Edirne 30°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Tıpkı Yahya Baba gibi - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Tıpkı Yahya Baba gibi 4.1.2019 - 09:41:32
Edirne Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Aşçı Yahya Baba’yı Anma ve Önlük Giyme etkinlikleri kapsamında düzenlenen törende, Sultan II. Bayezid Külliyesi aşçısı Yahya Baba’yı anmak amacıyla 15. Yüzyılda Yahya Baba tarafından başlatılan Tunca Nehri balıklarına pilav dökme ritüelini gerçekleştirdiler.Tıpkı Yahya Baba gibi

 Edirne Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, Aşçı Yahya Baba’yı Anma ve Önlük Giyme etkinlikleri kapsamında düzenlenen törenle, Sultan II. Bayezid Külliyesi aşçısı Yahya Baba’yı andılar. Aşçı Yahya Baba’yı Külliye’nin yanında bulunan mezarı başında anan öğrenciler, 15. Yüzyılda Yahya Baba tarafından başlatılan bir uygulamayı da yıllar sonra hayata geçirdiler.

                Edirne İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı’nın da katıldığı Yahya Baba anma töreninde günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Edirne Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Müdürü Şeref Uz yaptı. Edirne’nin tarihinin en ünlü aşçısı Yahya Baba’yı anmak amacıyla bir araya geldiklerini belirten Uz; “Okulumuz, bacasız sanayi olarak ifade edilen turizm sektörüne aranan eleman yetiştirmektedir. Bu alanda eğitim veren okulumuzda, öğrencilerimiz atölyelerde özel olarak tasarlanmış önlükleriyle çalışmaktadırlar. Öğrencilerimizin önlükleriyle çalışmaları, ileride yapacakları mesleklerini benimsemeleri için çok önemlidir. Önlük giyme, öğrenci ve velide büyük heyecan yaratır. İşte bu yüzden öğrencilerimizde aidiyet duygusu geliştirmek için önlük giyme töreni planladık ve bunun için hazırlıklara başladık” ifadelerine yer verdi.

                Edirne’nin tarihteki yerini ve önemini düşünerek önlük töreni için isim arayışına girdiklerini açıklayan Uz; “Karşımıza Yahya Baba çıktı. Onun, aşk ve şevk ile işini yapması, israfa ve canlılara karşı duyarlılığı bizi, kendisine hayran bıraktı. Törenin adının Aşçı Yahya Baba’yı Anma ve Önlük Giyme olmasına karar verildi. Böylelikle 500 yıl sonra kendisini yâd edeceğiz, ruhuna dualar okuyacağız. Yahya Baba, öğrencilerimize her yönüyle örnek olacaktır” dedi.

“Medeniyet kodlarımızda var”

                Uz’un konuşmasının ardından törende konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdürü Önder Arpacı, Ahilik Teşkilatı’ndan eli ve gönlü cömert insanların yetiştiğini söyleyerek; “Bizlere de cömertlikleri ve temiz kalplilikleriyle yol gösteriyor. Bunlar bizim medeniyet kodlarımızda var. İşini severek ve hakkıyla yapmak bizim irfan geleneğimiz. Hangi mesleği yaparsak yapalım, ancak insanları doyuran insanlar daha çok sevap alıyor. Fırıncılar, lokantacılar ve aşçılar bunların başındadır. Karşılık beklemeden, özveriyle işine sevgisini katan insanların yemekleri daha lezzetli olur. Bu vesileyle Aşçı Yahya Baba’yı rahmetle anıyoruz” sözlerine yer verdi.

Artan pilavı balıklara dökermiş

                Arpacı’nın konuşmasının ardından törende Aşçı Yahya Baba ile ilgili bilgi okundu. Aşçı Yahya Baba’nın doğum ve vefat tarihinin belli olmadığı açıklanan törende; “15’inci asırda yaşamıştır. Tunca kenarında, Sultan II. Bayezid Külliyesi’nde aşçıbaşılık yapardı. Pişirdiği güzel yemekleri yiyip, yüce Allahü Teâlâ’ya şükreder; ‘Devamı devlet nasibi cennet’ diye dua ederdi. Yemekten sonra sohbetlerinde; ‘Vücudunu gıdayla besleyen, şeklen pehlivan olur. Ruhunu Allahü Teâlâ’nın aşkı ile dolduran gönülden evliya olur. Helal lokma ibadet ettirir, haram lokma kötü yola sevk ettirir. Sizin karnınız toksa, hüner başka açları görmektir’ buyururdu. Aşçı Yahya Baba, sadece insanları değil, bütün mahlûkatı severdi. Her gün yemek dağıtımından sonra artan pilavı Tunca balıklarına dökerdi” ifadelerine yer verildi.

Ritüel canlandırıldı

                Yahya Baba ile ilgili bilgilerin okunmasının ardından törende katılımcılar, Yahya Baba için dua ettiler. Duanın ardından öğrenciler, katılımcılara pilav, ayran, zerde ve Osmanlı şerbeti ikram ettiler. Tören, İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Önder Arpacı ile öğrencilerin Tunca Nehri’ndeki balıklara pilav dökme ritüelini gerçekleştirmesi ile sona erdi. Kaynak: Murat SAVAŞ - Şener ŞENTÜRK 537 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Sergide sürpriz buluşma Sergide sürpriz buluşma 17.6.2019
Bulunamayan sanığa arama kararı Bulunamayan sanığa arama kararı 17.6.2019
Dayıoğlu yeniden başkan Dayıoğlu yeniden başkan 17.6.2019
Yılın babası Yılın babası 17.6.2019
Turizme park engeli Turizme park engeli 17.6.2019
Edirne’de üretiyor, Dünya’ya satıyor Edirne’de üretiyor, Dünya’ya satıyor 14.6.2019
Kırkpınar güreşleri DMAX’de Kırkpınar güreşleri DMAX’de 14.6.2019
Kadınlara para yönetimi dersi Kadınlara para yönetimi dersi 14.6.2019
Lavantalı devai misk Lavantalı devai misk 14.6.2019
Kiraz yüklü TIR yandı Kiraz yüklü TIR yandı 14.6.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 95
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 239 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Lavanta çılgınlığı
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Hırs
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.