Edirne 20°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İtalya’dan doğa dostu öneri - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
İtalya’dan doğa dostu öneri 28.12.2018 - 09:08:49
İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesine bağlı Forli kentinde yaşamına devam eden Edirne bağımsız milletvekili adayı ve yazar Cüneyt Özdemir, TBMM Çevre Komisyonu’nda kabul edilen kanun değişikliği ile plastik alışveriş poşetlerinin 25 kuruş ücretle satılması kararıyla ilgili uygulamaya İtalya’dan örnekler vererek Edirnelilere doğa dostu önerilerde bulundu.İtalya’dan doğa dostu öneri

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerine Edirne’den bağımsız milletvekili adayı olarak katılan ve İtalya’nın Emilia-Romagna bölgesine bağlı Forli kentinde yaşamına devam eden yazar Cüneyt Özdemir, TBMM Çevre Komisyonu’nda kabul edilen kanun değişikliği ile plastik alışveriş poşetlerinin 25 kuruş ücretle satılması kararıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Özdemir, Türkiye’deki uygulamanın plastik poşet kullanımı konusunda farkındalık yaratmak amacıyla önemli bir aşama olduğunu belirterek, uygulamanın İtalya’daki örneğinden öneriler sundu. Plastik poşetlerdeki 25 kuruş ücret uygulamasının tüketici için sembolik bir rakam olduğunu söyleyen Özdemir, İtalya’daki ücret uygulamasındaki çeşitliliğe dikkat çekti.

İtalya’da plastik poşetlerde ücret uygulamasının yıllar önce başladığını ve alışverişlerde farklı boyut ve çeşitlerde yüzde 100 geri dönüşümlü poşetler ve bez torbaların kullanıldığını açıklayan Özdemir; “İtalya’da şu anda normal boyutlardaki yüzde 100 geri dönüşümlü poşetler, marketlerde 10 cent’e müşterilere sunuluyor. Fakat poşetlerin fiyatları boyutlarına göre değişim gösteriyor. Uygulamanın en güzel yanı ise tüm poşetler yüzde 100 geri dönüşümlü oldukları için kullanımının ardından geri dönüşüme gönderiliyor ve doğada kaybolma süreleri çok kısa. Buradaki amaç da 10 cent’e poşet satmak değil, vatandaşlarda bilinç yaratmaktır” ifadelerine yer verdi.

“Eldiven takmak zorunlu”

İtalya’daki meyve ve sebze reyonlarındaki hijyen uygulamasına da dikkat çeken Özdemir; “Sebze ve meyve reyonlarında da farklı poşet uygulamaları var. Buralarda satılan ürünlerin müşteriler tarafından seçimi sırasında herkes mecburi olarak plastik eldiven takmak zorundadır. Açık elle alışveriş yapılamıyor. Tabi bunun için kullanılan poşet eldivenlerde herhangi bir ücret uygulaması yok” dedi.

“1-2 yıl içinde halkımız alışacak”

Türkiye’de kabul edilen plastik poşet ücreti uygulamasının vergilendirme konusunda da önemli olduğunu belirten Özdemir; “Türkiye’debazı şirketlerin gider gösterip aşırı poşet tüketimi yaptığı söyleniyor. Bir zincir marketi göz önünde bulundurarak konuşalım; vergiden düşürmek için bunu bir yol olarak kullandıkları söyleniyor. Böylece bununda önüne geçilmiş olacak. 1-2 yıl içinde halkımız da alışacak. İlk başlarda garip geliyor. Sonra herkes çantasının bir kenarına kendi alışveriş torbasını koyacaktır. Başlangıç olarak uygulama uygun ama poşet kullanmamayı öğrenmemiz gerek. Bu uygulama, plastik kullanımı konusunda bilinç oluşturmak amacıyla başlatılan bir aşamadır” sözlerine yer verdi.

“Poşetler geri dönüşüme uygun olmalı”

Vatandaşları alışveriş poşetlerinin geri dönüşüme uygunluğu konusunda da uyaran Özdemir; “Marketlerin sattığı poşetlerin geri dönüşüme uygun olması lazım. Yoksa sattığı poşet eskisi gibi o kara poşetse bir anlamı olmaz. Üzerinde yüzde 100geri dönüşüm işaret olan poşetler var.İtalya’daki alışverişlerde insanlar eğer ihtiyaçları varsa bu poşetleri kullanıyorlar. Türkiye’de de poşetlerin yüzde 100 geri dönüşümlü olması gerekir. İtalya’da ayrıca karton ve bez torbalar da kullanılıyor” dedi.

“Marketlerdeki karton kutular kullanılabilir”

İtalya’da uygulamanın başlamasının ardından insanların alışması amacıyla belirli bir süreç yaşandığını, aynı sürecin Türkiye’de de yaşanacağını söyleyen Özdemir; “Vatandaşlar uygulamaya alıştıktan sonra her alışverişte poşete para vermektense aracında ya da çantasında bez ya da karton torba bulundurmaya başlıyorlar. Ayrıca marketlerde bulunan yüzde 100 geri dönüşümlü poşetler ile bez ve karton torbaların reyonlarında yiyecek için uygun olduğunu gösteren uyarılar da var. Bu uygulamaların yanı sıra marketler de ürünlerden arta kalan karton kutuları atmayarak müşterilerin hizmetine sunabiliyorlar. Karton kutular kasaya yakın bir yere bırakılıyor ve alışveriş yapan kişi bu kutuları kullanarak aldığı ürünleri taşıyabiliyor. Türkiye’deki marketler de bu uygulamayı yapabilirler” ifadelerine yer verdi.

“Çeşitler sunulursa ücret düşebilir”

Türkiye’deki alışveriş poşetindeki 25 kuruşluk ücretin İtalya’daki uygulamaya göre daha yüksek olduğunu söyleyen Özdemir; “İtalya’da 10 Cent, Türk Lirası’na çevrildiğinde 60 kuruşa denk geliyor. Ama bu uygulamanın birim olarak kullanılması gerekir. Yani yüzde 100 geri dönüşümlü poşetlerin fiyatları 10 kuruş olmalıdır. Ayrıca uygulamanın dikkat çekmesi amacıyla poşetlere ‘Doğaya yardım edebilirsiniz’ gibi uyarılar da yazılabilir. Mesajlı olması insanların daha duyarlı davranmasını sağlayabilir. İtalya’da pamuktan yapılan bez torbalar ise müşterilere 2 TL’den sunuluyor. Türkiye’de de bu çeşitler sunulduktan sonra poşet ücretleri düşürülebilir” dedi.

“Plastik kullanmayı bırakmalıyız”

Özdemir, tüm Edirnelilere plastik kullanımına karşı önerilerde bulunarak; “Çocuklarını seven ve onlara temiz bir doğa bırakmak isteyen herkese pazar torbasını yanında götürmelerini tavsiye ederim. Çocuklarımız ve doğa için plastik poşetleri bir gün muhakkak bırakmalıyız. Ayrıca alışveriş yaptığımız yerlerden karton kutuları atmamalarını ve kasaya yakın yere koymaları isteyerek, satın aldıklarımızı bu kutular yardımıyla evimize taşıyabiliriz” sözlerine yer verdi. 

 

 

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3668 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Süreci avukatı anlattı Süreci avukatı anlattı 19.8.2019
Enez’de denizanası paniği Enez’de denizanası paniği 19.8.2019
Kadından kahvehaneci de oldu Kadından kahvehaneci de oldu 19.8.2019
Eziyeti eğlenceye çevirdiler Eziyeti eğlenceye çevirdiler 19.8.2019
Rastgele! Rastgele! 19.8.2019
Ünlü tablolar için icra takibi Ünlü tablolar için icra takibi 19.8.2019
twitter üzerinden vurdu twitter üzerinden vurdu 19.8.2019
Siper değil, yağmur önlemi Siper değil, yağmur önlemi 19.8.2019
Tuvalette kumar oynatmışlar Tuvalette kumar oynatmışlar 16.8.2019
Birbirlerini suçladılar Birbirlerini suçladılar 16.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Politika da ısınıyor
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.