Edirne 0°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kepçeciye beraat, kepçeye iade - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kepçeciye beraat, kepçeye iade 9.1.2019 - 10:38:48
Geçtiğimiz Mayıs ayında kullandığı iş makinesiyle Türk – Yunan sınırını yanlışlıkla geçen ve mahkeme tarafından para cezasına çarptırılan belediye kepçe operatörü beraat etti. Yunanistan’daki Orestiada İstinaf Mahkemesi, operatörün beraatına karar verirken müsadere edilen kepçenin Türkiye’ye iadesini kararlaştırdı. Mahkemede ifade veren Türk tanıklar önce Kuran’a el basarak yemin etti.Kepçeciye beraat, kepçeye iade

Edirne’nin Pazarkule gümrük kapısında su kanalı işi için görevlendirilen Edirne Belediyesi kepçe operatörü Musa Alerik sınırı yanlışlıkla geçmiş ve çıkarıldığı mahkemede cezaya çarptırıldıktan sonra serbest bırakılmıştı. Mahkeme sınırı geçen kepçenin de müsaderesine karar vermişti. Edirne Belediyesi ve kepçe operatörü Alerik, Yunan avukat Hristina Kapitanidis aracılığıyla mahkemenin bu kararına istinaf mahkemesinde itiraz etti.

Kuran’a el bastılar

Orestiada Adliyesi’nde davanın dün görülen duruşmasında Alerik’in iki çalışma arkadaşı Ayhan Özer ve Hakan Şahin tanık olarak dinlendi. Mahkeme iki Türk vatandaşının tanık ifadesine geçmeden önce mahkeme salonunda bulunan Kuran-ı Kerim’e el bastırarak yemin ettirdi. Edirne Barosu avukatlarından Hüseyin Sıragezen’in tercümanlık yaptığı duruşmada tanıklar, kepçe operatörü Musa Alerik’in Pazarkule gümrük sahasındaki bir su hattında çalışmak üzere gönderildiğini, bayrak ve sınır çizgilerini fark etmeyen kepçe operatörünün sınırı yaklaşık 10-15 metre geçtikten sonra Yunan askerleri tarafından durdurulduğunu söylediler. Avukat Kapitanidis de yaptığı savunmada tanık ifadeleri ve toplanan delillerin Alerik’in sınırı yanlışlıkla geçtiğini gösterdiğini, kepçe operatörünün suç işleme kastının olmadığını belirtti. Tanık ifadeleri ve delilleri inceleyen Orestiada İstinaf Mahkeme kepçe operatörü Alerik’e verilen 5 ay hapis ve bin 500 Avro para cezasını kaldırdı. Olaydan sonra müsadere edilmiş olan kepçenin de Türkiye’ye iadesini kararlaştırdı.

“Karar memnuniyet verici”

Avukat Hristina Kapitanidis duruşma çıkışı yaptığı açıklamada "Musa Alerik'in sınırı kanunsuz olarak geçmesinden dolayı daha önce ceza almıştı. Bu cezaya yaptığımız itiraz kabul edildi ve kasıt bulunmadığından beraatına karar verildi. Çok haklı bir karar olduğunu zaten biliyorduk. Çünkü herhalde bir kastı yoktu ve hata ile sınırı geçmişti. Yunanistan mahkemesi de itirazımızı haklı gördü. Beraat kararı verildiği içinde çok memnun olduk. İlk mahkeme tabi Türkiye'de yargılanan iki Yunan askerden dolayı gölge altında gibi değerlendirme yapmıştık, çabuk bir mahkeme olduğu için orada da herhangi bir sorun çıkmamıştı ancak ceza kararının bundan etkilenmediğini düşünüyoruz. Buna rağmen yeterli bir araştırma yapılmadan karar verilmişti. Bu mahkemede bu hatayı da düzeltmiş olduk. Yunan yargısının haklı konularda doğru kararlar verdiğini de görmekten mutluyuz. İş makinesi kepçe ile ilgili de itiraz değerlendirildi. Musa Alerik'in beraatına karar verilince kullandığı aracında iadesine karar verildi. İade kararı doğrultusunda kepçenin de iade işlemi yapılacak" dedi.

“Operatörü de kepçeyi de aldık”

Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan İstinaf Mahkemesi kararından sonra yaptığı açıklamada, başından beri operatörün sınırı ihlal etmediği tampon bölgede gözaltına alındığını ileri sürerek şunları söyledi: “2018 Mayıs ayının başında Pazarkule Gümrük Kapımızın içme suyuyla ilgili Edirne Belediyesi olarak yaptığımız bir çalışmada, bir kepçemiz Yunanlıların iddialarına göre izinsiz olarak sınırı aşmıştı. Kepçe operatörümüz Musa Alerik tutuklanmış ve kepçemize de el konulmuştu. Ardından Musa arkadaşımız Yunanistan’ın Orestiada kentinde mahkemeye çıkarıldı ve para cezasıyla 3 gün gözaltında kaldıktan sonra serbest bırakıldı. Biz, Yunan mahkemelerinde dava açtık ve bugün (dün) görülen duruşmada da o davayı kazandık ve mahkeme Edirne Belediyesi’ne ait olan kepçeyi de geri verme kararı aldı. Hem operatörü almış olduk, hem de kepçeyi de geriye almış olacağız. Böylece Yunanistan makamlarıyla aramızdaki bu anlaşmazlık da sona ermiş oldu. Barış kelimesi biraz iddialı olur çünkü bir savaş yoktu ama sorunlar mahkeme kararıyla da Edirne Belediyesi’nin haklılığı kesinleşmiş oldu. Çünkü biz, arkadaşımızın sınırı geçmediğini, tampon bölge dediğimiz bölgede tutuklandığını iddia ediyorduk. Nitekim mahkeme de o kararı verdi.” Kaynak: Murat Savaş 768 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Markette cinayet: Kasiyer kadın öldü Markette cinayet: Kasiyer kadın öldü 30.11.2020
Süpürgeli zanlı aranıyor Süpürgeli zanlı aranıyor 30.11.2020
Tܒnün acı günü Tܒnün acı günü 30.11.2020
Uzunköprü’ye müjde Uzunköprü’ye müjde 30.11.2020
Anaokullarına uzaktan eğitim kararı Anaokullarına uzaktan eğitim kararı 30.11.2020
Edirnespor, Derince engelini aştı Edirnespor, Derince engelini aştı 30.11.2020
Kırkpınar 28 Haziran’da Kırkpınar 28 Haziran’da 30.11.2020
“Yoğun bakımda yatak kalmadı” “Yoğun bakımda yatak kalmadı” 30.11.2020
“Saros’ta yürütmeyi durdurun” talebi “Saros’ta yürütmeyi durdurun” talebi 30.11.2020
ÖĞRENCİLER KAZANDI ÖĞRENCİLER KAZANDI 30.11.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 77
Web Siteleri 122
Facebook 125
Twitter 9
Instagram 5
Youtube 14


Ankete 352 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Neden bu sessizlik?
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
Gidişat kötü
Cüneyt Özdemir

İlkyaz Savaş
Herkesin Karantinası Kendine
İlkyaz Savaş

Nefize Ramadan
İç doğamız ve YOGA
Nefize Ramadan

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.