Edirne Gündem Gazetesi
,  
Video Galeri Foto Galeri Sinema Firma Rehberi Sitene Ekle Arşiv Künye
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
İlla birisi ölmesi mi gerekiyor? - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Spor
İlla birisi ölmesi mi gerekiyor? 7.12.2017 - 11:14:29
Edirne amatör futbol liglerinde sağlık sorunları bitmiyor. Bitmesi bir yana her hafta yeni yeni sorunlar yaşanıyor ve amatör futbolcuları sağlık açısından büyük tehlikeler bekliyor.

İlla birisi ölmesi mi gerekiyor?
Yönetmeliğe göre amatör futbol müsabakalarında ambulans bulundurma zorunluluğu yok. Daha doğrusu ev sahibi takımlar isterlerse ücretini ödeyerek maçın oynanacağı sahada maç boyunca bir ambulans bulundurabiliyorlar.
Ama amatör futbol kulüplerinin içinde bulunduğu maddi koşullar göz önüne alındığında bu imkansıza dönüşüyor. Nitekim hiçbir amatör kulüp bu masrafın altına girmek istemiyor. Ve bu yüzden de amatör futbol sahalarında ambulans bulunmuyor ve oyuncuların sağlıkları büyük bir risk altında bulunuyor.
Maçlar esnasında sahalarda Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından görevlendiren birer sağlık memuru görev yapıyor. Ama ellerinden gelen her şeyi sahada sakatlanan, yaralanan bir futbolcunun tedavisi için kullanmaya çalışan bu fedakar sağlık memurlarının da yapabilecekleri fazla bir şey yok. Çantalarında en fazla tendurdiyot, oksijenli su, sargı bezi ve sahaların mucizevi tıbbi malzemesi soğutucu sprey bulunuyor. Bazı ufak sakatlanmalarda ve yaralanmalarda hemen müdahale ediyorlar ama önemli sakatlık ve yaralanmalarda yapabilecekleri fazla bir şey yok. Önemli sakatlanmalarda, tehlikeli durumlarda ambulans çağrılıyor ve oyuncuya müdahale ya saha kenarında yapılıyor ya da hastaneye sevk ediliyor.
Fakat ambulansın aranması, sahaya intikal etmesi sıkça yarım saati, 45 dakikayı buluyor ve bu süre de oyuncunun sağlığı açısından bazen çok uzun bir süre anlamına geliyor. Geçtiğimiz haftalarda Keşan’da oynanan Osmanlıspor-Keşanspor 1959 maçında bir oyuncunun dili boğazına kaçmış, sahada sağlık görevlisi de olmayınca bu oyuncuya Osmanlıspor forması giyen ve acilde çalışan bir sağlık görevlisi müdahale ederek oyuncunun hayati tehlike yaşamasını önlemişti. Ambulans daha sonra olay yerine intikal etmiş ve oyuncu hastaneye kaldırılmıştı. Ardından Edirne Saraçhane sahasında oynanan bir maçta DSİ Sporlu bir oyuncunun yan çapraz bağları kopmuş ve bu oyuncuda uzun bir süre acılar içinde kıvranarak ambulansın gelmesini beklemişti. Son olarak da hafta sonunda oynanan Çarşıspor-Saraçhanespor maçında Çarşısporlu bir oyuncunun aldığı darbe sonucu burnu kırılmış, futbolcu acılar içinde yarım saat kadar saha kenarında ambulansın gelmesini beklemiş ardından Tıp Fakültesi’ne kaldırılan futbolcunun burnunun 2 yerden kırıldığı tespit edilerek ameliyata alınmıştı. Şimdi tüm amatör futbol camiası futbolcuların yaşamlarını bile tehdit edebilecek bu sorunun nasıl çözüleceğini konuşuyor ve soruyor;’ Bu durumun çözülmesi için illa da bir futbolcunun sahada ölmesi mi gerekiyor?’
Edirne Amatör Futbol Kulüpleri Federasyonu ASKF’nin bir önceki seçimi sonunda işbaşına gelen İbrahim Acar yönetimi ilk yıllarında bu sorunun çözümü için adımlar atarak taraflar ile görüşmüş ve daha sonra da bu görüşmelerin olumlu geçtiğini, en azından Saraçhane sahasında donanımlı bir sağlık görevlisinin görev yapabileceği konusunda önemli sözler alındığını futbol kamuoyu ile paylaşmıştı.
Ama gel gelelim aradan geçen 3 sene boyunca bu gerçekleşmemiş ve futbolcuların hayati tehlike içinde maç yaptıkları gerçeği konusunda adımlar atılamamış bulunuyor. ASKF Başkanı İbrahim Acar bu konuda çok uğraştıklarını ve maalesef sorunu çözemediklerini vurguluyor. Tüm amatör futbol camiasının sorduğu soruyu biz de yetkililere soruyoruz: “Bu sorunu neden çözemiyorsunuz? Bürokratik engelleri neden aşamıyorsunuz? Her sahada ambulans bulunduramıyorsanız donanımlı bir sağlık elemanını haftada bir gün futbol sahalarına neden istihdam edemiyorsunuz? İlla bir futbolcunun yaşamını yitirmesi ve onanmaz sakatlıklar yaşamasını mı bekliyorsunuz? Böyle bir olay gerçekleşirse bunun vebalini kim üstlenecek? Kaynak: Spor Servisi 56 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
Tavsiye Word'e Aktar
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 3 puan verildi.
Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
Sonunda isyan ettiler Sonunda isyan ettiler 16.12.2017
Türkiye Büyükler Judo Şampiyonası'nın ardından Türkiye Büyükler Judo Şampiyonası'nın ardından 15.12.2017
Edirneli güreşçiler Bulgaristan'da başarı elde etti Edirneli güreşçiler Bulgaristan'da başarı elde etti 15.12.2017
Polissiz maç ertelendi Polissiz maç ertelendi 14.12.2017
İlla birisi ölmesi mi gerekiyor? İlla birisi ölmesi mi gerekiyor? 7.12.2017
Futbol sahaları saatli bomba gibi Futbol sahaları saatli bomba gibi 6.12.2017
Erken Gol Galibiyet Getirdi Erken Gol Galibiyet Getirdi 4.12.2017
Fenerbahçe Evi’nin İlki Edirne’ye Fenerbahçe Evi’nin İlki Edirne’ye 1.12.2017
Edirnespor Dört Dörtlük Edirnespor Dört Dörtlük 20.11.2017
Edirnespor Basket Manisa’da Fark Yedi Edirnespor Basket Manisa’da Fark Yedi 20.11.2017
Murat Savaş
Tavuk su içtikten sonra nereye bakar?
Murat Savaş

N. Kemal Döleneken
Yanlış Anımsıyorsun Melih Hoca...
N. Kemal Döleneken

Filiz Mandacı
Sanal Savaşçı
Filiz Mandacı

Arzu Gülsün
Bugün ne oldum deme, yarın ne olacağım de!
Arzu Gülsün
© Copyright - 2005-2017 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.

Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor