Edirne 28°C
Video Galeri Foto Galeri Arşiv Künye RSS
Ana Sayfa Edirne Keşan Uzunköprü İpsala Havsa Meriç Enez Süloğlu Lalapaşa Spor Trakya Sağlık Bilim-Teknoloji
 
CHP’liyle AK Partiliyi ayırmam - Edirne Gündem Gazetesi
Ana Sayfa » Edirne
CHP’liyle AK Partiliyi ayırmam 12.12.2018 - 09:31:44
AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Av. Koray Uymaz, GÜNDEM’i ziyaret ederek Edirne’nin sorunlarını çözmek amacıyla hazırladığı projeleri açıkladı. Altyapı, otopark, yeşil alanlar, çocuk oyun alanları, Saraçlar Caddesi, Kaleiçi semti ve festivaller ile ilgili düşüncelerini açıklayan Uymaz, tarihi belediye binasını Atatürk Evi ve Bülbül Adası’nı eğlence merkezi yapacağını söyledi. Uymaz, Edirne’de yıllardan beri devam eden su toplama ve üst yapı sorununu ifade ederek; “Eğer bir belediye başkanı o su birikintisinden rahatsız değilse, belediye başkanı değil, muhtar bile olamaz” dedi. Uymaz, hizmet konusunda CHP’li ya da AK Partili ya da bir başka partili ayrımı gözetmeyeceğini kaydetti.CHP’liyle AK Partiliyi ayırmam

Adalet ve Kalkınma Partisi’nin (AK Parti) 31 Mart 2019 tarihinde gerçekleştirilecek yerel seçimlerde Edirne’den Belediye Başkan Adayı olarak açıkladığı Av. Koray Uymaz, seçim çalışmaları kapsamında ziyaretlerine devam ediyor. Uymaz, ziyaretleri kapsamında GÜNDEM’i ziyaret ederek Edirne’nin sorunları ve çözümü için gerçekleştireceği projeleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Edirne’nin altyapı, otopark, yeşil alan, çocuk oyun alanı sorunlarından turizminin geliştirilmesi amacıyla Saraçlar Caddesi, Kaleiçi semti ve festivallerine kadar pek çok konuda açıklamalarda bulunan Uymaz, AK Parti’nin MHP ile yerel seçim ittifakı ve Belediye işçilerinin durumuna da değindi. Uymaz, açıklamalarında belediye binası ve Bülbül Adası projelerine de dikkat çekti. Uymaz, AK Parti Belediye Başkan Adaylığı’nın açıklanmasının ardından Edirne’deki ziyaretlerine devam ettiğini belirterek; “Edirne için ufak dokunuşlarımızın olacağı gibi büyük projelerimiz de var. Bunları insanlara anlatıyoruz. 1 Ocak’ta Seçim Koordinasyon Merkezi’miz açılacak ve ziyaretlerimiz bir program dâhilinde olacak. Bu program açıklanana kadar da ziyaretlerimize devam edeceğiz” ifadelerine yer verdi.

“Referanduma devam etsinler”

Edirne’nin altyapısını vaat olarak ön plana çıkarmak istemediğini söyleyen Uymaz; “Altyapıyı yüzde 100 yapacağız ama mevcut yönetim devam ederse altyapının olmasına imkan yok. Çünkü beceremezler. Altyapı çok büyük bir iş değil ama çok kolay bir iş de değil. Altyapıyı vaat olarak söylemek bence utanç verici bir şeydir. Altyapının şimdiye kadar Edirne’de yapılması lazımdı. Bizi, altyapı ile ilgili oyaladılar, referandum yaptılar. Referandum yapmaya devam etsinler. Bütün araştırmalarda da şu anda Edirne’de en önemli sorunun altyapı olduğu ortaya çıkıyor. Bugüne kadar altyapının gelmemesi Edirne için utanç verici bir durumdur” dedi.

25 Kasım Stadı’na millet bahçesi ve otopark

Altyapı ile birlikte Edirne’nin yaşanabilir alanlarının arttırılmasıve otopark sorununun çözülmesi için de çalışmalar gerçekleştireceklerini söyleyen Uymaz; “Edirne’de esnaf ve çarşı bazlı bir çalışma yapmak istiyoruz. Otopark, Edirne için çok büyük bir sorun. Ayşekadın’a, Kıyık’a, nereye gidersen git otopark sorunu var. Kıyık’ta en çok kavga otopark sorunundan çıkıyor. İnsanları merkeze çekmek istiyorsak otopark sorununu çözmemiz gerekiyor. Özellikle Ağaç Pazarı Caddesi’nde otopark için belirlediğimiz bir yer var. Çok katlı bir otopark yapacağız. Meteoroloji’nin olduğu yeri acil olarak alıp 100 araçlık otopark haline dönüştürmemiz gerekiyor. Gazimihal’in oradaki lojmanların da olduğu yeri alarak değerlendireceğiz. 25 Kasım Stadı’nın altının otopark olabileceğini düşünüyoruz. Üstünü de millet bahçesi olarak gezi alanı yapmak istiyoruz” sözlerine yer verdi.

“Margi-Erasta ikileminden kurtaracağız”

Edirnelilerin en çok şikayet ettiği konulardan birinin de Selimiye Meydanı olduğunu söyleyen Uymaz; “İnsanlar Selimiye’nin önünde zaman geçirmek istiyorlar. Özellikle bahar ve yaz aylarında insanlar orada vakit geçiriyorlarmış. Edirne’de yeşil alanlarla ilgili çok büyük ihtiyaç var. İnsanlar vakit geçirebilecekleri bir yer istiyorlar. İnsanları Margi-Erasta ikileminden kurtarmak gerekiyor.  Edirne’de özellikle otogar çok büyük bir sorun. Kötü, bakımsız ve karanlık bir otogar. Pazar yerleri inanılmaz bir sorun. Pazarcılar, Cumartesi Pazarı’nın üstlerine çöktükten ve birkaç kişinin öldükten sonra yapılacağını söylüyorlar” dedi.

“Sadece reklamları 1 trilyon tuttu”

Edirne Belediyesi Hasan Ali Yücel Çocuk Müzesi ve Eğitim Kampusu’nun 12-13 trilyona mal edildiğini söyleyen Uymaz; “6 trilyon ihale bedeli var. 6 trilyon da Park ve Bahçeler Müdürlüğü ile Fen İşleri Müdürlüğü’nün bütçesinden aktarıldı. Sadece ulusal basında çıkan reklamlar 1 trilyon tuttu. Oysa Pazar yerlerini 5-6 trilyona bitirirsin. Hem insanlara hizmet edersin, hem pazarcı rahat eder, hem de çok amaçlı kullanırsın. Türkiye’de her Pazar yeri şu anda çok amaçlı kullanılıyor. İnsanların hayatlarına direkt etki edecek işlerle uğraşmamız lazım” ifadelerine yer verdi.

“Şehirciliği temeline dinamit koyuyorlar”

Edirne’de çocuk oyun alanları sorunları olduğunu belirten Uymaz;“Hangi mahalleye gitsek kadınlar çocuk oyun alanlarından bahsediyorlar. Olanlar da çok kötü. İnsanlar gittikleri Anadolu şehirlerini örnek veriyorlar. Geçtiğimiz günlerde bir vatandaşımız Batman’ı örnek verdi. Edirne’de Cuma günü inanılmaz bir yoğunluk oluyor ama akşam bakıyorsunuz ki kimse yok. Edirne’de akşamları da birilerinin kalması lazım. Çünkü herkes günübirlik alıp gidiyor. Bu sorunları çözmemiz lazım. Saraçlar Caddesi’ni yaşam merkezi haline getirmemiz lazım. Saraçlar Caddesi 18.00’dan sonra işlevini kaybediyor. Bütün dünyada şehirlerin caddelerini birleştiren merkezler var. Edirne şu anda bunu başaramıyor. Belirli bir kesim Erasta’da, belirli bir kesim ise Margi’de. Bu durum, şehirciliğin temel ayaklarına dinamit koymaktır. Saraçlar Caddesi’ni ihya etmemiz gerekiyor” dedi.

“Belediye, Edirnelinin fikrine ulaşamaz”

Trakya Üniversitesi ile Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nün olduğu alanda büyük bir proje gerçekleştireceklerini açıklayan Uymaz;“Uyduruk şeylerle uğraşmayacağız. Festivallerin en büyüğünü ve güzelini yapacağız. Edirne’yi festivaller şehri yapacağız. Bunun üzerine yıllardan beri bazı festivaller geliştirildi. Edirne’deki ciğerciler bizim baş tacımızdır, turizm elçilerimizdir. Ama ciğercilere bir festival yapıyorsun, sadece protokol katılıyor. Halkın olmadığı festival, festival değildir. Halkla beraber olacağımız bir festival içerisinde olmalıyız. İnsanların gözünü boyayacağımız, uyduruk projelerden uzak durmamız lazım. Edirne’nin kalıcı projelere ihtiyacı var. İnsanların Aqua Park, Meriç’te sandalların hizmet vermesi gibi istekleri var. Biz ise daha altyapıyı konuşuyoruz. Şu anki belediyenin, Edirneli’nin fikrine ulaşmasının imkanı yok. Edirnelinin ufku çok geniş” sözlerine yer verdi.

“Kaleiçi’ni ayağa kaldıracağız”

31 Mart Yerel Seçimlerinde Edirnelinin isteklerinin sandığa yansıyacağına inandığını belirten Uymaz; “İnsanların gözlerindeki değişim isteğini görüyorum. 35 senedir Kaleiçi’ndeyim. Özellikle tarihi doku ile ilgili belediyeler ve kalkınma ajansları İstanbul’da Eminönü’nü, Vefa’yı ayağa kaldırdılar. Şu anda hepsi ihya oldu. Bunu Edirne’de neden yapamayalım? Yapacağız da. 31 Mart Yerel Seçimleri için insanları ikna etmeye bile gerek yok. İnsanlar sadece AK Parti’ye, Av. Koray Uymaz’a oy vermeye şu anda istekliler. Öyle bir yola girilmiş durumda. Biz, kendi yaşantımızla ortadayız. 30 yıllık yaşantımız ortada. Nasıl bir düşünceye, aile hayatına sahip olduğumuz ortadadır. 3 dönem Baro Yönetim Kurulu Üyeliği, 2 dönem de Saymanlık yaptım. Hiç kimseye soramıyorlarsa meslektaşlarıma sorsunlar. Meslektaşlarımın vereceği cevapların hepsine razıyım. Herkesin oyunu bekliyorum” dedi.

“Hareket kabiliyetini yitirmiş”

Edirnelilerden düşünerek oy vermelerini isteyen Uymaz; “Bu dönemde hiç kimsenin hizmet dışındaki fikirlerle kandırmasına izin vermeyin. Sadece düşünerek oy verin. Margi’den polis lojmanlarına giden yolda bir çukur var. Bu çukurda devamlı su birikintisi var. Eğer bir belediye başkanı o su birikintisinden rahatsız değilse, belediye başkanı değil, muhtar bile olamaz. Edirne’de açılan bir çukur. Belediye başkanının kapanmayan bir çukurdan özellikle bir derdi olacak. Edirne Belediye Başkanı söylüyor, Belediye Başkan Yardımcıları söylüyor ama çukur hâlâ duruyor. İnsanları yıldırana kadar duruyor. Edirne Belediyesi hareket kabiliyetini kaybetmiş” ifadelerine yer verdi.

“CHP’li ile AK Partiliyi ayırmam”

Milliyetçi Hareket Partisi ile AK Parti’nin ittifakını sorduğumuz Uymaz, MHP’nin Edirne’den aday çıkardığına dikkat çekerek;“MHP ile gönüllerde beraberlik yapacağız. Recep Kozan da iyi bir insandır. MHP’nin de sağduyulu kesimi durumu değerlendirecek ve duruma göre oylarını vereceklerdir. Biz, onların da oylarına talibiz. Adayı olan bir partide; ‘Ona oy vermeyin, bize verin’ deme imkânımız yok. Allah’ın izniyle onları da ikna edeceğiz. CHP’lilerden de özellikle şunu istiyorum; bu seçim gerçekten önemli çünkü Edirne’yi oyluyoruz. Edirne’ye bir şeyler yapmak istiyoruz. Aydınlık, karanlık söylemleriyle sizi kandırmalarına izin vermeyin. Edirne gerçek anlamda aydınlık bir şehirdir. Edirne’de yaşayan herkes güzel insandır. Bizim dertlerimiz var. Bir belediye başkanı, her kesimden insanlarla birlikte olması lazım.  Sabah saatlerinde sabah namazına, akşam da meyhaneye gidecek. İçmiyorum ama meyhaneye gitmek zorundayım, oradaki insanı da görmek zorundayım. Edirne’nin böyle yönetilmesi lazım. Edirne artık masallara kanmayacak. Edirne’nin bu düşüncedeki insanlardan sıyrılacağını görüyorum. Hiç kimse Edirne’de bazı boş işleri sorgulayıp da kendisine bir şeyler çıkarmaya çalışmasın. Edirne’yi düzgün yönetmek, tüm insanları kucaklamak için geliyoruz. 500 sene de geçse insanların siyasi düşüncelerini sorgulamam. Çünkü benim yaşantımın içinde bu yok. Benim, CHP’li de, MHP’li de müvekkillerim var. CHP’li ile AK Partiliyi ayırmam” dedi.

“Vatandaş fikirlerinin alınmamasından şikayetçi”

Uymaz, insanların sorunlarının çözülmesi için belediyeye gelmesine gerek kalmamasının gerektiğine dikkat çekerek;“Belediye binasında 2 gün üst üste kalmayacağım. Saraçlar Caddesi’ne, Alipaşa Çarşısı’na uğramazsam olmaz. Çünkü herkes kendi işini yapacak ve kimse ile kavga etmeyeceğim. Çünkü hepimiz Edirne için bir şeyler yapılmasını istiyoruz. İnsanlar, fikirlerinin alınmamış olmasından dolayı şikâyetçiler. Öyle bir duruma gelmiş ki, ‘Beraber yöneteceğiz’ dediğimizde insanları inandıramıyorsun. Belediye, insanları ağırlayıp uğurlama mekanizması değil. İnsanların, belediye başkanını periyodik olarak görmesi lazım. Her yerde olmamız lazım. Belediye başkanı, ‘yapın’ dediğinde ertesi gün yapılması lazım. Başkan işi yaptıramadıktan sonra niye orada duruyor? Hareket kabiliyeti kaybolduğu için işin içinde hep düşünce var” sözlerine yer verdi.

“Belediye binasını Atatürk Evi yapacağım”

Edirne Belediyesi’nde çalışan işçilerin konumunu sorduğumuz Uymaz, işçilerin partisinin ‘Ekmek Partisi’ olduğunu belirterek; “Orada çalışan insanlar bu işi biliyorlar. Sadece motivasyonlarını artıracağız. Bizim çalışma tempomuza ayak uyduramayan bankamatik işçileri zaten kendileri bırakacaktır. Ama bizim belediye işçileriyle beraber bir şeyler yapmamız lazım. O yüzden belediye binasını değiştireceğim. Belediye çalışanları ile birlikte olmamız lazım. Belediye başkanını görmeyen çalışan var. İnsanlar ısıtıcılarla ısınıyorlar. Bir insanı ısıtıcı ile ne kadar motive edersin? Belediye binasını RYS Hotel’in karşısındaki Özel İdare’ye taşıyacağız. Daha sonra da acil bir şekilde DSİ’nin olduğu yeri alacağız. Belediyenin kasasından 1 TL çıkmadan yeni belediye binasına kavuşmuş olacağız. Belediyenin düğün salonu, konferans salonu, misafirhanesi, her şeyi olacak. DSİ nereye giderse gitsin. Çünkü DSİ, bu güne kadar Türkiye’de en çok kamulaştırma yapan kurum. Kendine bir yer bulacaktır. Mevut belediye binasını da Atatürk Evi yapacağız. İnsanlar için turizme açacağız. İnsanların zaman geçirdikleri, çay ve kahve içtikleri bir yer haline getireceğiz. Kırklareli’nde, Gaziantep’te, birçok yerde Atatürk Evi var” dedi.

“Bülbül Adası’nı eğlence merkezi yapacağız”

Edirne’deki alkol ruhsatlı işletmelerin ruhsat alımı konusundaki düşüncelerini sorduğumuz Uymaz, vatandaşın ihtiyacına göre hareket edeceklerini söyleyerek; “Biz, insanların neye ihtiyacı varsa onu yapacağız. Ruhsat iptal etme ya da ruhsat vermeme gibi bir şey söz konusu olamaz. Belirli bölgeler ve şartlar var. Şartlarını yerine getiren herkes ruhsatını alır. Bülbül Adası’nı eğlence merkezi yapmayı düşünüyoruz. Misafirlerimizi akşamları Edirne’de tutamıyoruz. Hayatın gerçekleri var. İnsanların ihtiyacı ne ise onları yapmamız gerekiyor. Devlet, insanların alkol kullanmasını teşvik etmez. Ama insanların illaki böyle bir talepleri varsa, bu taleplerini de yerine getirmek zorundasın. Alkol ruhsatlarını engelleme gibi bir şey gündemimizde yok” ifadelerine yer verdi.

 

 Kaynak: Uğur AKAGÜNDÜZ 3960 Kişi tarafından okundu.
Yazdır Yorum Ekle
1 2 3 4 5 Bu habere toplam 10 puan verildi.

Yorumlar  ( 0 ) yorum
İlk yorumlayan siz olun. Yorum yapmak için tıklayınız.
Bu Kategoriye Ait Diğer Başlıklar
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda DEVA’nın il başkanı Kerem Arda 9.7.2020
AFAD Pardus'a geçti AFAD Pardus'a geçti 8.7.2020
Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor Susuzluk böbrek taşı riskini artırıyor 8.7.2020
Online doçentlik sınavı Online doçentlik sınavı 8.7.2020
65 yaş üstü mağdur edildi 65 yaş üstü mağdur edildi 8.7.2020
POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI POLİSİ GÖREN MASKEYİ TAKTI 8.7.2020
Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın Tarım kredi borçları yeniden yapılandırılsın 7.7.2020
Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı Hayvancılık için doğru politikalar uygulanmalı 7.7.2020
Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi Kapıkule’de SANAL KUYRUK dönemi 7.7.2020
Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı Korona’dan öldü denen esnaf iş başı yaptı 7.7.2020
Anket
Edirne haberlerini nasıl ve nereden takip ediyorsunuz?

Yerel Gazete 68
Web Siteleri 109
Facebook 120
Twitter 7
Instagram 4
Youtube 13


Ankete 321 kişi katıldı
Tüm Yazarlar
Murat Savaş
Uzman
Murat Savaş

Cüneyt Özdemir
İki Norveçli çocuğun vefası
Cüneyt Özdemir

Nefize Ramadan
Maske gerekli midir?
Nefize Ramadan

Namık K. Döleneken
İsveç’te belediye başkanı olmak…
Namık K. Döleneken

Recep Duymaz
İstiklal Marşı’mız TBMM’nde – 4
Recep Duymaz
Bugün Bu Hafta Bu Ay
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
DEVA’nın il başkanı Kerem Arda
Edirne’de bir dönem AK Parti Merkez İlçe Başkanlığı gör..
Künye
Arşiv
Sitene Ekle
Gizlilik Politikası
Rss Listesi
Video Galeri
Foto Galeri
Sinema
Firma Rehberi
Köşe Yazarları
Edirne
Keşan
Uzunköprü
İpsala
Havsa
Meriç
Enez
Süloğlu
Lalapaşa
Spor
Sitemizde bulunan yazı, video, fotoğraf ve haberler izinsiz veya kaynak gösterilemeden kullanılamaz.

© Copyright - 2005-2020 Edirne Gündem Gazetesi Tüm Hakları Saklıdır.


Tasarım & Kodlama
Sabri KÖK
Sitemiz abonesidir.