Edirne 12°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Talep çok aday yok - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Talep çok aday yok 31.12.2018 - 10:34:15
Edirne Kent Konseyi, 2018 yılının son toplantısında “Sivil Örgütler Konuşuyor’ sloganıyla düzenlediği genel kurulunda, Edirne’deki toplam 17 sivil toplum örgütünü bir araya getirdi. Örgüt temsilcilerinin, 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi adaylar için hazırladıkları Edirne ile ilgili taleplerini sunduğu toplantıda; Edirne Belediye Başkanlığı, Edirne İl Genel Meclisi ve Edirne Belediye Meclisi’ne adaylığı açıklanan ve aday adaylığını açıklayan isimlerin katılmaması dikkat çekti.Talep çok aday yok

Edirne Kent Konseyi, 2018 yılının son toplantısında düzenlediği genel kurulunda Edirne’deki sivil örgütleri bir araya getirdi. Edirne Belediyesi Nikâh Salonu’nda düzenlenen Edirne Kent Konseyi genel kurulu, devrim şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı. Genel Kurulun Divan Başkanlığına Yılmaz Eren, Divan Kuruluna Firdevs Selvili ve Murat Bulut’un seçilmesinin ardından Edirne Valiliği ve e Edirne Belediyesi temsilcilerinin katılmaması nedeniyle genel kurulun tek açılış konuşmasını Kent Konseyi Yürütme Kurulu Başkanı Ziya Gökerküçük yaptı. Gökerküçük, konuşmasında Kent Konseyi mevzuatı gereği Sonbahar Genel Kurulunu gerçekleştirdiklerini söyleyerek; “Seçimli genel kurul haricindeki tüm genel kurullarımızın bir konusu var.  Bugünkü genel kurulumuzun da sloganı ‘Sivil Örgütler Konuşuyor’ oldu. Yurttaş olarak birçok hakkımız var. Örgütlü yurttaş olarak çok daha haklarımız var. Bu nedenle toplantının adını uygun gördük” ifadelerine yer verdi.

                Kent Konseyi’nin 76’ncı maddesine dikkat çeken Gökerküçük; “Kent Konseyi; kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşerilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve verme, katılım ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmeye çalışır. Belediyeler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarının, sendikaların, noterlerin, varsa üniversitelerin, ilgili sivil toplum örgütlerinin, siyasi partilerin, kamu kurum ve kuruluşlarının ve mahalle muhtarlarının temsilcileri ile diğer ilgililerin katılımıyla oluşan Kent Konseyi’nin faaliyetlerinin etkili ve verimli yürütülmesi konusunda yardım ve destek sağlar. Kent Konseyi’nde oluşturulan görüşler, Belediye Meclisi’nin ilk toplantısında gündeme alınarak değerlendirilir” dedi.

Mevzuata dikkat çekti

                Kent Konseyi mevzuatının, Edirne Kent Konseyi’nin yerel yönetime katılımı hakkını verdiğini belirten Gökerküçük; “Bu mevzuatın yanında diğer yasalarımız var. Ülkemizdeki ve uluslararası yasalar var. Önemli olan bizlerin, bu amaca niyetlenmesidir. Biz, geçen sene yaptığımız toplantıyı devam ettirelim istedik. Yurttaş olarak Kent Konseyi’nin örgütlülüğü altında daha kalabalık bir katılımla sizlerle birlikte olmak istiyoruz” sözlerine yer verdi.Gökerküçük, konuşmasının ardından yürütme kurulu raporunu sundu. Gökerküçük, raporda Kent Konseyi’nin çalışmalarına dikkat çekti. Kent Konseyi denetim kurulu raporunu ise Özer Demir sundu. Demir, ilgili evrak ve defterlerin uygun olarak hazırlandığını ve Kent Konseyi’nin bütçesi bulunmadığını belirterek, ilgili evrakların Edirne Belediye Başkanlığı’na iletildiğini açıkladı.

“Sivil toplumda katılım önemlidir”

                Raporların okunmasının ardından genel kurulda Av. Nebahat Çavuş, sivil örgüt tanımı ve Kent Konseyi mevzuatı katılım hakkı konusunda sunum yaptı. Çavuş, sunumunda sivil toplumda katılımın önemine dikkat çekerek; “Önemli olan kent konseyinin ne olduğu ve ne yapması gerektiğidir. Kent Konseyi’nin yasal dayanağı, 1992 yılında Rio’da dünya çevresel anlamda tehlikeye girdiği için yapılan büyük bir toplantı sonucu çıkan mevzuat değişikliğidir. Belediyeler kanununun 76’ncı maddesinde Kent Konseylerinin kurulmasına karar veriliyor. Bu maddede katılımcılar da belirlenmiştir. İlin meslek örgütleri, barolar, odalar, dernekler, sendikalar, muhtarlıklar gibi kentin nabzını tutan, kentin içerisinde yaşayan çeşitli grupların, Kent Konseyi’nin içerisinde yer alması gerekiyor” dedi.

“En büyük sorun bağımsız olmaması”

                Çavuş, Kent Konseylerinin tüzel kişiliği olmaması ve belediyenin maddi ve kurumsal desteğine muhtaç bir örgüt olmasını 76’ncı maddedeki en önemli sorun olarak dile getirerek; “Bağımsız olmadığı için çok fazla baskı unsuru kurabilmesi mümkün değil. Ancak STK’ları da arkasına alarak lobicilik yapabilir, baskı unsuru yaratabilir. Burada alınan kararların da aslında çok yaptırım gücü yok. Genel kurullarımızda kararlar alıyoruz ve bunları Belediye Meclisi’ne sunuyoruz. Belediye Meclisi’nde görüşülüyor, belki arşive kaldırılıyor, belki de birtakım maddeler Belediye Başkanı’nın ya da Meclis’teki duyarlı üyelerin dikkatini çekiyor ve bir şeyler yapmaya başlayabiliyorlar. Kent Konseyi olarak en büyük sorunumuz budur” ifadelerine yer verdi.

“Sorunun aşılması için sahip çıkın”

                Bağımsız olamama sorununu aşılmasının tek yolunun Kent Konseyi’ne çatı örgütü olarak sahip çıkılması olduğunu belirten Çavuş; “Katılımcı olmak gerekiyor. Sadece genel kurullarına katılmak yeterli değildir. Faaliyetlerine de katılım sağlamak gerekiyor. Katılım sağlarken fikir üretmek gerekiyor. Çünkü sivil toplum örgütlerini çoğu burada bir kamu gücünü temsil ediyorlar. Alttan bir örgütlenme var ve yukarıdan dayatılan jakoben bir örgütlenme olmayacak. Çünkü derneklerin, sendikaların amacı; bazı yerlerde üyelerine ait çeşitli ihtiyaçlara da çözüm bulmaktır. Bu anlamda sivil toplum kuruluşları ve örgütlülük çok önemlidir. Dernekler olarak birtakım ihtiyaçlarımızı giderebiliyoruz ama kente dair taleplerimizi nasıl karşılayacağız? Her derneğin ayrı ayrı ses çıkarması mümkün mü? Mümkün değil. Örneğin; Edirne’de bir kanalizasyon sorunu var. Bu sadece 1-2 derneğin sorunu değil; hepimizin sorunudur. Dolayısıyla Kent Konseyi çatısı altında hepimizin bir araya gelmesi, düşüncelerimizi, tepkilerimizi ortaklaştırmamız ve yerel yönetime baskı yapmamız gerekiyor. Taleplerimizi dile getirmemiz, hep beraber girişimde bulunmamız gerekiyor. Birimiz bağırdığı zaman ses güçlü çıkmayabilir ama hepimiz seslendiğimizde çok önemli sonuçlar alabiliriz” dedi.

“Edirneliler STK’larda azınlıkta”

                Çavuş, hemşerilik bilincine sahip çıkılmasının önemini vurgulayarak; “Hemşerilik bilincini geliştiremezsek, Edirne için bir şey yapmamız mümkün değildir. Ben Edirneliyim. Sivil toplum kuruluşlarının içerisine girdikten sonra fark ettim ki Edirneliler, sivil toplum kuruluşlarının içerisinde azınlıktalar. Neden böyle? Kentimize sahip çıkmakta neden uzak duruyoruz? Çok mükemmel koşullarda mı yaşıyoruz? Yollarımız, park ve bahçelerimiz çok mu güzel? Bir yere gittiğimizde; ‘Kent Konseyi nerede?’ diye eleştiriliyoruz. Ben de; ‘Madem bundan çok rahatsızsın sen neredesin? Ne zaman gelip sesini çıkardın? Ne zaman katılımcı oldun? Ne zaman sorunu resmi bir kanalda dile getirdin?’diyorum. Sen sorununa gönüllü olarak sahip çıkmazsan buradaki herkesin ekmeğini kazandığı bir işi ve ailesi var. Bizim de sorumluluklarımız var. Gönüllü olarak katılımı artırmak gerekiyor” sözlerine yer verdi.

“Kanunda var olması yeterli değil”

                Pratik hayatta yasalarla sağlanmış birtakım hakların hayata birlikte geçirilmesinin çok önemli olduğunu belirten Çavuş; “Türk kadınına seçme ve seçilme hakkı, Avrupa’dan önce verilmiş. Meclis’e bakın; kaç tane kadın var? Demek ki yasal mevzuat önemli değil. Önemli olan pratik hayatta taleplerinizi dile getirmeniz, öncelikle yasada verilen birtakım hakları, sorumlulukları talep etmek ve yerine getirmek; olmazsa bunların değişmesi için de çaba sarf etmek gerekiyor. Bu da hepimizin sorumluluğu ve vazifesidir. Sadece kendimiz için değil; çocuklarımız için bunu istemek zorundayız. Kentimiz, havamız, yollarımız, okullarımız bundan daha mı değersiz? Bunlar hepimizin sorunlarıdır. Yerel anlamda bu sorunlara hep beraber sahip çıkmamız gerekiyor. Birleşmiş Milletler bu konuda karar almış. Rio’da alınmış bir karar var. Anayasamızda maddeler var. Medeni kanun ve belediye kanununda da var. Ama var olması yeterli değil. Hep beraber hareket etmemiz gerekiyor. Bunun hakkımız olduğunu bilmemiz gerekiyor” dedi.

17 temsilci taleplerini sundu

                Çavuş’un konuşmasının ardından genel kurula katılan sivil toplum örgütlerinin temsilcileri konuşmalarını gerçekleştirdiler. Genel kurulda; Edirne Çevre Gönüllüleri Derneği, Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği, Edirne Engelli Gönüllüleri Derneği, Kent Konseyi Çocuk Meclisi, Trakya Edirne Genç Romanlar Derneği, DİSK Emekli Sen Edirne Şubesi, Edirne Tabip Odası, Edirne Doğayı Hayvanları Koruma ve Yaşatma Derneği, AZ-81 Spor Kulübü, Kent Konseyi Bisiklet Çalışma Grubu, KESK Edirne Şubeler Platformu, Öğrenci Veli Derneği Edirne Şubesi, Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Edirne Şubesi, TMMOB Edirne İl Koordinasyon Kurulu, Plastiğe Hayır Platformu ve Eğitim ve Bilim İşgörenleri Sendikası Edirne Şubesi temsilcileri, Edirne ile ilgili taleplerini belirten konuşmalarını gerçekleştirdiler.

“Adayları görmek isterdik”

                Konuşmalar sırasında söz alan Genel Kurul Divan Başkanı Yılmaz Eren ise toplantıya 31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek yerel seçimlerde Edirne’den belediye başkan adaylığı açıklanan isimlerin katılmadığına dikkat çekerek; “Buradaki en önemli sorun, hitap ettiğimiz kesim olan adaylar yok. Belediye Meclisi’ne, İl Genel Meclisi’ne, Belediye Başkanlığı’na aday olan arkadaşları bu toplantıda görmek isterdik. Mart ayında düzenleyeceğimiz kent forumunda belki koltukları doldururlar ve taleplerimizi onlara iletiriz diye düşünüyorum” ifadelerine yer verdi. Toplantının sonunda konuşma yapan Gökerküçük ise tüm katılımcılara teşekkür ederek, toplantıda dile getirilen taleplerin, Edirne Kent Konseyi seçim bildirisinde bir araya getirileceğini açıkladı. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 654 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
MHP Edirne’de yeni yönetim MHP Edirne’de yeni yönetim 21.9.2019
Vali Özdemir unutmadı Vali Özdemir unutmadı 21.9.2019
40 yıllık dayanışma 40 yıllık dayanışma 21.9.2019
Gürkan’dan ‘Oldtown’ açıklaması Gürkan’dan ‘Oldtown’ açıklaması 21.9.2019
Çamur kokusuymuş Çamur kokusuymuş 21.9.2019
SGK borcuna arsa teminatı SGK borcuna arsa teminatı 21.9.2019
Erdoğan’a İpsala pirinci Erdoğan’a İpsala pirinci 20.9.2019
Türkiye, Rumelisiz düşünülemez Türkiye, Rumelisiz düşünülemez 20.9.2019
Sergi açtılar, şed kuşandılar Sergi açtılar, şed kuşandılar 20.9.2019
Şans Topu talihlisinin formülü Şans Topu talihlisinin formülü 20.9.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 83
Facebook 103
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 7


Ankete 257 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Babacan ve Davutoğlu Edirne’de ne yapar?
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.