Edirne -1°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
EDOSK’tan marka kent önerileri - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Spor
EDOSK’tan marka kent önerileri 31.12.2018 - 10:28:50
EDOSK Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Akman ve Yönetim Kurulu Üyeleri, 13’üncü yaşını kutlayan derneğin 31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi belediye başkan adaylarına 10 maddelik taleplerini sundu. Akman, bisiklet yollarından su sporlarına, doğa dostu projelerden seçilmişlerin rol modelliğine kadar pek çok konuda Edirne’nin marka kent olabilmesi amacıyla EDOSK tarafından hazırlanan önerileri açıkladı.EDOSK’tan marka kent önerileri

Edirne Doğa Sporları Kulübü Derneği (EDOSK) Yönetim Kurulu Başkanı Orkun Akman ve Yönetim Kurulu Üyeleri, dernek kuruluş yıldönümü, yeni yıl ve 31 Mart 2019’da gerçekleştirilecek yerel seçimler öncesi derneğin, parti gözetmeksizin Edirne’deki tüm belediye başkan adaylarına proje çağrısı konularında basın toplantısı düzenlediler.

                Toplantıya Yönetim Kurulu Başkan Yardımcıları Mustafa Çelik ve Neslihan Çakır, Genel Sekreter Elif Çokaman, Üye İlkben Ergin Akkaş’ı tanıtarak başlayan Akman, basın açıklamasında, 30 Aralık 2005 yılında kurulan EDOSK’un aktif olduğu branşlarda bugüne kadar bini aşkın etkinlik düzenleyerek binlerce insanı sadece Edirne ile değil; Türkiye, Yunanistan ve Bulgaristan Trakya’sında doğa ile buluşturduğunu söyledi. Akman; “Derneğimiz bugün 13’üncü yaşını kutluyor. Bugüne kadar sırtını hiçbir kuruma dayamadan, gücünü yalnızca üyelerinden alan EDOSK bundan sonra da aynı misyonla faaliyetlerine devam edecektir. Kurumlarla Edirne’nin tanıtımı, doğanın korunması ve farkındalık yaratma amacı dışında başka hiçbir şekilde çıkar ilişkisi kurmayan ve bundan sonra doğa ve çevre gibi konularda olan duyarlılığını aynı hassasiyetle sürdürecek olan derneğimiz, bugün 130’u aşkın üyesiyle ve üye bilincine sahip gönüllüleriyle sadece Edirne’nin değil Trakya’nın en aktif sivil toplum kuruluşlarından biridir” dedi.

EDOSK Yönetim Kurulu’nun 2018 yılının Şubat ayında göreve başladığını hatırlatan Akman; “Göreve geldiğimiz günden itibaren dördü ana branş olmak üzere çeşitli branşlarımızda doğada milyonlarca adım attık, milyonlarca kere pedal çevirdik ve binlerce kürek çektik. Bizden önceki yöneticilerimizden devraldığımız bu sorumluluğu bugün devam ettirdiğimiz gibi inanıyorum ki bizden sonra göreve gelecek doğaseverler de aynı kararlılıkla sürdürecektir. EDOSK’la dolu dolu geçen bir seneyi daha geride bırakırken etkinliklerimiz yeni yılda da aynı yoğunlukta, aynı sorumlulukta ve aynı güzellikte devam edecek olup derneğimizin yeni yaşını kutluyor ve hepinize sağlık dolu keyifli bir 2019 diliyorum” ifadelerine yer verdi.

Adaylara seslendi

                Akman, toplantıda 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimlere de dikkat çekerek; “Son olarak gündem yerel seçim iken birkaç kelime de biz söylemek isteriz. Seçim zamanı verilen sözler meşhurdur ancak biz geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Edirne gibi kadim bir şehri yönetme görevine talip olan adaylardan beklentimiz, projelerini; bisiklet yollarının olduğu, nehirlerde su sporlarının yaygınlaştırıldığı, yeşil alanların çoğaldığı bir kenti, kent odaklı yönetmeleridir” dedi.

‘İşlevsel’ öneriler

EDOSK’un yerel seçimlere katılacak adaylara proje önerilerini açıklayan Akman; “Edirne’de kent merkezinin genelinde ‘işlevsel’ bisiklet yolları arttırılmalı; ilk etapta Binevler’den Saraçlar Caddesi’ne ve Şükrüpaşa Mahallesi’nden Karaağaç’a pilot bisiklet yolları projeleri uygulanmalı. Şehir merkezine yakın bir noktada doğal bir ortamda ‘Oryantiring’ alanı yaratılmalı ve bu alanın haritalandırılmalı. Meriç ve Tunca nehirlerinin su sporlarının yapılabileceği şekilde düzenlenmeli ve her iki nehirde de su sporları yaygınlaştırılmalı, çevresi de suyla temas edilebilecek şekilde bu rehabilite edilmeli. Su sporlarının yapılacağı önemli bir nokta olan Tunca Nehri’nin yatağı temizlenmeli, bazı bölgelerine iskeleler yapılmalı ve ‘Kano Evi’ olarak kullanılacak alanların yaratılmalıdır” sözlerine yer verdi.

Doğa dostu projeler

                Akman, önerilerinde çeşitli spor dallarının geliştirilmesinin yanı sıra doğa dostu çalışmalara da dikkat çekerek; “Şehir merkezindeki yeşil alan sayısı arttırılmalı ve halkın sıklıkla kullandığı alanlar planlı bir şekilde ağaçlandırılmalı. Yerel yönetim sadece Edirne ile sınırlı kalmayıp Trakya’yı yakından ilgilendiren çevre sorunlarına ilişkin etkin mücadele yöntemi belirlemeli. Kent araçlara göre değil, yayalara göre tasarlanmalı ve yeni yapılacak yollar, parklar ve otoparklar buna göre projelendirilmeli. Kentin ana noktalarına nitelikli yürüyüş yolları kazandırılmalı. Çocuklarda doğa bilincinin oluşması adına özellikle ilkokullarda kampçılık ve doğa üzerine uygulamalı eğitimler verilmeli ve en önemlisi yöneticiler başta çalışanlarını, sonra da halkı bisikletle ya da yürüyerek işe gidip gelmesi için örnek rol model üstlenmeli. Bu konularda adaylarımızdan projeler beklemekteyiz” dedi.

Marka kente olması için…

                Edirne’nin daha yeşil, daha çevreci, daha sağlıklı ve daha yaşanılabilir bir kent olmasının merkezi yönetimden çok yerel yönetimden geçtiğini belirten Akman; “Bu kapsamda imar, inşaat ve betona yapılan yatırımlar olabildiğince minimuma indirilmeli ve Edirne’nin sadece turizmde değil, çevre ve doğa konusunda da ‘Marka Kent’ olmasının gerekliliğini, siz sevgili basın mensubu arkadaşlarım aracılığı ile kentimizi yönetmeye talip adaylarımıza duyurmak isterim” ifadelerine yer verdi.

İlk kez bildiri hazırlandı

                Akman, EDOSK yönetimlerinin dönem dönem yerel yönetimlerden talepleri olduğunu fakat yönetim olarak ilk kez 10 maddelik bildiri hazırlayarak taleplerini ilettiklerini açıklayarak; “Bir önceki dönem belediye başkanından bisiklet yolları yapıldığı sırada EDOSK olarak o yolların işe yaramayacağını söylemiştik ve buna rağmen bisiklet yolları yapıldı. Şu anda o bisiklet yolları kullanılmıyor. Karaağaç Mahallesi’nde yapılan bisiklet yolunun parke taş üzerine olmayacağını söylemiştik. Tavuk Ormanı’na betonun sokulmaması gerektiğini söyledik. Şehre yapılması ya da yapılmaması gerekenlerle ilgili zaman zaman açıklamalarımız ve yerel yönetime taleplerimiz oldu” dedi.

“Geri dönüş gelmedi”

                EDOSK’un talep açıklamalarının ardından yerel yönetimden geri dönüş gelmediğini söyleyen Akman; “Geri dönüş beklentimiz de yok ama ‘Aynası İştir Kişinin Lafa Bakılmaz’ diye bir söz vardır. En azından Sağlık Yolu’nun yapılırken bisiklet yolunun düşünülmesini olumlu olarak değerlendirebiliriz. Ama önceliğin daha farklı yerlere verilmesi önemlidir. Özellikle yeşil alan konusu önemlidir. Karaağaç Mahallesi’ndeki nostaljik yoldaki ağaçlar her geçen gün cılızlaşıyor. Yerel yönetimler genelde ne kadar çok ağaç diktiklerini söylüyorlar. Gerçekten de ağaç dikiyorlar ama hep şehir merkezinin dışına dikiyorlar. Halkın kullanamayacağı veya kolaylıkla ulaşamayacağı noktalara ağaç dikiyorlar. Aynı ağaçları halkın kolay ulaşabileceği, şehir merkezindeki noktalara yapılmasıyla övünürlerse daha iyi olur” sözlerine yer verdi. 

 

 

 

                                                                                                              Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3951 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Gladyatörler final yolunda Gladyatörler final yolunda 14.11.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 58
Web Siteleri 88
Facebook 109
Twitter 6
Instagram 3
Youtube 8


Ankete 272 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Kuzuların sessizliği
Murat Savaş

Recep Duymaz
Hatıra Kitabından Hatıralar
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Gümrük; bir ülkenin önsözü
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Bugün için henüz haber eklenmedi.
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.