Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
OSB’nin iptalini istediler - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
OSB’nin iptalini istediler 19.12.2018 - 09:43:52
Uzunköprü’nün Kavacık köyünde yapımı planlanan OSB ile ilgili bir açıklama yapan Kavacık Köyü Dayanışma Grubu, projenin yapılması durumunda Uzunköprü’deki hava kirliliğinin daha da artacağını, Kavacık köyünde yaşamanın mümkün olmayacağını savundu.OSB’nin iptalini istediler

Kavacık Köyü Dayanışma Grubu, Edirne’nin Uzunköprü ilçesine bağlı Kavacık köyünde yapımı planlanan Organize Sanayi Bölgesi (OSB) ile ilgili bir açıklama yaparak projenin yapılması durumunda Uzunköprü’deki hava kirliliğinin daha da artacağını, Kavacık köyünde yaşamanın mümkün olmayacağını ileri sürdü.

Grup adına yapılan açıklamada OSB’ye neden karşı çıktıklarını açıkladıkları bildiride şöyle dedi: “Evlerimizin yanı başındaki 1. sınıf tarım arazisine yapılmak istenen Uzunköprü Karma Sanayi Bölgesi’nin bölgeye getireceği sağlık, üretim, göç ve güvenlik sorunlarının farkında olarak köyümüze yapılmasına karşı çıkıyoruz. Gelecekle ilgili kaygılarımız, her geçen gün gelen çevre ve sağlık haberleriyle daha da artıyor. Uzun süredir kirliliği ile bölgedeki yaşama kaygı verici etkilerinin gözlemlendiği Ergene Nehri’nin temizlenmesine yönelik çalışma başlatılması için çabalar sürerken, Çevre ve Şehircilik bakanlığı ulusal hava İzleme kalite Ağı’nın yaptığı ölçüme göre 10 Aralık 2018 Pazartesi günü Uzunköprü’de Türkiye’nin en sağlıksız havası tespit edildi. Sanayi atıkları dolayısıyla hayatın zorlaştığı bölge, havasıyla da tüm canlıların sağlığını tehdit ediyor. Bu olumsuz tablo yetmezmiş gibi, çevre kirliliğiyle mücadele etmek yerine, mevcut sorunlara yenilerini ekleyecek hamleler yapılıyor. Bu hamlelerin başında da köyümüze yapılması planlanan OSB geliyor. Her platformda ‘doğa dostu’ olarak lanse edilen projenin bölge halkına yaşatacağı sorunların unutulmamasının, temiz bir gelecek için kararlılıkla mücadele ederken önemli olduğunun farkındayız. Daha önceki yüzlerce örnekte görüldüğü gibi, OSB yapıldığı bölgede suyu, toprağı, havayı zehirleyerek buradaki canlıları olumsuz etkileyecek, alerjiden kansere pek çok hastalık bölgede kalıcı sağlık sorunları haline gelecek. Bugün zaten sanayi atıklarıyla, kömür dumanıyla kirleşmiş ve çevre sağlığını bozmakta olan havası ve suyuyla gündemden düşmeyen bölgemiz için yeni bir OSB, biraz daha kirli hava, daha fazla kimyasal atık ve daha az tarımsal üretim anlamına geliyor. Biz bölge halkı olarak, suyumuz, havamız, toprağımız kirlenmesin istiyoruz. Tarım ve hayvancılık yaparak, üreterek yaşamaya devam etmek istiyoruz. Bölgemizde sağlıklı yaşamak, çocuklarımıza sağlıklı bir gelecek bırakmak istiyoruz. Bölgedeki çevre kirliliği ve sağlık sorunlarını artıracak uygulamalar yerine; hava kirliliği, Ergene Nehri’nin kirliliği gibi sorunlarımıza çözüm üretilmesini istiyoruz. Trakya Alt Bölgesi Ergene Havzası içinde bulunan köyümüze planlanan OSB’nin yapılması halinde Uzunköprü’de yaşanan hava kirliliği ve halk sağlığına zararları artarak devam edecek. Yetkililerden, birçok sorun ve olumsuzluk getirecek olan Uzunköprü Karma Organize Sanayi Bölgesi projesinin iptal edilmesini ve tüm çalışmaların durdurulmasını talep ediyoruz.” Kaynak: Nihal ÖZOCAK 1202 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
 Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı Hazine arazilerinin satış süresi uzatıldı 21.8.2019
Köroğlu esti gürledi Köroğlu esti gürledi 21.8.2019
Eroini tamirci koymuş olabilir Eroini tamirci koymuş olabilir 21.8.2019
200 bin TL sokağa atıldı iddiası 200 bin TL sokağa atıldı iddiası 21.8.2019
Teklif edilen sefalet zammı Teklif edilen sefalet zammı 20.8.2019
Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor Edirne Barosu, Beştepe’ye gitmiyor 20.8.2019
Kontenjanlar dolacak Kontenjanlar dolacak 20.8.2019
Ailesiyle aynı üniversitede Ailesiyle aynı üniversitede 20.8.2019
Telefon yerine şişe çıktı Telefon yerine şişe çıktı 20.8.2019
İstismar sanığı yeniden tutuklandı İstismar sanığı yeniden tutuklandı 20.8.2019
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 55
Web Siteleri 80
Facebook 100
Twitter 6
Instagram 2
Youtube 7


Ankete 250 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Dilimde tüy bitti
Murat Savaş

Recep Duymaz
Büyüyen Beklentiler
Recep Duymaz

Nefize Ramadan
Güzellik Nedir?
Nefize Ramadan

ÇiğdemSubaşı
Coğrafi işaret can simidi olacak
ÇiğdemSubaşı

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2019 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.