Edirne 27°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sorun çok, sonuç yok - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sorun çok, sonuç yok 30.1.2019 - 12:09:33
31 Mart yerel seçimlerine 2 ay kala Edirne’de Belediye Başkan Adayları özellikle turizmin kalbi olan tarihi çarşılardaki esnafları ziyaret ederken, çarşı esnafları da 2019 yılıyla birlikte ortaya çıkan misafir durgunluğu ile birlikte ortaya çıkan ekonomik sorunlara karşı isteklerini sunuyorlar. Tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, tarihi çarşı esnaflarının sorunlarına dikkat çeken açıklamalarda bulunurken, esnafları ziyaret eden belediye başkan adaylarının çözüm önerileri olsa da sorunları çözecek kesin sonuçları olmadığını açıkladı.



Sorun çok, sonuç yok

Döviz kurlarındaki değişimler nedeniyle 2018 yılında Bulgar ve Yunan misafirlerin akınına uğrayan Edirne’de, 2019 yılı ile birlikte ortaya çıkan ziyaretçi durgunluğu, tarihi çarşılardaki esnafları maddi olarak etkilemeye devam ediyor. Esnaflar, alışveriş durgunluğu ile birlikte çareyi 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleşecek yerel seçimlerde ararken, Belediye Başkan Adaylarına da ziyaretlerinde isteklerini sunuyorlar.

Belediye Başkan Adaylarının ziyaretlerinde projelerini dinleyen ve projelerinin gelişmesinde fikir sunan esnaflar, kent ekonomisinin geliştirilmesi amacıyla da katkı veriyorlar. Edirne’nin en eski yerleşim yerlerinden ve turizminin kalbinin attığı bölgelerden biri olan Tarihi Alipaşa Çarşısı esnafı da Belediye Başkan Adaylarının en çok uğrak noktalarından biri. Tarihi çarşının esnafları, her yeni güne yeni bir umutla başlarken; ziyaretçi durgunluğu ile birlikte Belediye Başkan Adaylarına da ekonominin geliştirilmesi için fikirlerini açıklıyorlar.

Tarihi Alipaşa Çarşısı Dernek Başkanı Yılmaz Sanış, 2 ay sonra gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi, Alipaşa Çarşı esnafının Belediye Başkan Adaylarından isteklerini açıkladı. Sanış, açıklamasında Edirne’nin ekonomisi ve geliştirilmesi için hayata geçirilebilecek projelere dikkat çekti. Belediye Başkan Adaylarının yerel seçimler öncesi kentin farklı bölgelerinde ve tarihi çarşılarda bulunan esnafları ziyaret etmeye devam ettiklerini belirterek; “Hepsinin plan ve programlarına baktığımız zaman bir şeyler yapmaya çalıştıklarını görüyoruz ama aslında Edirne’nin en büyük sorunlarından biri ekonomidir. Sayın Belediye Başkan Adaylarımız, Edirne ekonomisini daha ileriye götürmek için akıllarında ne gibi projeler var?” ifadelerine yer verdi.

“Üretime dayalı ekonomi yok”

Edirne’nin öncelikli sorunlarının yanı sıra ekonomisine katkı sağlayacak projelerle ilgili fikirlerini açıklayan Sanış; “Edirne’nin altyapı, otopark gibi öncelikli sorunları var. Bunların da olması gerekiyor ama Edirne ekonomisine katkı getirecek sonuçlar değiller. Edirne’de maalesef daha çok tüketime dayalı bir ekonomi var. Üretime dayalı bir ekonomi yok. Kurumsal firmalar ve alışveriş merkezleri Edirne’den parayı alıp daha büyük yerlere götürüyorlar. Sadece çalıştıkları personellere verdikleri maaşların Edirne’ye faydası var” dedi.

“Edirne ekonomisi dipte”

Edirne’nin randıman alınamayan bir Organize Sanayi Bölgesi’ne (OSB) sahip olduğunu söyleyen Sanış; “Malum ekonomik kriz her geçen gün daha fazla artıyor ve fabrikalar yavaş yavaş kapanıyorlar, işçi çıkartıyorlar. Edirne’de işsizlik de her geçen gün daha fazla artmakta. Son 1-2 ay Yunan ve Bulgar furyası yaşandı ama o da bitti. Şu anda Edirne ekonomisi dipte yaşamakta. Edirne’nin köklü firmaları da kapanıyorlar. Bence yerel seçimin birinci maddesinin Edirne ekonomisini iyileştirmek üzerine olması gerekiyor ve bunun için yatırımlar yapılması gerekiyor. Bunlarla ilgili projeler üretilmesi Edirne’nin ileriye daha umutla bakabilmesini sağlayacaktır” sözlerine yer verdi.

“Beyin göçü problemimiz var”

Sanış, açıklamalarında genç nüfus oranı ve beyin göçlerine de dikkat çekerek; “Edirne, genç nüfus olarak göç veren bir şehir. Genç zihinler burada yetişiyor fakat iş imkânı olmadığı için yetişmiş beyinleri şehir dışına gönderiyoruz. Aslında bu Türkiye’nin de en büyük problemi. Biz burada kendi insanlarımızdan da faydalanamıyoruz. Bununla ilgili çevreyle duyarlı yeni sanayi alanlarının açılması, tarım alanlarının biraz daha aktif şekilde kullanılması gerekiyor” dedi.

“İstanbul’un ihtiyacını çekebiliriz”

Verimli toprakları ve tarım ürünleriyle Türkiye’de önemli bir kent olan Edirne’nin, İstanbul’a yakınlığını değerlendiren Sanış; “İstanbul, buraya 2 saat mesafede ve burada topraklarımız çok verimli olmasına rağmen İstanbul’un sebze ihtiyacını buradan çekebiliriz. Ama maalesef 12-13 saat uzaklıktaki Antalya’dan yapılabiliyor. Edirne’de tarımla ilgili seracılık, hayvancılık biraz daha geliştirilebilir. Bunların altyapıları yapılabilir. Bunlar sadece belediyenin değil, merkezi hükümetin de görevleridir. Ama burada proje bazlı gidersek ve belediye de bunları yaparsa, merkezi hükümet desteğiyle bunlar yapılabilir. Bence 31 Mart seçiminde öncelikli sorun Edirne ekonomisini daha ileri nasıl götürebileceğimiz olmalı. Edirne’nin üretmesi lazım” ifadelerine yer verdi.

“Kesin sonuç söyleyen yok”

Alipaşa, Bedesten ve Selimiye tarihi çarşılarının sorunlarını açıklayan Sanış; “5 yılda bir seçim yaşıyoruz. Vaadedilenlerin bir kısmı gerçekleştiriliyor, bir kısmı gerçekleştirilemiyor. Alipaşa, Bedesten ve Arasta tarihi çarşılarının ve bu bölgenin, Edirne’nin en eski yerleşim yeri olmasından dolayı en büyük sıkıntısı otopark. Maalesefki buradaki otopark sorununu çözemedik. Bu sorunu çözemeyince, insanlar da artık araçla her yere gitmeye alıştığından dolayı,buradan yavaş yavaş elini ayağını çekmeye başladılar. Bu bölge biraz daha atıl vaziyette kalıyor. Kaldı ki burada 10-15 bin tane bu işten evine ekmek götüren insan var. Bunlar yabana atılmayacak bir sayıdır. Bu insanlar burada yaşıyorlar, vergisini buraya ödüyorlar ve burada insan çalıştırıyorlar. Dolayısıyla bu bölgenin mutlaka ve mutlaka otopark sorunun çözülmesi gerekiyor. Çözüm önerileri var ama kesin sonuç söyleyen, ‘Bunu yapacağız’ diyebilen bir belediye başkan adayı şu an için yok” dedi. 



Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 578 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
AFAD Pardus'a geçti AFAD Pardus'a geçti 8.7.2020
Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor 8.7.2020
Online doçentlik sınavı Online doçentlik sınavı 8.7.2020
65 yaş üstü mağdur edildi 65 yaş üstü mağdur edildi 8.7.2020
POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI 8.7.2020
Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın 7.7.2020
Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı 7.7.2020
Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi 7.7.2020
Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı 7.7.2020
Kadınlar kaygılı Kadınlar kaygılı 6.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor




Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.