Edirne 8°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Siri, yapay zekaya örnek - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Siri, yapay zekaya örnek 9.1.2019 - 10:47:01
Boğaziçi Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Cem Say, Edirne Barosu Bilişim Hukuku ve Basın Yayın Komisyonu tarafından düzenlenen “Yapay Zeka” konulu söyleşiye katıldı. 2006 yılından bu yana çalışılan bir projeye değinen Say “Milyonlarca eğitim verisi bu sinir ağlarına veriliyor ve bundan sonra benzer soru ve doğru cevaplarla bunu öğreniyor. Siri’nin bizim sesimizi tanıması buna bir örnek” dedi.Siri, yapay zekaya örnek

Edirne Barosu Konferans Salonunda, “Yapay Zeka” konulu söyleşi düzenlendi. Konuşmacı olarak “50 Soruda Yapay Zeka” kitabının yazarı Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Cem Say katıldı.  Prof. Say Yaptığı konuşmada eski moda yapay zeka ve günümüzde tasarlanan yapay zeka olmak üzere iki tür yapay zeka olduğunu söyledi. Eski moda yapay zekada verileri girilerek, girilen verilerden hızlı bir sonuç beklendiğini, buna da dünya satranç şampiyonu Kasporov’u yenen bilgisayar Deep Blue’yu örnek gösterdi. Yeni moda yapay zekada ise girilen milyonlarca veriden makine en doğru seçime kendisi karar verdiğini, bunda da sorulara verilen doğru cevaplardan yola çıktığını ifade etti. Say, gelecekte yapay zekanın eğitimde de kullanılabileceğini belirterek "Yapay zekayı insanların eğitiminde faydalı olacak şekilde tasarlarsak olumlu bir şey yapılmış olur" diyerek şunları ifade etti: “Yapay zeka projesi tarihi iki bölümde anlatılabilir. Bunların bir tanesine eski moda yapay zeka diyoruz. Düşüncenin bir sembol işleme sistemi olarak gösterildiği sistem. Ben de eğitim aldığım dönemde bu eski moda yapay zeka döneminde yetiştim. Ben de yapay zeka geliştiğinde böyle sistemlerin olduğu yapay zekanın gelişeceğini umuyordum. Ama bir noktaya kadar gelip bu yaklaşım tıkanıyor ve esas toplumu heyecanlandıran yeni yapay zeka ortaya çıkıyor. Eski moda yapay zekaya, dünya satranç şampiyonu Kasparov’u yenen Deep Blue isimli bilgisayarı örnek verebiliriz. Burada bilgisayar yüklenen hamle seçeneklerini seçerek, sembolik düşünce prensiplerine göre hareketlerini yapabiliyor. Yani nasıl yapacağını bizim bildiğimiz ama hızımız yetmediği için yapamadığımız birçok seçeneği değerlendiriyor. Ama eski moda yapay zeka (bir salonda kaç kadın kaç erkek var) gibi bilgisi girilmemiş sorulara cevap veremiyordu. Yeni yaklaşımsa, artık bu gibi işleri yapabiliyor. Mesela insan yüzlerini, o insanların tiplerini, saç renklerini saptayabiliyor. Mesela bir röntgende tümör var mı yok mu? Burada kullanılan sistem, insan beynindeki sinir hücrelerinin birbirine bağlandığı şemayı ilham olarak alıp, onu çok çok basitleştiren bir yöntem. Bu sınıflandırma problemlerini sinir ağlarına yaptırmanın bir yolu bulundu. 2006 yılından beri bunun üzerinde çalışılıyor. Milyonlarca eğitim verisi bu sinir ağlarına veriliyor ve bundan sonra benzer soru ve doğru cevaplarla bunu öğreniyor. Siri’nin bizim sesimizi tanıması buna bir örnek” dedi.

Edirne Baro Başkanı Alper Pınar ise “Benim yapay zekaya bakış açım insanoğlunun hayal ettiği fantezilerin, hayal dünyasının belli bir süre sonra gerçeğe dönüşmesi ve yaşamımızın bir parçası haline dönüşmesi” diye konuştu.

Konferansa, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan, Edirne Cumhuriyet Başsavcısı Fatih Karabacak, avukatlar, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı. Prof. Say söyleşi sonrası “50 soruda yapay zeka” isimli kitabını okuyucuları için imzaladı. Kaynak: Şener ŞENTÜRK 193 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Saraçlar’da Nevruz kutlaması Saraçlar’da Nevruz kutlaması 22.3.2019
Özel eğitime yeni materyaller Özel eğitime yeni materyaller 22.3.2019
Sınırda kuş uçurtmuyorlar Sınırda kuş uçurtmuyorlar 22.3.2019
Belediyeden tabelalı açıklama Belediyeden tabelalı açıklama 22.3.2019
Adalet Ormanı’na ilk fidan Adalet Ormanı’na ilk fidan 22.3.2019
Hoşaflı şehit anması Hoşaflı şehit anması 22.3.2019
Nevruz’a 9/8’lik kutlama Nevruz’a 9/8’lik kutlama 22.3.2019
Eksikleri ben tamamlarım Eksikleri ben tamamlarım 22.3.2019
En çok Gürkan konuştu En çok Gürkan konuştu 22.3.2019
AK Parti-CHP ittifakı var AK Parti-CHP ittifakı var 22.3.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 48
Web Siteleri 70
Facebook 88
Twitter 5
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 220 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Seçim soruları
Murat Savaş

Recep Duymaz
Terör mü, medeniyetler çatışması mı?
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Hangisi doğru? Hangisi yanlış?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.