Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
CİMER’e KYK şikâyeti - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
CİMER’e KYK şikâyeti 20.1.2019 - 11:50:32
TÜHAD, KYK Selimiye Öğrenci Yurdu yönetimini, yurt bahçesinde yaşayan hayvanları Edirne Belediyesi’ne şikâyet ederek toplatmaya çalıştığı ve öğrenciler tarafından beslenmelerine izin verilmediği iddiasıyla CİMER’e şikâyet etti. Topluluk öğrencileri, yurt yönetiminin görevden alınmasını istedikleri 100 adet dilekçeyi, CİMER’e gönderirken; TÜHAD Başkanı Asya Boyraz, defalarca ortak çözüm yolu aramalarına rağmen yurt yönetiminin ortak çözüm niyetinde olmadığını söyledi.CİMER’e KYK şikâyeti

Trakya Üniversitesi yerleşkelerinde yaşayan hayvanların beslenme, barınak ve sağlık sorunlarını iyileştirmek ve çözmek amacıyla çalışmalar gerçekleştiren Trakya Üniversitesi Hayvan Dostları Topluluğu (TÜHAD), Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) Selimiye Öğrenci Yurdu yönetiminden şikâyetçi oldu. Topluluk öğrencileri, Selimiye Öğrenci Yurdu bahçesinde yaşayan hayvanların yurt yönetimi tarafından Edirne Belediyesi’ne şikâyet edilerek toplatılmaya çalışıldığı ve beslenmelerine izin verilmediği iddiasıyla Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) 100 adet şikâyet dilekçesi gönderdi.

                Topluluk Başkanı Asya Boyraz, konuyla ilgili gerçekleştirdiği basın açıklamasında, KYK Selimiye Öğrenci Yurdu yönetiminin, yurt bahçesinde yaşayan hayvanları Edirne Belediyesi’ne şikâyet ederek toplatmaya çalıştığını iddia ederek; “Yurt yönetimi, öğrencilerin köpekleri beslemesine izin vermiyor. TÜHAD olarak defalarca ortak çözüm yolları aradık. Ancak yönetim, ortak bir çözüm bulma niyetinde değil. Bizler, oradaki hayvanların haklarını sonuna kadar savunacağız. Onları sürgün etmelerine asla müsaade etmeyeceğiz. Onlar sahipsiz değildir” ifadelerine yer verdi.

“Sonuna kadar takipçisi olacağız”

                Boyraz, KYK Selimiye Öğrenci Yurdu yönetiminin uygulamalarına tepki göstermek amacıyla hazırlanan dilekçeyi topluluk üyelerinin CİMER’e gönderdiğini açıklayarak; “TÜHAD üyeleri olarak yurt yönetimini CİMER’e şikâyet ettik. Bu konunun sonuna kadar takipçisi olacağız ve sokak hayvanlarını asla kaderlerine terk etmeyeceğiz. Kırklareli Üniversitesi’nden de öğrenci arkadaşlarımız başlattığımız bu mücadelede bizlere destek vererek dilekçe gönderdiler. Kendilerine de bizi ve sessiz canlarımızı yalnız bırakmadıkları için çok teşekkür ederiz” dedi.

Görevden alınmasını istediler

                TÜHAD tarafından kampanya kapsamında hazırlanan dilekçede; “Edirne Selimiye KYK Yönetimi, bahçelerine sığınmış,kimseye zararı olmayan küpeli ve aşıları tam olan sokak hayvanlarını, Edirne Belediyesi’ne sürekli şikâyet ederek toplatmak istemektedir. KYK Yönetimi tarafından öğrencilerin besleme yapmasına izin verilmeyerek sokak hayvanlarının sokakta yaşamasına dahi müsaade edilmemektedir. KYK Yönetmeliklerinde bulunan ‘yurtlarda hayvan bakılamaz’ maddesine istinaden, Selimiye Öğrenci Yurdu’nda bulunan tüm köpekler şikâyet edilmekte ve hayvanların yaşam hakkı ihlal edilmektedir. Ayrıca yönetim tarafından bir kısım öğrenciler hayvanlara karşı kışkırtılmaktadır. 5199 sayılı Hayvanları Koruma kanununa görebütün hayvanlar eşit yaşam hakkına sahiptir ve gönüllülerin besleme yapması engellenemez. KYK Yönetmelikleri açıkça 5199 sayılı kanunu ihlal etmektedir. Ayrıca dinimizin inanışlarına göre de sokak hayvanları bizlere Allah’ın emanetidir. Bu sebeple hiçbir vicdan ve ahlaki tutumla bağdaşmayan davranışlar sergileyen KYK Müdürü’nün görevden alınmasını, KYK Yönetmeliklerinin 5199 Sayılı Kanuna uygun hale getirilerek bahçelerinde bulunan sokak hayvanlarının yaşam haklarına saygı gösterilmesini, KYK bahçelerinde uygun görülen alanlara mama ve su odakları kurularak gönüllü öğrencilerin besleme yapmasına izin verilmesini talep etmekteyim. Müracaatıma ilişkin 3071 ve 4982 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim” ifadelerine yer verildi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 2033 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Süreci avukatı anlattı Süreci avukatı anlattı 19.8.2019
Enez’de denizanası paniği Enez’de denizanası paniği 19.8.2019
Kadından kahvehaneci de oldu Kadından kahvehaneci de oldu 19.8.2019
Eziyeti eğlenceye çevirdiler Eziyeti eğlenceye çevirdiler 19.8.2019
Rastgele! Rastgele! 19.8.2019
Ünlü tablolar için icra takibi Ünlü tablolar için icra takibi 19.8.2019
twitter üzerinden vurdu twitter üzerinden vurdu 19.8.2019
Siper değil, yağmur önlemi Siper değil, yağmur önlemi 19.8.2019
Tuvalette kumar oynatmışlar Tuvalette kumar oynatmışlar 16.8.2019
Birbirlerini suçladılar Birbirlerini suçladılar 16.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Politika da ısınıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.