Edirne 18°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kazan patlamaları kader değil - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kazan patlamaları kader değil 17.1.2019 - 11:55:31
Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Avukatoğlu, Tekirdağ’ın Malkara ilçesi otogarında kazan patlaması sonucu 2 kişinin hayatını kaybetmesi ve 8 kişinin yaralanmasının ardından kazan patlamalarına karşı uyarılarda bulundu. Avukatoğlu, Edirnelilere seslenerek; “Kazan patlamaları kader değildir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili gerekli önlemler alınırsa önlenebilir” dedi.Kazan patlamaları kader değil

Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Aziz Avukatoğlu, yazılı basın açıklaması yaparak hava sıcaklığının en düşük seviyelerde olduğu kış aylarındaki en dikkat edilmesi gereken konulardan biri olan kazan patlamalarına dikkat çekti. Avukatoğlu, basın açıklamasında Tekirdağ’ın Malkara ilçesi otogarında meydana gelen ve 2 kişinin hayatını kaybederek 8 kişinin yaralanmasına neden olan kazan patlamasına dikkat çekerek; “Tekirdağ’ın Malkara ilçesi otogarının kazan dairesinde bulunan 350 KW’lik stokerli kazanda 09 Ocak 2019 tarihinde patlama meydana gelmiştir. 2 kişi hayatını kaybetmiş, 8 kişi de yararlanmıştır. Kazada hayatını kaybedenlerin ailelerine sabır, yaralılara acil şifalar dileriz. Patlamanın etkisiyle şiddetli gürültüyle kazan dairesi duvarları yıkılmış, binanın bir üst kat duvarları, camları kırılmış, etrafı toz ve duman kaplamıştır. Patlamanın nedenleri soruşturma sürdüğü için gerekli izinler alındıktan sonra yapılacak teknik incelemelerin ardından açıklığa kavuşacaktır” ifadelerine yer verdi.

                Kömürlü bir kalorifer kazanının patlamasına yol açan uygulama ve işletme hatalarını açıklayan Avukatoğlu; “Kömürlü bir kalorifer kazanının patlamasına yol açan uygulama ve işletme hataları; sıcak su gidiş ve sıcak su dönüş vanalarının kapalı unutulması, elektrik kesilmelerinde ‘bypass’ hattının açılmaması, kazanın suyunun aşırı miktarda eksilmesi veya kazanın susuz bırakılması, kullanılan besi suyunun aşırı kireçli olmasıdır” dedi.

“Kazan sıcakken su doldurmayın”

                Avukatoğlu, açıklamalarında paket tip kazanların kullanıldığı işletmelerde dikkat edilecek hususları da açıklayarak; “Kazan sıcak iken tesisata su doldurmayınız. Tesisata su doldururken, denge deposu seviye göstergesindeki su seviyesi 1/ 2 oranını aşmamalıdır. Tesisatın havası alınırken ve kazana su doldururken brülörü ve pompayı çalıştırmayınız. Denge deposu seviye göstergesinde su görüldüğü sürece su ilavesi yapmaya gerek yoktur. Yakıt deposunda yakıt seviyesi 1/ 3 oranına inince yakıt besleyiniz. Kazan işletme ve bakım talimatnamesine göre bakım ve revizyon yapınız” sözlerine yer verdi.

“Önlemler alınırsa önlenebilir”

                Can ve mal kaybına neden olan üzücü durumlara meydan verilmemesi için teknik uygulamanın kontrolünün yanı sıra yapılması gerekenlere dikkat çeken Avukatoğlu; “İş Ekipmanları Yönetmeliği gereği her yıl odamız gibi akredite, bağımsız denetim kuruluşlarına basınç test ve denetimlerinin yaptırılması gerekmektedir. Kazan ile uğraşan personelin bir eğitim programından geçirilmesi gerekmektedir. Odamız, kamu yararına halkın güvenliğini sağlamak için Edirne Belediyesi, Uzunköprü Belediyesi ve Keşan Belediyesi ile ortaklaşa olarak ücretsiz katı yakıtlı kalorifer kazanlarına yönelik Ateşçi Gelişim Seminerleri düzenlemektedir. Kazan patlamaları kader değildir. İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili gerekli önlemler alınırsa önlenebilir” dedi. 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 380 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Ekonomiye ivme kazandırdık Ekonomiye ivme kazandırdık 17.7.2019
Senatonun gündemi 15 Temmuz Senatonun gündemi 15 Temmuz 17.7.2019
Gün günü tutmuyor Gün günü tutmuyor 17.7.2019
Gürkan’ın korteji neden duraksadı? Gürkan’ın korteji neden duraksadı? 17.7.2019
Meriç’ten dört dörtlük kampüs Meriç’ten dört dörtlük kampüs 17.7.2019
Gürkan’dan twitter önlemi Gürkan’dan twitter önlemi 17.7.2019
Beni kurban seçtiler Beni kurban seçtiler 17.7.2019
Has Bahçe’ye Saray koruması Has Bahçe’ye Saray koruması 16.7.2019
15 Temmuz’a dualarla anma 15 Temmuz’a dualarla anma 16.7.2019
Sokak satıcılarına operasyon Sokak satıcılarına operasyon 16.7.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 53
Web Siteleri 78
Facebook 98
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 244 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Bedava taşıyormuş, hadi oradan!
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.