Edirne 10°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Siri, yapay zekaya örnek - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Siri, yapay zekaya örnek 9.1.2019 - 10:47:01
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Say, Edirne Barosu Bilişim Hukuku ve Basın Yayın Komisyonu tarafından düzenlenen “Yapay Zeka” konulu söyleşiye katıldı. 2006 yılından bu yana çalışılan bir projeye değinen Say “Milyonlarca eğitim verisi bu sinir ağlarına veriliyor ve bundan sonra benzer soru ve doğru cevaplarla bunu öğreniyor. Siri’nin bizim sesimizi tanıması buna bir örnek” dedi.Siri, yapay zekaya örnek

Edirne Barosu Konferans Salonunda, “Yapay Zeka” konulu söyleşi düzenlendi. Konuşmacı olarak “50 Soruda Yapay Zeka” kitabının yazarı Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cem Say katıldı.  Prof. Say Yaptığı konuşmada eski moda yapay zeka ve günümüzde tasarlanan yapay zeka olmak üzere iki tür yapay zeka olduğunu söyledi. Eski moda yapay zekada verileri girilerek, girilen verilerden hızlı bir sonuç beklendiğini, buna da dünya satranç şampiyonu Kasporov’u yenen bilgisayar Deep Blue’yu örnek gösterdi. Yeni moda yapay zekada ise girilen milyonlarca veriden makine en doğru seçime kendisi karar verdiğini, bunda da sorulara verilen doğru cevaplardan yola çıktığını ifade etti. Say, gelecekte yapay zekanın eğitimde de kullanılabileceğini belirterek "Yapay zekayı insanların eğitiminde faydalı olacak şekilde tasarlarsak olumlu bir şey yapılmış olur" diyerek şunları ifade etti: “Yapay zeka projesi tarihi iki bölümde anlatılabilir. Bunların bir tanesine eski moda yapay zeka diyoruz. Düşüncenin bir sembol işleme sistemi olarak gösterildiği sistem. Ben de eğitim aldığım dönemde bu eski moda yapay zeka döneminde yetiştim. Ben de yapay zeka geliştiğinde böyle sistemlerin olduğu yapay zekanın gelişeceğini umuyordum. Ama bir noktaya kadar gelip bu yaklaşım tıkanıyor ve esas toplumu heyecanlandıran yeni yapay zeka ortaya çıkıyor. Eski moda yapay zekaya, dünya satranç şampiyonu Kasparov’u yenen Deep Blue isimli bilgisayarı örnek verebiliriz. Burada bilgisayar yüklenen hamle seçeneklerini seçerek, sembolik düşünce prensiplerine göre hareketlerini yapabiliyor. Yani nasıl yapacağını bizim bildiğimiz ama hızımız yetmediği için yapamadığımız birçok seçeneği değerlendiriyor. Ama eski moda yapay zeka (bir salonda kaç kadın kaç erkek var) gibi bilgisi girilmemiş sorulara cevap veremiyordu. Yeni yaklaşımsa, artık bu gibi işleri yapabiliyor. Mesela insan yüzlerini, o insanların tiplerini, saç renklerini saptayabiliyor. Mesela bir röntgende tümör var mı yok mu? Burada kullanılan sistem, insan beynindeki sinir hücrelerinin birbirine bağlandığı şemayı ilham olarak alıp, onu çok çok basitleştiren bir yöntem. Bu sınıflandırma problemlerini sinir ağlarına yaptırmanın bir yolu bulundu. 2006 yılından beri bunun üzerinde çalışılıyor. Milyonlarca eğitim verisi bu sinir ağlarına veriliyor ve bundan sonra benzer soru ve doğru cevaplarla bunu öğreniyor. Siri’nin bizim sesimizi tanıması buna bir örnek” dedi.

Edirne Baro Başkanı Alper Pınar ise “Benim yapay zekaya bakış açım insanoğlunun hayal ettiği fantezilerin, hayal dünyasının belli bir süre sonra gerçeğe dönüşmesi ve yaşamımızın bir parçası haline dönüşmesi” diye konuştu.

Konferansa, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, avukatlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Prof. Say söyleşi sonrası “50 soruda yapay zeka” isimli kitabını okuyucuları için imzaladı. Kaynak: Şener ŞENTÜRK 106 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Çözüm ziyaretleri Çözüm ziyaretleri 23.1.2019
Şoföre hapis, yolcuya beraat Şoföre hapis, yolcuya beraat 23.1.2019
Zimmet iddiasında evleri arandı Zimmet iddiasında evleri arandı 23.1.2019
Köpeği sahipsiz kalmadı Köpeği sahipsiz kalmadı 23.1.2019
TIR’da 67 kilo eroin TIR’da 67 kilo eroin 23.1.2019
Şehit ailelerine ücretsiz ceviz Şehit ailelerine ücretsiz ceviz 23.1.2019
Binlerce İŞKUR’luya zam Binlerce İŞKUR’luya zam 23.1.2019
Bin mirasla EMITT’e Bin mirasla EMITT’e 23.1.2019
Kaçış yolundaki huni; Edirne Kaçış yolundaki huni; Edirne 23.1.2019
Baro’dan kadınlara destek Baro’dan kadınlara destek 22.1.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 44
Web Siteleri 61
Facebook 80
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 196 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sandık
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Kendini dinlendirebilme yeteneği meditasyon
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.