Edirne 9°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Avukat ayakbağı sayıldı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Avukat ayakbağı sayıldı 28.1.2019 - 12:31:23
Edirne Barosu Staj Eğitim Komisyonu’nun, Avukatlık Kanunu, Avukatlık Meslek İlke ve Kuralları, Hukuk ve Mesleki sorunlar ile ilgili düzenlediği seminerde konuşma yapan İstanbul Barosu eski Başkanı Av. Turgut Kazan, Türkiye’de avukatlık mesleğinin ayak bağı sayıldığını belirterek; “Hukuk devletinin yerinde yeller esiyorsa, avukat bir ayakbağı sayılır. Türkiye’de önemli ölçüde ne yazık ki avukat ayakbağı sayılmıştır ve sayılmaktadır” dedi.Avukat ayakbağı sayıldı

Edirne Barosu Staj Eğitim Komisyonu, Avukatlık Kanunu, Avukatlık Meslek İlke ve Kuralları, Hukuk ve Mesleki sorunlar ile ilgili düzenlediği seminer ile avukat ve avukat adaylarını İstanbul Barosu eski Başkanı Av. Turgut Kazan ile buluşturdu. Edirne Barosu Konferans Salonu’nda düzenlenen seminere, Av. Kazan’ın yanı sıra Edirne Baro Başkanı Av. Alper Pınar, baro yönetim kurulu üyeleri, avukatlar ve stajyer avukatlar katıldılar.

                Seminerin açılış konuşmasını Av. Alper Pınar yaptı. Av. Pınar, baro yönetim kurulu seçimlerinin ardından Edirne Barosu’nu etkin bir şekilde eğitimlerle donatmanın hayali olduğunu söyleyerek; “Meslektaşlarımızın donanımlı ve birikimli olmasını istiyorduk. Türk hukuk tarihinde mihenk taşı olan insanları baromuz ile buluşturmak istiyorduk. Ben aklımda ilk olarak sadece bir isim vardı. O da Sayın Turgut Kazan’dı. Bazı insanlara dokunup dokunmadan gerçek olduklarını anlayamıyorsunuz. Bizim için de böyle bir insandı. Ben, kendisini ilk tanıdığımda, ‘Gerçekmiş, sesini duyuyorum’ gibi bir düşünceye kapıldım. Kendisi büyük bir nezaketle davetimizi kabul etti. Çok önemli bir gün olduğunu düşünüyorum” ifadelerine yer verdi.

                Av. Pınar’ın konuşmasının ardından seminerde sunum yapan Av. Turgut Kazan, heyecanla başladığı konuşmasında stajyerlere seslenerek; “Stajyer arkadaşlar, heyecanlanmak çok güzel bir şey. Biraz heyecanlandıysanız, konsantre olmuşsunuz demektir. Mesleğinizi daha güzel, sağlıklı ve doğru yapacaksınız anlamına gelir. Türkiye’de nedense avukat hep ayakta olur, ayakta konuşmak zorundadır. Dünyada aslında böyle bir şey yok. Çünkü bunun hiçbir önemi yoktur. Siz dosyadaki sorunu çözeceksiniz. Otursa ne olur? Kanunda zaten hüküm fıkrası okunurken herkesin ayağa kalkacağı belirtilmiştir” dedi.

“Türkiye’de avukat olmak zor”

                Av. Kazan, Türkiye’de bir hukuk devleti mücadelesi verdiklerini belirterek; “O yüzden kendisini hukukçu sayan herkes, bu mücadeleye katılmak zorundadır. Çünkü hukuk devletinde avukatın yerini tartışıyoruz. Hukuk devleti değilse ne olacak?  O zaman demek ki mücadeleci bir avukat olarak hem mesleğimizin gereklerini yapacağız, hem de onu yaparken Türkiye’de hukuk devleti oluşumuna katkıda bulunacaksınız. Türkiye’de avukat olmak çok zor. Öncelikle onu bilerek başlamalısınız. Ama aynı zamanda kendinizi yetiştirirseniz çok keyif verici. Bunu da aklınızın bir ucunda her zaman tutun” sözlerine yer verdi.

“Savunma yapma içgüdüseldir”

                Adalet, hak arama ve savunma yapma çabasının, insanın içgüdüsel bir ihtiyacı olduğunu söyleyen Av. Kazan; “Ne kadar küçük olursa olsun haksızlık saydığınız bir uygulama ile karşı karşıya kaldığınızda hemen savunma yapmaya ve hakkınızı aramaya çabalarsınız. Başlangıçta her insan, kendisi haklılığını aramaya ve savunmasını yapmaya çalışıyordu. Başlangıçta avukatlık yoktu. Ama bunun yetmediği görüldüğü için o ihtiyaçtan bu meslek doğdu. Çünkü kendisini iyi anlatamayan insan, haklılığını kanıtlayamıyordu. İnsan, aklıyla birlikte gelişti, sağlam kazanımlar elde ederek bugünlere geldi” dedi.

“Ortaçağ’da avukatlık yoktu”

                Avukatlık mesleğinin hukuk devleti ile bağına dikkat çeken Av. Kazan; “Örneğin, Ortaçağ’da avukatlık mesleği yok. Öncesinde var ama Ortaçağ’da yok. Avukatlık mesleğinde belirleyici olan güzel konuşmaktı. Güzel konuşanlar bu işe soyunmuş. Güzel konuşanlar da müthiş iş yapmaya başlamışlar. Böylece birtakım şeyleri önlemek için kurallar düşünülmüş ve meslek kuralları ile avukatların bağlı olması gereken ilkeler doğmaya başlamış. Genel kurallar, yargı organıyla ilişkiler, meslektaşlarla ilişkiler, iş sahipleri ile ilişkiler çok önemlidir. Mutlaka uymalısınız. Uymak, avukatlık başarınızın en önemli ölçütlerinden biri olacaktır” ifadelerine yer verdi.

“Türkiye’de avukat ayak bağı sayılmıştır”

                Av. Kazan, avukatlık mesleğinin çözüm üretme sanatı olduğunu söyleyerek; “Bir sorun yaşanıyor ve avukat o sorunun aşılabilmesi için çözüm üretir. Tabii hukuk devleti ne kadar gelişip, yerleşmişse avukat da ancak o zaman çözüm üretme imkânına kavuşabilir. O yüzden hukuk devletinin yerinde yeller esiyorsa, avukat bir ayakbağı sayılır. Türkiye’de önemli ölçüde ne yazık ki avukat ayakbağı sayılmıştır ve sayılmaktadır. Bizim yargıçlarımız, özellikle bugünkü yargıçlarımız, hem kalite sorunu, hem de çok açık bağımsızlık ve tarafsızlık sorunu yaşadıkları içinkim haklı, kim haksız, kim suçlu, kim suçsuz bir bakışta fark ettiklerini düşünürler. O çizgide de yürürler. Uygulamada yargıç bağırır. Dünyada bağıran yargıç yoktur. Dünyanın hemen hemen tüm ülkelerinde yargılama izledim. Hiçbir zaman bağıran bir yargıç görmedim. Çünkü yargıç sevecendir, hoşgörülüdür. Önemli olan adli gerçeğe nasıl ulaşılacağını düşünmek, görmek ve sağlıklı bir çözüm üretmektir. Ama sadece Türkiye’de bağırılır, çağırılır, sizi terbiye etmeye kalkarlar. Teslim olun diye söylemiyorum, bunları bilin diye söylüyorum” dedi. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 378 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Mehmetçik'e ışıklı destek Mehmetçik'e ışıklı destek 16.10.2019
Bu sülükler yok satıyor Bu sülükler yok satıyor 16.10.2019
Bob emin ellerde! Bob emin ellerde! 16.10.2019
Meriç’in kıyısında evet Meriç’in kıyısında evet 16.10.2019
Geleceğin tohum kralı Geleceğin tohum kralı 16.10.2019
Negro, yürüteçle yürüyor Negro, yürüteçle yürüyor 16.10.2019
Trakya Birlik Süper Lige yakın Trakya Birlik Süper Lige yakın 15.10.2019
İzmir marşlı kapanış İzmir marşlı kapanış 15.10.2019
Çizginin ustasına son görev Çizginin ustasına son görev 15.10.2019
Harekâta Bulgarca destek Harekâta Bulgarca destek 15.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 85
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 260 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Selimiye çukurunu kim kapatacak?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak: 2
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.