Edirne 15°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kaçar’dan Gökçetepe itirazı - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Kaçar’dan Gökçetepe itirazı 29.12.2018 - 10:01:18
Trakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Avukat Bülent Kaçar, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Gökçetepe köyünde özel bir şirket tarafından yapılması planlanan Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Projesi’nin proje tanıtım dosyasının Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uygun bularak ÇED sürecini başlatmasına tepki göstererek; “Dosyaya uygunluk kararı vermesi, idari ve hukuksal bir skandaldır. Edirne Valisi, ÇED sürecinin sonlandırılması gerekliliğini ilgili Bakanlıklara bildirmelidir” dedi.Kaçar’dan Gökçetepe itirazıTrakya Platformu Hukuk Kurulu Üyesi Avukat Bülent Kaçar, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın özel bir şirket tarafından yapılması planlanan Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Projesi’nin proje tanıtım dosyasının uygun bularak ÇED sürecini başlatmasına tepki gösterdi. Av. Kaçar, Edirne’nin Keşan ilçesine bağlı Gökçetepe Köyü’nde kurulmak istenen Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi’nin proje alanının 1/25.000 ölçekli Edirne İl Çevre Düzeni Planı’na göre orman alanı olduğuna dikkat çekerek, ÇED sürecinin sonlandırılmasını istedi.

Kalker Ocağı ve Kırma Eleme Tesisi projesi ile Trakya’nın kadim ormanlarının yok edileceğini ve Saros Körfezi’nin heba olacağını söyleyen Av. Kaçar; “Bu projeye onay veren Bakanlık yetkilileri, belli ki Edirne İdare Mahkemesi’nin ve Danıştay 6.Dairesi’nin kararlarını görmezden geliyorlar. Peki, eski Bakan Veysel Eroğlu’nun Saros Körfezi’nde yeni taş ve kalker ocağına izin verilmemesi talimatı yetkililer tarafından neden uygulanmıyor? Orman Genel Müdürlüğü’nün koruması gereken bu ormanlık alana, yetkililer nasıl oluyor da izin veriyor?” ifadelerine yer verdi.

Orman Genel Müdürlüğü ileÇevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın çevreyi, ormanı ve Trakya’nın doğal varlıklarını korumakla yükümlü olduğunu belirten Av. Kaçar; “Saros Körfezi, 2006 yılında Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından ‘Turizm Koruma ve Geliştirme Bölgesi’, 2010 yılında ise Bakanlar Kurulu tarafından ‘Saros Körfezi Özel Koruma Bölgesi’ ilan edilmiştir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölge ve il planlarına aykırı izinler vermeye, yargı kararlarını gözetmemeye, Saros Özel Çevre Koruma Bölgesi’nin ve ormanlarımızın geleceğini gözetmemeye kararlı görünüyor” dedi.

“İdari ve hukuksal bir skandal”

Av. Kaçar, proje alanının Uluslararası Çevre Sözleşmeleri kapsamında flora ve fauna açısından endemik ve korunması gereken türlere ev sahipliği yaptığına dikkat çekerek;“Plan, hukuk, yargı kararı, doğa, tarım kime ne gam göreceğiz. Mecidiye Göleti’ni besleyen Çınar Deresi’ni kirletecek bu projeye nasıl izin verilirmiş göreceğiz. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın yöre halkına rağmen hukuka, kamu yararına aykırı, Saros Özel Çevre Koruma Bölgesi’ni ve Kültür Turizm Koruma Bölgesi’ni yok sayan, ormanı yok edecek bir faaliyete dair dosyaya uygunluk kararı vermesi, idari ve hukuksal bir skandaldır. Anayasa’nın 56.maddesine göre yetkililer yaşamımızı, doğayı, ormanları korumakla görevlidirler” sözlerine yer verdi.

Edirne Valiliği’ne seslendi

Edirne Valiliği’nin Saros Körfezi’ni ve ormanları koruması gerektiğini söyleyen Av. Kaçar; “Bakanlıkların ildeki temsilcisi olan Sayın Edirne Valisi mevzuata, planlara ve yargı kararlarına açıkça aykırı olan bu ÇED sürecinin sonlandırılması gerekliliğini ilgili Bakanlıklara bildirmelidir. Mecidiye Kalker Ocağı davasında verilen karar ve bilirkişi raporuna göre Saros Körfezi’ne, turizme, canlı sağlığına, kültüre, tarıma, ormanlara yani yaşama büyük zarar veren taş ve kalker ocaklarının faaliyetlerinin derhal durdurulması Anayasa’nın 125’inci maddesine göre zorunluluktur” dedi. Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3831 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Hakim ve savcılar kuralarını çekti Hakim ve savcılar kuralarını çekti 27.5.2020
AK Parti, Kızılay’a destek verdi AK Parti, Kızılay’a destek verdi 26.5.2020
Kısıtlamada Edirneliye tam not Kısıtlamada Edirneliye tam not 26.5.2020
Dolu şaşırttı Dolu şaşırttı 26.5.2020
Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor Selimiye Cuma’ya hazırlanıyor 26.5.2020
Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı Erdoğan Edirnelilerin bayramını kutladı 25.5.2020
2 gün sonra ölü bulundu 2 gün sonra ölü bulundu 25.5.2020
Külliye açılışa hazırlanıyor Külliye açılışa hazırlanıyor 25.5.2020
Ekmeği oyun havası ile sattı Ekmeği oyun havası ile sattı 25.5.2020
Şehit babasından teşekkür Şehit babasından teşekkür 25.5.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 67
Web Siteleri 105
Facebook 119
Twitter 7
Instagram 3
Youtube 12


Ankete 313 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Pilavın altı tutar mı?
Murat Savaş

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz

Cüneyt Özdemir
Şeker bayramı
Cüneyt Özdemir

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan
Bugün Bu Hafta Bu Ay
Valilikten Keşan açıklaması
Valilikten Keşan açıklaması
Keşan’da bayramın birinci günü meydana gelen olayla ilg..
Hakim ve savcılar kuralarını çekti
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.