Edirne 22°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Özel’den Suriyeli tepkisi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Özel’den Suriyeli tepkisi 28.1.2019 - 12:38:45
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, ‘Halkın Uyanışı Durdurulamaz’ programında katılımcılardan Suriyelilerin vatandaşlık alma ve oy kullanma haklarına tepki göstermesi üzerine cevap vererek; “Almanya sosyal demokratları, Almanya’daki göçmenlerin ve sığınmacıların oylarının hepsini alabilirken, bir sol parti, taban baskısı ve desteksizliği yüzünden git gide Almanya’daki sağ partilerin söylemi gibi bir yabancı düşmanlığına yaklaşma tehlikesi varsa; bu gece yatmadan önce herkes, yastığa başını koyunca bunu bir düşünsün. Sağcı mı olacaksın, solcu mu?” dedi.Özel’den Suriyeli tepkisi

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel ve 24, 25 ve 26. Dönem CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, araştırmacı yazar ve gazeteci Uğur Mumcu’nun katledilişinin 26’ncı yıldönümü nedeniyle Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı, CHP Edirne İl Başkanlığı, Edirne Belediye Başkanlığı ve CHP Parti Okulu’nun düzenlediği ‘Halkın Uyanışı Durdurulamaz’ programında Edirneliler ile buluştu.

Edirne Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Konferans Salonu’nda düzenlene programa; CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir, CHP Kırklareli İl Başkanı Tayfun Okan Çobancık, CHP Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, CHP Edirne İl Gençlik Kolları Başkanı Korcan Tuna, CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Nedim İşcan, CHP Edirne Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güzel, sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, CHP üyeleri ve vatandaşlar katıldılar.

Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler anısında bir dakikalık saygı duruşu İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programda, İstiklal Marşı öncesi teknik bir arıza nedeniyle marş başlatılamadı. İstiklal Marşı’nın teknik arıza nedeniyle başlatılamamasına tepki gösteren Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, protokol bölümünden sahne önüne gelerek İstiklal Marşı’nı başlattı. Gürkan’ın yönetiminde katılımcılar İstiklal Marşı’nı söyledikten sonra Gürkan’a alkış yaparak destek verdiler. İstiklal Marşı’nın ardından programın açılış konuşmasını yapan CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, suikastlara kurban giden Uğur Mumcu, Abdi İpekçi, Muammer Aksoy, Ahmet Taner Kışlalı, Metin Göktepe ve Hrant Dink’in faillerinin karanlıkta beklediğini ve tarihin faili meçhullerden hesap soracağını söyledi.

“Vatandaşlık alan 53 bin 800 kişi civarında”

Pekcanlı’nın konuşmasının ardından ‘Halkın Uyanışı Durdurulamaz’ programı başlarken; programın moderatörlüğünü Atıcı yaptı. Özel ise programa konuşmacı olarak katıldı. Uğur Mumcu ve Türkiye gündemi ile ilgili birçok konuya değinen Özel ve Atıcı, konuşmalarının ardından katılımcıların sorularını yanıtladılar. Programda Türkiye’de yaşayan Suriyelilerin vatandaşlık alma ve oy kullanma haklarına tepkili bir dil ile soru yöneltilmesi üzerine cevap veren Özel; “200 bin Suriyeliye İzmir’de vatandaşlık verildiği doğru değildir. Toplam vatandaşlık alan kişi sayısı 53 bin 800 civarındadır. Bunu söylemek, İzmir’deki seçimlerle ilgili, İzmir’deki seçmende şüphe yaratmaktan başka bir şey değildir. İzmir’de 200 bin tane Suriyeli yok. İzmir’de vatandaşlık kazanmış ve oy hakkı elde etmiş olan seçmen sayısı 3 bin civarındadır” ifadelerine yer verdi.

“Sağ söylem, solu kimliğinden koparır”

Suriyelilerin vatandaş yapılmamasının yolunun, Türkiye’nin göçmen meselesindeki coğrafi çekiciliği kaldırmasından geçtiğini belirten Özel; “Suriyelileri göçmen kabul edemediğimiz için coğrafi çekince var. Doğumuzdan gelen ülkeleri, transit göç ülkesi olduğumuz için göçmen kabul etmiyoruz. Böyle bir çare bulmuşuz. Ama bu salondakiler bir şey tartışsın; zor ve tepki çeken bir alandır. Almanya’da çalışan Türk emekçilerinin arasında Almanya’da oy kullananlar var. Şu anda da yüzde 60’ı muhafazakar. Türkiye’de AKP’ye oy veriyorlar, Almanya’da kime oy veriyorlar? Solculara, yeşillere ve sosyal demokratlara oy veriyorlar. Neden? Bütün dünyada göçmenin, sığınmacının hakkını sosyal demokratlar savunurlar. Sol bir partiyi, sol kimliğinden koparacak bir tek şey, egemen sağ söyleme sığınarak mülteci ve göçmen düşmanlığı yapmaktır. ‘Yapacağım’ diyen içine siniyorsa yapsın ama bütün dünyada hiçbir sosyal demokrat parti, göçmenlere bu kadar mesafeli değil” dedi.

“Sağcı mı olacaksın, solcu mu?”

Suriyelilerin verdiği oydan korkanların, doğru politikalar kuramayanlar olduğunu söyleyen Özel; “Almanya sosyal demokratları, Almanya’daki göçmenlerin ve sığınmacıların oylarının hepsini alabilirken, bir sol parti, taban baskısı ve desteksizliği yüzünden git gide Almanya’da sağ partilerin söylemi gibi bir yabancı düşmanlığına yaklaşma tehlikesi varsa; bu gece yatmadan önce herkes, yastığa başını koyunca bunu bir düşünsün. Sağcı mı olacaksın, solcu mu? Sağ ile sol arasındaki fark; nükleer santrale karşı olmak, içinde LGBTİ bireylerin baskı görmemesi ve bütün dünyada bunlardan da önemlisi göçmene bakış açısıdır. Adamlarda Hristiyan Demokrat da gelse milli gelir 40 bin dolar, Sosyal Demokrat da gelse 40 bin dolar. İşçinin tamamı sendikalı. Biz sol partiyiz Sol partide siyaset yapıp, sol partiye üye olup dilini doğru kuramayan arkadaşlarla biz, Türkiye’de sol bir iktidar kuramayız. Bunu doğru hatırlatmak lazım. Partide en az prim yapan şey bunu anlatmaktır. Bunu anlatmak çok zor ve dertli bir iştir. Bu partiyi Mehmet Bekaroğlu değil, bu tip düşünceler sağcılaştırır. Gerçek sağ ve gerçek solun tanımı namaz, ibadet, mescit vs. değildir. Meselelerde nerede durduğunuz önemlidir” sözlerine yer verdi.

“Kendimizi sorgulayacağız”

Katılımcılara, Suriyeliler konusunu kendi vicdanları ile tartışmayı tavsiye eden Özel; “Bu partinin temel sorunlu alanlarından bir tanesidir. Bir ülkede, bir sosyal demokrat parti, Suriyelilerin hepsinin sağ bir partiye oy vereceğini düşünüp korkabiliyorsa; hepimiz dönüp kendimizi sorgulayacağız. Bulgaristan’da ve Yugoslavya’da zulüm gören vatandaşlarımız, bu ülkenin kapısına dayandıklarında evinde yemek pişirip onlara servis eden, su dağıtan bir kültürden geliyor. Bunu da solcular, sizler yaptınız. Suriye sınırının güneyinde doğmuş olmakla kuzeyinde doğmuş olmayı, İsveç’te doğmuş olmakla Hindistan’da doğmuş olmayı yaradılışsal bir üstünlükle dezavantaj olarak görüyorsan; bakacağın yer bu partinin sol penceresi değildir. Sınırsız bir toplum hayali kurması gerekenlerin ve hedefi olanların, sınırları etrafındakilerin acıları üzerinden bir başka tartışmayı yürütmesini doğru değildir. Bugün Türkiye’de en kolay ve en konforlu alan Suriyeli düşmanlığıdır. Dünyada hiçbir ırkçı söylem yoktur ki 40 yıl sonra takdir toplasın” dedi. Özel’in soruları yanıtlamasının ardından program sona erdi. Programın sonunda Pekcanlı, Özel ve Atıcı’ya çiçek takdim etti. 

 

 

 

 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 417 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi 18.10.2019
Nas’tan ilginç Edirne örneği Nas’tan ilginç Edirne örneği 18.10.2019
Harekâta katılmak istiyorlar Harekâta katılmak istiyorlar 18.10.2019
Camide mühimmat bulundu Camide mühimmat bulundu 18.10.2019
41 noktadan selamlı destek 41 noktadan selamlı destek 18.10.2019
Teknolojisiz şenlik Teknolojisiz şenlik 18.10.2019
Negro dünya basınında Negro dünya basınında 18.10.2019
Enstrümansız mehteRoman Enstrümansız mehteRoman 18.10.2019
Bir sokak insan başvurdu Bir sokak insan başvurdu 18.10.2019
Devren Kiralık Bedesten Devren Kiralık Bedesten 18.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 85
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 261 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Otogar(gara) – 2
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak – 3
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.