Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sınırsız maratona ciğer dopingi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sınırsız maratona ciğer dopingi 4.2.2019 - 10:40:44
TUYUB, geleneksel hale gelen Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun 2019 yılında 5’incisini gerçekleştirecek. 28 Nisan Pazar günü gerçekleştirilecek yarı maratona Türkiye ve dünyadan 750 atletin katılacağını açıklayan TUYUB Yönetim Kurulu Başkanı Önder Akdağ; maratonun, Edirne Belediyesi tarafından 26-28 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenecek Bando ve Tava Ciğer Festivali ile entegrasyon halinde yapılacağını açıkladı. Akdağ; “Edirne’de koş, ciğerimi ye gibi denilebilir. Marka şehirler, marka organizasyonlarla anılır” dedi.Sınırsız maratona ciğer dopingi

                Türk-Yunan-Bulgar Dostluk Grubu Derneği (TUYUB), 2019 yılında 5’incisi gerçekleştirilecek Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun tarihini açıkladı. TUYUB Yönetim Kurulu Başkanı Önder Akdağ, yönetim kurulu üyeleri ve Türkiye Atletizm Federasyonu Edirne İl Temsilcisi Memduh Örüş’ün katıldığı toplantıda, Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun 28 Nisan Pazar günü Selimiye Meydanı’ndan 09.00’da başlayacağı açıklandı.

                Edirne Karadenizliler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği’nde düzenlenen basın toplantısında açıklamalarda bulunan Başkan Akdağ, Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nda 2019 yılında ilk kez uygulanacak yeniliklere dikkat çekti. Akdağ, açıklamasında ayrıca Edirne Belediyesi tarafından 26-28 Nisan 2019 tarihleri arasında düzenlenecek Bando ve Ciğer Festivali ile Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun tarihlerinin birleşmesi nedeniyle iki organizasyonun uyum içinde gerçekleştirileceğini açıkladı.

                Akdağ, her yıl geleneksel olarak düzenlenen Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun 2019 yılında 5’incisinin gerçekleştirileceğini belirterek; “5’inci yılda artık Edirne’de vazgeçilmez, geleneksel bir organizasyon olarak maratonumuzun kalıcı hale geldiğini düşünüyoruz. Yerelde bu organizasyonu halkımız ve kurumlarımız yeni yeni anlamaya başlıyor. Oysa bu organizasyon Trakya’da atletizm adına yapılan tek resmi organizasyon özelliğini taşıyor. Bütün kurumların bölgedeki illerde atletizm etkinlikleri var ama Trakya bölgesinde uluslararası boyutta, Atletizm Federasyonu’nun uluslararası takviminde yer alan tek etkinlik olma özelliğini taşıyor. Bu anlamda çok önemlidir. O yüzden biz, sadece Edirne’yi değil; Trakya’nın tamamının bu koşuya sahip çıkması gerektiğini düşünüyoruz” ifadelerine yer verdi.

“Destekler artmalı”

                Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun her yıl daha da geliştirildiğini söyleyen Akdağ; “Destekler yeterli değil. Daha iyi olması gerektiğini de düşünüyoruz. Bunun için de herkesi, özellikle esnafımızı bu konuda duyarlı ve hassas davranmaya davet ediyoruz. Bu maratonun, şehir için ne kadar önemli bir kazanım olduğunu anlamaları çok önemlidir. Bir gün önce sporcular şehre geliyor, konaklama, gastronomi, Edirne tarihi ile şehrimizi tanıyorlar. Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden gelen sporcular, sosyal medya ile Edirne’yi anlatıyorlar. Doğal olarak şehrin tanıtımına katkı sağlarken, bize köprü oluyorlar. Bunu bir ivme yukarı taşımak adına esnafımızın, halkımızın, kurumlarımızın biraz daha bunu benimseyip, özümseyip, desteklerini artırması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Yeni parkur eklendi

                Akdağ, Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun 4 yıldan bu yana 21 kilometre koşularak gerçekleştirildiğini hatırlatarak; “Bu yıl yarı maratonun yanında 10 kilometrelik bir parkur daha ilave ettik. Her geçen gün organizasyonu büyütmek adına parkur ilave ediyoruz. Gelecek yıl 5 kilometre, ondan sonraki yıl da halk koşusu ilave ederek bu organizasyonun her yıl biraz daha kalitesini ve içeriğini artırmaya çalışıyoruz. Bunların hepsini birden yapma şansımız ve imkânımız var. Fakat Edirne’de şu anda konaklama, yatak sayısı, gelen insanların rahat edebilmesi ve mağdur olmaması açısından şehir imajımızın zedelenmemesi için birçok unsuru değerlendirmek zorundayız. Her geçen gün bununla ilgili yatırımlar yapılıyor ve biz de her geçen gün bu yarışı biraz daha büyütmek adına çaba ve gayretlerimize devam ediyoruz” sözlerine yer verdi.

Atletler festivale katılacak

                Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nun Edirne Belediyesi tarafından düzenlenecek Bando ve Ciğer Festivali ile aynı döneme denk gelmesi nedeniyle Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile bir toplantı gerçekleştirdiklerini açıklayan Akdağ; “Bunları birbirlerine entegre ederek gastronomi kültürünü vurgulayacak şekilde ortak çalışmalar yapmak üzere fikir alışverişinde bulunduk. Onlar da üzerlerine düşeni yapma konusunda bize söz verdiler. Bu sene 28 Nisan Pazar günü bizim koşumuz olacak. 26 Nisan Cuma gününden başlayacak ve 28 Nisan Pazar gününe kadar devam edecek Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali var. Sporcular Cumartesi günü şehre geliyor. Biz, sporcuların kitlerini dağıttıktan sonra Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali ile onlara hem o kültürü tanıtmak, hem de organizasyonun bir parçası haline getirmek, şehir ekonomisine katkıda bulunmak adına böyle bir entegrasyon yolu oluştu. Belki şehir için yoğun bir dönem olacak ama uzun vadede bu tür etkinliklerin şehrimize büyük katkısı var. Esnafımız belki yolun kapanacağını söyleyebilir ama bu insanlar bir gün öncesinde şehrimize gelecek. Esnaftan alışveriş yapacak. Kimse bunu zarar olarak görmesin. Bu konuda sığ düşünmemek gerekir. Bu organizasyonun tamamına bakarsak şehrin ekonomisine ve dinamiğine çok büyük katkısı var. Bunu atlamamak gerekir” dedi.

Yunanistan ile sorun çözüldü

                Akdağ, 28 Nisan 2019 tarihinde gerçekleştirilecek Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nda 2 ayrı güzergahın bulunacağını açıklayarak; “Geçen yıl Yunanistan ile olan sorunlar dolayısıyla hudut çizgisinden dönme güzergâhı yapmıştık. Ama bu sene onlarla bir ön görüşme yaptık ve herhangi bir kriz de söz konusu değil. Asker konusu, kepçe ile ilgili dava çözüldü. Şu anda normalleşen bir ilişki süreci var. Bu süreçte de Yunanistan tarafına geçeceğiz. İleride bir şeyler olmazsa şu anda bir sorun yok. 2 tane alternatif parkurumuz var. Biz, Edirne’yi bir açık müze olarak görüyoruz. Parkuru da seçerken herkesi Edirne’de, açık hava müzesinde koşmaya davet ediyoruz. Çünkü geçtiğimiz güzergâhların hepsinde tarihi dokular var. Başlangıç noktamız zaten Selimiye’dir. Parkuru belirlerken de bu doğrultuda çalışma yapıyoruz. Aynı zamanda açık hava müzesinde sporcular koşarken de tarihi yaşayarak, şehri tanıyarak spor etkinliklerini yapıyorlar” ifadelerine yer verdi.

“Müthiş coşkulu olacak”

                Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’na katılacak atletlerin kitlerinin dağıtılacağı alanların Bando ve Ciğer Festivali’nin gerçekleştirileceği alanlara göre seçileceğini açıklayan Akdağ; “Edirne’de koş, ciğerimi ye gibi denilebilir. Çünkü sporcu kitlerimizi dağıttığımız gün, Uluslararası Edirne Bando ve Ciğer Festivali ile etkinliğimiz birleşecek. Dün yaptığımız toplantıda bununla ilgili de bir karar aldık. Normalde sporcu kitlerimizi Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nde dağıtıyoruz. Ama bu sene belediye, festival alanı olarak ciğer tavasının bulunduğu alanı kullanırsa, biz de sporcu kitlerimizin dağıtımı için protokol evini kullanacağız. Eğer Saraçlar Caddesi’nde olacaksa da Atatürk Anıtı’nın olduğu alanda sporcu kitlerinin dağıtımını yapacağız. Böylece 2 etkinliğin tarihlerinin çakışmasından dolayı entegre etmiş olacağız. Edirne Belediye Bandosu, her sene bize katkıda bulunuyor. Doğal olarak da sosyal medya paylaşımlarında bando çok ön plana çıkıyor. Bu yıl yurt dışından ve diğer illerden gelecek bandoları da düşünürsek müthiş coşkulu olacağını düşünüyoruz” dedi.

Sporcu kayıtları başladı

                Akdağ, Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’na sporcu kayıtlarının açıldığını belirterek; “Şu anda kayıtlarımız açıktır. ‘www.tuyub.org.tr’ sitemizden kayıtları yapıyoruz. Atletizm Federasyonu’nun 2019 yılı faaliyet takvimindeyiz ve uluslararası boyuttayız. Doğal olarak dünyanın her yerinden sporcular bu organizayona kayıt yapabiliyor. Son 2 yıldır OHAL sürecinden dolayı yabancılarda biraz azalma vardı. Ama bu sene katılımın biraz daha yüksek olacağını düşünüyoruz. Özellikle Yunanistan ve Bulgaristan’da girişimlerde bulunuyoruz. Katılımı artırmak adına federasyon ile görüşüyoruz. Her geçen gün bunun büyümesi için çaba ve gayreti gösteriyoruz. Geçen hafta Türkiye şampiyonası vardı. Trakyalı atletlerin birçoğu orada yarışıyorlar. Bizim koşumuza da çevre iller ve ilçelerden Trakyalı atletler destek veriyor. Bu, Trakya’nın koşusuve Trakyalı atletler olmadan bu iş olmaz. Türkiye şampiyonasında hem Zekeriya Yılmazel, hem de Hamdi Baygın derece yaptılar. Zekeriya Yılmazel; 3000 metre ve 800 metrede birinci, 1500 metrede ikinci oldu. Hamdi Baygın da 1500 metrede ikinci, 3000 metre ve 400 metrede de üçüncü oldu. Onları da tebrik etmek istiyorum. Sonuç olarak Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu, 28 Nisan Pazar günü Selimiye Meydanı’ndan 09.00’da başlayacak. 12.00’dan sonra da her yıl olduğu gibi ödül törenini yapacağız. Yaklaşık 13.30 civarında da etkinlik tamamlanmış olacak” sözlerine yer verdi.

750 sporcu katılacak

                Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu’nda 21 kilometrelik parkurun yanı sıra 10 kilometrelik ilave parkurda koşacak atletlerin kategorilerinin ve dönüş güzergâhlarının farklı olacağına dikkat çeken Akdağ; “Yarı maratonun dışında etkinliğin kapsamını biraz daha genişletmiş oluyoruz. Çünkü 21 kilometre yarı maraton koşmak zordur. Biz de yıllardır 5 ve 10 kilometrelik parkur talebi geliyordu. Bu sene katılım sayısını da 750 sporcu olarak belirledik. Şehrin de bunu konaklama, altyapı, esnaf olarak kaldırmak için psikolojisi de çok önemlidir. Geçen yıl hudut çizgisinden dönmüştük ama bu sene Kastanies’ten döneceğiz. Genel kategorinin yanı sıra yarışta 80 yaş üzerine kadar kategoriler var. Geçen yıl 80 yaş üzerinde derece yapan atletlerimiz oldu. Aynı zamanda Milli Eğitim Müdürlüğü ile işbirliğimizi bu yıl da sürdürmek istiyoruz. Geçen yıl çocuklara da atletizmi tanıtmak ve sevdirmek adına 500 çocuğun katılımıyla Selimiye’nin etrafında mini parkurda 8-12 yaş grubu çocukları koşturduk. Bu yıl aynı etkinliği tekrar yapacağız. Bu sene bir ilavemiz de özel kategori sporcular için olacak. Engelli sporcular için de bir parkur açtık. Onlar da 10 kilometre koşacaklar. Bu sene bu parkura da katılımlar olacak. Marka şehirler, marka organizasyonlarla anılır. Sınırsız Dostluk Yarı Maratonu artık bir markadır ve şehrimizin de maratonumuz ile anılmasının vaktinin geldiğini düşünüyoruz” dedi.

Edirne’yi dünyaya tanıtacak

                Akdağ’ın konuşmasının ardından toplantıda bir konuşma da Atletizm Federasyonu Edirne İl Temsilcisi Memduh Örüş yaptı. Örüş, konuşmasında TUYUB’a teşekkür ederek; “5 yıl önce iyi niyetle başlamış bir organizasyon ve güzel de gidiyor. Atletizm Federasyonu’nun sitesinde de yayınlanıyor olmasıyla birlikte uluslararası olmasına ve dünyaya duyurulmasına çabalıyoruz. Buraya sadece Türkiye’den değil, dünyanın çeşitli yerlerinden sporcuların katılmasını sağlamak istiyoruz. Çünkü ülkemizde birçok maraton yapılıyor. Bugün uluslararası hale gelmiş birçok maraton var. Edirnelilerin özellikle bu maratona sahip çıkmasını, trafik sıkışıklığına bir günlüğüne katlanmalarını istiyorum. Gelecekte Edirne için çok iyi olacağına, Edirne’nin dünya tanıtımında iyi bir yerde olacağına inanıyorum. Dernek yöneticilerine çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 353 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
 Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı 21.8.2019
Köroğlu esti gürledi Köroğlu esti gürledi 21.8.2019
Eroini tamirci koymuş olabilir Eroini tamirci koymuş olabilir 21.8.2019
200 bin TL sokağa atıldı iddiası 200 bin TL sokağa atıldı iddiası 21.8.2019
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.