Edirne 30°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Örnek okurdan örnek liste - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Örnek okurdan örnek liste 2.1.2019 - 09:59:19
Kitap okuma alışkanlığına farkındalık oluşması amacıyla sosyal medyada paylaştığı eserlerle dikkat çeken Edirne Kitap Okur Grubu üyelerinden Emekli Kurmay Albay Av. Fatih Altun, 2019 yılının ilk gününde 2018 yılı süresince okuduğu 30 kitabın listesini paylaştı. Altun, 30 eserin yer aldığı listeyi sosyal medyada paylaşılan; ‘Bizim en büyük sorunumuz Kuran’ı ve Nutuk’u okumamış olmamızdır’ sözü sonucunda karar verdiğini açıkladı.Örnek okurdan örnek liste

Edirne’de düzenlediği etkinlikler ve sosyal medya paylaşımları ile özellikle kitap okuma ve doğa dostu çalışmalar konusunda farkındalık yaratan Emekli Kurmay Albay Av. Fatih Altun, 2019 yılının ilk gününde 2018 yılı süresince okuduğu kitapların listesini takipçileri için paylaştı. Edirne Kitap Okur Grubu’nun da üyesi olan Av. Altun, 30 kitaptan oluşan listesinde Diyanet İşleri Başkanlığı’nın 5 ciltten oluşan Kur’an Tefsiri’nden Tevrat, Zebur, İncil gibi ilahi dinlerin kutsal kitaplarına; Türkiye Cumhuriyeti’nin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk tarafından kaleme alınan Nutuk’tan yerli ve yabancı birçok yazarın eserlerine yer verdi.

Altun, 2018 yılı okuma listesinde Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından 5 cilt 3 bin 750 sayfa olarak yayınlanan Kuran Tefsiri, Tevrat, Zebur, İncil, Karen Amstrong’un İncil açıklaması, Serra Menekay’ın Adını Arayan Çocuk, Ali Demirsoy’un Evrim, Sevda Güner’in Küresel Siyasette Psikolojik Savaş,  Alpaslan Altun’un Ganita Mektupları, Puşkin’in Yüzbaşının Kızı, Yaşar Kemal’in Ağrı Dağı Efsanesi, George Orwell’in Hayvan Çiftliği ve 1984, Umut Çalışan’ın Yanlış Adam, Ala El Asvani’nin Yakupyan Apartmanı, Nikola Tesla’nın Nikola Telsa’nın Sıra Dışı Hayatı, Albert Camus’nün Yabancı, Ursula L. Leguin’in Mülksüzler, Irmak Zileli’nin Gölgesinde, Miguel De Unamuno’nun Sis, Özlem Özdemir’in İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları, Cem Say’ın 50 Soruda Yapay Zekâ, Mahfi Eğilmez’in Tarihsel Süreç İçinde Dünya Ekonomisi, Elizabeth Kolberth’in Altıncı Yok Oluş, Mustafa Kemal Atatürk’ün Nutuk ve Patrick Süskind’in Sis adlı eserleri yer aldı 2018 yılı okuma planının en önemli hedefinin Kur’an Tefsiri, diğer kutsal kitaplar ve Nutuk’u okumak olduğunu açıklayan Altun; “30 kitap aslında çok değil. Ama özellikle Kuran Tefsiri sayfa sayısı çok fazla olduğu için çok zaman aldı. Keza Tevrat ve Nutuk da epey süre aldı. Sayfa olarak çok ama sonuçta 30 kitap haftada bir kitap bile etmiyor” dedi.

“Sosyal medyadaki söz etkiledi”

Altun, kitap okuma listesini sosyal medyada paylaşma amacını açıklayarak; “Listeyi paylaşma sebebim, sosyal medyada bazen paylaşılan; ‘Bizim en büyük sorunumuz Kuran’ı ve Nutuk’u okumamış olmamızdır’ şeklinde bir söz vardır.  Gerçekten de Türkiye’de din ve Atatürk en çok tartışılan konular. Ben de kaynağından konuları öğreneyim istedim. Elbette paylaşma sebeplerimden birisi de okuma konusuna dikkat çekmekti. Listenin dikkat çeken yanı ise din, bilim, Atatürk, ekonomi gibi konuların çeşitliliğidir. Benim asıl ilgi alanım bilgi edinebileceğim araştırma veya belgelere dayalı kitaplar ama Edirne Kitap Okur Grubu sayesinde de edebiyattan uzak kalmıyorum” ifadelerine yer verdi.

“Okumada çeşitlilik olmalı”

Okuma alışkanlığının kazanımlarına dikkat çeken Altun; “Okudukça öğreniyor ve biraz daha fazla birşeyler biliyoruz. Bu da tüm hayatı ve de karşılaşılacak sorunları daha kolay kavramamıza ve çözüm üretmemize sebep oluyor. Daha duyarlı birey oluyoruz. Ama mutlaka okumada çeşitlilik olmalı. Sadece bir yönde değil, karşı fikirleri de okumalı. Okuma, kişinin ruh sağlığına da çok iyi gelir. Televizyon, bilgisayar ve telefona daha az, kitaba daha çok zaman ayrılacak bir yaşamda her şey daha güzel olur” dedi.

“Altıncı Yok Oluş eseri etkileyiciydi”

2018 yılında okuduğu kitaplar arasında en çok etkilendiği kitabın Elizabeth Kolberth’in Altıncı Yok Oluş adlı eseri olduğunu açıklayan Altun, eserle ilgili bilgi vererek; “Yeryüzünde 5 defa canlı türü adeta yok olmuş, çok az canlı türü kalmış ama sonradan tekrar çoğalmış. Bunların hepsi doğal olaylarken, (Astroid çarpması, magma püskürmesi gibi) bu defa insanlar yeni bir yok oluş yaratıyor. Bu gidişe çare olmasa insanlar çevreyi yok ederek diğer canlılarla beraber kendi türlerini de yok edecek ve bunun 100 yıl içinde etkileri çok net görülecek. Bu korkunç gerçeğe rağmen değişen bir şey yok gibi” sözlerine yer verdi.

Özdemir ve Say, Edirnelilerle buluşacak

Altun, Edirnelilerin6-7 Ocak tarihlerinde İlham Veren Cumhuriyet Kahramanları kitabının yazarı Özlem Özdemir ve 50 Soruda Yapay Zekâ kitabının yazarı Cem Say ile buluşacağını belirterek; “Gazeteci Yazar Özlem Özdemir, Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği’nin 6 Ocak Pazar günü 15.00’da Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Konferans Salonu’nda düzenleyeceği etkinlikte Edirneliler ile bir araya gelecek. Prof. Dr. Cem Say ise 7 Ocak Pazartesi günü 16.00’da, Edirne Barosu’nun Baro Salonu’nda düzenleyeceği söyleşide Edirneliler ile buluşacak. Tüm vatandaşlarımızı iki etkinliğe de davet ederiz” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 638 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Sergide sürpriz buluşma Sergide sürpriz buluşma 17.6.2019
Bulunamayan sanığa arama kararı Bulunamayan sanığa arama kararı 17.6.2019
Dayıoğlu yeniden başkan Dayıoğlu yeniden başkan 17.6.2019
Yılın babası Yılın babası 17.6.2019
Turizme park engeli Turizme park engeli 17.6.2019
Edirne’de üretiyor, Dünya’ya satıyor Edirne’de üretiyor, Dünya’ya satıyor 14.6.2019
Kırkpınar güreşleri DMAX’de Kırkpınar güreşleri DMAX’de 14.6.2019
Kadınlara para yönetimi dersi Kadınlara para yönetimi dersi 14.6.2019
Lavantalı devai misk Lavantalı devai misk 14.6.2019
Kiraz yüklü TIR yandı Kiraz yüklü TIR yandı 14.6.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 52
Web Siteleri 77
Facebook 95
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 239 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Lavanta çılgınlığı
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Hırs
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.