Edirne 7°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
CİMER’e KYK şikâyeti - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
CİMER’e KYK şikâyeti 20.1.2019 - 11:50:32
TÜHAD, KYK Selimiye Öğrenci Yurdu yönetimini, yurt bahçesinde yaşayan hayvanları Edirne Belediyesi’ne şikâyet ederek toplatmaya çalıştığı ve öğrenciler tarafından beslenmelerine izin verilmediği iddiasıyla CİMER’e şikâyet etti. Topluluk öğrencileri, yurt yönetiminin görevden alınmasını istedikleri 100 adet dilekçeyi, CİMER’e gönderirken; TÜHAD Başkanı Asya Boyraz, defalarca ortak çözüm yolu aramalarına rağmen yurt yönetiminin ortak çözüm niyetinde olmadığını söyledi.CİMER’e KYK şikâyeti

Trakya Üniversitesi yerleşkelerinde yaşayan hayvanların beslenme, barınak ve sağlık sorunlarını iyileştirmek ve çözmek amacıyla çalışmalar gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Hayvan Dostları Topluluğu (TÜHAD), Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Selimiye Öğrenci Yurdu yönetiminden şikâyetçi oldu. Topluluk öğrencileri, Selimiye Öğrenci Yurdu bahçesinde yaşayan hayvanların yurt yönetimi tarafından Edirne Belediyesi’ne şikâyet edilerek toplatılmaya çalışıldığı ve beslenmelerine izin verilmediği iddiasıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) 100 adet şikâyet dilekçesi gönderdi.

                Topluluk Başkanı Asya Boyraz, konuyla ilgili gerçekleştirdiği basın açıklamasında, KYK Selimiye Öğrenci Yurdu yönetiminin, yurt bahçesinde yaşayan hayvanları Edirne Belediyesi’ne şikâyet ederek toplatmaya çalıştığını iddia ederek; “Yurt yönetimi, öğrencilerin köpekleri beslemesine izin vermiyor. TÜHAD olarak defalarca ortak çözüm yolları aradık. Ancak yönetim, ortak bir çözüm bulma niyetinde değil. Bizler, oradaki hayvanların haklarını sonuna kadar savunacağız. Onları sürgün etmelerine asla müsaade etmeyeceğiz. Onlar sahipsiz değildir” ifadelerine yer verdi.

“Sonuna kadar takipçisi olacağız”

                Boyraz, KYK Selimiye Öğrenci Yurdu yönetiminin uygulamalarına tepki göstermek amacıyla hazırlanan dilekçeyi topluluk üyelerinin CİMER’e gönderdiğini açıklayarak; “TÜHAD üyeleri olarak yurt yönetimini CİMER’e şikâyet ettik. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız ve sokak hayvanlarını asla kaderlerine terk etmeyeceğiz. Kırklareli Üniversitesi’nden de öğrenci arkadaşlarımız başlattığımız bu mücadelede bizlere destek vererek dilekçe gönderdiler. Kendilerine de bizi ve sessiz canlarımızı yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür ederiz” dedi.

Görevden alınmasını istediler

                TÜHAD tarafından kampanya kapsamında hazırlanan dilekçede; “Edirne Selimiye KYK Yönetimi, bahçelerine sığınmış,kimseye zararı olmayan küpeli ve aşıları tam olan sokak hayvanlarını, Edirne Belediyesi’ne sürekli şikâyet ederek toplatmak istemektedir. KYK Yönetimi tarafından öğrencilerin besleme yapmasına izin verilmeyerek sokak hayvanlarının sokakta yaşamasına dahi müsaade edilmemektedir. KYK Yönetmeliklerinde bulunan ‘yurtlarda hayvan bakılamaz’ maddesine istinaden, Selimiye Öğrenci Yurdu’nda bulunan tüm köpekler şikâyet edilmekte ve hayvanların yaşam hakkı ihlal edilmektedir. Ayrıca yönetim tarafından bir kısım öğrenciler hayvanlara karşı kışkırtılmaktadır. 5199 sayılı Hayvanları Koruma kanununa görebütün hayvanlar eşit yaşam hakkına sahiptir ve gönüllülerin besleme yapması engellenemez. KYK Yönetmelikleri açıkça 5199 sayılı kanunu ihlal etmektedir. Ayrıca dinimizin inanışlarına göre de sokak hayvanları bizlere Allah’ın emanetidir. Bu sebeple hiçbir vicdan ve ahlaki tutumla bağdaşmayan davranışlar sergileyen KYK Müdürü’nün görevden alınmasını, KYK Yönetmeliklerinin 5199 Sayılı Kanuna uygun hale getirilerek bahçelerinde bulunan sokak hayvanlarının yaşam haklarına saygı gösterilmesini, KYK bahçelerinde uygun görülen alanlara mama ve su odakları kurularak gönüllü öğrencilerin besleme yapmasına izin verilmesini talep etmekteyim. Müracaatıma ilişkin 3071 ve 4982 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim” ifadelerine yer verildi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 1695 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Şehir Efsanesi çıktı Şehir Efsanesi çıktı 23.4.2019
Saraçlar’dan istifa çağrısı Saraçlar’dan istifa çağrısı 23.4.2019
Öğrenciye 23 Nisan traşı Öğrenciye 23 Nisan traşı 23.4.2019
Yarım tonluk ciğer ziyafeti Yarım tonluk ciğer ziyafeti 23.4.2019
Bakkal Sokak, hizmet istiyor Bakkal Sokak, hizmet istiyor 23.4.2019
Doğa dostu sanat Doğa dostu sanat 23.4.2019
Nice 162’lere Edirne Lisesi Nice 162’lere Edirne Lisesi 23.4.2019
Kadın varsa başarı var Kadın varsa başarı var 23.4.2019
Sokak hayvanları için kitap sattılar Sokak hayvanları için kitap sattılar 22.4.2019
Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu Özel Meriç’te 23 Nisan coşkusu 22.4.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 50
Web Siteleri 75
Facebook 91
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 230 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Yine bayrak meselesi
Murat Savaş

Recep Duymaz
Filibe’nin “Gayret”i
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Orijinal yoga sistemi ile sağlıklı zayıflama
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.