç, projeyi Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi öğretim görevlileri ile görüştüğünü belirterek, Aşiyan Bayırı’na asansör ve yürüyen merdiven sistemlerini yapılması için adım atacağını söyledi.Aşiyan projeli muhtar adayı

Edirne’de, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi mahalle muhtarlığı adaylıkları açıklanmaya devam ediyor. Edirne’nin yaklaşık 5 bin nüfusu bulunan Medrese Ali Bey Mahallesi’nde 22 yıldır ikamet eden Ümit Yalınkılıç, düzenlediği basın toplantısı ile mahalle muhtarlığı adaylığını açıkladı. Yalınkılıç, Kartopu Kıraathanesi’nde düzenlediği adaylık açıklamasında, aza adaylarını da tanıttı.

                31 Mart Yerel Seçimleri’nde belediye başkanlıklarının yanı sıra muhtarlık seçimlerinin de gerçekleştirileceğini söyleyen Yalınkılıç; “Biz de Medrese Ali Bey Mahallesi Muhtarlığı adaylığına talibiz. Eğer halk bizi uygun görürse, mahallemizle ilgili olarak yapılacak birçok işimiz var. 1967 yılında Edirne’nin Sarayakpınar Köyü’nde doğdum. İki erkek çocuk, bir torun sahibiyim. Mahallemizin onlarca sorunu var. Bunlar da yıllardır var olan alt yapı ve üst yapı ilgilidir. Çukurlar, su patlakları, kanalizasyon sıkıntılarımız var. Çocuklarımıza park alanlarımız, spor kompleksimiz yok. Mahallemizde gayrimeşru inşaatlar var. Bu binaların tamamen kapatılması, koruma altına alınması gerekiyor. Yıllarca muhtar adayları buralarla pek ilgilenmemişler. Mahalle sakinlerimizi 10 günden beri geziyoruz. Onların da birtakım fikirleri var ve o fikirleri aldık. Bu fikirler üzerinde çalışmalarımız olacak. Ecinli Bayırı’nda bir merdivenimiz vardı. Onunla ilgili de Belediye Başkanımız ile görüştüm. Ecinli Bayırı’na bir merdiven sistemi yapılacak” ifadelerine yer verdi.

                Aza adaylarını tanıtan Yalınkılıç; “Aza adaylarımız Muhammet Tekin, Ali İhsan Yavuz, Bülent Yağar, Recai Kayınlı, Ercan Deniz, Ayça Kızanlık, Nurdoğan Denizeri ve Serdar Göçmen’dir. Kadromuz hep genç kadrodur. Elimizden gelen her şeyi yapacağız. Bütün bürokrasinin, valinin, belediye başkanının kapılarını çalacağız. Mahallenin ihtiyaçlarını, kendilerine ifade edeceğiz. Biz oturmaya gelmedik, mücadele etmeye geldik. Mahallemiz için elimizden gelen her şeyi yapacağız” dedi.

Madde kullananlarla mücadele edecek

                Muhtarın birincil görevlerinden birinin valilik ve belediye ile çok iyi temas kurması olduğunu belirten Yalınkılıç;“Bunun dışında mahallemizde yeşil kartla ilgili birtakım sorunlar var ve bunlarla ilgileneceğiz. Seçimlerle ilgili olan işlemlerde elimizden geleni yapacağız. Bazı muhtar görevlerinin başında gelen arsa tespit komisyonları var. Mahallelerde kentsel dönüşüm ile ilgili veya bilmediğimiz değerler var. Bu değerleri alıp mahalle halkına iletmemiz gerekiyor. Askerlik çağına gelenlerle, bulaşıcı hastalıklarla ilgili çalışmalarımız var. Şüpheli şahıslarla ilgili çalışma yapacağız. Muhtarlık binamızın önündeki alan, birtakım madde kullananlar tarafından çok fazla işgal ediliyor. Bizim işimiz bunlarla mücadele etmek olacak” sözlerine yer verdi.

“Otopark sorunumuz büyük”

                Yalınkılıç, önceki dönem mahalle muhtarlıklarında birtakım haksızlıkların meydana geldiğini iddia ederek; “Gezilerimiz var ve bu gezilerde dengesizlikler vardı. Biz bunları adaletli bir şekilde uygulayacağız. Fabrika çalışanlarımız var. Bunların yağışlı havalardan korunmaları için belediye ile görüştük. Sabahın erken saatlerinde sığınabilecekleri alanlar lazım. Spor alanları açmak için elimizden geleni yapacağız. Çocukları yabancı maddelere yönlendirmek yerine spor alanları açmak istiyoruz. Mahallemizin otopark sorunu çok büyüktür. Bununla ilgili olarak da büyük şehirlerde gördüğümüz gibi okullarımızın bahçelerinden yararlanmaya çalışacağız. Aynı zamanda mahallemizde çok büyük bir alan var. O alanı otopark haline çevirebilirsek büyük araçları o bölgeye yerleştirmeye çalışacağız” dedi.

Sevgi araçları projesini açıkladı

                Yalınkılıç, mahallenin içme suyu sıkıntıları olduğuna dikkat çekerek; “Belediye ile görüştüm. Bunların problemleri bellidir. Kısa zamanda bu problemleri de çözeceğiz. Mahallemizde Kur’an kursları, dergâhlar ve bazı kurumlar var. Biz bunların karşısına geçip; muhtarlığın, valiliğin ve müftlüğün denetiminde Kur’an kurslarını takip altına alacağız. Mahallemizi, örnek mahalle statüsüne sokabilirsek sevgi araçları projesi var. Türkiye’de gezdiğim birçok ilde bunları gördüm. Sevgi araçları; hastaları, yaşlıları, engellileri alarak hastanelere veya diğer kurumlara taşıma işlemi yapıyor. Bu projeyi de valilik ve belediyenin kapılarını aşındırarak yapabilirsek sevgi araçlarımızın peşinde olacağız” ifadelerine yer verdi.

“Kadınlarımıza lokal talep edeceğiz”

                Mahallede kadınlar için lokal bulunmadığını söyleyen Yalınkılıç; “Belediyemize, kadınlarımızın herhangi bir iş ve sanat öğrenebilecekleri, satış yapabilecekleri bir kadın lokali talebimiz olacak. Mahallemizin nüfusu 5 bin civarındadır. Hafta sonları birtakım panayırlara, mesire alanlarına araç isteyen mahalle sakinlerimizi pikniğe göndereceğiz. Çünkü bunlar, sosyalleşmeyi ön plana çıkaracak aktivitelerdir. Aileler birbirlerini tanımıyorlar. Bu gibi aktivitelerle birbirleri ile kaynaşmalarını sağlayacağız” dedi.

“Aşiyan Bayırı’na dev projem var”

                Yalınkılıç, mahallede halk konserleri düzenlenmesini planladıklarını açıklayarak; “Trakya Üniversitesi Devlet Konservatuvarı’nın öğretim görevlileri ile görüşerek, Ramazan ayında ve yaz aylarında muhtarlığımızın önünde bulunan meydanda gençlerimizden halk konserleri talep edeceğiz. Buralarda konserler düzenleyerek halkımızın biraz daha sosyalleşmesini sağlayacağız. Aşiyan Bayırı ile ilgili dev bir projem var. Trakya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi’nde öğretim görevlileri ile görüştüm. Öğrencilere bir ders kapsamında uygulama gerçekleştirecekler. Aşiyan Bayırı’nın her iki tarafından asansör ile çıkılması ve yürüyen merdiven kullanılması ile ilgili bir projem var. Çünkü yaşlılarımız bu bölgeye çıkamıyorlar. Bu caddeyi yaklaşık 15 bin kişi kullanıyor. İnsanlarımız için böyle bir proje gerçekleştirmek istiyoruz. Valilik ve belediye ile görüşerek bu projeyi canlandırmak istiyoruz. Bu proje, en çok arzu ettiğim projelerden biridir” sözlerine yer verdi.

“AMATEM ile görüşeceğiz”

                Mahallenin güvenliği için kamera sistemi kurulmasını istediğini belirten Yalınkılıç; “Kenar mahallelerimizde maalesef uyuşturucu madde kullanan gençlerimiz var. Bunlarla ilgili olarak AMATEM ile irtibata geçip önce ailelerini bilgilendirmek ve eğitim vermek, daha sonra da gençleri birtakım eğitimlere tabi tutup bu maddelerden kurtulmalarını sağlamak için elimizden gelen şeyleri yapacağız. Halktan gelen ekstra taleplerle de ilgileneceğiz” dedi.

“Bekçi talebinde bulunacağız”

                Yalınkılıç, Medrese Ali Bey Mahallesi’ndeki asayiş sorunlarına karşı bekçi talebinde bulunup bulunmayacağını soran basın mensuplarına cevap vererek; “Bekçi alımı yasası yeni uygulamaya girdi. Yeni kadro bekçilerden mutlaka talep edeceğim. Muhtarlığımızı açık tutmayı düşünüyorum. Eğer mahallemize bekçi verirlerse ve kamera sistemi de yerleştirirlerse 7 gün 24 saat devreye sokacağız. Mahallemizin denetim altında kalmasını çok arzu ediyorum. Bekçi vereceklerine de inanıyorum. Edirne’ye güzel bir vali gelmişken bunları da değerlendirmek lazım. Elimizden gelen her şeyi yapacağız ve bütün kamu kurumlarının kapılarını aşındıracağız ve mahallemize hizmeti getireceğiz” ifadelerine yer verdi.

“Suları akar hale getireceğiz”

                Medrese Ali Bey Mahallesi’ndeki apartmanlardaki üst katlara su verilmesi ile ilgili problemleri hatırlatan basın mensuplarına cevap veren Yalınkılıç; “Bu konuyla ilgili geçen hafta belediye başkanımız ile görüştüğümde Su ve Kanal Müdürümüz de katıldı. Onun çözüm yolları var. İşlerinin de çok yoğunluğu var. Biz görevi aldıktan sonra Başkanımız, Su ve Kanal Müdürlüğü’nden bir ekibi özellikle görevlendireceğini söyledi. Biz, konuyu çok iyi biliyoruz. Bizim sokaklarımızdan hem eski, hem de yeni su hattı geçiyor. Yeni su hatlarından eski su hatlarına bir geçiş sağlayıp bütün suların akar hale gelmesini sağlayacağız” dedi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 494 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
 Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı 21.8.2019
Köroğlu esti gürledi Köroğlu esti gürledi 21.8.2019
Eroini tamirci koymuş olabilir Eroini tamirci koymuş olabilir 21.8.2019
200 bin TL sokağa atıldı iddiası 200 bin TL sokağa atıldı iddiası 21.8.2019
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.