Edirne 21°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
Kent Konseyi üzerine - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Yazarlar » Namık K. DÖLENEKEN
Namık K. DÖLENEKEN Namık K. DÖLENEKEN
1Test@Test.com
Kent Konseyi üzerine 7.12.2017 - 16:20:22
Bu hafta Edirne Ahval Gazetesinde Kent konseyi dosyasını okudum. Tarafların, bilim insanlarının ve halkında görüşlerine yer verilen başarılı bir çalışma idi. Geçen hafta basın ile ilgili eleştirel bir yazı okumuştunuz köşemde, bu hafta da kent konseyleri üzerine birkaç söz söyleyeceğim. Eleştirenlerin de eleştirilmesi gerekliliğine inanlardanım.Eleştirilemeyecek kişi veya kurumlar var oldukça sağlıklı bir demokrasinin gerçekleşmeyeceğini anlamamız gerekiyor.

Öncelikle toplumumuzda eksik olan tartışma adabı ve uzlaşma geleneğinin olmaması bu sorunların kaynağı. Özlü bilgiden çok, yüzeysel değer yargıları, şartlanmalar, varsayımlar üzerinden yürüyen bir kargaşa ortamı tartışma diye sunuluyor. Çoğunluğun karşısındakini dinlemek, anlamak, değerlendirme yapmak gibi bir niyeti yok. Her ne şekilde olursa olsun kafasındaki düşünceyi karşısındakilere dayatma ve onu kabul ettirme dışında bir çözüme inananımız az.
Özellikle birey olamayanlar, küçük topluluklar içinde aynı inancı paylaşarak şartlananlar ile sorun daha da zorlaşıyor. Tek bir kişinin bir başkasının tezini benimsemesi dünyanın sonu değil. Ancak birbirine karşı sorumluluk duygusu besleyen, birbirini denetleyen, söz verilmiş yan yana duruşları yaşayanlar kişi ve gruplarda sorun daha büyük. Başkalarının tezleri kendi dar çevrelerinin düşüncesinden farklı ise onu reddetmek en kolayı. Aynı mahallenin çocuklarının diğer mahalle çocuklarına karşı gösterdikleri dayanışma benzeri bir tavır bu. Doğru - yanlış, haklı - haksız olması önemli değil, önemli olan sürüden ayrılmamak.

Uzlaşma geleneği nasıl oluşabilir? Siz saygı kavramını en başa koyun bakın, arkasından çorap söküğü gibi gelir çözümler. Kendimize saygı, karşımızdakilere saygı, kurumlara saygı, insana, doğaya saygı vs… Saygının yanı sıra iyi tanımlanmış kurallar ve o kurallara uyan bireyler gerekir doğruya varabilmek için. Saygı ile başlayan iyi tanımlanmış kurallara uyularak geliştirilen düşünce doğruya daha kolay yaklaşır.
Toplumlarda örgütlü kesimlerin sözcülüğünü onların yöneticileri yapar. Sendika, dernek vakıf gibi sivil toplum örgütleri, meslek odaları, barolar gibi kamu meslek örgütlerinin başında bulunanlardan beklenen üyelerinin görüşlerini farklı platformlarda dile getirmesi yönündedir. Bizim geleneğimiz ne yazık ki bu yönde oluşmamıştır. Bu kuruluşların başkanları çoğu zaman, bırakın üyeleri, yönetim kurulunun bile görüşünü almadan kendi görüşlerini dile getirirler. Kendi görüşlerine değer verilmeyen üyeler de zaman içinde yönetimden uzaklaşır ve katılım dibe vurur. Yani sorun öncelikle örgütlerin kendi içindeki katılım eksikliğinden başlar. Ve yöneticiler de sadece sonucun altını çizerek: “Görüyorsunuz üyeler ne kadar ilgisiz?” diye dert yanarlar.

Kent konseyleri bu örgütlerin yöneticilerinin, muhtarların ve toplumun dinamik unsurlarının at oynatması için oluşturulmuş olamaz. Eksik olan katılımı artırmak için ortaya çıkan bir modelin örgütsüz çoğunluğun sesi olamaması halinde varlık nedeni ortadan kalkar. Örgütlü olanlar zaten seslerini duyurabiliyorsa, konseyler örgütsüz halkın düşünce ve beklentilerini yönetenlere aktarma görevini üstlenmelidirler. Yoksa kenti yönetenlerin alacağı kararlar ve uygulamaları ile ilgili tartışma açmak sadece şekilsel bir iştir. Asıl görev evinde oturan, mahallesinde sessiz duran halkı karar verme sürecine katabilecek yöntemler geliştirmektir.
Ancak görünen o ki, yıllar geçmesine karşın kent konseylerinin büyük bölümü kabuğunu kıramamış, dar bir kesimin yöneticiler ile fikir alışverişi yaptığı gruplar olarak kalmıştır.

Edirne’de Kent Konseyi’nin kuruluş toplantısını yaşayanlar daha ilk adımda yeterince kucaklayıcı olmak yerine denetim altında tutulabilecek bir oluşum istendiğini anımsayacaklardır. O gün bir belediye meclis üyesi olarak katılıp, terk etmek zorunda kaldığım toplantıdan bugüne iyi niyetle de olsa, çok çaba da gösterilse sessiz halkın sesi olma noktasına gelememiş bir yapı var elimizde ne yazık ki. Dilerim bunca yaşanandan sonra daha kucaklayıcı, halkın sesini yansıtacak bir kent konseyi olsun yaşamımızda.


Kaynak: N. Kemal Döleneken 548 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Henüz puan verilmemiş

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Yazara Ait Diğer Yazılar
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi? 18.10.2018
ETUS’a kıyak 11.10.2018
Bir belediye başkanı aranıyor 4.10.2018
Dünya Temizlik Günü / World clean up day… Haydi yapalım / Let’s do ıt… 13.9.2018
Yerel basın diye birşey var mı? 6.9.2018
PLAN YA DA PLANSIZLIK - BİLGİ YA DA CEHALET 9.8.2018
AFEDERSİNİZ... YAĞMUR... ALTYAPI VE BİTMEYEN TARTIŞMALAR... 1.8.2018
EDİRNE’YE KAPI, GÜVERCİNLERE ÖZGÜRLÜK… 7.6.2018
Düşmanlık 10.5.2018
UCUZ KÜLTÜR OLUR MU? 3.5.2018
Selimiye çukurunda turizm 26.4.2018
Sinan'a saygı 12.4.2018
VALİ VE BELEDİYE BAŞKANI OKUSUN 29.3.2018
SELİMİYE, SARAY, HASBAHÇE, MEVLEVİHANE 22.3.2018
Kumar savaşı devam ediyor… 15.3.2018
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 35
Web Siteleri 55
Facebook 73
Twitter 4
Instagram 2
Youtube 4


Ankete 173 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
BİR KEZ DAHA ORTAYA KARIŞIK
Murat Savaş

Namık K. DÖLENEKEN
Şükrü Paşa savunması mı, Edirne Gümrükleri mi..
Namık K. DÖLENEKEN

Filiz Mandacı
SÖNMESİ GEREKEN YANGIN KALPLERDE
Filiz Mandacı
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2018 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.