Edirne 30°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yoga, üniversitede ilgi görüyor - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yoga, üniversitede ilgi görüyor 3.1.2019 - 11:21:24
Kısa bir süre kurulan Trakya Üniversitesi Yoga ve Nefes Topluluğu sayesinde öğrenciler ve üniversite camiası Yogaya büyük ilgi duymaya başladı. Topluluk son çalışmasının yıl sonundan birkaç gün önce yaptı. Çalışmalara katılanlar topluluk ve yoga hakkında görüşlerini belirttiler.Yoga, üniversitede ilgi görüyor

Trakya Üniversitesi (TÜ) Yoga ve Nefes Topluluğu başkanlık görevini Sosyal Bilimler Enstitüsü öğrencisi Nefize Radaman ve Akademik Danışmanlığının Dr. Öğretim Üyesi Elvan Melek Ertürk tarafından yürütülüyor. Yoga ve Nefes Topluluğun en önemli amaçlarından biri üniversite öğrencilerini Orijinal Yoga Sistemi teknikleriyle tanıştırmak. Bunun dışından sosyal sorumluluk projeleri de yapılıyor. Topluluğun ‘Orijinal Yoga Sistemi ile Mutluluk’ etkinliği 20.Yıl Yüzme Havuzunda 27 Aralık 2018 tarihinde son çalışma gerçekleştirilmiştir. 4 hafta boyunca Salı ve Perşembe günleri farklı bölümlerden öğrenciler Nefize Ramadan’ın sunduğu çalışmaya katıldılar. Çalışma esnasında nefes teknikleri, biyoenerji teknikleri, asanalar (duruşlar), pranayama nefes tekniği, boyun çalışması, meditasyon ve tam gevşeme teknikleri uygulandı. Aynı zamanda yoga eğitmeni olan NefizeRamadan şunları söyledi: “Orijinal Yoga Sistemi’nin amaçlarından biri mutluluğa ulaşmak için bedendeki enerjileri dengelemektir. Enerjiler dengelenince birey sağlıklı ve mutlu olur. Orijinal Yoga Sisteminin içerdiği teknikleri uyguladıkça beden daha sağlıklı, zihin daha odaklı, duygularda daha yatışmış ve dingin bir hale gelir.”

Topluluk çalışmalarına katılanlar görüşlerini belirttiler.

Nihan Okyay: “Yoganın hem ruh hem de beden sağlığı için kilit noktası olduğunu düşünüyorum. Bu sene düzenli olarak yapmaya karar vermiştim. Çeşitli yerlere de yoga dersleri var mı diye de sordum, daha sonrasında Nefize Ramadan’la tanıştım, Trakya Üniversitesinde Yoga ve Nefes Topluluğunu Kurmaktaydı. Hiç düşünmeden katıldım, arkadaşlarımla paylaştım. Başladığım günden bu yana esnekliğimde artış gözle görülür şekilde oluştu. Derslerimizin sonunda grup duruşları yaparak eğlenceli anılarımız oldu. Yaptığımız nefes çalışmalarıyla doğru nefesi öğrendik, ruh sağılığımız daha iyi oldu. Bu Topluluğun kesinlikle Üniversitemizde bulunması gerektiğini bir TIP öğrencisi olarak da çoğu hastalığın semptomlarını yoga ile azaltabileceğimizi düşünüyorum, bununla ilgili çalışmalarda bunu gösteriyor.”

Çağrı Girit: “Yogayı merak ediyordum, fakat daha önce evde uygulamadım. Topluluğun kurulduğunu duyunca düzenli bir şekilde çalışmalara katıldım. İlk derslerde odaklanamıyordum. Bu çalışmalar sayesinde zihnimi boşaltmayı öğrendim. Bedensel ve zihinsel olarak rahatlamayı öğrendim.”

Öykü Sipahi: Yogaya 10 yıl önce internetten bulduğum derslerle başladım. Meditasyona önem vermiyordum. Toplulukta katıldığım çalışma sayesinde meditasyonun önemini, doğru nefes alıp vermeyi öğrendim ve ekiple yapmak çok keyifli.”

Sedef Avcu: “Bu benim profesyonel olarak yaptığım ilk yoga çalışmasıydı. Yogayla tanıştım diyebilirim. Yapmış olduğumuz çalışma sayesinde doğru nefes alıp vermeyi, doğru beden duruşunu ve bedenimi öğrenmemi sağladı. Daha önce bu kadar esnek değildim ve böyle hareketler yapabileceğimin farkında değildim, dik duramıyordum. Ama artık dik durmayı, esnek olup rahatlamayı öğrendim. Günün stresini yoga ile atmayı öğrendim Tekrar bir etkinlik yapılacaksa kesinlikle katılmak isterim. Tabii bundan sonra da yoga tekniklerini uygulamaya devam edip vücudumu geliştireceğim. Böyle güzel bir hocayla güzel bir etkinlikte bulunduğum için çok şanslıyım.”

Salih Kaçar: “Yoga ve Nefes Topluluğun başkanı Nefize Ramadan’ın dersimize gelerek Yoga hakkında bilgi vermeleri ve yaptırdığı nefes teknikleri sayesinde ben dahil birçok arkadaşım yoga ve yoganın insana verdiği zihinsel rahatlama hakkında bilgi sahibi olma fırsatını bulduk. Daha öncesinde hiçbirimiz yoganın tam anlamıyla ne olduğunu bilmiyorduk. Nefize Ramadan’ın dersimize gelmesiyle zihinsel ve fiziksel olarak salığa yararlı olduğunu öğrendik ve bize yaptırmış olduğu teknikler sayesinde odaklanmayı ve konsantrasyonu artırdığını fark ettik. Bizler için ilk defa yoganın içerdiği teknikleri uyguladığımız için çok önemli bir deneyimdi. Birçok arkadaşım yogayı sevdiklerine dair beyanlar vermekten çekinmediler.”

Muhammet Sinan Aydemir: “Yapmış olduğumuz Orijinal Yoga Sistemi çalışması sonrası Yoganın ruhumuzu ve bedenimizi eğiterek bizlere faydalı olduğunu öğrendim. Doğru nefesin burundan alınıp burundan verildiğini, nefesimizi kontrol etmeyi öğreniyoruz. En güzeli ise odaklanınca nefes alışverişlerimizi duymak oluyor.”

Buse Özenç: “Öğretim dersinde sağlık alanından farklı bir konu belirleyerek sınıfa bunu sunmanız gerekiyordu. Hocamıza yaklaşık 20 konu sunduk içerisinden meditasyon konusunun çok zor ama bir o kadar da ilgi çekici olduğunu söyledi. Yalnız belirlediğimiz konuyla ilgilide bir topluluğa, bir derneğe ya da bir sivil toplum örgütüne üye olmamız gerekiyordu. Ekim ayından itibaren meditasyonla ilgili araştırmalar yapmaya başladık çok derin çok geniş kapsamlı konu olmasına rağmen araştırmaktan zevk aldığımız bir konu oldu bizim için. Tabi bir topluluğa da dahil olmamız gerekiyordu bu süreç içeresinde. Bir gün Sağlık Bilimleri Fakültesinin panosunda Üniversitemizin Yoga ve Nefes Topluluğun afişini gördüm ve gerçekten ödevimize yardımcı olacağını düşündük. Topluluğun içerisine dahil olana kadar olaylara hep ödev gözüyle bakmıştık aslında ama daha topluluğun ilk etkinliğinde Nefize Ramadan’ın o muhteşem enerjisi, yapılan duruşlar nefes teknikleri bizi çok etkilemişti ki gerçekten ilk dersten sonra bir rahatlama hissettik. Daha sonraki derslere de katılmaya devam ettik. Sonrasında Nefize Ramadan’la bir röportaj yapıp sunum günü bunu sınıfımıza aktardık. Sınıftan arkadaşlarımızın üniversitemizin böyle bir topluluğu olduğundan haberleri yokmuş. Sunum ödevimiz vesilesiyle tanıştığımız topluluğa birkaç arkadaşımızı da dahil etmiş bulunduk böylelikle.”

Aylin Vedat: “Üniversitemiz Yoga ve Nefes Topluluğu başkanı Nefize Ramadan ile HABİTAT’ın düzenlediği bir eğitimde tanıştık. Arada yaş farkı yokmuşçasına, bizden daha da büyük bir heyecan ve sıcakkanlılıkla beni ve arkadaşlarımı topluluğa dahil etti. Sadece hocamız değil arkadaşımız da oldu aynı zamanda ve bu da derslerin eğlenceli geçmesinin en büyük sebebi oldu. Güz dönemi derslerimizin sonuna gelmemizden dolayı içimiz buruk da olsa çok güzel zamanlar geçirdik. Her gün bir kademe zorlaşan hareketlerimiz ve gelişen vücutlarımızın yanında nefes teknikleri ve meditasyon ile rahatladık, grubun içinde kendimizle baş başa kalarak zihnimizi boşaltmayı öğrendik. Böylece beden sağlığımızın yanında zihinsel sağlığımızı da geliştirdik. Ne kadar yoğun olsak da haftada iki kere sadece kendime bir saat ayırmanın güzelliği içerisindeyim. Bahar döneminde tekrar görüşmek umuduyla hocama teşekkürlerimi buradan da sunuyor, saygılarımı iletiyorum.”

Edirne Trakya Üniversitesi Yoga ve Nefes Topluluğu etkinliklere devam edecek. Trakya Üniversitesinin tüm öğrencileri bu etkinliklerden yararlanabilecek. Kaynak: Haber Merkezi 641 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Sergide sürpriz buluşma Sergide sürpriz buluşma 17.6.2019
Bulunamayan sanığa arama kararı Bulunamayan sanığa arama kararı 17.6.2019
Dayıoğlu yeniden başkan Dayıoğlu yeniden başkan 17.6.2019
Yılın babası Yılın babası 17.6.2019
Turizme park engeli Turizme park engeli 17.6.2019
Edirne’de üretiyor, Dünya’ya satıyor Edirne’de üretiyor, Dünya’ya satıyor 14.6.2019
Kırkpınar güreşleri DMAX’de Kırkpınar güreşleri DMAX’de 14.6.2019
Kadınlara para yönetimi dersi Kadınlara para yönetimi dersi 14.6.2019
Lavantalı devai misk Lavantalı devai misk 14.6.2019
Kiraz yüklü TIR yandı Kiraz yüklü TIR yandı 14.6.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 95
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 239 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Lavanta çılgınlığı
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Hırs
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.