Edirne 10°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tıpkı Yahya Baba gibi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tıpkı Yahya Baba gibi 4.1.2019 - 09:41:32
Edirne Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Aşçı Yahya Baba’yı Anma ve Önlük Giyme etkinlikleri kapsamında düzenlenen törende, Sultan II. Bayezid Külliyesi aşçısı Yahya Baba’yı anmak amacıyla 15. Yüzyılda Yahya Baba tarafından başlatılan Tunca Nehri balıklarına pilav dökme ritüelini gerçekleştirdiler.Tıpkı Yahya Baba gibi

 Edirne Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Aşçı Yahya Baba’yı Anma ve Önlük Giyme etkinlikleri kapsamında düzenlenen törenle, Sultan II. Bayezid Külliyesi aşçısı Yahya Baba’yı andılar. Aşçı Yahya Baba’yı Külliye’nin yanında bulunan mezarı başında anan öğrenciler, 15. Yüzyılda Yahya Baba tarafından başlatılan bir uygulamayı da yıllar sonra hayata geçirdiler.

                Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı’nın da katıldığı Yahya Baba anma töreninde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Edirne Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şeref Uz yaptı. Edirne’nin tarihinin en ünlü aşçısı Yahya Baba’yı anmak amacıyla bir araya geldiklerini belirten Uz; “Okulumuz, bacasız sanayi olarak ifade edilen turizm sektörüne aranan eleman yetiştirmektedir. Bu alanda eğitim veren okulumuzda, öğrencilerimiz atölyelerde özel olarak tasarlanmış önlükleriyle çalışmaktadırlar. Öğrencilerimizin önlükleriyle çalışmaları, ileride yapacakları mesleklerini benimsemeleri için çok önemlidir. Önlük giyme, öğrenci ve velide büyük heyecan yaratır. İşte bu yüzden öğrencilerimizde aidiyet duygusu geliştirmek için önlük giyme töreni planladık ve bunun için hazırlıklara başladık” ifadelerine yer verdi.

                Edirne’nin tarihteki yerini ve önemini düşünerek önlük töreni için isim arayışına girdiklerini açıklayan Uz; “Karşımıza Yahya Baba çıktı. Onun, aşk ve şevk ile işini yapması, israfa ve canlılara karşı duyarlılığı bizi, kendisine hayran bıraktı. Törenin adının Aşçı Yahya Baba’yı Anma ve Önlük Giyme olmasına karar verildi. Böylelikle 500 yıl sonra kendisini yâd edeceğiz, ruhuna dualar okuyacağız. Yahya Baba, öğrencilerimize her yönüyle örnek olacaktır” dedi.

“Medeniyet kodlarımızda var”

                Uz’un konuşmasının ardından törende konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, Ahilik Teşkilatı’ndan eli ve gönlü cömert insanların yetiştiğini söyleyerek; “Bizlere de cömertlikleri ve temiz kalplilikleriyle yol gösteriyor. Bunlar bizim medeniyet kodlarımızda var. İşini severek ve hakkıyla yapmak bizim irfan geleneğimiz. Hangi mesleği yaparsak yapalım, ancak insanları doyuran insanlar daha çok sevap alıyor. Fırıncılar, lokantacılar ve aşçılar bunların başındadır. Karşılık beklemeden, özveriyle işine sevgisini katan insanların yemekleri daha lezzetli olur. Bu vesileyle Aşçı Yahya Baba’yı rahmetle anıyoruz” sözlerine yer verdi.

Artan pilavı balıklara dökermiş

                Arpacı’nın konuşmasının ardından törende Aşçı Yahya Baba ile ilgili bilgi okundu. Aşçı Yahya Baba’nın doğum ve vefat tarihinin belli olmadığı açıklanan törende; “15’inci asırda yaşamıştır. Tunca kenarında, Sultan II. Bayezid Külliyesi’nde aşçıbaşılık yapardı. Pişirdiği güzel yemekleri yiyip, yüce Allahü Teâlâ’ya şükreder; ‘Devamı devlet nasibi cennet’ diye dua ederdi. Yemekten sonra sohbetlerinde; ‘Vücudunu gıdayla besleyen, şeklen pehlivan olur. Ruhunu Allahü Teâlâ’nın aşkı ile dolduran gönülden evliya olur. Helal lokma ibadet ettirir, haram lokma kötü yola sevk ettirir. Sizin karnınız toksa, hüner başka açları görmektir’ buyururdu. Aşçı Yahya Baba, sadece insanları değil, bütün mahlûkatı severdi. Her gün yemek dağıtımından sonra artan pilavı Tunca balıklarına dökerdi” ifadelerine yer verildi.

Ritüel canlandırıldı

                Yahya Baba ile ilgili bilgilerin okunmasının ardından törende katılımcılar, Yahya Baba için dua ettiler. Duanın ardından öğrenciler, katılımcılara pilav, ayran, zerde ve Osmanlı şerbeti ikram ettiler. Tören, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı ile öğrencilerin Tunca Nehri’ndeki balıklara pilav dökme ritüelini gerçekleştirmesi ile sona erdi. Kaynak: Murat SAVAŞ - Şener ŞENTÜRK 328 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Çözüm ziyaretleri Çözüm ziyaretleri 23.1.2019
Şoföre hapis, yolcuya beraat Şoföre hapis, yolcuya beraat 23.1.2019
Zimmet iddiasında evleri arandı Zimmet iddiasında evleri arandı 23.1.2019
Köpeği sahipsiz kalmadı Köpeği sahipsiz kalmadı 23.1.2019
TIR’da 67 kilo eroin TIR’da 67 kilo eroin 23.1.2019
Şehit ailelerine ücretsiz ceviz Şehit ailelerine ücretsiz ceviz 23.1.2019
Binlerce İŞKUR’luya zam Binlerce İŞKUR’luya zam 23.1.2019
Bin mirasla EMITT’e Bin mirasla EMITT’e 23.1.2019
Kaçış yolundaki huni; Edirne Kaçış yolundaki huni; Edirne 23.1.2019
Baro’dan kadınlara destek Baro’dan kadınlara destek 22.1.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 44
Web Siteleri 61
Facebook 80
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 5


Ankete 196 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Sandık
Murat Savaş

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Kendini dinlendirebilme yeteneği meditasyon
Nefize Ramadan

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.