Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Ders gibi ziyaret - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Ders gibi ziyaret 24.1.2019 - 10:54:52
Turist Rehberleri Birliği’nin düzenlediği rehberlik uygulama gezileri kapsamında Edirne’ye gelen 200 kişilik rehber adayı kafilesi, tarihi ve turistik yerlerin yanı sıra geleneksel tatlarla da buluşuyor. 40 kişilik öğrenci grubu Tarihi Ciğerci Bahri Bey’de verdikleri molada tava ciğer deneme şansı bulurken, ziyarette konuşma yapan işletme sahibi Bahri Dinar; “Arkadaşlarımız burada bir ders niteliğinde Edirne’yi geziyorlar. Rehber olduklarında misafirleriyle gelecekler” dedi.Ders gibi ziyaret

Turist Rehberleri Birliği’nin düzenlediği rehberlik uygulama gezileri kapsamında Edirne’ye gelen çeşitli üniversitelerin rehberlik bölümü öğrencileri, hem tarihi ve turistik yerleri gezerek öğrendiler, hem de geleneksel tatları denediler. Selimiye Camii, Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Eski Cami, Üç Şerefe Cami, Bedesten, Ali Paşa Kapalı Çarşı, Selimiye Arastası gibi tarihi ve turistik yerleri rehber Zübeyir Ayaz’ın eşliğinde gezen öğrenciler, ilk molayı da Tarihi Ciğerci Bahri Bey’de verdiler.

                Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı ve işletme sahibi Bahri Dinar tarafından karşılanan 40 kişilik rehber adayı öğrenci grubu, Edirne’nin gastronomisinde önemli bir yer tutan tava ciğerini denediler. Dinar, ziyarette öğrencilere Edirne tava ciğerinin yapım aşamasındaki dikkat edilecek aşamaları tek tek anlatırken, öğrenciler de Edirne’nin tarihi ve turistik yerlerinin yanında kente özgü tatları da deneme şansı buldular.

                Ziyarette, Turist Rehberleri Birliği’nin düzenlediği rehberlik uygulama gezileri ile ilgili açıklamalarda bulunan rehber Zübeyir Ayaz, 40 kişilik kafilede çeşitli üniversitelerin rehberlik bölümünde eğitimlerine devam eden ve tamamlamış olan öğrencilerin bulunduğunu belirterek; “Turist Rehberleri Birliği olarak arkadaşlarımızın rehberlik uygulama gezilerini yapıyoruz.  Rehberlik Bölümü’nü bitirdikten sonra rehber olabilmek için uygulama gezilerini Türkiye’nin 7 bölgesinde yapmak zorundalar. Bir bölgede uygulama gezisini yapıp o bölgenin de rehberi olabiliyorlar. Bugün Edirne’de olmamızın sebebi de Marmara Bölgesi Rehberlik Uygulama Gezisi çerçevesinde Edirne’yi ziyaret etmektir” ifadelerine yer verdi.

“Edirneliler tarihin değerini biliyor”

                Rehberlik uygulama gezilerinin 20 gün önce başladığını söyleyen Ayaz; “İlk kafilemiz 12 Ocak’ta çıktı. 16 Ocak’ta ikinci kafilemiz çıktı. Biz de 20 Ocak’ta geziye çıktık. Marmara Bölgesi’nde bir haftalık uygulama gezisi yapacağız. Bir rehber olarak Edirne’nin son yıllardaki halkımızın da rağbet gösterdiği üzere, serhat şehrimizi, eski kadim bir Osmanlı başkentini, Roma ve Bizans döneminin önemli şehrini herkesin gelip görmesi gerekir. Edirne, adım başı tarih kokan, her adımda değişik medeniyetin izlerini bulduğunuz bir şehirdir. Edirnelilerin tarihin değerini bilerek, tarihi yıkmayarak, koruyarak günümüze getirmelerini ve yarınki çocuklarımıza bırakıyor olmaları takdir edilecek bir davranışıdır” dedi.

“200 kişiyle Edirne’deyiz”

                Turist Rehberleri Birliği’nin düzenlediği rehberlik uygulama gezilerine başvuran 800 öğrenci bulunduğunu açıklayan Ayaz; “800 kişiden yarıya yakını rehberlik kokartını bu sene alacak ve sahaya çıkacak. Şu anda burada 40 kişilik bir grubumuz var. Ama bugün yaklaşık 200 kişiyle Edirne’deyiz. Edirne’deki rotamızda klasik yerleri ziyaret edeceğiz. En başta Selimiye Camii olmak üzere Sultan II. Bayezid Külliyesi Sağlık Müzesi, Eski Cami, Üç Şerefeli Cami, çarşılar, hanlar, hamamlar ve belki Büyük Sinagoga gitme durumumuz olacak. Bu bir genel hatları öğrenme ve uygulama gezisidir. Edirne ile ilgili derinlemesine bilgi edinmek için tavsiyem 1 veya 2 gece konaklasınlar, şehri veya şehir halkını insanlarla diyaloğa girerek daha iyi tanısınlar” sözlerine yer verdi.

“Asıl hedefimiz dünyaya tanıtmak”

                Ayaz, Edirne ziyaretinde tarihi eserlerin yanı sıra geleneksel tatları da denediklerini belirterek; “Rehberler olarak bir ülkeyi, ülkenin tarihini, insanını, geleneğini, mutfağını tanıtmak durumundayız. İnsanlarımız az ya da çok bu tatları duymuşlardır. Ama bizim asıl hedefimiz de bu tatları ve kültürü yurt dışında, dünyada tanıtmaktır. Yabancı misafirlerimize de bu bilgileri aktarabilmeye gayret ediyoruz” dedi.

“Rehber olduklarında gelecekler”

                Ayaz’ın konuşmasının ardından basın mensuplarına ziyaretlerle ilgili açıklamalarda bulunan Edirne’yi Tanıtma ve Tava Ciğer Kalite Koruma Derneği Başkanı Bahri Dinar ise Edirne’nin Türkiye’de en çok turist çeken 4 ilden biri olduğunu söyleyerek; “Arkadaşlarımız burada bir ders niteliğinde Edirne’yi geziyorlar. Tarihi ve turistik yerlerini görüyorlar, tanıyorlar ama bu işin bir de gastronomi tarafı var. Bir tava ciğer var ve bu da yadsınamaz. Çünkü arkadaşlarımız rehber olduklarında misafirlerini gezdirecekler ve ondan sonra da yemek yemeleri gerekecek. Edirne’ye gelince de bu yemek tava ciğer olacak. Biz de kendilerine tava ciğeri tattırdık ve anlattık” ifadelerine yer verdi. Öğrenciler, Edirne tava ciğerini denemelerinin ardından gezilerine devam ettiler. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 661 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Düğün tarihleri yeniden ayarlanıyor Düğün tarihleri yeniden ayarlanıyor 4.6.2020
Mavi yumurtaya ilgi büyük Mavi yumurtaya ilgi büyük 4.6.2020
Saros bizim geleceğimiz Saros bizim geleceğimiz 4.6.2020
Gaytancıoğlu’ndan tarihi çarşılar için kanun teklifi Gaytancıoğlu’ndan tarihi çarşılar için kanun teklifi 4.6.2020
65 yaş üstü özgürlük istedi 65 yaş üstü özgürlük istedi 4.6.2020
Gazi İlkokulu yıkılacak Gazi İlkokulu yıkılacak 4.6.2020
AK Parti’den beldelere çıkarma AK Parti’den beldelere çıkarma 4.6.2020
Kent Ormanı faaliyette Kent Ormanı faaliyette 4.6.2020
Esnafın yerel yönetimden beklentisi var Esnafın yerel yönetimden beklentisi var 4.6.2020
Vakıf kiracıları için soru önergesi Vakıf kiracıları için soru önergesi 3.6.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bu rapor çok can yakar
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Turuncu Yelekliler Meydanlarda
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.