Edirne 30°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Seçmen listeleri yarın askıda - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Seçmen listeleri yarın askıda 3.1.2019 - 11:13:08
YSK, 31 Mart 2019'da yapılacak Mahalli İdareler Seçimi için hazırladığı takvimin 1 Ocak 2019 tarihiyle birlikte başlamasının ardından dün 13 siyasi partinin seçimlere katılacağını açıkladı. Yarın 08.00 itibarıyla muhtarlık bölgesi askı listeleri askıya çıkarılacağını söyleyen Mithatpaşa Mahallesi Muhtarı Turgut Sarıbaşak ise tüm vatandaşları seçmen listelerini kontrol etmeye davet etti.Seçmen listeleri yarın askıda

Yüksek Seçim Kurulu’nun 31 Mart 2019'da yapılacak Mahalli İdareler Seçimi için hazırladığı takvimin 1 Ocak 2019 tarihiyle birlikte başlamasının ardından dün gerçekleştirilen açıklama ile seçime katılacak siyasi partiler belli oldu. Seçim takvimine göre, yarın 08.00 itibarıyla muhtarlık bölgesi askı listeleri askıya çıkarılacak ve ‘www.ysk.gov.tr’ adresinden bina esasına göre düzenlenen seçmen kayıtları sorgulanabilecek.

Mithatpaşa Mahallesi Muhtarı Turgut Sarıbaşak, YSK’nin 31 Mart 2019’da yapılacak Mahalli İdareler Seçimi için hazırladığı seçim takviminde muhtarlık bölgesi askı listelerinin 4 Ocak Cuma günü (yarın) askıya çıkarılacağını hatırlayarak; “31 Mart yerel seçimleri kapsamında seçmen askı listelerimiz 4 Ocak’ta çıkacak. 17 Ocak’a kadar bütün il ve ilçe muhtarlıklarında askıda kalacak. Vatandaşlarımızdan istediğimiz, gelsinler ve isimlerini kontrol etsinler. Eğer askıda isimleri yoksa en kısa zamanda Nüfus Müdürlüğü’ne bildirmeleri gerekiyor. Eğer bunu bildirmezlerse oy kullanma hakları bulunmayacak” ifadelerine yer verdi.

Sarıbaşak, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde uygulanan seyyar sandık uygulamasına da dikkat çekerek;“Evde yatağa bağlı durumda olan hastalar için bu uygulama bu seçimde de devam edecek. Bu vatandaşların oturduğu mahallelerinde Aile Hekimleri’ne gidip raporlarını alacaklar. Bu raporla birlikte bağlı bulundukları muhtarlıklara kimliğiyle birlikte raporu getirecekler. Biz de o kişinin durumunu yüksek seçim kuruluna bildireceğiz. Seçim zamanı da nerede oy kullanacaklarsa gitmeyip evlerinde oylarını kullanacaklar” dedi.

“Listeleri kontrol etsinler”

Mithatpaşa Mahallesi’nde 31 Mart Yerel Seçimleri’nde yaklaşık 2 bin 900 seçmenin oy kullanacağını tahmin ettiğini belirten Sarıbaşak; “Seçmen kâğıtları, 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerinde, seçimlere bir hafta kala elimize ulaşmıştı. Geç kaldığı için dağıtımında sorunlar yaşanabiliyor. O yüzden vatandaşlarımız muhtarlığımıza gelerek listede adını kontrol etsin. Eğer adı yoksa da Nüfus Müdürlüğü’ne bildirsin” sözlerine yer verdi.

17 Ocak’a kadar

YSK’nin seçim takvimine göre; 17 Ocak Perşembe günü muhtarlık bölgesi askı listeleri indirilecek ve bina bazında seçmen kayıtlarının ‘www.ysk.gov.tr’ adresinden sorgulanması sona erecek. Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı olan seçmenlerin bir yakını tarafından seyyar sandık kurulu talep formu ile ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa başvuru süreleri dolacak.

13 siyasi parti katılacak

YSK, 31 Mart yerel seçimlerine katılabilecek partileri açıkladı. Dün gerçekleştirilen açıklamada 13 siyasi partinin seçimlere katılma yeterliliğine sahip olduğu belirtilirken; seçimlere Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi,Büyük Birlik Partisi,Cumhuriyet Halk Partisi,Demokrat Parti,Demokratik Sol Parti,Halkların Demokratik Partisi,Hür Dava Partisi,İyi Parti, Milliyetçi Hareket Partisi,Saadet Partisi,Türkiye Komünist Partisi ve Vatan Partisi katılacak. Seçimlerde kesin aday listeleri ise 3 Mart’ta ilan edilecek. 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 282 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Sergide sürpriz buluşma Sergide sürpriz buluşma 17.6.2019
Bulunamayan sanığa arama kararı Bulunamayan sanığa arama kararı 17.6.2019
Dayıoğlu yeniden başkan Dayıoğlu yeniden başkan 17.6.2019
Yılın babası Yılın babası 17.6.2019
Turizme park engeli Turizme park engeli 17.6.2019
Edirne’de üretiyor, Dünya’ya satıyor Edirne’de üretiyor, Dünya’ya satıyor 14.6.2019
Kırkpınar güreşleri DMAX’de Kırkpınar güreşleri DMAX’de 14.6.2019
Kadınlara para yönetimi dersi Kadınlara para yönetimi dersi 14.6.2019
Lavantalı devai misk Lavantalı devai misk 14.6.2019
Kiraz yüklü TIR yandı Kiraz yüklü TIR yandı 14.6.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 95
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 239 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Lavanta çılgınlığı
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Hırs
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.