Edirne 30°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Meclis kavgalı başladı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Meclis kavgalı başladı 3.1.2019 - 11:00:54
Edirne İl Genel Meclisi’ni 2019 yılı Ocak ayı ilk toplantısında ziyaret eden CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından yaptığı konuşmada İçişleri Bakanlığı’nın bütçesini eleştirirken; Meclis’in AK Parti’li üyeleri tepki gösterdiler. Tartışmanın teröre destek iddialarıyla büyümesiyle Meclis,2019 yılına AK Parti ve CHP gruplarının kavgası ile başlamış oldu.Meclis kavgalı başladı

                Edirne İl Genel Meclisi, 2019 yılı Ocak ayı toplantılarına Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu’nun konuşması sırasında yaşanan kavga ile başladı. İl Genel Meclisi’ni ziyaret eden Gaytancıoğlu, gündem maddelerinin görüşülmesinin ardından Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş tarafından söz verilmesi üzerine konuşma yaptı. Gaytancıoğlu, konuşması sırasında AK Parti hükümetini eleştirince, İl Genel Meclisi’nin AK Parti üyeleri Nedret Akbulut ve Mustafa Suiçmez tepki gösterdiler. CHP grubunun da tartışmalara dahil olmasıyla birlikte yoğun laf kavgalarının yaşandığı Ocak ayı ilk oturumunda Meclis, 2019 yılına kavga ile başlamış oldu.

                Gaytancıoğlu, Meclis’teki konuşmasına TBMM bütçesinin geçtiğini belirterek başladı. Gaytancıoğlu, bazı bakanlıkların bütçesinin ciddi oranda arttığını söyleyerek; “Bazı bakanlıkların da artmadı. Örneğin; İçişleri Bakanlığı’nın bütçesi yüzde 64 oranında arttı. Ben de o bakanlığın komisyonuna gittim. Süleyman Soylu’ya bazı sorularım oldu. Neden bu kadar arttırma ihtiyacı duyduklarını, Türkiye'nin ciddi terör tehdidiyle mi karşı karşıya olduğunu sordum. Türkiye’de ciddi anlamda terör tehdidi olduğunu ve bunların güvenlik önlemlerinin alındığını belirtti. Özellikle yol kenarlarındaki maket jandarma ve polis araçlarına ne kadar para harcandığını ve trafik kazalarında bir düşüş görülüp görülmediğini sordum. Kazalarda yüzde 7 oranında azalma olduğunu söyledi. Harcanan parayla ilgili bilgi gelmedi. Ama yüzde 64 bakanlığın bütçesinin artması, Türkiye’de enflasyonun yüzde 20'lerde gezdiği dönemde biraz fazla geldi. Çünkü ne yazık ki Tarım ve Orman Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı bütçesinin aynı oranda artmadığını bizzat gözlemledik” ifadelerine yer verdi.

“Yeniden sıfır gümrük izni çıktı”

                Gaytancıoğlu, Trakya bölgesini ilgilendiren bir Cumhurbaşkanlığı kararının çıktığını açıklayarak; “300 bin ton Ayçiçeği ithalatı için sıfır gümrükle yeniden bir izin çıktı. Nedense son zamanlarda sürekli sıfır gümrükle yapılan ithalatlar aslında ülkemize zarar veriyor. Şu an belki üreticide Ayçiçeği kalmamış ve ithalatın zamanı olmuş olabilir. Ama Trakya Birlik gibi güzide bir kuruluşumuzun elinde yaklaşık 200 bin tona yakın Ayçiçeği var ve ortalama maliyeti 2 bin 350 TL’dir. Bu maliyet dururken dışarıdan bin 800 TL gibi bir maliyetle Ayçiçeği ithalatının yapılması öncelikle kuruma zarar verir. Bunun dışında yine kırmızı et, canlı hayvan ithalatında dönem dönem sıfır gümrükler olumlu etki yapmıyor” dedi.

İçişleri Bakanlığı’nın bütçesine tepki

                Türkiye’nin yerel seçimlerin ardından seçim atmosferinden bir an önce çıkarak üretim atmosferine geçmesi gerektiğini belirten Gaytancıoğlu; “Çünkü üstü üste yapılan seçimler Türkiye ekonomisine zarar verdi. Son 3 yılda bu 5’inci seçim olacak. Demek ki Türkiye’de ciddi anlamda bir istikrar da yok ki sürekli seçim atmosferindeyiz. Artık Türkiye'nin bir an önce seçim atmosferinden çıkarak bir an önce ekonomik sorunlarını çözmesi ve İçişleri Bakanlığı’nın bütçesini de yüzde 64 değil de enflasyon oranı rakamlarında, dışarıdan tehdit getirmeyecek derecede ayarlaması gerekiyor.  Bu tip yatırımlar yerine daha çok eğitime, sağlığa ve tarıma destek verilmesi lazım. Tabiiki güvenliğimizi de had safhada korumak zorundayız. Türkiye bugün yerli savunma sanayiyle büyük bir atılım yapmıştır. Ancak halkı üzen gelişmeler de olmaktadır. Yerli tank sanayimizi şimdi özelleştirmeye açmaya çalışıyoruz. Bunun da yanlış olduğunu söyledim. Neyi özelleştirdiysek çoğunda sıkıntılar yaşadık. Bölgemizde bulunan bir Alpullu Şeker Fabrikası var. Çoğu şeker fabrikasını sattık ama ne oldu? Şu anda satın alanlar fabrikaları işletemiyorlar ve şeker pancarı ekilişleri azaldı. Bunlar ülkemizin önündeki ciddi tehditlerdir” ifadelerine yer verdi.

Suiçmez objektif olmamakla suçladı

                Gaytancıoğlu’nun konuşmasına ilk tepki İl Genel Meclisi’nin AK Partili Üyesi Mustafa Suiçmez’den geldi. Suiçmez, Gaytancıoğlu’nun konuşmasının ardından söz alarak; “Edirne Milletvekili olarak objektif anlatsaydınız daha güzel olurdu. Tarımda bu kadar ithalat-ihracat yaptığımızı söylüyorsunuz. Ancak Türkiye’nin sadece 2017 yılında 15 milyar dolarlık tarım ürünü ihraç ettiğini keşke söyleseydiniz. 2018 verileri şu anda henüz açıklanmadı ama 20 milyar dolar civarında olacağını hep beraber göreceğiz. Bu yıl dışarıdan ve içeriden birtakım krizler yaşandı ama sadece Türkiye’de değil, bütün dünyada yaşandı. Buna rağmen Türkiye’nin bu yılki ihracat bütçesi 170 milyar dolarlara ulaştı. Bunu da keşke belirtseydiniz. Dünyada serbest ekonominin olduğu yerlerde bu ithalat-ihracat rejimi gayet doğaldır. Bunlar çok basit siyasetlerdir” dedi.

Terör ittifakı söylemi alevlendirdi

                İçişleri Bakanlığı’nın açıklanan bütçesinin daha yüksek olması gerektiğini söyleyen Suiçmez; “Türkiye çok değişik bir süreçten geçiyor. Teröre kucak açan partiyle ittifak yapmaya devam ettiğiniz sürece terör olaylarını sonlandırmak bayağı bir zaman alacak. Keşke bunları da söyleseydiniz” sözlerine yer verdi. Suiçmez’in sözlerine karşılık veren Gaytancıoğlu; “Ben germeyeyim istiyorum, siz de gerin istiyorsunuz ama germeyeceğim. 2009’da teröristleri Habur’da biz karşılamadık. Onlara Diyarbakır Meydanı’nda mektuplarını okutmadık” dedi. Gaytancıoğlu’nun sözlerine karşı Suiçmez, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ın HDP’nin yüzde 10 barajını geçmesi nedeniyle pilav dağıttığını söyledi.

Akgün’den Suiçmez’e terör tepkisi

                Karşılıklı terör tartışmasında Meclis Başkanı Mehmet Geçmiş zaman zaman araya girerek uyarılarda bulunurken, tartışmaya İl Genel Meclisi’nin CHP’li üyesi Erdal Akgün de katıldı. Akgün, konuşmasında CHP’li milletvekillerinin Meclis’te FETÖ terör örgütü için ‘Engerek yılanından daha tehlikeli’ benzetmesi yaptığı günlerde iktidar partisinin önlem almadığını ve Abdullah Öcalan için ‘Türkiye’yi ilerletiyor’ söylemlerinde bulunan hükümet yanlısı olduğunu iddia ettiği bazı yazarlara hiçbir işlem yapılmamasını eleştirdi. Akgün, terörün önüne yapılmayan uygulamalar nedeniyle geçilemediğini söyledi.

Gaytancıoğlu’dan 15 Temmuz göndermesi

                Akgün’ün konuşmasının ardından söz alan Gaytancıoğlu, FETÖ terör örgütünün siyasi ayağının yakalanmadığını söyleyerek; “15 Temmuz darbesi başarılı olsaydı kim İçişleri Bakanı olacaktı? Niye araştırılmıyor? Bunlar aslında cevap bulması gereken konulardır. Ciddi bir algı operasyonu yapıldığını hepimiz biliyoruz. Nerede gördünüz terör örgütü ile CHP’nin beraberliğini? Genel Başkanımız her zaman terörle arasına mesafe koymayan bir parti ile bizim uzlaştığımızın görülemeyeceğini söylemiştir” ifadelerine yer verdi.

Akbulut; “Gerginliği sebebi sizsiniz”

                Gaytancıoğlu’nun konuşmasının ardından Meclis’teki AK Parti ve CHP grubu arasında terör tartışması büyürken; İl Genel Meclisi’nin AK Partili Üyesi Nedret Akbulut söz aldı. Akbulut, Gaytancıoğlu’nun Meclisi ziyaretlerinde gergin bir hava yaşandığını söyleyerek; “Bunun sebebi sizsiniz” dedi. CHP grubu ise gerginliğin sebebi olarak Suiçmez ve Akbulut’u göstererek, AK Partili 2 üyeyi tahammülsüz olmakla suçladılar. Konuşmaların ardından Meclis’in 2019 yılındaki ilk toplantısı sona erdi. İl Genel Meclisi’nin Ocak ayı toplantıları 8 Ocak Salı günü sona erecek. 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 480 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Sergide sürpriz buluşma Sergide sürpriz buluşma 17.6.2019
Bulunamayan sanığa arama kararı Bulunamayan sanığa arama kararı 17.6.2019
Dayıoğlu yeniden başkan Dayıoğlu yeniden başkan 17.6.2019
Yılın babası Yılın babası 17.6.2019
Turizme park engeli Turizme park engeli 17.6.2019
Edirne’de üretiyor, Dünya’ya satıyor Edirne’de üretiyor, Dünya’ya satıyor 14.6.2019
Kırkpınar güreşleri DMAX’de Kırkpınar güreşleri DMAX’de 14.6.2019
Kadınlara para yönetimi dersi Kadınlara para yönetimi dersi 14.6.2019
Lavantalı devai misk Lavantalı devai misk 14.6.2019
Kiraz yüklü TIR yandı Kiraz yüklü TIR yandı 14.6.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 95
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 239 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Lavanta çılgınlığı
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Hırs
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.