Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İttifakta ÖZEL buluşma - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İttifakta ÖZEL buluşma 28.1.2019 - 12:36:10
CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in Millet İttifakı ile ilgili resmi açıklamasının ardından Edirne’de düzenlenen ‘Halkın Uyanışı Durdurulamaz’ etkinliğinde CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı ile İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir’i ilk kez bir araya getirdi. Özel; “Sandıklarda çok büyük bir başarı elde edeceğimize inanıyorum” dedi.İttifakta ÖZEL buluşma

Cumhuriyet Halk Partisi Grup Başkanvekili Özgür Özel ve 24, 25 ve 26. Dönem Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı’nın 26’ncı Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında Edirne’de katıldıkları ‘Halkın Uyanışı Durdurulamaz’ etkinliğinde Millet İttifakı’nın paydaşları, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in resmi açıklamasının ardından ilk kez bir araya geldiler. Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenlenen etkinliğin sonunda CHP Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, söyleşi moderatörü Atıcı ve konuşmacı Özel’e çiçek takdim etti. Çiçek takdiminin ardından Özel, sahneye CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ile ilçe ve belde belediye başkan adaylarını davet etti. Özel, sahneye CHP’li isimlerin yanı sıra protokol sıralarında bulunan İYİ Parti Edirne İl Başkanı Ekrem Demir’i de davet etti. Sahnede Demir ile Pekcanlı’nın arasına geçerek katılımcıları selamlayan Özel, Demir’i sahneye davet etmesiyle birlikte Kılıçdaroğlu ve Akşener’in resmi ittifak açıklamasının ardından ilk kez iki partinin de il başkanlarını bir araya getirmiş oldu.

Özel, program öncesi basın mensuplarının Edirne ziyareti ve Millet İttifakı ile ilgili sorularını yanıtladı. Özel, Edirne ziyaretinde CHP İl Başkanlığı’nı ziyaret ederek, vatandaşlar ile bir araya geldiğini belirtirken; “Edirne’de yerel seçim, Cumhuriyet Halk Parti’mizin yerelde yaptığı iyi belediyecilik uygulamalarıyla vatandaşlarımızın gözünde büyük takdir görmüş ve yerel seçimin şimdiden çok olumlu şekilde sonuçlanacağı ifade ediliyor. İYİ Parti ile ittifak bugün belli oldu. Vatandaşlarımız ittifaktan memnuniyetlerini bolca ifade ettiler. Edirne’de hem milletvekilimizin gayretlerinin, hem de il başkanımız ve belediye başkanımızın çalışmalarının sahaya çok olumlu yansıdığını gördük. Siyasetçiler bazen olumsuz şeyler de duymaya alışkınlar ama bugün Edirne’de ne örgütümüz, ne milletvekilimiz, ne de belediye başkanımızla ilgili en ufak bir eleştiri almamanın da mutluluğu içindeyim. Bu bilgileri Merkez Yönetim Kurulu ve Genel Başkanımız ile de büyük bir memnuniyetle paylaşacağım” ifadelerinde yer verdi.

“2 kutuplu siyasi yarışa zorlanıyoruz”

16 Nisan’da anayasa değişikliği yapılırken; değişikliğin, Türkiye’yi ikili bir isteme götüreceğini, çoğulculuğa zarar vereceğini, parlamenter demokratik sistemi ortadan kaldırdığı gibi toplumda kutuplaşmayı ve iki büyük ana siyasi akıma dönüştüreceğini söylediklerini açıklayan Özel; “Bunun, Türkiye’nin siyasi kültürüne de, demokrasisine de katkı sağlayamayacağını, her rengin önemli olduğunu söylemiştik. Adalet ve Kalkınma Partisi, bunu aksine ‘Yok efendim, küçük partiler de kendilerine mecliste yer bulabilecekler’ diye savundu. Geldiğimiz noktada; elbette farklı farklı siyasi partiler var. Çünkü rejime kast eden bu anayasa değişikliğinin yapıldığı seçimin üzerinden 6 ay geçmedi ama bırakın ittifak kanununun çıkarıldığı genel seçimleri, kanunda olmamasına rağmen Türkiye, 2 kutuplu bir siyasi yarışa zorlanır hale geldi. Hem Adalet ve Kalkınma Partisi ile Milliyetçi Hareket Partisi’nin oluşturduğu dayanışma bloğu, hem de onların karşısında bu referanduma karşı çıkmış ve her fırsatta demokrasiyi, parlamenter sistemi savunan, her zaman Cumhuriyet’in değerlerinin yanında olmuşlarının bir araya gelerek ortaya koydukları bir ittifak bu seçimlerde yarışacak” dedi.

“İmzaların atılması önemlidir”

CHP’nin Türkiye’yi ikili yarış yerine her partinin ayrı ayrı temsil edilebildiği, barajların ortadan kaldırıldığı, yerel seçimlerde belediye meclis üyeliği için yüzde 10 barajının ortadan kaldırıldığı ve tüm partilerin kendisine yer bulabildiği bir sistemi savunduğunu söyleyen Özel;“Ama şartlar, Türkiye’yi bu noktaya getirmiş durumdadır. Liderlerimizin bugün İYİ Parti ile yapmış olduğu ittifak anlaşması, karşı tarafın birlikteliği ve o birliktelikten dolayı bazı belediyelerde ortaya çıkabilecek tablodan endişe eden vatandaşlarımızı da rahatlattı. Sayın Genel Başkanın dediği gibi; bu imzaların atılması, herkes için son derece önemlidir. Biz, bunun demokrasiye katkı sağlamasını ümit ediyoruz” sözlerine yer verdi.

“Havada 1989’un rüzgârı var”

CHP’nin ittifak yapılan tüm yerlerde ittifaka uygun davranacağını belirten Özel; “Türkiye’de seçime girdiğimiz her yerde sosyal demokrat belediyeciliği iktidara taşımak için gayret göstereceğiz. Havada 1989’un rüzgârı var. CHP, çok önemli sayıda belediye kazanmıştı. Cumhur İttifakı, geçmişte de ilk ittifak kanununu çıkarınca kendilerine, bunu çok işe yarayacağını düşünmüşlerdi. Biz de, ‘Kazdığımız kuyuya düşersiniz’ demiştik. Sonuçta o ittifak, 24 milletvekili eksik aldı. Yerel seçimlerde de bizi şeytanlaştırma dili üzerinden kurdukları, millete ‘illet, zillet’ diye lakap takan bu kişilere, millet gerekli cevabı 31 Mart günü verecek. İki ittifakın yarıştığı noktalarda demokrasiden, Cumhuriyet’ten, kardeşlikten ve barıştan yana olanların birleştiği sandıklarda çok büyük bir başarı elde edeceğimize inanıyorum” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 393 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi 18.10.2019
Nas’tan ilginç Edirne örneği Nas’tan ilginç Edirne örneği 18.10.2019
Harekâta katılmak istiyorlar Harekâta katılmak istiyorlar 18.10.2019
Camide mühimmat bulundu Camide mühimmat bulundu 18.10.2019
41 noktadan selamlı destek 41 noktadan selamlı destek 18.10.2019
Teknolojisiz şenlik Teknolojisiz şenlik 18.10.2019
Negro dünya basınında Negro dünya basınında 18.10.2019
Enstrümansız mehteRoman Enstrümansız mehteRoman 18.10.2019
Bir sokak insan başvurdu Bir sokak insan başvurdu 18.10.2019
Devren Kiralık Bedesten Devren Kiralık Bedesten 18.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 85
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 261 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Otogar(gara) – 2
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak – 3
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.