Edirne 24°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Sosyal dengeye tavan imzası - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Sosyal dengeye tavan imzası 15.1.2019 - 11:38:45
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Temsilcileri ve belediye personeli ile bir araya geldiği törende Sosyal Denge Sözleşmesi’ni tavan ücretten imzaladı. 31 Mart Yerel Seçimlerine kadar geçerli olacak sözleşmeye göre; 657 Devlet Memurları Kanunu’na bağlı çalışan belediye personelinin mevcut maaşlarına Bin 240 TL sosyal denge ücreti eklenecek.Sosyal dengeye tavan imzası

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Sosyal Denge Sözleşmesi için Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Temsilcileri ve belediye personeli ile bir araya geldiği imza töreninde sözleşmeyi en üst limitten imzaladı. Sözleşmeye göre; 657 Devlet Memurları Kanunu’na bağlı çalışan belediye personeli, 3 ay boyunca Bin 240 TL Sosyal Denge Tazminatı alacak. Sözleşme, 31 Mart Yerel Seçimlerinden sonra yenilenecek.

                Eski Nikâh Salonu’nda düzenlenen sözleşme töreninin açılış konuşmasını Tüm Yerel-Sen Edirne Şube Başkanı Savaş Çerkez yaptı. Çerkez, konuşmasında 2018 yılının emekçiler için iyi bir yıl olmadığını belirterek; “Ülkemizde döviz kurunda meydana gelen artışlar sonucu gelen zamlar ve hayat pahalılığı bütün emekçi kesimlerini etkilediği gibi biz kamu emekçilerini de etkiledi. Bu anlamda belediyelerimizle Sosyal Denge Sözleşmesi imzalıyoruz. Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, göreve seçildiği günden bu yana imzaladığımız toplu sözleşmelerle bizlere bir nebze olsun rahat nefes aldırmıştır. Bizlere katkıları büyük olmuştur. Bu anlamda kendisine bir kez daha teşekkür ediyorum. Biliyoruz ve inanıyoruz ki bir sonraki dönemde Başkanımızın destekleri devam edecektir. 31 Mart 2019 Mahalli İdareler SeçimlerindeBelediye Başkanımıza başarılar diliyoruz” ifadelerine yer verdi.

                Çerkez’in konuşmasının ardından törende bir konuşma da Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan yaptı. Gürkan, konuşmasında çalışma yaşamının, çalışma barışıyla beraber anlamlı olduğunu söyleyerek; “Eğer bir yerde çalışma barışı, huzur yoksa belki çok maaş alabilirsiniz ama eski bir sendikacı olarak bilirim ki bazen tek başına çok maaş almak da anlamlı değildir ya da bir şey ifade etmez. 2018’de ülkemizin halen içinde bulunduğu bir türlü çıkamadığımız krizi hepiniz biliyorsunuz. Bu tür krizler en çok çalışanları etkiler. Çünkü sadece maaşıyla geçinen, kendi yaşamını kurmaya çalışan, çoluk çocuğunu okutmaya çalışan insanların başka bir geliri olmadığı için en küçük bir kriz önce çalışanı vurur. Çünkü çalışanın elinde hakkını arayacak bir savunma mekanizması yoktur ya da maaşının artmasını sağlayacak enstrümanlara sahip değildir. Bu çalışanları hep olumsuz etkiler” dedi.

Öğretmenlik günlerini hatırlattı

                Gürkan,  öğretmenlik mesleğini yaptığı yılları hatırlatarak; “Uzun yıllar önce ben de sizler gibi kendi maaşıyla geçinmeye çalışan bir kamu görevlisiydim. Bir grup arkadaşla 1986 yılında sendika kurma çalışmalarına başladık. Ama sendika kurmadan önce bu insanları bir araya getirmeyi planladık. Emekli Eğitimciler Derneği adı altında bir dernek kurduk. ‘ABC’ diye bir dergi çıkartmaya başladık. Bu dergiyle beraber çevremizi genişlettik ve ülke geneline yaydık. 1989 yılında sendika kurma aşamasına geçtik. Tabi Türkiye’deki en özgürlükçü anayasa 1961 anayasasıdır. 1961 anayasası Türkiye’nin en özgürlükçü anayasasıdır. Ve memurlara sendika hakkı verilmiştir. Birçok memur grubu kendi alanlarında çeşitli sendikalar da kurmuşlardır” sözlerine yer verdi.

“Eğitim-İş’in kurucu başkanıydım”

                28 Mayıs 1990’daEğitim-İş Sendikası’nı kurduklarını açıklayan Gürkan;“Ben Eğitim-İş’in kurucu başkanıydım. Bunu niçin söylüyorum; mutlaka örgütlü olmanız gerekiyor. Bu bir siyasi parti değildir. Sendikalarda siyasi görüş olmaz. Sendika, örgütlü olduğu iş yerinde tüm çalışanları üye yapmayı hedefler. Ama sadece almak değil, bir sendikacı aynı zamanda en örnek, en başarılı çalışan da olmalıdır. ‘Ben sadece özlük haklarımı alayım ama işimi de layıkıyla yapmayayım’ dediğinizde o sendika başka bir sendika olur” dedi.

“Herkes ne yapıyor bilirim”

                Gürkan, Tüm Yerel-Sen yöneticileri ve çalışma arkadaşlarını takdir ettiğini söyleyerek; “Çalışıyorlar, başarılılar. Onlar belki takip etmediğimi düşünüyorlar ama ben herşeyi takip ederim. Herkes ne yapıyor bilirim. Hepinizin ne yaptığından da, ne yapmadığından da mutlaka haberim olur. Arkadaşlarımız sadece ekonomik haklar için mücadele etmiyorlar. Bir sendikanın en yapısal özelliklerinden olması gereken üyelerinin özlük hakları için de, sosyal yaşam hakları için de mücadele ediyorlar. Bunu yaparken tek tek üyeler için değil, toplumun temel değerleri için de mücadele ediyorlar. Bunu çok takdir ettiğimi belirtmek isterim” ifadelerine yer verdi.

“Adaletli olmaz”

                Gürkan, Sosyal Denge Sözleşmesi’nin kanun gereği 3 aylık yapılacağını açıklayarak; “Çünkü yasa bize seçim döneminin sonuna kadar imzalama hakkı tanıyor. Bu imzalayacağımız sözleşme31 Mart akşamına kadar geçerli olacak. Ama ben biliyorum ki 1 Nisan’da kalan süreyi de tekrar imzalayacağız. Hali hazırda Bin TL brüt ücret üzerinden imzalanmıştı bir sözleşmemiz vardı ve bitti. Aralık ayında asgari ücret 2 bin 20 TL olarak açıklandı. Ama Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun aldığı ve desteklediğimiz kararla bütün çalışma arkadaşlarımıza asgari ücreti 2 bin 200 TL ve ek olarak diğer tazminatlarla vereceğiz. Sigortalı olarak çalışan arkadaşlarımıza tavanın üzerinden verirken, 657’ye tabi arkadaşlarımıza da bunun altında vermemiz çalışma barışına uygun düşmez, adaletli de olmaz. Çünkü her yerde adaleti savunuyoruz. O yüzden sizlerle de şimdi sözleşmemizi tavan ücret üzerinden imzalayacağız, yani Bin 240 TL. Bunun daha ötesi yok, ‘olsa dükkân sizin’ derler ya. Devletin belirlediği tavan ücret Bin 240 TL’dir. Biz de bütün kamu çalışanı memur arkadaşlarımızın sözleşmesini Bin 240 TL’den imzalıyoruz. Toplu sözleşmemiz hepimize hayırlı olsun” dedi. Gürkan, konuşmasının ardından Sosyal Denge Sözleşmesi’ni imzaladı. Sözleşme ile Edirne Belediyesi’nde 657 Devlet Memurları Kanunu’na bağlı çalışan personellerinmevcut maaşlarına Bin 240 TL sosyal denge ücreti eklenecek. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 334 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi Kadripaşa’da öğrencilere işitme testi 18.10.2019
Nas’tan ilginç Edirne örneği Nas’tan ilginç Edirne örneği 18.10.2019
Harekâta katılmak istiyorlar Harekâta katılmak istiyorlar 18.10.2019
Camide mühimmat bulundu Camide mühimmat bulundu 18.10.2019
41 noktadan selamlı destek 41 noktadan selamlı destek 18.10.2019
Teknolojisiz şenlik Teknolojisiz şenlik 18.10.2019
Negro dünya basınında Negro dünya basınında 18.10.2019
Enstrümansız mehteRoman Enstrümansız mehteRoman 18.10.2019
Bir sokak insan başvurdu Bir sokak insan başvurdu 18.10.2019
Devren Kiralık Bedesten Devren Kiralık Bedesten 18.10.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 56
Web Siteleri 85
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 261 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Otogar(gara) – 2
Murat Savaş

Recep Duymaz
Öğrenmenin Zevkini Yaşamak – 3
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.