Edirne 28°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Yırtık halı davalık oldu - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
Yırtık halı davalık oldu 28.12.2018 - 09:16:05
Edirne’de evindeki halılarını yıkatmaya veren İ. Y., yıkamaya verdiği halılardan birinin yırtık gelmesi üzerine Tüketici Hakem Heyeti’ne başvurarak hasarın telafi edilmesini talep etti. Hakem heyetinin başvuruyu reddetmesi üzerine İ. Y. Tüketici Mahkemesi’ne başvurdu. Mahkeme, Tüketici Hakem Heyeti’nin kararını iptal ederek, halı yıkama bedelinin kadına ödenmesine hükmetti.Yırtık halı davalık oldu

Edirne’de İ. Y. isimli kadın evinde bulunan halıları yıkatmak üzere Edirne kent merkezinde bulunan bir halı yıkama firmasına teslim etti. Yıkamaya verdiği halılardan birinin yırtık olduğunu fark eden İ. Y., Edirne Tüketici Heyeti Başkanlığı’na başvurarak, evinde aynı alanda iki adet halı bulunduğu ve bir tanesinin olmamasıyla bütünlüğün bozulacağını ifade ederek aynı kalitede ve kendisinin seçeceği iki adet halının halı yıkama firması tarafından alınmasını talep etti.

Halı yıkama firmasının da savunmasını alan Tüketici Hakem Heyeti, İ. Y.’nin talebini Tüketici Mahkemesi’ne itiraz yolu açık olmak üzere reddetti. Bunun üzerine İ. Y., Tüketici Mahkemesi sıfatıyla görev yapan Edirne 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne itirazda bulundu.

Edirne 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’ndeki duruşmada, davacı İ. Y. ve avukatı ile halı yıkama firmasının temsilcisi ile halı yıkamacı bilirkişi hazır bulundu. Halısının yıkama sonrası yırtıldığını iddia eden İ. Y., davaya konu olan halısında mevcut bir leke olduğunu ve daha önce halısını yıkattığı firmaların kendisine bu lekenin çıkmadığını ve zarar vermemek için kimyasal kullanmadıklarını söylediklerini aktararak, “Ben davalı firmaya dava konusu halıyı iki kez yıkattım. İlk gönderdiğimde halım geldiğinde halının üzerindeki lekenin çıkmış olduğunu fark ettim. Bu durumdan memnuniyet duyarak (Ellinize sağlık) dedim” dedi.

Evinde hastası olması sebebiyle ve halılar kirlendiği için bayram arifesi öncesi evdeki bütün halılarını tekrar aynı firmaya yıkamak için gönderdiğini ifade eden İ. Y., “Önce temizliğimi yaptım. Halıları poşetten çıkardığımda dava konusu halıyı gördüğümde şoka girdim çünkü halı yırtılmıştı” dedi.
Halıdaki yırtığı görünce halı yıkama firmasını aradığını aktaran İ. Y., “Bana (Size yırtılma olabileceğini söylemiştik) dediler. Oysa ki hiçbir şekilde bana bu şekilde bilgi vermediler. Madem halımın yırtılacağını biliyorlarmış neden yıkamışlar? Ben emek ederek aldığım halımın parasını istiyorum. Davalı firmadan defaten fiş istememe rağmen vermediler ve hiçbir başvurudan sonuç alamazsın dediler” şeklinde beyanda bulundu.

Davalı firma temsilcisi halının teslim alınması sırasında görevlilerin davacıya halıda çürük olduğunu ve buradan açılma yapabileceğini söylediklerini ifade ederek, “Davacı kabul edince halı yıkamaya alındı. Halının tüyünde hiçbir zarar yoktur. Herhangi bir kimyasal kullanıldığı takdirde ilk olarak ipine zarar verir, tabanına değil. Davacı farkında değil, halısına bir şey dökülmüş, uzun zaman orada kaldığı için çürüme yapmıştır. Ayrıca fişi de elemanlarla gönderdim” şeklinde konuşarak davanın reddi talebinde bulundu.

Duruşmada, söz verilen halı yıkamacı bilirkişi duruşma salonunda hazır bulunan halıyı incelediğini ifade ederek, “Dava konusu halıda davacının da beyan ettiği gibi eskiden kalma bir leke olması sebebiyle halı her yıkandığında bir kimyasal veya şampuanla yıkanmaya maruz kalmış. Zamanla da halının orası da lekenin verdiği zarardan dolayı yumuşamıştır. Yine bu leke evde bir kimyasalın dökülmesi sonucuyla da oluşmuş olabilir. Sonuç olarak lekenin var olması nedeniyle halının arkasındaki örgü yerinde bir çürüme meydana gelmiştir. Bu çürümeye bağlı olarak halı en son yıkandığında yıkama sırasında suda da bekletildiği için gevşeme ile birlikte ayrılma yapmıştır” dedi. Duruşma salonundaki halıyı inceleyerek, davacıya da gösteren bilirkişi, “Halıdaki açılma yıkama hatası nedeniyle olmamıştır. Zararın nedeni halının zeminin çürümüş kısmının tekrar yıkama işlemi sırasında gevşeyerek açılmış olmasıdır. Olması gereken davalı firma davacıya halısında çürüme olduğunu ve yıkamadan önce eğer yıkanır ise halını açılma yapacağını söylemesi gerekirdi” diye konuştu.

Bilirkişi beyanlarının ardından, Edirne 2. Asliye Hukuk Mahkemesi Edirne Tüketici Hakem Heyeti’nin verdiği kararın iptali ile davalı firmanın 138 TL’lik halı yıkama bedelini davacı İ. Y.’ye ödemesine hükmetti. Kaynak: İlkyaz SAVAŞ 736 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda DEVA’nın il başkanı Kerem Arda 9.7.2020
AFAD Pardus'a geçti AFAD Pardus'a geçti 8.7.2020
Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor 8.7.2020
Online doçentlik sınavı Online doçentlik sınavı 8.7.2020
65 yaş üstü mağdur edildi 65 yaş üstü mağdur edildi 8.7.2020
POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI 8.7.2020
Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın 7.7.2020
Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı 7.7.2020
Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi 7.7.2020
Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı 7.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
Edirne’de bir dönem AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı gör..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.