Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
En sağlıklı mektup - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
En sağlıklı mektup 11.1.2019 - 11:59:10
Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu 6/D sınıfı öğrencileri, yurt genelindeki okullara örnek olmak ve öğrencilerin ‘fastfood’ alışkanlığına son vererek obeziteyi önlemek amacıyla ‘Beslenme Dostu Okul’ programı başlattı. Öğrenciler, ilk kez düzenlenen etkinliğe Edirne Valisi Ekrem Canalp, İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı ve İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan’ı mektup yazarak davet ettiler.En sağlıklı mektup

Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu 6/D sınıfı öğrencileri, yurt genelindeki okullara örnek olmak amacıyla ‘Beslenme Dostu Okul’ programı başlattı. Öğrenciler, program kapsamında ayda bir gün beslenme günü etkinliği düzenleyerek, ebeveynlerinin hazırladıkları ev yemeklerini yiyecekler. Sağlıklı beslenmeye dikkat çekmek amacıyla ilk kez düzenlenen etkinliğe; Edirne İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Cemal Turan, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Mustafa Taştekin, Halk Sağlığı Uzmanı Serap Baysal, Dr. Ali Kaya, Okul Müdürü Demet Fişek, Edirne Geleneksel Çocuk Oyunları Kulübü Derneği (Çoder) Başkanı ve sınıf öğretmeni Sadrettin Alıcı, veliler ve öğrenciler katıldılar.

                Velilerin hazırladıkları yemekleri öğrencilere sunmasıyla başlayan etkinlikte konuşma yapan Dr. Ali Cengiz Kalkan, etkinliğe 6/D sınıfı öğrencileri tarafından hazırlanan mektup ile davet edildiğini belirterek; “Böyle güzel bir çalışma yaptılar. Onlar obeziteye karşı sağlıklı, doğru beslenmeyle mücadele etmenin gönül elçileri aynı zamanda. Müthiş bir ilke imza attılar, onları tebrik ediyorum. Biz de onlaraSağlık Bakanlığı’nda ‘Sağlığımız İçin’ adıyla düzenlenmiş bir el kitabı ve not defteri getirdik. İçerisinde hem günümüzün, hem geçmişteki büyük bilim adamlarının hayat hikayeleri, hem de sağlıklı beslenme bilgileri var. İstedikleri takdirde bu bilgilerin yanına notlar alacaklar. Onların bu nazik davetleri için çok teşekkür ediyorum” ifadelerine yer verdi.

                Kalkan’ın konuşmasının ardından bir konuşma da İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Cemal Turan yaptı. Turan, konuşmasında Kırkpınar Ağası Alper Yazoğlu Ortaokulu 6/D sınıfı öğrencilerinin başlattığı programın önemli bir başlangıç olduğuna dikkat çekerek; “Okullara da sağlıklı beslenme noktasında örnek olacaktır diye düşünüyorum. Bunu bütün okullarımızda yaygınlaştırmak suretiyle özellikle günümüzde yaygın olan obezite sorununu çözmek amacıyla bu etkinliklerin artarak devam etmesini istiyoruz ve okullarımızda da bu etkinliği yaygınlaştırmak suretiyle devam edeceğiz. Bu konuda bu işin başlangıcı olan öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve okul idaresine teşekkür ediyorum” dedi.

Amaç ‘fastfood’tan korunmak

                Turan’ın konuşmasının ardından programda bir konuşma da Okul Müdürü Demet Fişek yaptı. Fişek, konuşmasında obeziteye dikkat çekerek; “Günümüzde sağlıklı beslenmemizin çok önemli bir yer teşkil ettiği, obezitenin bu kadar arttığı dönemde, sağlıklı beslenmeyi artık çocuklarımızın unuttuğunu ne yazık ki görüyoruz. Özellikle ‘fastfood’ yemeklerine yönelmesini korumak amacıyla bu projeye başladık. İl Sağlık Müdürlüğü’müz ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne katkılarından dolayı çok teşekkür ediyorum” sözlerine yer verdi.

Protokole mektup ile davet

                Fişek’in konuşmasının ardından programda bir konuşma da sınıf öğretmeni Sadrettin Alıcı yaptı. Alıcı, konuşmasında öğrencilerin önerisi ile programa başladıklarını belirterek; “Bana; ‘Öğretmenim artık fastfood türü beslenme ve gazlı içeceklerden, zararlı içeceklerden uzak durmak istiyoruz, sağlıklı beslenmek istiyoruz, bununla ilgili ne yapabiliriz?’ dediler. Ben de kendilerine gerekli bilgileri sundum ve velilerimizle paylaştık. Velilerimizin hepsine teşekkür ediyorum, hemen kabul ettiler. Çocuklarımız;Valimizi, Milli Eğitim Müdürünü ve İl Sağlık Müdürünü de davet etmek istediler. Mektup yazıp kendilerine ulaştırdılar. Bugün, buraya gelip kendilerinin de öğrencilerle yemek yemeleri bizleri çok mutlu etti. Buna vesile olan çocuklarımın hepsinin gözlerinden öpüyorum” dedi.

“Yaygınlaşması için destek vereceğiz”

                Programda son konuşmayı ise Halk Sağlığı Uzmanı Serap Baysal yaptı. Baysal, konuşmasında obezitenin tüm dünyada önemli bir halk sağlığı sorunu olduğunu söyleyerek; “Özellikle beslenmeyle ilgili bu talebin miniklerimizden gelmesi çok önemlidir. Hepsini tebrik ediyorum. Bu projenin yaygınlaşması için elimizden gelen tüm desteği vereceğimizi söylüyorum” ifadelerine yer verdi.

Miniklerden büyük proje

                ‘Beslenme Dostu Okul’ programı başlamasında önemli rollerden birini üstlenen 6-D Sınıfı Öğrencisi İdil Simay Yavuz ise sağlıklı beslenme gününü ilk kez düzenlediklerini söyleyerek; “Biz, bu etkinliği okulumuzun etrafında öğlen yemek zorunda olduğumuz ‘fastfood’ yerlerindeki sağlıksız beslenmeden dolayı yapmak istedik. Daha önce her ay ufak çaplı sağlıklı beslenme günü yapıyorduk. Bugün ilk defa gerçekçi bir şekilde etkinliği gerçekleştirdik. Bugün, anne ve babalarımızın yaptığı yemekleri yiyeceğiz” dedi. 6-D Sınıfı Öğrencisi Damla Mutlu ise etkinliğin çok anlamlı olduğunu belirterek; “Çünkü çocuklar her zaman gidip ‘fastfood’lardan beslenmek zorunda kalıyorlar, sağlıksız besleniyorlar. Velilerin yaptığı yemekleri yiyerek sağlıklı beslenmiş olacaklar. Böylelikle obezitenin önüne geçeceğimizi düşünüyoruz” sözlerine yer verdi.

O mektubu açıkladılar

                Yavuz ve Mutlu, program kapsamında düzenlenen etkinliğe Edirne Valisi Ekrem Canalp, İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı ve İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan’ı mektup yazarak davet ettiklerini açıklayarak, mektupta; “Biz her sınıfımızda sağlıklı beslenme günü yapacağız. Bu etkinlik hem bizim için yararlı olacak, hem de diğer sınıf ve okullara örnek olmuş olacağız. Bu etkinliği yapma amacımız bizi bir günlüğüne de olsa sağlıksız yemeklerden uzak tutmak ve başkalarını da etkileyerek sağlıklı beslenmek. Sizi de aramızda görmekten mutluluk ve gurur duyarız” ifadelerine yer verdiklerini söylediler. Açıklamaların ardından programa katılan protokol, öğrencilerle birlikte velilerin hazırladıkları yemekleri yiyerek, obeziteye karşı örnek olacak bir programı başlattılar.Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 723 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hakim ve savcılar kuralarını çekti Hakim ve savcılar kuralarını çekti 27.5.2020
AK Parti, Kızılay’a destek verdi AK Parti, Kızılay’a destek verdi 26.5.2020
Kısıtlamada Edirneliye tam not Kısıtlamada Edirneliye tam not 26.5.2020
Dolu şaşırttı Dolu şaşırttı 26.5.2020
Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor 26.5.2020
Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı 25.5.2020
2 gün sonra ölü bulundu 2 gün sonra ölü bulundu 25.5.2020
Külliye açılışa hazırlanıyor Külliye açılışa hazırlanıyor 25.5.2020
Ekmeği oyun havası ile sattı Ekmeği oyun havası ile sattı 25.5.2020
Şehit babasından teşekkür Şehit babasından teşekkür 25.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Valilikten Keşan açıklaması
Valilikten Keşan açıklaması
Keşan’da bayramın birinci günü meydana gelen olayla ilg..
Hakim ve savcılar kuralarını çekti
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.